Προς το περιεχόμενο

Εσωτερική ή Εξωτερική Κάρτα Ηχου ?


pitsipitsi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μπορεί μια κάρτα ήχου να είναι πολύ καλή για ήχο για μουσική μεν αλλά καθόλου καλή για φωνή μικρόφωνο ?

Για πείτε γνώμες :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 27
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Όλες σε αυτά τα λεφτά πάνω - κάτω (200ε) είναι πολύ καλές και στους προενισχυτές τους, ειδικά η Mackie Satellite και η EMU 0404 (για τις M Audio ας μιλήσει κάποιος με πείρα), αρκεί να συνδέσεις κατευθείαν τα μικρόφωνα πάνω τους χωρίς να μεσολαβεί κανένας μίκτης ή άλλος preamp.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Βάλε και την mackie onyx satellite που η τιμή της πλέον πρέπει να είναι κάτω από τα 200€ (νομίζω στα 170€ πρέπει να παίζει πλέον)

 

μπααα στα 200 είναι ακόμα

 

 

 

Πάρε κόσμε!!!!!  :o :o :o :o :o :o

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Focusrite Saffire Le! Η καλυτερη καρτα ηχου μεχρι και 500 ευρω. Εξωτερικη συνδεση με firewire400 κορυφαιος ηχος. ολες οι αλλες ειναι καλες αλλα πολυ λιγες μπροστα της.. 8)

στον Θωμα μονο 345ευρω :-* :-* :-*

http://www.thomann.de/gr/focusrite_saffire_le.htm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλες σε αυτά τα λεφτά πάνω - κάτω (200ε) είναι πολύ καλές και στους προενισχυτές τους, ειδικά η Mackie Satellite και η EMU 0404 (για τις M Audio ας μιλήσει κάποιος με πείρα), αρκεί να συνδέσεις κατευθείαν τα μικρόφωνα πάνω τους χωρίς να μεσολαβεί κανένας μίκτης ή άλλος preamp.

 

Όσον αφορά τους προενισχυτές της m-audio 410 που την έχω φάει με το κουτάλι μπορώ να σου πω ότι

αποτελούν σχετικά καλά στάδια προενίσχυσης, όμως από την άλλη με ένα φθηνό προενισχυτή όπως τον

Tubepre της Presonus (~120 ευρώ) άκουσα αρκετά ποιοτικότερα αποτελέσματα.

 

Εγώ πάντως θα εμένω στην άποψη περί εξωτερικών προενισχυτών. Τουλάχιστον αυτό έχω δει από

την μέχρι τώρα μικρή μου πείρα. Το χειρότερο είναι να πληρώσεις για μια κάρτα με ενσωματωμένους

προενισχυτές και στο τέλος να καταλήξεις να μην σε ικανοποιούν. Αγοράζεις τότε μεν μια καλύτερη

εξωτερική προενίσχυση αλλά έχεις χάσει χρήματα αγοράζοντας πχ τους 2 πεταμένους πλέον

προενισχυτές της 410....

 

Ως προς το topic τώρα πιστεύω ότι μια κάρτα είτε είναι fw είτε PCI είτε USB αν έχει σταθερούς drivers

δε θα αντιμετωπίσει κανένα πρόβλημα. Τουλάχιστον με την χρήση ενός μέσου χρήστη. Τώρα σε ιδιαίτερα

extreme συνθήκες δεν γνωρίζω. Πάντως εγώ με 4-5 vst instruments ανοικτά και καμιά 20αριά plug-ins

να τρέχουν δεν αντιμετώπισα πρόβλημα ούτε από την m-audio 410 ούτε από την emu 1212m.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, δεν το έθεσα σωστά theoniki. Όταν λέω να μην μεσολαβεί κανένας άλλος μίκτης ή preamp, εννοώ να μην μπει κάποιο μηχάνημα της χαμηλής κατηγορίας τιμής (κάτω των 300 ευρώ) γιατί θα χαλάσει την καθαρότητα των (μέχρι ενός βαθμού, όχι ευκαταφρόνητου) preamps της κάρτας.

 

Ειδικά οι παμφθηνοι λαμπάτοι προενισχυτές μικροφώνου (Mπλιάχρινγκερ, Art, ίσως κι αυτός του Ελάβντου) θαμπαίνουν το σήμα με τη δικαιολογία ότι το "ζεσταίνουν". Αυτή είναι η δική μου άποψη διαμορφωμένη από την πείρα μου. Τώρα αν το θες σαν DI για live (όπως πχ εγώ), κανένα πρόβλημα.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, δεν το έθεσα σωστά theoniki. Όταν λέω να μην μεσολαβεί κανένας άλλος μίκτης ή preamp, εννοώ να μην μπει κάποιο μηχάνημα της χαμηλής κατηγορίας τιμής (κάτω των 300 ευρώ) γιατί θα χαλάσει την καθαρότητα των (μέχρι ενός βαθμού, όχι ευκαταφρόνητου) preamps της κάρτας.

 

Ειδικά οι παμφθηνοι λαμπάτοι προενισχυτές μικροφώνου (Mπλιάχρινγκερ, Art, ίσως κι αυτός του Ελάβντου) θαμπαίνουν το σήμα με τη δικαιολογία ότι το "ζεσταίνουν". Αυτή είναι η δική μου άποψη διαμορφωμένη από την πείρα μου. Τώρα αν το θες σαν DI για live (όπως πχ εγώ), κανένα πρόβλημα.

 

Αν βάλεις τον presonus πριν τους προενισχυτές της m-audio 410 ή απλά (και καλύτερα) στις line εισόδους

της m-audio, τότε έχεις σαφέστατα καλύτερο αποτέλεσμα. Δεν θαμπαίνει το σήμα, αντίθετα δίνει αναλυτικότητα

καθώς και αρμονικές. Αυτό είναι το συμπέρασμά μου με Α-Β σύγκριση και έχω και δείγματα αν θέλετε.... ;)

 

Σε κάποια άλλη κάρτα ήχου και με άλλο εξωτερικό προενισχυτή αυτό μπορεί να μην συμβαίνει αλλά στην

συγκεκριμένη περίπτωση καίτοι ο presonus είναι ένας ιδιαίτερα φθηνός preamp αναμφισβήτητα βελτιώνει

τον ήχο της m-audio... ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου