Προς το περιεχόμενο

Λαμπάτος και θόρυβος!


gto234

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά μετά από μια περιπέτεια που είχα με εναν λαμπάτο ENGL αντικατέστησα την μια προενισχύτρια λάμπα ecc83 και μετα λύπης μου διαπιστώνω πώς ενώ με το standby on είναι τελείως αθόρυβος όταν το βάζω off ο ενισχυτής κάνει έναν θόρυβο σαν βουιτό.Παίζει βέβαια αλλά εκτός από το βουιτό ακούγεται και ένα φύσημα σχετικά έντονο.

Τι γίνεται;Λέτε να έχει πρόβλημα ή έτσι είναι όλοι οι λαμπάτοι;

Το 30-day money back του thomann ισχύει γιατί το σκέφτομαι σοβαρά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 27
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Λέτε να έχει πρόβλημα ή έτσι είναι όλοι οι λαμπάτοι;

 

:o :o :o :o

Καταρχήν, ας υποθέσουμε ότι είναι πρόβλημα μονάχα του συγκεκριμένου ενισχυτή... ;D

 

Τι ακριβώς συνέβη;

Γιατί αντικατέστησες μια τυχαία λυχνία από τη προενίσχυση;

 

Είναι λογικό να μην ακούγεται οποιοσδήποτε θόρυβος όταν ο ενισχυτής είναι σε stand by mode.

 

Άκου να δεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Oι πληροφοριες που μας δινεις ειναι τοσο ΕΛΛΙΠΕΙΣ που κανεις εδω μεσα δεν θα  μπορεσει να σου απαντησει σοβαρα... ::)

 

ΤΙ περιπετεια ειχες? ::) (γιατι ας πουμε δεν φταιει η ENGL αν σαβουριασες τον ενισχυτη απο τον 3ο οροφο......)

 

Ειχες θορυβο και ΠΡΙΝ την αλλαγη της λυχνιας?

 

ΟΛΟΙ οι ενισχυτες λυχνιας ΚΑΠΟΙΟ θορυβο τον εχουν,αν ο θορυβος με την νεα λυχνια ειναι εκωφαντικος :) σε σχεση με αυτον που ειχε η original λυχνια τοτε δεν χρειαζεται να εισαι και ο Einstein για να καταλαβεις οτι φταιει η νεα λυχνια η οποια μπορει να ειναι ελατωματικη (βαλε λοιπον μια αλλη)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά δίκιο έχετε...δεν έδωσα αρκετές πληροφορίες...

Λοιπόν πήρα τον εν λόγω ενισχυτή από τον Θωμά (ENGL thunder) ο οποίος ήρθε στο σπίτι μου με μια σπασμένη προενισχύτρια λάμπα.Πρίν το καταλάβω αυτό τον άνοιξα για να δω αν παίζει και φυσικά δεν έπαιζε αλλά έβγαζε ένα βουιτό (το οποίο υπέθεσα ότι οφείλεται στη σπασμένη λάμπα). Εν συνεχεία βρίσκω μια ECC83 από έναν γνωστό και την βάζω για να δω αν παίξει ώστε να μην στέλνω τον ενισχυτή πίσω και απλά να μου στείλουν μια λάμπα (σε συνεννόηση πάντα με τον Θωμά μου είπαν να δοκιμάσω με άλλη λάμπα) .

Το αποτέλεσμα...ο ενισχυτής παίζει με την καινούργια λάμπα αλλά αυτό το βουιτό παρέμεινε και επίσης υπάρχει ένα έντονο φύσημα και στα δύο κανάλια (αυτό το φύσημα ακούγεται μόλις ανεβάσω τα gain-volume και χωρίς να συνδέσω την κιθάρα πάνω).

Να σας πω βέβαια ότι σε περιβάλλον live αυτοί οι θόρυβοι σίγουρα δεν θα ακούγονται.Σε περιβάλλον όμως σπιτιού είναι αρκετά ενοχλητικοί.Γι'αυτό ρωτάω είναι φυσιολογικό να βγάζει τέτοιους θορύβους;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικα «θορυβοι» υπαρχουν ...πολλοι και οι περισσοτεροι ειναι απολυτα φυσιολογικοι (δηλ. ΔΕΝ τους ακους αν δεν...ΘΕΛΕΙΣ να τους ακουσεις την ωρα που παιζεις)

 

Καταλογος φυσιολογικων θορυβων κιθαροπαικτων......

 

1.Οταν παιζεις με μια κλασσικη στρατ στις θεσεις 1,3,5 ΝΑΙ εχει καποιο θορυβο (ο οποιος αφου δεν ενοχλει 10.234.876 κιθαριστες που παιζουν με κλασσικες στρατ στον πλανητη δεν χρειαζεται να ενοχλει ουτε εσενα...(το ιδιο συμβαινει και με τις τελε)

 

2.Ναι ο παραπανω αναφερομενος θορυβος γινεται ακομα μεγαλυτερος οταν παιζεις με 3 metal zone & 3 κομπρεσσορες στη σειρα με το gain στο...11 και τον ενισχυτη σου τσιτα στο βρωμικο καναλι (με το gain στο...11)

 

3.Οι ενισχυτες λυχνιας οταν τους ανοιξουμε (δηλ.ανοιξουμε και το stand by) κανουν παντα ενα ελαφρυ φυσιμα και καποια βουητα (τα οποια κυριως εξαρτωνται απο τα ηλεκτρικα του σπιτιου μας..).

 

4.Τα παραπανω αναφερομενα βουητα και φυσιματα ΝΑΙ ........τριπλασιαζονται οταν εχουμε on το gain καναλι (  με το gain στο...11)

 

5.Οταν βαζεις 23 πεταλια στη σειρα οδηγουμενα απο ενα μετασχηματιστη που σου εφτιαξε ο  μπαρμπα Γιωργος ο «ηλεκτρονικος» της Ανω Μουσουνιτσας που παραθεριζεις το καλοκαιρι θα εχεις θορυβο...αν ο Μπαρμπα Γιωργος σου εφτιαξε και τα καλωδιακια που συνδεουν τα πεταλια θα εχεις ΑΚΟΜΑ περισσοτερο θορυβο....

 

Γενικα το electric guitar playing ειναι...θορυβωδες αθλημα..... 

 

(αυτό το φύσημα ακούγεται μόλις ανεβάσω τα gain-volume και ΧΩΡΙΣ να συνδέσω την κιθάρα πάνω).

 

γενικα συνηθιζεται να συνδεουμε την κιθαρα με τον ενισχυτη ;D :)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προσωπικά πιστεύω ότι κάποιο προβληματάκι θα προέκυψε με τη μεταφορά. καλύτερα άλλαξε τον όσο μπορείς. ο θωμας δεν θα πέσει έξω. παρομοιο προβλημα ειχα αντιμετωπισει με τον δικο μου ενισχυτη. τον έφτιαξε τεχνικός. εσυ όμως γιατι να δωσεις χρηματα αφου μπορεις να το αποφυγεις ?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση.

Μάλλον δεν έγινα κατανοητός...Σκεφτείτε το εξής:

Βγάζω τον ενισχυτή από το κουτί.Τον συνδέω στο ρεύμα.Δεν συνδέω την κιθάρα πάνω.Δεν συνδέω τίποτα άλλο.

Ανεβάζω λίγο το volume και το gain (ούτε καν στο μισο) και έχω αυτούς τους θορύβους ανεξαρτήτως eq το οποίο έχω επίσης flat.

Και συγκρίνω τον θόρυβο σε σχέση με τρανζιστοράτους ενισχυτές που είχα παλιά και δεν καναν σχεδόν καθόλου θόρυβο.

Επίσης αν συνδέσω την κιθάρα πάνω (ενα σκαφάκι ibanez) δεν αλλάζει τίποτα στον θόρυβο.Άρα μιλάμε για τον "πρωτογενή" θόρυβο του ενισχυτή και όχι αυτόν που προκύπτει απο τους μαγνήτες-πετάλια κλπ.

Τελοσπάντων σε μαγαζι που είχα ακούσει τον εν λόγω ενισχυτή δεν παρατήρησα κάτι τέτοιο ίσως και λόγω ακουστικής (άλλη ησυχία έχει το σπίτι).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην αγχωνεσαι αδικα καταρχην plug you f*&*^%n guitar IN!

 

Κατα δευτερον οταν ΠΑΙΖΕΙΣ ακους τιποτα που να σε ενοχλει?

 

3.Οι ενισχυτες λυχνιας οταν τους ανοιξουμε (δηλ.ανοιξουμε και το stand by) κανουν παντα ενα ελαφρυ φυσιμα και καποια βουητα (τα οποια κυριως εξαρτωνται απο τα ηλεκτρικα του σπιτιου μας..).

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία...ας πούμε ότι είναι φυσιολογικοί αυτοί οι θόρυβοι που συζητάμε.

Δεν μου αρέσει!Νομίζω από τον Θωμά μπορούμε να γυρίσουμε πίσω τα προϊόντα μέσα σε 30 μερες - no questions asked - όπως λέει και στο site?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου