Προς το περιεχόμενο

Τα χαλια μας τα μαυρα..


Superfunk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πρωτα αυτο:

Πωλητες κλπ.

Γιατι?

Δεν εχουν δικαιωματα αυτοι? Η μηπως δουλευουν για την ψυχη της μανας τους?

Και μην μου πεις "ας επαιρναν ενα πτυχιο". Το αν εχουν πτυχιο αφορα το μισθο τους και οχι τις παραπανω απληρωτες ωρες στις οποιες αναφέρομαι.

 

Tι παει να πει να μην εμποδιζουν την εξελιξη της εταιριας? Η προσωπικη ζωη δεν υπαρχει ε?

Ας δουλεψουμε 17 ωρες, με τα ιδια χρηματα του 7ωρου, γιατι δεν εχουμε πτυχιο.

Ειμαστε σοβαροι τωρα? Δηλαδη αν δεν εχεις καποιο πτυχιο, ο αλλος εχει δικαιωμα να σε εκμεταλλευτει? Δεν εχουν ολοι τις ιδιες βλεψεις και τους ιδιους στοχους.

Και οχι. Στον μισθο οπως ειπα και πιο πανω, θα δει την διαφορα. Ομως στις ΥΠΕΡΩΡΙΕΣ ΚΑΙ ΣΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΧΡΗΜΑΤΑ ΓΙΑ ΑΥΤΕΣ??? Αυτο ειναι παρανοικο.

 

-Δεν εχεις πτυχιο φιλαρακι,θα δουλεψεις 5 ωρες παραπανω και μην ακουσω κουβεντα για παραπανω λεφτα.

-οκ μπος.

::) :o

 

Πάμε για άλλο παράδειγμα μπάς και καταλάβεις τί θέλω να σου πώ:

 

Ο θείος μου δουλεύει εδώ και χρόνια υπάλληλος σε μια τράπεζα, όπου προσλήφθηκε σε πολύ καλές εποχές χωρίς κάν πτυχιο λυκείου. Πριν 5 χρόνια παρακολούθησε νυκτερινό λύκειο για να γίνει προιστάμενος.

 

Το έτος 2008 έρχονται και ζητάνε την ίδια θέση άνθρωπο με κάτι πτυχία ΝΑΑ. Με μάστερ στο εξωτερικό, σεμινάρια κλπ κλπ. Ο θείος μου μένει στην καρέκλα του ακόμη είναι 1ον επειδή ξέρει τη δουλειά και 2ον επειδή έχει δεχτεί να δουλεύει υπερωρίες. Τον έχουν απειλήσει ευθέως ότι αν δεν εργαστεί υπερωρίες θα απολυθεί. Και αν απολυθεί, με ένα απολυτήριο λυκείου δουλειά θα βρίσκει μόνο στο πλαίσιο σαν πωλητής. Και επειδή 2 παιδιά δεν μεγαλώνεις με το μισθό του πωλητή κάνει τουμπεκί και σκύβει το κεφάλι και μετανιώνει που δεν διάβαζε όταν ήταν μικρός.

 

Έτσι είναι αυτά φίλε. Ότι έσπειρες θα θερίσεις. Και σε καμμία περίπτωση δεν κατηγορώ την τράπεζα γι αυτό. Η τράπεζα θέλει να γίνει σωστά η δουλειά της και έτσι είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 238
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Mα αυτο σου ειπα,οτι ΚΑΙ ΕΣΥ ξερεις να συναρμολογησεις ενα pc.Σου απαντησα (πληρως νομιζω) στο θεμα που επιασες με το πλαισιο.Ειπες οτι αυτοι ξερουν καλυτερα (κ μαλλον ξερουν γτ αυτοι αποφασιζουν ποιον θα παρουν).Οποτε παρτους ενα τηλ αυριο,οπως σου γραφω κ θα δεις με τα ματια σου πως παει.

 

Για τα αλλα που λες για τις σχολες συμφωνω μαζι σου,αλλα δεν εχεις τελειωσει ακομα για να δεις τι θα κανεις υποχρεωτικα κ αυστηρα για να εχεις πληρη αποψη.Οταν τελειωσεις κ θα εχεις σπασει τα μουτρα σου στην ακουστική πχ (ελπιζω να μη λες αυτο αχρηστο μαθημα εκει) , θα δουμε κ πως θα ειναι οι αποψεις σου γενικοτερα για το DIY κ αν η γνωση σου θα μετραει το ιδιο οσο ενος που εχει διαβασει 2 pdf στο ιντερνετ.Τωρα αν για αυτη σου τη γνωση θα σε προτιμησουν για να φτιαχνεις καφε σε ενα προβαδικο λεω οτι ναι,θα σε προτιμησουν εναντι του απλου καφετζη,αλλα με το μισθο του καφετζη.Διαφωνεις?

 

Θα μου πούν: "Μάλιστα κύριε Λάμπρο, περάστε αύριο απο το κατάστημα σας για ένα interview (στο οποίο θα τσεκάρουν αν ξέρω τίποτα απο συναρμολόγιση) και αναλόγως θα με πάρουν.

 

Δεν διαφωνώ μαζί σου στ τελευταίο και ανυπομονώ να αρχίσουν αυτά τα μαθήματα στ σχολή, αλλα υπάρχουν και άτομα που τελειώνουν τη σχολή χωρίς να έχουν ΚΑΝ πατήσει σε αυτη πέρα απο τις εξετάσεις. Και μην το αρνηθείς αυτό γιατί όντως συμβαίνει. Και αναφέρομαι κυρίως σε πρακτικές γνώσεις και όχι σε θεωρητικές στις οποίες οι ΑΕΙτζίδες σκίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιλαμε για διαφορετικα πραγματα βρε gg..

 

Καθόλου διαφορετικά φίλε forensick. Μου λές ότι αυτός που έχει ένα απολυτήριο λυκείου πρέπει να έχει την ίδια εργασιακή αντιμετώπιση με κάποιον που ΈΛΙΩΣΕ στο διάβασμα 12 χρόνια σχολείο και 4-5 στ πανεπιστήμιο? Και σου απαντώ όχι δεν έχει. Θα πληρώσει την τεμπελιά του δουλεύοντας 12 και 14 ώρες. Τα πράγματα έχουν ζορίσει και ο ανταγωνισμός είναι μεγάλος. Όποιος έχει τα κότσια, ας ανταπεξέλθει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο νόμος λέει ότι πρεπει να πληρώνεσαι τις ώρες που δουλεύεις, είτε έχεις πτυχίο, είτε όχι. Αν καλούσαμε την επιθεωρηση εργασιας, κάποιοι κώλοι θα σφίγγανε, αλλά δεν το κάνει κανείς γιατί φοβόμαστε μην χάσουμε την δουλειά μας.

Οπώς όταν θα πάρεις το επομενο μοντελο απο την καρτα ήχου σου και θα σκασεις περισσότερα γιατι έχει καλύτερους κονβερτερς, έτσι είναι και οι περισσότερες ώρες δουλειάς.

Πρεπει να τα σκασεις και κει, αλλα δεν το κανουν γιατι ξερουν ότι τους παίρνει.

Και σου ξαναλεω.

Το οτι δεν εχει παει καπου να μαθει κατι(ειτε σχολη το λεμε αυτο ειτε οτιδηποτε), θα το δει στα λεφτα που θα παίρνει(600 αντι 800 που θα παιρνε αν είχε πτυχιο ας πουμε). Δεν είναι λογικό να λέμε οτι θα δουλέψει περισσότερες ωρες και δεν θα παρει λεφτα επειδη δεν εχει κάποιο χαρτι.

 

Εσυ μου λες για την περιπτωση του θειου σου, η οποια ειναι εντελως διαφορετικη. Ο ανθρωπος πηγε διαφορετικες εποχες εκει, χωρις κατι να υπαρχει ως απαιτηση απο την εταιρια.

Εγω σου λεω για καποιον που θα παει στο ταδε μαγαζι, θα πιασει δουλεια επειδη εχει τα ΟΠΟΙΑ προσοντα ζητανε και θα τον βαλουν να δουλευει παραπανω χωρις να τον πληρωνουν παραπανω.

Κill the wise one!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο νόμος λέει ότι πρεπει να πληρώνεσαι τις ώρες που δουλεύεις, είτε έχεις πτυχίο, είτε όχι. Αν καλούσαμε την επιθεωρηση εργασιας, κάποιοι κώλοι θα σφίγγανε, αλλά δεν το κάνει κανείς γιατί φοβόμαστε μην χάσουμε την δουλειά μας.

Οπώς όταν θα πάρεις το επομενο μοντελο απο την καρτα ήχου σου και θα σκασεις περισσότερα γιατι έχει καλύτερους κονβερτερς, έτσι είναι και οι περισσότερες ώρες δουλειάς.

Πρεπει να τα σκασεις και κει, αλλα δεν το κανουν γιατι ξερουν ότι τους παίρνει.

Και σου ξαναλεω.

Το οτι δεν εχει παει καπου να μαθει κατι(ειτε σχολη το λεμε αυτο ειτε οτιδηποτε), θα το δει στα λεφτα που θα παίρνει(600 αντι 800 που θα παιρνε αν είχε πτυχιο ας πουμε). Δεν είναι λογικό να λέμε οτι θα δουλέψει περισσότερες ωρες και δεν θα παρει λεφτα επειδη δεν εχει κάποιο χαρτι.

 

Εσυ μου λες για την περιπτωση του θειου σου, η οποια ειναι εντελως διαφορετικη. Ο ανθρωπος πηγε διαφορετικες εποχες εκει, χωρις κατι να υπαρχει ως απαιτηση απο την εταιρια.

Εγω σου λεω για καποιον που θα παει στο ταδε μαγαζι, θα πιασει δουλεια επειδη εχει τα ΟΠΟΙΑ προσοντα ζητανε και θα τον βαλουν να δουλευει παραπανω χωρις να τον πληρωνουν παραπανω.

 

Ναι, αλλα ξεχνάς κάτι: Κανείς δεν σε αναγκάζει να δουλέψεις κάπου. Πας στο πλαίσιο? σε βάζουνε 12 ώρω? δεν γουστάρεις? φεύγεις. Τόσο απλό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο νόμος λέει ότι πρεπει να πληρώνεσαι τις ώρες που δουλεύεις, είτε έχεις πτυχίο, είτε όχι. Αν καλούσαμε την επιθεωρηση εργασιας, κάποιοι κώλοι θα σφίγγανε, αλλά δεν το κάνει κανείς γιατί φοβόμαστε μην χάσουμε την δουλειά μας.

Οπώς όταν θα πάρεις το επομενο μοντελο απο την καρτα ήχου σου και θα σκασεις περισσότερα γιατι έχει καλύτερους κονβερτερς, έτσι είναι και οι περισσότερες ώρες δουλειάς.

Πρεπει να τα σκασεις και κει, αλλα δεν το κανουν γιατι ξερουν ότι τους παίρνει.

Και σου ξαναλεω.

Το οτι δεν εχει παει καπου να μαθει κατι(ειτε σχολη το λεμε αυτο ειτε οτιδηποτε), θα το δει στα λεφτα που θα παίρνει(600 αντι 800 που θα παιρνε αν είχε πτυχιο ας πουμε). Δεν είναι λογικό να λέμε οτι θα δουλέψει περισσότερες ωρες και δεν θα παρει λεφτα επειδη δεν εχει κάποιο χαρτι.

 

Εσυ μου λες για την περιπτωση του θειου σου, η οποια ειναι εντελως διαφορετικη. Ο ανθρωπος πηγε διαφορετικες εποχες εκει, χωρις κατι να υπαρχει ως απαιτηση απο την εταιρια.

Εγω σου λεω για καποιον που θα παει στο ταδε μαγαζι, θα πιασει δουλεια επειδη εχει τα ΟΠΟΙΑ προσοντα ζητανε και θα τον βαλουν να δουλευει παραπανω χωρις να τον πληρωνουν παραπανω.

 

Ναι, αλλα ξεχνάς κάτι: Κανείς δεν σε αναγκάζει να δουλέψεις κάπου. Πας στο πλαίσιο? σε βάζουνε 12 ώρω? δεν γουστάρεις? φεύγεις. Τόσο απλό.

 

Αν εχεις αναγκη, οχι δεν φευγεις. Κατω το κεφαλι και δουλεια.

Και δεν εχουν ολοι τις ιδιες ευκαιριες στην μορφωση(για να προλαβω την απαντηση "ας ειχαν σπουδασει"). Επισης δεν ειναι μονο το πλαισιο. Μιλαω για το καθε "πλαισιο".

Κill the wise one!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eγω δεν παίρνω το μέρος καθενός, καθώς δεν ξέρω όλες τι παραμέτρους.

 

+1000 σε αυτό. Πολύ βασικό. Όλοι ξέρουμε τα πάντα πλέον. Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου λοιπόν, και ως εκ τούτου θεωρώ τραγικό κάποιος να απορρίπτει με μια κινητοποίηση ένα ολόκληρο μέτρο (και εδώ δεν είναι παράλογο επιχείρημα το "με βολεύει" - τα ΜΜΜ υπάρχουν ΑΚΡΙΒΩΣ για να βολεύουν εμένα και κάθε άλλον ;)), θα δεχόμουν συγκεκριμένες αντιπροτάσεις. Αλλά από τα ΖΩΑ που έχουμε για συνδικαλιστές..... (με πιθανότητα φυσικά πάντα να υπάρχουν εξαιρέσεις ;))

 

Δεν είναι η ΚΑΘΕ διαμαρτυρία εργαζομένου δίκαια και σωστή. Κάποια στιγμή καλό θα είναι να το καταλάβουμε αυτό. Να κρίνουμε το αίτημα καθ'εαυτό. ...... Ε έλεος, ας ξέρουμε τι σκατά θέλουμε λοιπόν, δε μπορεί να τα έχουμε καλά με όλους.

 

Δεν διαφωνώ καθόλου, μα καθόλου μαζί σου.

Υπάρχουν όμως κάποιοι που θεωρούν κάθε διαμαρτυρία ενοχλητική, και καθε κινητοποίηση περιττή γιατί ταράζει τη διαδρομή τους προς το γραφείο, αυτοί είναι που με τρομάζουν  ::)

 

Ε τα άκρα είναι κακό πράγμα. Αντικειμενικότητα χρειάζεται. Αν την χάσεις, προς όποια μεριά και να πας.... χάνεις. Ή θα κλείνεις την εθνική για μπούρδες, ή θα του κλέβουν του αλλουνού την περιουσία του κι εσύ θα λες ότι κακώς διαμαρτύρεται. το όλο θέμα είναι να κρίνεις την κάθε περίπτωση ξεχωριστά.

 

Πάντως φοβάμαι ότι σιγά σιγά ολισθαίνω κι εγώ προς αυτήν την άποψη που σε φοβίζει. Εντελώς αυθόρμητα, έχω κουραστεί ΤΟΣΟ πολύ πλέον από τον κάθε έξυπνο που κλίνει δρόμους για ΜΑΛΑΚΙΕΣ (ευθέως), και ακόμη περισσότερο για ΔΙΚΕΣ ΤΟΥ μαλακίες (επίσης ευθέως, θεωρώ πως σε πολλές περιπτώσεις οι θιγόμενοι έχουν κάνει χοντρά λάθη και μετά απαιτούν την "παραγραφή" τους), που μου βγαίνει ένα "δεν πάνε στο διάολο κι αυτοί". Φυσικά εκεί είναι που λες στον εαυτό σου "οκ, σοβαρέψου τώρα γιατι ΜΠΟΡΕΙ να έχουν δίκιο οι άνθρωποι", αλλά κατά τη γνώμη μου αυτό είναι απλώς το σημείο που μας έφτασε η υπερβολή των συνδικαλιστών "μας".

 

Η λογική μου είναι απλή: πιστεύω μόνο στην εργασία. Πιστεύω ότι αυτό το σύμπαν έχει φτιαχτεί για να εργαζόμαστε σε αυτό και όχι για να τεμπελιάζουμε. Όλες οι αφηρημένες έννοιες (ελευθερία, αλληλεγγύη, αγάπη κλπ) αποκτούν νόημα μόνο όταν ο άνθρωπος εργάζεται και αφήνει και τους άλλους να εργαστούν. Αντίθετα, δεν έχουν κανένα νόημα για οποιονδήποτε είναι φυγόπονος.

 

Τώρα, θα ήθελα πολύ να πιστέψω ότι το πλήθος που κλείνει τους δρόμους είναι ένα υπερσύνολο ώριμων πολιτικοποιημένων προσωπικοτήτων που τάσσεται υπέρ της εκπλήρωσης ενός κοινωνικού σκοπού - ΟΜΩΣ έχω σοβαρούς λόγους να πιστεύω ότι δεν είναι έτσι τα πράγματα.

 

Eye, συμφωνώ απολύτως, αλλά νομίζω ότι υπάρχουν περιπτώσεις που μια κινητοποίηση μπορεί να είναι ολόσωστη (αν όντως γίνεται από συνειδητοποιημένους ανθρώπους που παλεύουν για ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ, και όχι για ΜΠΟΥΡΔΕΣ). Μην το πας κι εσύ στο άλλο άκρο ;)

 

Όταν δουλεύω σαν σκύλος, και αισθάνομαι πως δεν πληρώνομαι αντίστοιχα θα διαμαρτυρηθώ.

 

Απλά εδώ θα συμφωνήσω με τον eye ότι πρέπει να ΔΟΥΛΕΥΕΙΣ πρώτα, και μετά να διαμαρτυρηθείς. Με τρελαίνει όταν φωνάζουν τύποι που απλώς κοπροσκυλιάζουν. Ως προς το θέμα της αμοιβής βέβαια θα συμφωνήσω 100% μαζί σου.

 

Ναι βρε παιδί μου, να διαμαρτυρηθείς, αλλά να διαμαρτυρηθείς κάνοντας δύσκολη τη ζωή εκείνου που φταίει. Εγώ τι σχέση έχω και δε με αφήνεις να πάω στη δουλειά μου, κλείνοντας το δρόμο;

 

Εδώ βεβαίως τίθεται το θέμα της αντικειμενικότητας και πάλι. Γιατί αν όντως ένα θέμα είναι ΤΟΣΟ σοβαρό, μαζί σου, κατέβα και κλεισ'τα όλα!! Όμως για ένα μικρότερο θέμα, είναι απαράδεκτο να νεκρώνεις μια πόλη, να κόβεις μια εθνική στα δύο, ή να κλείνεις έναν κεντρικό δρόμο. Δε γίνεται ΟΛΑ τα θέματα να είναι εξίσου μεγάλα. Αν τώρα πάει η χώρα να κατέβει σε πόλεμο για να πάρουμε την Τουρκία, εκεί ναι, κατέβα και καν'τα όλα κομμάτια. Για το ασφαλιστικό, ναι, κατέβα και κλέισε όλους τους δρόμους. Αλλά να γίνει ΜΙΑ φορά, για κάτι ΣΟΒΑΡΟ. Γιατί όλα αυτά έχουν ευτελιστεί τόσο πολύ με τη συνεχή επανάληψή τους, με ασήμαντες αφορμές.....

 

Στο πλαίσιο αλήθεια γιατί δουλεύουν 12ωρα και 14ωρα? Στην infoguest? Δεν είδα να παίρνουν άλλους ανθρώπους για να καλύψουν τις ώρες, παρά έβαζαν τους ίδιους που δούλευαν πιο πριν και χωρίς εξτρα χρήματα.

Ακόμα και στο internet cafe που δούλευα, 14ωρο είχα γιατί δεν μπορούσε και καλά να έχει 3 υπαλλήλους αντί για 2 που είχε. Και φυσικά δούλευα 28 ώρες την βδομάδα(7 ώρες πριν το κανονικό 7ωρο-δλδ αντίστοιχα μια μέρα λιγότερη την βδομάδα ) και έπαιρνα 320 το μήνα.

Μου φαίνεται δεν χρειάζεται να χρησιμοποιήσω άλλα παραδείγματα.

 

Πως λοιπόν θα είμαι σίγουρος χωρίς να έχω στοιχεία, ότι πρότειναν παραταση του ωραρίου και παράλληλα, είτε θα τους πλήρωναν καλύτερα, είτε θα είχαμε νέες προσλήψεις?

 

Να διαμαρτυρηθούν!! Μαζί σου! Αλλά να ζητάνε 8ωρο, πρόσληψη νέων υπαλλήλων, αύξηση μισθών. Να πουν "ναι, να ισχύσει το μέτρο, αλλά να μας διαβεβαιώσετε ότι θα τηρηθούν σωστοί όροι". άλλο αυτό και άλλο να λες "δε θα περάσει", "το μετρό θα σταματάει στις 12". Υπάρχει ΤΕΡΑΣΤΙΑ διαφορά.

 

Για το net cafe και το Πλαίσιο: το ίδιο. Όταν δεχόμαστε να δουλεύουμε χωρίς σωστή πληρωμή, τι περιμένεις ρε συ; (δεν το λέω επιθετικά το "ρε συ", μην το παρεξηγήσεις :)) Πάντως δυσκολεύομαι να δεχθώ ότι σε μια τόσο μεγάλη εταιαρία όσο το πλαίσιο γίνεται κάτι τόσο καταφανώς παράνομο. Γιατί δεν τους έχουν πάρει χαμπάρι; Ο γνωστός σου που δούλευε εκεί τι έκανε γι αυτό; Γιατί όσο μας πιάνουν τον κώλο και το δεχόμαστε, φταίμε κι εμείς ;)

 

Μου λές ότι αυτός που έχει ένα απολυτήριο λυκείου πρέπει να έχει την ίδια εργασιακή αντιμετώπιση με κάποιον που ΈΛΙΩΣΕ στο διάβασμα 12 χρόνια σχολείο και 4-5 στ πανεπιστήμιο? Και σου απαντώ όχι δεν έχει. Θα πληρώσει την τεμπελιά του δουλεύοντας 12 και 14 ώρες. Τα πράγματα έχουν ζορίσει και ο ανταγωνισμός είναι μεγάλος. Όποιος έχει τα κότσια, ας ανταπεξέλθει.

Σωστά, να μην την έχει. Θα ήταν άδικο. Όμως την τεμπελιά του θα την πληρώσει έχοντας λιγότερες πιθανές θέσεις εργασίας (μόνο για ανειδίκευτους), χαμηλότερο μισθό, λιγότερες ευκαιρίες εξέλιξης κλπ. Όχι με το να δουλεύει 14ωρο, πόσω μάλλον όταν πληρώνεται για 8ωρο. Συμφωνώ 1000% μαζί σου στο θέμα, όταν κάποιος έλιωσε στη μελέτη 15 χρόνια προφανώς πρέπει να καρπωθεί αντιστοίχως, αλλά να γίνει με το σωστό τρόπο έτσι; Όχι δηλαδή και να τον κάνουμε σκουπίδι τον άλλον, μην τρελαθούμε κιόλας ;) Και τέλος πάντων, υπάρχουν κάποια minimum που ορίζουν ακριβώς αυτό: πόσα λεφτά θα παίρνει αυτός που δεν έχει σπουδάσει ΤΙΠΟΤΑ, για να δουλεύει 8 ώρες τη μέρα, 5 μέρες τη βδομάδα. Αν έχεις κι άλλα προσόντα, θα πάρεις περισσότερα, και θα ισχύσει η κοινωνική δικαιοσύνη. Αν δεν έχεις όμως, θα πάρεις ΤΟΣΑ, όχι λιγότερα ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, αλλα ξεχνάς κάτι: Κανείς δεν σε αναγκάζει να δουλέψεις κάπου. Πας στο πλαίσιο? σε βάζουνε 12 ώρω? δεν γουστάρεις? φεύγεις. Τόσο απλό.

 

Aυτή είναι η λογική με την οποία ισοπεδώνονται σιγά-σιγά τα εργασιακά δικαιώματα. Πολλοί άνθρωποι για τους χ, ψ λόγους ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ να φύγουν από τέτοιες δουλειές. Εξ άλλου, όλοι οι εργαζόμενοι είναι αναλωσιμοι. Οπότε τι εμποδίζει τον εργοδότη να σε απολύσει και να πάρει στην θέση σου έναν Κινέζο (πχ) με τα μισά λεφτά; Και πάει λέγοντας.

 

Προέκταση της λογικής σου είναι και το γνωστό ρητό "αν δεν σ' αρέσει, μάζεψέ τα και φύγε μετανάστης". Αλλά αφού έχουμε τέτοια μυαλά οι εργαζόμενοι, καλά να πάθουμε.

 

Btw στις ΗΠΑ τα εργατικά συνδικάτα δένουν και ράβουν, εξ όσων γνωρίζω (τι, μόνο εσείς θα μιλάτε για το εξωτερικό;  ;D )

one colour: black - and shades of grey

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To οτι δεχτηκα εγω να δουλεψω με κακους ορους, το παραδεχομαι και δεν παραπονιεμαι για αυτο, γιατι πολυ απλα, εγω ηθελα να παω σε αυτην την δουλεια, δεν με αναγκασε κανεις(εννοω οτι δεν ειχα αναγκη απο δουλεια). Ομως ειναι απαραδεκτο.

 

Καταφανως παρανομο είναι και το οτι δεν σου δινουν πισω χρηματα αν πας το προιον που αγορασες (εννοειται στην ιδια κατασταση που το αγορασες) εντος ενος χρονικου διαστηματος(παραδειγμα ειναι αυτο-αντιστοιχα για τα ελαττωματικα προιοντα οπου θα πρεπει να υπαρχει αμμεση αντικατασταση), γιατι πολυ απλα αυτα λεει ο νομος. Γιατι δεν κανει κανεις τιποτα και για αυτο? Εδω μεν διαφορερικοι οι λογοι, αλλα στο ιδιο σκεπτικο.

Στην δουλεια λοιπον, αν πας και το καταγγειλεις(δεν ξερω βεβαια ποια διαδικασια θα πρεπει να ακολουθηθει), απλα εχεις χασει την δουλεια σου. Αρκετοι δεν το θελουν αυτο. Αλλοι πηγαινουν εκει, δουλευουν οσο θελουν και μετα φευγουν επειδη βλεπουν οτι ειναι κοροιδια(οπως εκανε και ο γνωστος μου). Λαθος αντιμετωπιση, αλλα σου λεω πως εχει η κατασταση.

 

Μην τα εχουμε ολα απλα στο μυαλο μας και να κανουμε γενικευσεις (δεν αναφερομαι μονο σε σενα Μενελαε),αλλα να βλεπουμε και πισω απο αυτες τις απλες σκεψεις τι θα μπορουσε να κρίβεται παραπανω.

 

Για τις πορειες. Ειχαμε προσφατα το ασφαλιστικο. Κατα την γνωμη μου τεραστια αδικια. Αλλα κυριως τεραστια αδικια για τα υγιη ταμεια, στα οποια οι εκαστοτε οι υπαλληλοι τα εχουν πληρωσει απο την δουλεια τους. Και με τις διαφορες κινησεις, στην ουσια θα χανανε αυτα που οι ιδιοι ειχαν πληρωσει. Δεν ημουν απο τους αμμεσα ενδιαφερομενους(κοινως δεν εχω σχεση με αυτα τα επαγγελματα), αλλα μαζι τους, να κλεισουν το δρομο και μαζι τους στο κλεισιμο του δρομου.

 

Θα μου πεις τι με αφορα εμενα αφου δεν με πιανει?

Εμμεσως με πιανει μεσω του "υπολοιπου" ασφαλιστικου, αλλα απο την αλλη οταν θεωρω κατι τοσο αδικο, δεν εχω κανενα προβλημα να συμπαρασταθω σε αυτους που το εχουν.

Κill the wise one!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου