Προς το περιεχόμενο

marshall jcm900 (el34 vs 5881?)


alexisgt

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θα ήθελα τα φώτα των έμπειρων του forum στο θέμα "λάμπα"...

Έχω έναν marshall jcm900 με 2 x el34 και 3 x 12ax7(ecc83) λάμπες απ'οτι είδα στο internet...

 

Τον έχω πολλά χρόνια αλλά δεν τον έχω ψάξει πολύ...

Να τον έχω λειτουργήσει 20 φορές το πολύ...

(Λόγω ύπαρξης μικρότερου..)

 

Ήθελα να ρωτήσω το εξής..

 

Στα specs της ίδιας σειράς, είδα οτι άλλους τους έβγαζε με

el34(USA) και άλλους με 5881(UK)...

(Βέβαια ο δικός μου δεν ξέρω σε ποια κατηγορία ανήκει και για τον επόμενο μήνα

δεν θα μπορώ να τον τσεκάρω γιατί είμαι εκτός..)

 

Μπορεί κάποιος να μου πει τα υπέρ και τα κατά ανάμεσα σε el34/5881

και τι ήχο "αγγίζει" η κάθε περίπτωση...?

 

Ευχαριστώ!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σίγουρα έχει EL34; Ο δικός μου και όλοι όσους έχω δει μέχρι τώρα είναι με 5881. Το ίδιο γράφει και το εγχειρίδιο. Και στο site του Marshall για 5881 μονο λέει. Εχω ακούσει βέβαια από κάποιους ότι πρόκειται για τις ίδιες ουσιαστικά λάμπες, αλλά δυσκολεύομαι να το πιστέψω.. ???

Fender να πιάνεις, Harley Benton να γίνεται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Oντως καποιοι jcm900 βγηκαν με EL34 και καποιοι με 5881. Οι πρωτοι θεωρουνται πιο κοντα στον παραδοσιακο βρεττανικο ηχο. Οι el34 και οι 5881 (oι οποιες ειναι αντιστοιχες των 6L6) ειναι διαφορετικου τυπου λυχνιες. Οσον αφορα στις ηχητικες τους διαφορες οι el34 "σπανε" πιο γρηγορα ενω οι 5881 ειναι καπως πιο fendery και glassy με οχι τοσο τονισμενα τα υψηλομεσαια οπως των el34.

 

      Αν δεν κανω λαθος ο λογος που σε αυτο το μοντελλο (και σε μερικα ακομα της δεκαετιας του 90) η Marshall χρησιμοποιησε τις 5881 αντι των παραδοσιακων για το ονομα marshall el34 ειναι οτι εκεινη την περιοδο δεν υπηρχε επαρκης παραγωγη αξιοπιστων el34 για να καλυψει τους ενισχυτες της.

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχουν οι Sovtek 5881 και οι "κανονικές" 5881.

 

Οι κανονικές 5881 σχεδιάστηκαν την δεκαετία του '50 για δύσκολες και απαιτητικές εργασίες, όπως πχ. για PA. Μοιάζει αρκετά (ηχητικά και ηλεκτρολογικά) με τις 6L6 αλλά είναι πιο "μπλουζιάρικη", και ήταν η πρώτη λυχνία στην καρδιά του θρυλικού Fender Bassman. Οι παλιές Τung Sol 5881 βγαίνουν και σε reissue σήμερα, και το χαρακτηριστικό τους είναι το άφθονο twang (μπρρρρ!!)  ;D

 

Οι Sovtek 5881 δεν έχουν σχεδόν καμία σχέση με τις αυθεντικές 5881, ούτε ηχητικά, ούτε ηλεκτρικά. Δεν είναι ούτε 6L6 ακριβώς. Το πραγματικό ρωσικό τους όνομα είναι 6PI33C. Δεν σχεδιάστηκαν για ηχητική χρήση, αλλά λόγω της παροιμιώδους τους αντοχής χρησιμοποιήθηκαν σε... σερβομηχανισμούς υπερηχητικών μαχητικών MiG. Χρησιμοποιούνται κατά κόρον σαν τελικές σε ενισχυτές αντί για καλές 6L6 επειδή είναι πάμφθηνες, άφθονες, και κάτι σαν τον Ρόμποκοπ των τελικών λυχνιών. Δυστυχώς όμως, ο ήχος τους είναι στείρος, ψυχρός και καθόλου μουσικός, και νομίζω ότι παγκοσμίως είναι η λυχνία που αλλάζεται πρώτη σε αναβαθμίσεις. Είμαι σχεδόν σίγουρος ότι αν μπήκαν ποτέ 5881 σε Marshall, θα ήταν αυτές.

 

 

Η EL34 είναι κι αυτή εντελώς διαφορετική από τις άλλες δυο. Έχει πιο πληθωρικά και πιο επιθετικά μεσαία που βγαίνουν στην επιφάνεια όταν παραμορφώνονται, και είναι χαρακτηριστικά του ήχου Marshall.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με λίγα λόγια αν κατάλαβα καλα, λέτε ότι μπορούμε αντί για 5881 να βάλουμε 6L6...  ???

Η ο πολύς έρως μου έχει κάψει το κεφάλι? :-[

 

Αν ισχύει η πρώτη πρόταση, ο ενισχυτής θέλει κάποια ειδική ρύθμιση από μάστορα, η τις βάζουμε έτσι στην ψύχρα;

Fender να πιάνεις, Harley Benton να γίνεται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aν αυτή είναι Sovtek 5881 και ο ενισχυτής είναι cathode biased, τότε το bias αυτορυθμίζεται και μια τέτοια αλλαγή προς μια 6L6GC καλής ποιότητας πιστεύω ότι μπορείς να την κάνεις μόνος σου (γιατί πρόκειται για μικρή αλλαγή κι όχι πχ να έχεις Sovtek 5881 και να θες να του κοτσάρεις EL34, 6550 ή κάποια KT).

 

Aν δεν είναι cathode biased, η επίσκεψη σε έναν καλό τεχνικό για biasάρισμα είναι επιβεβλημένη (εκτός αν γνωρίζεις τους κινδύνους κι έχεις δικιά σου εξοικείωση).

 

 

 

Τα παραπάνω τα λέω με την επιφύλαξη του χομπίστα (και με ανταλλαγές emails με tech. support γιατί παλιότερα με ενδιέφερε το ζήτημα), οπότε παρακαλείται ο κ. Electritabs να μας δώσει την expert opinion...  ;)

 

 

 

Για του λόγου το αληθές, επισυνάπτω και μια φωτό από έναν ενισχυτή που είχα: πάνω τους ανεφέρεται το 5881/6L6WGC, δλδ το "alter ego" τους. Εννοείται όμως ότι αυτές ήταν Sovtek κι όχι οι παλιές καλές 5881.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι EL34 και οι 6L6 πολλές φορές κι αναλόγως με τη σχεδίαση "ζητούν" εμπεδήσεις εξόδου που δεν πολυαπέχουν μεταξύ τους. Γι αυτό και σε πολλούς ενισχυτές είναι interchangeable.

 

Έτσι λοιπόν υπάρχουν οι ενισχυτές που έχουν από το εργοστάσιο αυτή την επιλογή. Δηλαδή πατάς ένα κομβίον και αλλάζουν οι ρυθμίσεις(ουσιαστικά το bias) ώστε ο ενισχυτής να δεχτεί ή τον ένα τύπο ή τον άλλον.

 

Εδώ όμως θέλει λίγο προσοχή για τους ενισχυτές που δεν έχουν αυτή την προεπιλογή για τους οποίους ισχύουν τα εξής: (επαναλαμβάνω όχι για όλους γιατί καθε σχέδιο διαφέρει αλλά για ένα μεγάλο ποσοστό)

 

- Αν ο ενισχυτής έχει από τη μαμά του EL34 τότε μπορούμε να του βάλουμε 6L6/5881 πειράζοντας το bias. Εδώ το μόνο που χρειάζεται ίσως να προσέξουμε είναι η τάση στις ανόδους των λυχνιών σε συνδυασμό πάντα με την ένταση του ρεύματος στα screen grid και το πόσο συντηρητική ή όχι είναι η πόλωσή μας.

Οι USA 5881 πολλές φορές αντέχουν μέχρι και 430-450V όμως με σχετικά κρύο bias. Οι ρώσικες 5881 όπως αναφέρθηκε και πιο πάνω είναι σκυλιά που δεν έχουν ωραίο γάβγισμα αλλά αντέχουν περισσότερα βολτ. Οποιεσδήποτε καλές 6L6GC θα παίξουν άνετα με ένα rebias

 

- Αν ο ενισχυτής έχει από τη μαμά του 6L6/5881 υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να μην παίρνει EL34 για τους εξής λόγους:

Ο μετασχηματιστής ισχύος μπορεί να μην αντέξει την έξτρα ζήτηση ρεύματος για τα νήματα των EL34 (+0.6A ανά λυχνία)

Η καλωδίωση στις βάσεις των λυχνιών προβλέπει τη σύνδεση μόνο τετρόδων και όχι και πεντόδων όπως είναι οι EL34

 

 

    Αν δεν κανω λαθος ο λογος που σε αυτο το μοντελλο (και σε μερικα ακομα της δεκαετιας του 90) η Marshall χρησιμοποιησε τις 5881 αντι των παραδοσιακων για το ονομα marshall el34 ειναι οτι εκεινη την περιοδο δεν υπηρχε επαρκης παραγωγη αξιοπιστων el34 για να καλυψει τους ενισχυτες της.

 

Ο άλλος λόγος ήταν η ύπαρξη ενισχυτών hot rodded, τύπου soldano που είχαν γίνει τότε της μόδας ,οι οποίοι φορούσαν 5881/6L6

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 11 μήνες αργότερα...

Επαναφέρω το topic μετά από αρκετό καιρό...  :)

 

Είδα τις λάμπες του ενισχυτή και τελικά είναι

2 x EL34 και 3 x ECC83.

 

Οι EL34:

Svetlana Electron Devices Inc

EL34

Made In Russia

9916

 

Οι ECC83 γράφουν απλά Marshall ecc 83.

 

Όπως αναφέρω και στο πρώτο post δεν πολυασχολούμαι με τον

συγκεκριμένο ενισχυτή γιατί παίζω με έναν practice.

 

Απ' ότι μπορώ να καταλάβω όμως, μάλλον είναι οι stock λάμπες?

 

Θα χρειαστεί να γίνει αλλαγή στις λάμπες μετά απο τόσα χρόνια

για να είμαι σίγουρος οτι ενισχυτής αποδίδει τα μέγιστα?

Και αν ναι, ποιές προτείνετε?

 

Επίσης που θα μπορούσα να απευθυνθώ για την αλλαγή και να γίνει

παράλληλα και ένα σωστό bias?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελπιζω να μην φρικαρεις αν σου πω πως πιστευω οτι καποιος εχει βαλει χερι στις λαμπες του ενισχυτη σου. Αναφερομαι στις EL34 φυσικα. Οι Svetlana ειναι μια μοντα που κανανε πολλα Ελληνικα μαγαζια (και ακομα κανουν) για να τονισουν την αμεσωτητα και αττακα στα μεσαια. Στην πραγματικοτητα εκαναν τις ψιλες να ακουγονται σαν κομπρεσσαρισμενες και το "bottom end" ανυπαρκτο. Οι Svetlana ειναι και απο τις φτηνες λαμπες. Πιστευω οτι θα ακουσεις μεγαλη διαφορα αν τις αλλαξεις. Παρε και ενα link:

 

http://thetubestore.com/el346ca7types.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Οι Sovtek 5881 δεν έχουν σχεδόν καμία σχέση με τις αυθεντικές 5881, ούτε ηχητικά, ούτε ηλεκτρικά. Δεν είναι ούτε 6L6 ακριβώς. Το πραγματικό ρωσικό τους όνομα είναι 6PI33C. Δεν σχεδιάστηκαν για ηχητική χρήση, αλλά λόγω της παροιμιώδους τους αντοχής χρησιμοποιήθηκαν σε... σερβομηχανισμούς υπερηχητικών μαχητικών MiG.

 

Ότι πρέπει δηλαδή για τους sheredd-άδες που θέλουν να σπάσουν το φράγμα του ήχου.

Bagpipes are louder than banjos.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου