Προς το περιεχόμενο

Jacklab - Η απάντηση του Linux ;


trolley

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ωραίο μου φαίνεται.  ;D

 

Αν κάνει και τη δουλειά όπως λέει το site τότε μα το Θεό τα εξαφανισω τα "κουφώματα" από τα μηχανάκια μου  :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το jacklab (suse based) ειναι μια πολυ σοβαρη προσπαθεια συλλογης ολων των προγραμματων που υπαρχουν διαθεσιμα σε linux αυτη τη στιγμη.

 

υπαρχει εν δυναμει υποστηριξη και για vst (δειτε στα screenshots).

 

ΟΜΩΣ ο ardour Που ειναι και ο σημαντικοτερος sequencer στο linux πρεπει να γινει recompile για να μπορει να παιξει vst, και ολο αυτο συμβαινει λογω νομικων κωλυματων(δεν μπορει να διανεμεται με built in vst support).

 

παρ ολα αυτα, το recompile ειναι μια διαδικασια που μπορει να γινει ευκολα καθως και εντελως ασχετος να ειναι κανεις, στo documentation τους εχουν πληρη μπουσουλα με ολα τα βηματα.

 

Παραθετω και αναλογες με τo jacklab Προσπαθειες :

 

http://www.64studio.com/

 

http://www.musix.org.ar/

 

http://ubuntustudio.org/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+1, εγώ ο άσχετος κάποτε έκανα compile στον πυρήνα για να φανταστείτε.

Τότε βέβαια ήμουν νέος, σφριγηλός, γεμάτος όρεξη για περιπλάνηση και άπλετο ελεύθερο χρόνο. Τώρα; @@ μαντολες.

Bagpipes are louder than banjos.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια επίσης μουσικόφιλη διανομή είναι η 64studio.

Απο οτι λέει προορίζεται για 64μπιτους επεξεργαστές, αλλά παίζει και σε 32μπιτους με χαμηλότερη απόδοση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ενδιαφέρον φαίνεται.. τώρα τρέχω ubuntu studio ελπίζοντας πως κάποια στιγμή θα το χρησιμοποιήσω σαν daw, όμως ακόμα σε windows επιστρέφω για να ηχογραφήσω/mixaro. μέχρι να έχω αψεγάδιαστο support για vst στο linux, δεν νομίζω να κάνω την πλήρη μετάβαση.. αν και από ότι βλέπω προχωράει το θέμα, πρέπει να διαβάσω λίγο να δω τις εξελίξεις :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκίμασα το jacklab αλλα μόνο σταθερό δεν είναι...το enlightment(ή καπως έτσι) με άλλαξε τα φώτα!Το 64studio ωραίο αλλά ο αντίστοιχος "device manager" για κατι γενικά σεταρίσματα με "πλήγωσε".Έτσι κατέληξα και εγώ στο Ubuntu που στο μόνο που έχανε είναι οτι δεν μπορούσα να εγκαταστήσω το wired(αντίστοιχο του Reason)!P;Πάντως  κάποια πράγματα με έκαναν να στραφώ ξανά στα Χp:(άσε που ανακάλυψα το nLiteXp!)

1.Δεν παρατήρησα "εξοικονόμηση" επεξεγαστικής δύναμης

2.Ούτε πάντα τρέχανε άψογα(όλο και κάπου θα έβγαινε κάποιο bug!)

3.Τα συνθια και τα plugin τους είναι κατά ένα μεγάλο μέρος μα-και-πολυ-μούφα!Φυσικά υπάρχουν και εξαιρέσεις...(με 5 εφαρμογές είσαι πλήρης Ardour,Rosegarden, Wired,LMMS,Hydrogen)

4.Δεν στηρίζουν όλες οι εταιρίες τα linux με αποτέλεσμα να μην υπάρχουν ή να είναι ελλειπής οι drivers(δεν υποστηρίζονται κάποιες λειτουργίες δηλαδη) σε κάποια προιόντα

5.τα vst βρίσκονται ακόμα σε φάση αλχημείας(στην καλύτερη περίπτωση έχεις

αυξημένο λίγο το latency...ενω στη χειρότερη-οχι οτι δεν τρεχει,οοοοχι,τρέχει-αλλα  κρασάρει την πιο άκυρη στιγμη!!!!!)

Αυτάααααα.....

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου