Προς το περιεχόμενο

Τα chips που χρησιμοποιούν οι EMU1820m και ESI1010.


panagop

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τελευταια ψαχνω να αγορασω μια καλη καρτα ηχου για να ασχοληθω με μουσικη συνθεση.

Τελικα κατεληξα σε δυο επιλογες: την ΕΜu-1820m, η την ΕSI1010.

Προβληματιζομαι και λιγο για τις RME (Fireface 800) αλλα ειναι ακριβη.

 

Θελω να κανω μια παρατηρηση σχετικα με το ψαξιμο μου, μιας και αυτο πιθανον να φανει χρησιμο σε πολλους που δεν ξερουν τι να διαλεξουν

 

Το πιο σημαντικο κομματι μιας καρτας ηχου ειναι τα chips AD και DA converters (ADC kai DAC)

Aυτα τα δυο τσιπ, οριζουν το ποσο καλα και ποσο λεπτομερως θα μετατρεψει η καρτα σας την αναλογικη κυματομορφη που μπαινει στην καρτα , π.χ. κιθαρα η μικροφωνο σε ψηφιακο σημα για να περασει μετα στο sequencer π.χ. cubase (chip ADC Analog to Digital Converter), και μετα την επεξεργασια ποσο καλα και ποσο λεπτομερως θα μετατραπει παλι σε αναλογικη κυματομορφη για να παιξει απο τα ηχεια σας (chip DAC Digital to Analog Converter).

 

Aυτα τα τσιπ οι κατασκευαστες καρτων τα αγοραζουν απο τρεις'τεσσερις κατασκευαστες τσιπ παγκοσμιως οι οποιοι κανουν ΜΟΝΟ αυτην την δουλεια , δηλαδη φτιαχνουν τσιπ ADC kai DAC καθως και αλλα παρεμφερη.

 

Για την RME Fireface 800, δεν καταφερα να βρω απο που αγοραζει τσιπ.

 

Για την ΕSI julia και ισως και για την 1010, η ΕSI αγοραζει απο την εταιρεια asahi-kasei (www.asahi-kasei.co.jp)

Τα μοντελα των τσιπ που αγοραζει και βαζει στην καρτα αυτη ειναι

Για τους ADC το μοντελο ειναι ΑΚΜ ΑΚ 5385

Για τους DAC το μοντελο ειναι AKM AK 4358

 

Για την EMU 1820m και 1212m (και οχι για την 1820 σκετη) , η EMU αγοραζει επισης απο την εταιρεια asahi-kasei (www.asahi-kasei.co.jp)

Τα μοντελα των τσιπ που αγοραζει και βαζει στην καρτα αυτη ειναι

Για τους ADC το μοντελο ειναι ΑΚΜ ΑΚ 5394

Για τους DAC το μοντελο ειναι AKM AK 4398

 

 

Επειδη πολλα εχω ακουσει για τις ΕΜU , οτι δεν ειναι επαγγελματικες αλλα ημιΆεπαγγελματικες και ολοι μου λενε παρε μια ESI η μια RME καλυτερα, εχω να πω τα εξης.

Αν πατε στο σιτε της asahi-casei, θα δειτε οτι τα τσιπ που χρησιμοποιει η EMU 1820m και η 1212m (OXI η 1820 σκετη), ειναι τα καλυτερα που παραγει αυτην την στιγμη η asahi-casei. Tα τσιπ 5394 και 4398 ειναι τα καλυτερα της εταιρειας με SNR >120dB και δυναμικη περιοχη ομοιως. Καμια σχεση με τα 5385 και 4358 της ESI julia (και ισως ESI1010) που ειναι εμφανως παλαιοτερα και χειροτερα (SNR >105 dB και ομοιως η δυναμικη τους περιοχη).

Βεβαια δεν ειμαι ειδικος sound engineer, και ισως οι EMU να ειναι χειροτερες καπου αλλου, σε περιφεριακα interfaces. Ομως η καρδια τους, ο κινητηρας τους ας πουμε, χρησιμοποιει τα καλυτερα τσιπ που υπαρχουν αυτην την στιγμη.

 

Αυτα μπορεσα να μαθω και σας τα λεω,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενδιαφέρουσα η προσέγγιση που ακολούθησες στην προσπάθειά σου να επιλέξεις κάρτα ήχου, αλλά όχι η καλύτερη. Κατ' αρχήν το δίλλημα που έχει να αντιμετωπίσει κάποιος που θέλει να πάρει κάρτα ήχου, δεν είναι EMU ή RME (προσωπικά δεν θα αγόραζα καμία από τις δύο). Υπάρχουν πολλές μάρκες με ευθέως ανταγωνιστικά χαρακτηριστικά, και οι οποίες έχουν αποσιωπηθεί από το σκεπτικό σου. Δεν τις γνωρίζεις ή δεν τις συζητάς για κάποιον άλλο λόγο.

 

Δεύτερον, η "τεχνολογική ανωτερότητα" στην οποία αναφέρεσαι δεν συνιστά πάντα ένα αξιόλογο προϊόν. Οι χειριστές ηλεκτρονικών υπολογιστών απασχολούνται με θέματα όπως : ποιότητα λογισμικού, συχνότητα παροχής αναβαθμίσεων, συμβατότητα με διάφορες τεχνολογίες και εφαρμογές κλπ. Επίσης: παροχή υποστήριξης από την εδώ αντιπροσωπεία, σχέση τιμής προς απόδοση κλπ.

 

Σου προτείνω να το ξαναδείς το θέμα. Εμένα (φαντάζομαι και άλλους) θα με ενδιέφερε να παραθέσεις τις πηγές σου: π.χ. γιατί θεωρείς την asahi-kasei τόσο κορυφαία; Που πιστοποιείται αυτό; Ποια άλλα προϊόντα φοράνε αυτό το chip; Καθοδήγησέ μας και δώσε μας μία ευκαιρία να καταλήξουμε στα δικά μας συμπεράσματα.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πράγματι, οι converters που φοράνε οι E-mu έχουν εντυπωσιακές προδιαγραφές. Πάρ'αυτα, οι χρήστες παραπονιούνται ότι το αποτέλεσμα δεν είναι τόσο καλό. Πιθανότατα να οφείλεται στο clocking τους (Επειδή δεν είμαι ο αρμοδιότερος να κρίνει τέτοια ζητήματα, αν κάνω λάθος, ας με διορθώσει κάποιος :) ).

url=http://www.soundclick.com/akisk]Akis K

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σχετικα με το θεμα που παρουσιασα, για τα τσιπ των μετατροπεων των καρτων , εχω να πω τα εξης:

 

Δεν εχω κανει ακομα ολοκληρωμενη ερευνα αγορας για τις καρτες, και το μονο που εψαξα ειναι ο Νακας, ο οποιος εχει την EMU, ΕSI, RME.

 

Θελω να μου πειτε ανταγωνιστικα μοντελα και που μπορω να τα βρω, ετσι ωστε να παω να ρωτησω, και να αποφασισω για την αγορα μου, την οποια και δεν εχω κανει ακομα.

Μαλιστα οτι τεχνικη πληροφορια αποκομισω απο το ψαξιμο μου θα το παραθεσω στο φορουμ, και πιθανον να ωφεληθει καποιος.

 

Εχετε δικιο που λετε οτι δεν ειναι μονο οι μετατροπεις που κανουν μια καλη καρτα ηχου. Ωστοσο ειναι ενα απο τα σημαντικοτερα κομματια τους.

 

Οσο για την asahi-kasei, την ανακαλυψα μεσω ενος σιτε, www.digit-life.com/sound.html, το οποιος κανει καποια τεστ για τις εν λογω καρτες. Ειναι ενδιαφερον.

 

Η asahi-kasei ειναι ενας απο τους δυο'τρεις (υποψιαζομαι οτι ο αριθμος τους δεν ειναι μεγαλυτερος) κατασκευαστες παγκοσμιως που κατασκευαζουν τσιπ για audio-video. ΔΕΝ ΕΙΠΑ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ Ο ΚΑΛΥΤΕΡΟς ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΗς μιας και δεν ξερω καν τους υπολοιπους!

Θα ηθελα ομως πολυ να τους μαθω, υποψιαζομαι οτι ΟΛΟΙ παιρνουν απο τους δυο'τρεις ιδιους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως αλλοι δυο κατασκευαστες tsip που προμηθευουν τους κατασκευαστες

καρτων με ADC kai DAC's ειναι

 

TEXAS INSTRUMENTS

CIRRUS LOGIC

 

και οι δυο αμερικανικες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου