Προς το περιεχόμενο

Ενίσχυση σήματος στα σόλα


harry

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

Μια ακομα λυση (την οποια εγω προτιμω) ειναι ενα volume pedal το οποιο το χρησιμοποιεις μονο για να δωσεις μια λιγο μεγαλυτερη ενταση οταν χρειαζεται, χωρις να πειραξεις καθολου  το eq σου.

 

Οταν παιζεις με αρκετο drive και εχεις χαμηλώσει το volume control, ωστε να το ανεβασεις στο σολο, δεν σου χαλαει τον ηχο? Σε σχεση παντα με τον ηχο που εχει οταν το volume control ειναι τερμα.

 

Εγω παντως δεν χρησιμοποιω κάποιο πετάλι. Βαζω το maximum drive στην μεγαλύτερη ένταση που χρειαζομαι και χρησιμοποιώ το volume της κιθαρας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 25
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Οταν παιζεις με αρκετο drive και εχεις χαμηλώσει το volume control, ωστε να το ανεβασεις στο σολο, δεν σου χαλαει τον ηχο? Σε σχεση παντα με τον ηχο που εχει οταν το volume control ειναι τερμα.

 

Εγω παντως δεν χρησιμοποιω κάποιο πετάλι. Βαζω το maximum drive στην μεγαλύτερη ένταση που χρειαζομαι και χρησιμοποιώ το volume της κιθαρας.

 

Φανταζομαι, με τον ορο "σου χαλαει τον ηχο" αναφερεσαι στο γεγονος οτι αν εχεις το volume pedal μπροστα απο τα od/dst επηρεαζει την ποσοτητα του od/dst που θα εχεις εκειη τη στιγμη (οπως ακριβως συμβαινει οταν κατεβαζεις το volume της κιθαρας σου).

 

Αυτο που λες ισχυει για την συγκεκριμενη τοποθετηση, αν ομως το volume pedal σου ειναι μετα τα od/dst δεν επηρεαζεται το gain σου ανοιγοκλεινοντας το αλλα απλα η ενταση σου.

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν διάβασα προσεκτικά τι λέτε,

 

και χωρίς να αποκλείω την λύση του booster, volume μάλλον σκέφτομαι περισσότερο το boss Ge-7.

Πρώτη ερώτηση fenderiarhs, αυτό που λές, να ανεβάζω το volume του Εq ενώ παίζω? Αδύνατον.

Εγώ σκεφτόμουν να έχω preset τον ήχο που παίζω και όταν ενεργοποιώ το Eq να δυναμώνει το σήμα για τα σόλα. Δεν με πειράζει να αλλάζει λίγο η χροιά του σήματος (αρκεί να κολάει). Το κάνει αυτό το Boss Ge-7?

(απευθήνομαι προς όλους).

Ο λόγος που σκέφτομαι το ge-7 είναι ότι ο Gilmour έχει 3 τέτοια και η ερώτηση (3) Japan ή Τaiwan, reissue ή πιο παλιό?

 

Προς το παρόν ας μην μιλήσουμε για booster και volume pedal, πείτε μου μόνο τι κάνει το Boss GE-7.

 

υγ.

Ο ήχος μου χαλάει makispoll κι όταν χρησιμοποιώ το volume της κιθάρας?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Κι εγώ ένα GE-7 χρησιμοποιώ, το οποίο το έχω "μοντάρει". To mod, αφαίρεσε σε μεγάλο βαθμό ένα hissssss που είχε. Έπίσης έχω την αίσθηση ότι είναι λίγο καλύτερος ο buffer του (που έτσι κι αλλιώς μια χαρά ήταν) στη θέση OFF. (Αλλά μπορεί και να είναι η αίσθησή μου).

Για το live, μπορείς να το έχεις γενικώς OFF και την ώρα που θέλεις το boost να το βάζεις ON, έχοντας "σπρώξει" είτε όλες τις συχνότητες (έχει master gain) είτε τα μεσαία+ψηλά κλπ.

Είναι πολύ βολικό για να "συμμαζεύεις" τον ήχο κατά περίπτωση (π.χ. με διαφορετικό volume στον ενισχυτή) ώστε ο lead ήχος να προσεγγίζει περισσότερο αυτό που θέλεις.

 

Το ποιό απ' όλα έχει ο gilmour δεν έχω ιδέα.... αλλά δεν θα έδινα και πολύ σημασία. Αυτός εξ άλλου παίζει με την strat #0001, και έχω βάσιμες υποψίες ότι δεν τον απασχολεί ιδιαίτερα το value for money.  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν διάβασα προσεκτικά τι λέτε,

 

και χωρίς να αποκλείω την λύση του booster, volume μάλλον σκέφτομαι περισσότερο το boss Ge-7.

Πρώτη ερώτηση fenderiarhs, αυτό που λές, να ανεβάζω το volume του Εq ενώ παίζω? Αδύνατον.

Εγώ σκεφτόμουν να έχω preset τον ήχο που παίζω και όταν ενεργοποιώ το Eq να δυναμώνει το σήμα για τα σόλα.

 

Δεν ειπα αυτο........μαλλον δεν εκφραστηκα σωστα..........δεν θα ανεβαζεις το level του GE7 ενω παιζεις......Θα βαλεις  το slider του level σε καποια θεση πανω απο την neutral (0) . Οντας απενεργοποιημενο το ge7 δεν θα επηρεαζει τον ηχο σου........οταν θα θελησεις boost θα ενεργοποιεις το πεταλι. 

 

Μη σε απασχολει με ποιο παιζει ο D.G ......και τα τρια που εχει (οχι πονηρες σκεψεις  ;D ;D ;D ;D ;D ;D)  ειναι modded ωστε καθε πεταλι να πιανει μια περιοχη...μπασα-μεσαια-πριμα.....ειναι σαν να εχει 21 band equalizing (3 πεταλια GE7 Χ 7 μπαντες το καθενα)........ ;D ;D ;D ;D ;D ;D

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Harry δεν νομιζω οτι παιζει μεγαλο ρολο αν το ge-7 ειναι japan η taiwan....ρολο ισως παιζει σε αλλα πεταλια της boss οπως το ds-1 οπου το opamp που χρησιμοποιειται και ειναι βασικο συστατικο του ηχου τους ,αλλαχτηκε. (απο toshiba TA7136AP σε mitsubishi M5223AL)...........Για το πολυ παλιο παντως ge-6 (χωρις gain slider) λενε οτι ειναι ακομα πιο noizy...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Προσωπικά, πήρα πριν περίπου ενα χρόνο το καινούριο, 80 Ευρώ (νομίζω) από το μαγαζί της γειτονιάς μου.  Είναι πολύ κοινό πετάλι. Για ρίξε μια ματιά και "εντός" :)

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για ρίξε μια ματιά και "εντός" :)

 

+1 για τα BOSS. Τις περισσότερες φορές συμφέρει να αγοράσεις από Ελλάδα ;)

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για ρίξε μια ματιά και "εντός" :)

 

+1 για τα BOSS. Τις περισσότερες φορές συμφέρει να αγοράσεις από Ελλάδα ;)

 

+1 και οχι μονο για τα BOSS.

Satisfied Digitech RP500 User!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου