Προς το περιεχόμενο

Χρειαζομαι ενα Micro Korg?


fleaman

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχω κανει μερικες ερωτησεις στο φορουμ σχετικα με το θεμα αλλα ωστοσο δεν εχω καταλαβει ακομα...Ειμαι μπασιστας και βεβαια αρχαριος (ασχετοε καλυτερα) με synths..Στο μυαλο μου το εχω σαν χρηση ενα τετοιο οργανο για μελωδιουλες και φρασεις (χωρις απαραιτητα να παιζω σαν κλασικος αρμονιοπαιχτης μιας και δεν γνωριζω αρμονιο η πιανο) γενικα σε μια μπαντα..Θα με καλυπτε το συγκεκριμενο οργανο?Ειναι ευκολο στην εκμαθηση?Το Micro Korg το εχω δει σε διαφορες indie-alternative μπαντες (bloc party,radiohead για παραδειγμα) γι αυτο και εχω επιρεαστει και θελω να κανω κατι αναλογο.Δεν εχω ωστοσο ξεκαθαρισει αν μου κανει ενα Micro Korg.Το βλεπω σαν να φερνω ας πουμε κατι σαν πιο "ηλεκτρονικο στοιχειο" μεσα στη μπαντα..Διαφωτιστε με γιατι ακομα δεν εχω καταλαβει αν μου κανει και αν στην τελικη που ειναι χρησιμο ενα Micro Korg..Thanks και σορυ γαι την ασχετοσυνη μου απλα θελω να μπω λιγο στη φαση synth ετσι ωστε να φερω στη μπαντα κατι το διαφορετικο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 49
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Είναι δυσκολη η ερωτησή σου...

 

Αν κατάλαβα καλά τι θες, ναι νομιζω ότι θα σου κάνει...δεν το ξέρω πολύ καλά το συγκεκριμένο, προτείνω όμως να κοιτάξεις και το roland SH-201..

 

http://www.roland.com/products/en/SH-201/index.html

 

Δεν ξεφεύγει πολύ στην τιμή, έχει κανονικού μεγεθους πλήκτρα και τα έχει όλα στο interface του ώστε να σε βοηθήσει αφενός να εξοικειωθείς με το αντικείμενο, αφετερου να το χειρίζεσαι άνετα σε live...πολύ σημαντικό το arpeggiator (στα + και το tap tempo, ιδανικό για live)...έχει και η novation κάποια τα οποία απ'ότι μου έχουν πει αξίζει να τα δεις και είναι σε καλή τιμή....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα φθηνό όργανο είναι - δεν αξίζει να το σκέπτεσαι τόσο πολύ. Σίγουρα θα σε βοηθήσει να φέρεις κάτι νέο στη μπάντα και μακάρι να φτάσεις στο σημείο να χρειάζεσαι περισσότερα από όσα προσφέρει (σε ακριβότερη τιμή, ασφαλώς).

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Αν και συμφωνώ με τον Wow!, εγώ θα σου πρότεινα να βρεις ένα οποιοδήποτε συνθ από κάποιο γνωστό και να το "ψάξεις" λίγο με τα πλήκτρα. Δεν παίρνεις όργανο που δεν ξέρεις να παίζεις αλλά και να προγραμματίζεις για να το βάλεις σε μπάντα. Πρέπει πρώτα να το μάθεις στον δικό σου ελεύθερο χρόνο.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και συμφωνώ με τον Wow!, εγώ θα σου πρότεινα να βρεις ένα οποιοδήποτε συνθ από κάποιο γνωστό και να το "ψάξεις" λίγο με τα πλήκτρα. Δεν παίρνεις όργανο που δεν ξέρεις να παίζεις αλλά και να προγραμματίζεις για να το βάλεις σε μπάντα. Πρέπει πρώτα να το μάθεις στον δικό σου ελεύθερο χρόνο.

 

Δυστυχως δεν εχω καποιο γνωστο...Παντως δεν βιαζομαι με την εννοια να το βάλω αμεσα στη μπαντα..Πρωτα θα το μαθω θα το αφομοιωσω και οταν ειμαι ετοιμος θα προσπαθησω να το χρησιμοποιησω δημιουργικα στη μπαντα..Οσον αφορα το χρηματικο ναι καταλαβαινω οτι ειναι φτηνο οργανο ομως δεν παυει να ειναι ενα ανοιγμα παραπανω για μενα σε ενα νεο τομεα ξενο προς το παρον αλλα εξαιρετικα ενδιαφερον που ειναι ομως πολυ μακρια απο το μπασο μου..Οταν ειναι να ξοδεψεις οποιοδηποτε ποσο σε κατι που δεν γνωριζεις και δεν εχεισ εμπειρια οσο να ναι το σκεφτεσαι λιγακι παραπανω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρωτα πρεπει να βρεις ενα οργανο που θα ειναι καταληλο για το ειδος της μουσικης που παιζεις.Το microKorg ειναι ενα μικρο αναλογικο με 128 ηχους και ειναι περισσοτερο για ηλεκτρονικο ειδος.Αν ειστε μια μπαντα π.χ τζαζ τοτε  θελεις φυσικους  ηχους .Για φυσικους, και οχι μονο, θα μπορουσες να βρεις ενα Roland καλυτερα.Υπαρχουν και τα λιγο ακριβοτερα μοντελα της korg απο το microkorg που ειναι το microX και το XP50 που εχουν ποικοιλια καλων ηχων.

 

 

Εχθρός τού κέρδους είναι ή αντοχή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κoιτα εγω θα σου ελεγα να αποφασισεις τι θες να κανεις με το οργανο...Το microKorg ειναι ωραιο οργανακι για ηλεκτρονικους ηχους (εχει και vocoder) και απο οσο εχω παιξει προσωπικά μου αρεσε...Αν ομως παρεις το microKorg να ξεχασεις παντελώς φυσικούς ηχους πχ πιανο,πνευστα κτλ

 

Για τα λεφτα του εγω θα το επαιρνα....

 

Αν τελικα παρεις την αποφαση να ασχοληθεις με πληκτρα...Τσεκαρε καποια synth που σε ενδιαφερουν και πηγαινε δοκιμασε τα...(btw το microkorg εχει μικρα πλήκτρα)...για να δείς ποιο σου καθεται καλύτερα...

 

Eπισης επειδη ειναι κριμα να ασχολεισαι μονο με presets θα πρεπει να σου πώ (ολοι μας νομιζω οτι το πιστευουμε) οτι το να ασχοληθεις απο το μηδεν με πλήκτρα και ακομα περισσότερα να επικεντρωθεις στην συνθεση ηχων θα σου  παρει αρκετο καιρο...

 

Μακαρι να παρεις την σωστή απαντηση... ;)

Time is just a fraction of the sine.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν με ενδιαφερει η χρηση φυσικων ηχων...Με ενδιαφερει πιο πολυ η δημιουργια "θορυβων" και ηλεκτρονικων μελωδιων..Η μπαντα ειναι σε φαση Radiohead και post rock ας πουμε..Δεν με ενδιαφερει να ασχοληθω με τα πληκτρα καθαυτα αλλα με την παραγωγη ηλεκτρονικων ηχων κυριως..Με την εννοια ας πουμε να παιζω μια νοτα και να παιζω στη συνεχεια με τα knobs απο τα filters (αν το λεω σωστα).Αλλα και ας πουμε να παιζω ενα σχηματακι (riff) με περιεργα εφε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου