Προς το περιεχόμενο

Ανακαλυψα οτι το σπιτι μου δεν εχει γειωση..τι κανω;;;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Guru

  εμενα μου εχει τυχει και αυτο οταν ημουν φοιτητης: η μπριζα ηταν τριπλη (με γειωση), αλλα ανοιγοντας την ειδα μονο δυο καλωδια συνδεδεμενα.. ------  τιποτα δεν ειναι δεδομενο στην ελλαδα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aυτό είναι ακόμα χειρότερο γιατί ο καταναλωτής νομίζει οτι προστατεύεται ενω στην ουσία δεν προστατεύεται.

 

Τουλάχιστον στην άλλη περίπτωση ξέρεις οτι δεν υπάρχει αγωγός γείωσης στη συσκευή σου οπότε φυλάγεσαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για πεστε μου τωρα καποιος που ξερει.

Εγω φωναζω εναν ηλεκτρολογο να τσεκαρει αν εχω ασφαλεια απο ηλεκτροπληξια στο σπιτι μου. (μου ειπε οτι δεν εχω ενας μαστορας που ηρθε να μου αλλαξει "λαστιχακι" στο ταχυθερμοσιφωνα)

1. Τι πρεπει να μου δειξει αυτος για να με βεβαιωσει οτι εχει αδεια και ειναι ικανος να κανει κατι τετοιο? ;D

2. Πως λεγεται το εξαρτημα/εξαρτηματα που παρεχει την ασφαλεια αυτη?

3. Ποσο στοιχιζει ενα τετοιο εξαρτημα/εξαρτημα και η ολη εργασια (για να μη με κλεψει) σε περιπτωση που δεν εχω ασφαλεια. (το σπιτι ειναι του 90' καλη γενικα κατασκευη)

4. Αν μενω με ενοικιο ποιος επιβαρυνεται τη δαπανη? (ιδιοκτητης ή ενοικιαστης?)

5. Εχει καποιος ευθυνη που δεν υπηρχε αυτη η ασφαλεια? (αν ηταν υποχρεωτικη να υπαρχει)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα πας σε ενα μαγαζί με ηλεκτρολογικό εξοπλισμό και θα ζητήσεις ρελέ διαρροής για τον πίνακά σου.

 

Θα πρέπει να ζητήσεις μονοφασικό ή τριφασικό ανάλογα τι παροχή έχεις σπίτι σου. Το κόστος ενός τέτοιου διακόπτη είναι περίπου στα 25€ το μονοφασικό και 45€-50€ το τριφασικό.

 

Μπορείς να το κάνεις και μόνος σου αλλά αν έχεις αμφιβολίες ενας ηλεκτρολόγος θα σου πάρει το πολύ 20€ και σε 10 λεπτά θα έχει τελειώσει. Απαραίτητη προϋπόθεση είναι ο πίνακάς σου να έχει χώρο να δεχτεί το διακόπτη αυτό ο οποίος έχει πλάτος όσο 3-4 απλές αυτόματες ασφάλειες.

 

Δεν ξέρω τι γίνεται με τον ιδιοκτήτη του σπιτιού αλλά νομίζω οτι δεν είναι υποχρεωμένος να αναλάβει το κόστος.

 

Όσο για άδεια και τα σχετικά μην κάθεσαι να παιδεύεσαι. Είναι σαν να θες να αλλάξεις λάστιχο στο αυτοκίνητό σου και να ζητάς υπογραφή-πιστοποίηση απο το βουλκανιζατέρ οτι μπήκε καλά. :) :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 χρόνια αργότερα...

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου