Προς το περιεχόμενο

Floyd rose vs fender tremolo bridge


Captain Dog

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μια απορια όσο αφορά ηχο.

 

Ας υποθέσουμε ότι έχουμε μια στρατ με σώμα northern ash και μπρατσο maple η οποία φοράει Floyd rose και έχουμε και ακριβώς την ίδια κιθάρα με την μονη διάφορα ότι φοράει fender tremolo η wilkinson e.t.c

 

Θα έχουν διάφορα σε θέμα ήχου ? σε καθαρά , σε γκαζια;

 

Θα υπάρχει διάφορα σε sustain?

 

Guitars:YAMAHA SG1820,YAMAHA SG1802

Pedals:Jerry Cantrell Wah, Bogner Red, Bogner Blue, MXR 5150 Overdrive, Zoom MS-70CDR

AMPS:Yamaha THR100, Atomic Amplifire

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 30
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ναι και στα δύο. Κερδίζει η original bridge, με bonus αν το τρέμολο δεν είναι floating.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ίσως να μην είναι τόσο απλό

 

Διάφορα τεστ που άκουσα σε διάφορα ξένα φόρουμ δύσκολα άκουγες διάφορα. Μιλάμε πάντα για όργανα των 1500+ ευρώ και οριτζιναλ φλοιντ

Guitars:YAMAHA SG1820,YAMAHA SG1802

Pedals:Jerry Cantrell Wah, Bogner Red, Bogner Blue, MXR 5150 Overdrive, Zoom MS-70CDR

AMPS:Yamaha THR100, Atomic Amplifire

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ίσως να μην είναι τόσο απλό

 

Διάφορα τεστ που άκουσα σε διάφορα ξένα φόρουμ δύσκολα άκουγες διάφορα. Μιλάμε πάντα για όργανα των 1500+ ευρώ και οριτζιναλ φλοιντ

 

Με πόσα κιλά γκάζι; 10; 20; 300;  ;D

 

Έχει γίνει πολλές φορές συζήτηση (εδώ και αλλού) κατά πόσο μια βαριά γέφυρα επηρεάζει, και πως, τον ήχο της κιθάρας. Το Floyd είναι μια ΒΑΡΙΑ γέφυρα. Αλλά επίσης η ίδια συζήτηση ισχύει για standard tremolo με βαριά (steel) block.

 

Εγώ πιστεύω ότι δεν "κερδίζει" κανείς, και οι δύο προσεγγίσεις έχουν τα υπέρ και τα κατά τους. Το σύνολο μετράει, μεταξύ άλλων, το βάρος του σώματος, ο τύπος των τάστων (και το υλικό), η μάζα του μπράτσου και άλλα, πριν πάμε καν στους μαγνήτες και τα ηλεκτρικά.

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για εμενα υπαρχει διαφορα και στα καθαρα αλλα και στα βρωμικα.Το floyd  αφηνει μια τσιγκινη χροια στον ηχο..

RUN FOREST....RUN!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για εμενα υπαρχει διαφορα και στα καθαρα αλλα και στα βρωμικα.Το floyd  αφηνει μια τσιγκινη χροια στον ηχο..

θα διαφωνησω χωρις να μπορω να το τεκμηριωσω - απλως απο εμπειρια και μονο ΑΝ το floyd ειναι ΣΩΣΤΑ σεταρισμενο ακους υπεροχο ηχο απ'οτι μια στανταρ fender bridge που εκει μπορεις να το μεταμορφωσεις κιολας αλλαζωντας saddles (ελπιζω να με καταλαβαινεις γιατι ειμαι απο ξενυχτι καρναβαλιου  ;D ;D )

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα διαφωνησω χωρις να μπορω να το τεκμηριωσω - απλως απο εμπειρια και μονο ΑΝ το floyd ειναι ΣΩΣΤΑ σεταρισμενο ακους υπεροχο ηχο απ'οτι μια στανταρ fender bridge που εκει μπορεις να το μεταμορφωσεις κιολας αλλαζωντας saddles (ελπιζω να με καταλαβαινεις γιατι ειμαι απο ξενυχτι καρναβαλιου  ;D ;D )

και φυσικα καταλαβαινω......εισαι ενας κιθαριστας που σου αρεσει το floyd και δεν σε χαλαει και ειμαι ενας κιθαριστας (μαλλον) που αφου εχουν περασει 2 κιθαρες ακριβες με floyd (η μια πανακριβη) απο την κατοχη μου,συνειδητοποιησα οτι δεν μου κανει καθολου γιατι κατι αφηνε στον ηχο.Κανενα προβλημα στα θελω του καθενος. ;)

 

 

p.s ΠΑΤΡΑ ή ΞΑΝΘΗ?

RUN FOREST....RUN!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ίσως να μην είναι τόσο απλό

 

Διάφορα τεστ που άκουσα σε διάφορα ξένα φόρουμ δύσκολα άκουγες διάφορα. Μιλάμε πάντα για όργανα των 1500+ ευρώ και οριτζιναλ φλοιντ

 

Ok then...

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και φυσικα καταλαβαινω......εισαι ενας κιθαριστας που σου αρεσει το floyd και δεν σε χαλαει και ειμαι ενας κιθαριστας (μαλλον) που αφου εχουν περασει 2 κιθαρες ακριβες με floyd (η μια πανακριβη) απο την κατοχη μου,συνειδητοποιησα οτι δεν μου κανει καθολου γιατι κατι αφηνε στον ηχο.Κανενα προβλημα στα θελω του καθενος. ;)

 

 

p.s ΠΑΤΡΑ ή ΞΑΝΘΗ?

μπααα μην το λες οτι ειμαι ετσι επειδη μου αρεσουν τα floyd - 1 κιθαρα εχω με floyd ολη κι ολη και εχω παιξει (ενεκα καποιας ακρης) επισης με πολυ ακριβες κιθαρες floyd και με πανακριβες fender style bridge και παλι προς το floyd θα κατεληγα εφοσον ΞΑΝΑλεω ειναι Σωστα σεταρισμενο - γιατι κακα τα ψεμματα λιγοι στα σεταπαδικα εχουν την υπομονη να στο σεταρουν σωστα  ;)

ισως εκει να οφειλετε και αυτος ο "πολεμος" μεταξυ αυτων των 2 (πανω στο θεμα του ηχου)

 

@P.S. Πατρα φυσικα  :D

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ετσι για να πω κ εγω την κουταμαρα μου..

 

..εχω ακουσει κατι χαλια ηχους απο floyd equipped κιθαρες..

 

VH.. (μπλιαχ..τσιγγος..)

 

..αλλα μαλλον θα φταει που εχει ακριβο ενισχυτη κ μεγαφωνα.. ::)

 

 

5 long years

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου