Προς το περιεχόμενο

Ενίσχυση σήματος στα σόλα


harry

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα,

 

Θα ήθελα κάτι για να "βγώ" μπροστά στα σόλα.

 

Η πεταλολογία που χρησιμοποιώ είναι κομπρέσορ, turbo rat, ενίοτε fuzz octave, blue box, phase 90, analog delay.

 

Τι γνώμη έχετε? Να χρησιμοποιήσω δεύτερο drive τύπου tubescreamer ή κάνα booster ή volume pedal?

 

Παίζω συνήθως με ότι λάχει ενισχυτές, (ότι έχει το στούντιο) ή ένα vox vr30 τον δικό μου. Ομως με ενδιαφέρει το σωστό ηχητικά αποτέλεσμα

 

και η μουσική που ακούω indie: Dinosaur jr, Sonic Youth .... και (ας την πώ) Ατμοσφαιρική βλ. Pink Floyd

 

Να σας πώ και τι κιθάρα χρησιμοποιώ? νιεχ νιεχ νιεχ νιεχ νιεχ Καλές πάντως Fender.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 25
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Προτείνω ενα equalizer πετάλι όπου θα αυξήσεις (όχι υπερβολικά) τα μεσαία σου, ανάλογα με το έπιπλό σου και τους μαγνήτες που διαθέτει.

 

 

εδιτ: με πρόλαβε ο μακροΐσκιωτος  ;)

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω εχω ενα taiwan χωρις mod...(το μονο boss που εχω)....δεν το βρισκω κακο...Δεν εχω ομως ακουσει καποιο με mod για να δω την διαφορα....Αν καποιος συνφορουμιτης εχει ιδια γνωση της ηχητικης διαφορας των δυο ας μας διαφωτισει καλυτερα...(παντως αν και taiwan, το δικο μου ειναι σιγουρα δεκαετιας ...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν σε ενδιαφέρει να αλλάξεις την χροιά του σήματός σου, τότε χρειάζεσαι απλα ένα volume up...εγώ λοιπόν εδώ και χρόνια χρησιμοποιώ το LS2 της boss, το οποίο έχει 2 διαφορετικά ποτενσιόμετρα έντασης. Το ένα πχ μπορεί να είναι το κανονικό σου σήμα και το 2ο (όταν πατάς το πετάλι) να είναι πιο δυνατό, για σόλο..... και εκτός αυτού το LS (line selector) κάνει και ένα σωρό χρήσιμα πράγματα για συνδεσμολογίες....

Αν θέλείς να αλλάζεις και την χροιά του ήχου, τότε το EQ που σου προτείνουν είναι καλή λύση, ή ίσως και κάποιο booster.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ προτείνω με σειρά προτεραιότητας:

 

1) Clean Booster

2) Danelectro Fish & Chips EQ (φτηνό και πολύ καλό)

3) BOSS GE-7 (δοκιμασμένο και κλασικό).

 

(by the way αυτό είναι το 5000-ό μου post !!!  ;D)

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τετοιους λόγους υπάρχουν τα clean booster. Δινει αυτό το "τσικ" που θες στον ηχο σου για να βγεις μπροστα.

 

http://www.thomann.de/gr/seymour_duncan_sfx01_pickupbooster.htm

http://jampedals.com/boomster.htm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω θα σου προτεινα 3 λυσεις, καθε μια με διαφορετικα χαρακτηριστικα.

 

Ηδη μιλησαν οι προηγουμενοι για eq pedal. Να σημειωσω απλως οτι μπορεις με αυτο να εχεις boost χωρις καμμια μεταβολη του eq του σηματος σου απλα ανεβαζοντας το eq level χωρις να πειραξεις τα sliders του eq. Eναλλακτικα ενεργοποιωντας τον eq στον οποιο θα εχεις ενα boost στα μεσσαια (περιπου σαν αναποδο V) η και με ενα ελαφρυ boost στο level του.

 

Αλλη λυση ειναι με ενα booster pedal, compressor, η οd πεταλι. Σε αυτη τη περιπτωση εχε υποψιν οτι οταν ενεργοποιουνται επηρεαζουν σαφως τον ηχο σου (τα booster/od pedals) και/ή τις δυναμικες σου (ειδικα ο compressor)

 

Μια ακομα λυση (την οποια εγω προτιμω) ειναι ενα volume pedal το οποιο το χρησιμοποιεις μονο για να δωσεις μια λιγο μεγαλυτερη ενταση οταν χρειαζεται, χωρις να πειραξεις καθολου  το eq σου.

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σημαντικό thread ΙΜΗΟ.

 

H θεμελιώδης διαφορά βρίσκεται στο να ξεχωρίσεις αν θέλεις να είσαι "on-top" ή να κάνεις "cut-through". Όπως πολύ σωστά σημειώθηκε, με τα eq πετάλια κάνεις πολύ εύκολα ενα "flat boost", αν αυτό είναι που ζητάς τελικά.

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου