Προς το περιεχόμενο

Classic Player 60s Strat. Να τη δείξω ή θα μου τη ματιάσετε?


elavd

Προτεινόμενες αναρτήσεις

http://www.noiz.gr/index.php?topic=151330.10

 

Εχει κανει ενα απιστευτο review για αυτο το θέμα ο elavd . Koιτα στο ποστ 17.

 

Πάντως οι μαγνήτες οπως και να χει είναι υπέροχοι.

 

Πριν 2 μέρες την πήγα για set up καθως καινουρια ήρθε με πολύ ψηλο action. Έβαλα χορδες που στα καντινια ειναι 9ρες αλλα πάνω στα μπασα είνσαι σαν 10ρες (δηλαδη η μι μπασα είναι 46).

 

Την πρώτη μέρα όλα καλα. Σήμερα οι 3 πάνω χορδες ταστάρουν αρκετα αλλά είναι ήχος που δεν περνάει στον ενισχυτή. Εϊναι φυσιολογικό?

MUSIC IS MAGIC

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 175
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Σήμερα οι 3 πάνω χορδες ταστάρουν αρκετα αλλά είναι ήχος που δεν περνάει στον ενισχυτή. Εϊναι φυσιολογικό?

 

υποθέτω εννοείς τις τυλιχτές.

 

Προφανώς τα saddles έχουν σεταριστεί για 9αρες, οπότε το μεγαλύτερο gauge κάνει τις χορδές να "βρίσκουν" ελάχιστα.

No problem.

 

Αν δεν σε ενοχλεί στο παίξιμο, μη σκας.

 

Για πειράγματα σε trussrod κλπ μη το σκεφτεσαι καν. Ασε το μανίκι να "βρει" την ισορροπια του στο κλιμα του χώρου σου και να "κατσει" με τα νεα δεδομένα (heavier gauge) και βλέπεις...

 

Αν τελικα σε ενοχλεί, ρύθμισε (=ανέβασε) ελάχιστα τα saddles των τυλιχτών χορδων.

 

edit-> Πρόσεξε μην χαλάσεις την καμπυλότητα (που πρέπει να ακολουθεί το radius της ταστιέρας).

 

 

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια ερώτηση ψιλοάσχετη,απλά παρατήρησα σε μια φώτο που ανέβασε ο elavd μια κιθάρα σα την black strat του gilmour και είπα μήπως με τη ευκαιρία μπορεί κάποιος να μου δώσει τα φώτα του.είμαι στην αρχή ενός project και απλά θα προτιμούσα το μανίκι να είναι περισσότερο πορτοκαλί (Dark tint..?) παρά κίτρινο.Ξέρει κάποιος να μου πει σε ποιον από όλους τους προμηθευτές να απευθυνθώ για να μου το κάνει αυτό ή αν μπορώ να το αλλάξω αυτό μετά την αγορά (εννοείται σε ειδικό και όχι μόνος μου).Ευχαριστώ εκ των προτέρων και χίλια συγνώμη για την άσχετη παρεμβολή.

 

Υ.Γ:Μήπως το χρώμα του neck είναι απλά θέμα ξύλου;

Υ.Γ 2 : Στα παραδείγματα οι κιθάρες είναι με τη σειρά Squier cv 50's,Squier vintage modified 70's και Fender David Gilmour(εντελώς ενδεικτικά).Γνωρίζω βέβαια ότι παίζει ρόλο και η γωνία φωτογράφησης, ο φωτισμός κ.λ.π.

 

Παραδείγματα

6493862.thumb.jpg.69b2d421141b4d64e536b55347e0d2fc.jpg

6498055.thumb.jpg.679430128079d6074382893a5cb02e5b.jpg

7036531.thumb.jpg.e2d2354f5f20bee28477f96ee6ec90e6.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέρει κάποιος να μου πει σε ποιον από όλους τους προμηθευτές να απευθυνθώ για να μου το κάνει αυτό ή αν μπορώ να το αλλάξω αυτό μετά την αγορά (εννοείται σε ειδικό και όχι μόνος μου).

Στον www.jokerguitars.gr

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

    Ενδεικτικα παντως αν σε ενδιαφερει ετοιμο σκουροχρωμο μανικι με το σωστο logo (fender) χωρις να ψαχνεις σε αλλους κατασκευαστες, υπαρχουν απειροι sellers στο ebay που πουλουν fender σε κομματια, ακομα και ολοκαινουργιες (θυμαμαι εναν απο τον οποιο ψωνιζα παλια ονοματι reliablefender). Mερικες εκ των σειρων της fender με tinted λαιμους ειναι oi classic player 50s, h classic 50s reissue.

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν παιζεις μαυτην την κιθαρα συνειδητοποιεις οτι το μεξικο βγαζει αξιολγα κομματια κατα καιρους. Τοσο ο ηχος οσο και το παιξιμο μοιαζουν με πολυ ακριβοτερης κιθαρας μειντ ιν usa.Καλοπαιχτη ! Κουκλα η στρατο !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου