Προς το περιεχόμενο

Συνδεση virus ti-v-synth με καρτα ηχου motu help me!


analog24

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημερα παιδια εχω τον εξης προβληματισμο.Εχω 2 Συνθεσαιζερς και μια καρτα ηχου.Προς το παρον τα εχω συνδεση με Jack για audio.Η καρτα  μου εχει εκτος απο jack εισοδους και εξοδους εχει οπτικη θυρα in/out και βγαζει ακομη coaxial spdif in/out  Ερχομαι λοιπον με μια απορια! Το v-synth εχει optical in/out και coaxial spdif kαι το virus εχει coaxial spdif in/out

Μπορω να τα συνδεσω με αυτον τον τροπο ψηφιακα και να εχω καλητερη ποιοτητα ηχου? Ειναι εφικτο να γινει κατι τετοιο και αν ναι

μονο με ενα καλωδιο απο το καθε μηχανημα? Η καρτα μου ειναι η motu mk2 τωρα τα εχω συνδεση stereo με jack cables.

Οποιος γνωριζει το ερωτημα μου και παραλληλα το προβλημα μου να μου απαντηση γιατι με τρωει αυτη η απορια εδω και λιγο καιρο.

Σας ευχαριστω  Πανος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γινεται με ενα καλωδιο για το καθενα αν και δεν το εχω δοκιμασει προσοπικα σε συνθ

καλυτερη ποιοοτηατ ηχου δεν νομιζω αλλα σιγουρα με μηδενικες απωλειες και χωρις θορυβους λογικα αφου ειναι ψηφιακο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορω να τα συνδεσω με αυτον τον τροπο ψηφιακα και να εχω καλητερη ποιοτητα ηχου?

 

Χωρίς να έχω τα ίδια μηχανήματα μπορώ να πω με σιγουριά ότι μπορείς.

Μια ματιά στο manual, σε οποιοδήποτε απο τα δύο μηχανήματα, δεν θα έβλαπτε και θα σε καθοδηγούσε πιο εύκολα.

 

Τώρα για το θέμα της διαφοράς ήχου, θεωρητικά ισχύει, πρακτικά δύσκολο σε τέτοιες εφαρμογές να ακούσεις διαφορά. 

 

Άκου να δεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι γίνεται και σίγουρα ξεπερνάς 1 στάδιο da-ad μετατροπής, αλλά τώρα αν καταλάβεις κάποια διαφορά δεν ξέρω!

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eυχαριστω πολυ ολους για την βοηθεια που μου δινεται.Τα manuals δεν βοηθανε απλα αναφερουν αυτες τις εισοδους και εξοδους.Π.χ η καρτα ηχου λεει στο manual για τις optical εισοδους και εξοδους οτι μπορεις να βαλεις μια ψηφιακη κονσολα διχνει και οικονογραφιμα.

Δεν γινονται πιο κατατοπιστικη με τα σινθια.Και εγω πιστευω οτι δεν θα ακουσω την διαφορα.Σημασια εχει οτι γινετε παντως..

Δεν ξερω αν ειναι καλητερα να δουλευω ετσι οπως ολοι μας με jack ad/da η να παω παραπερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορω να τα συνδεσω με αυτον τον τροπο ψηφιακα και να εχω καλητερη ποιοτητα ηχου? Ειναι εφικτο να γινει κατι τετοιο και αν ναι

μονο με ενα καλωδιο απο το καθε μηχανημα?

 

Ναι μπορεί να γίνει με ένα καλώδιο, από το SP/DIF Out του V-synth στο SP/DIF In της κάρτας και από το Coaxial Out του Virus TI στο Coaxial In της κάρτας.

 

Καλύτερη ποιότητα ήχου, δε νομίζω, απλά δεν θα έχεις προβλήματα με θόρυβο.

 

:)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο ακριβως σκευτικα και εγω φιλε OurDarkness και νομιζω οτι θα δουλεψη με αυτον τον τροπο.Θα το δοκιμασω σημερα και θα σας πω.Ευχαριστω για τιν βοηθεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα.Τελικα αγορασα τα καλωδια τα συνδεσα τα μηχανηματα φηφιακα αλλα ειχα ενα προβλημα.και τα δυο συνθια μου εβγαζαν ενα φυσιμα αρεα και σταδιακα στα μονιτορς.Δεν ξερω γιατι το εκανε αυτο.Απο το μιξερ τις καρτας τα spdif τα ειχα ανεβασμενα.Τελικα τα αφησα στερεο με τα jack μου και ηρεμισα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου