Προς το περιεχόμενο

Τα χαλια μας τα μαυρα..


Superfunk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν είμαι κατά των συνδικαλλιστών, αλίμονο αν καταργηθούν, αλλα για το συγκεκριμένο θέμα υποστήρίζω μεταμεσονύχτια λειτουργία του μετρό καθώς και όλων των Μέσων Μαζικής Μεταφοράς. Είμαι φοιτητής, μετακινούμαι με αυτά και έχω το άγχος να μην πάει 11 το βράδυ και μείνω στο δρομο και αναγκαστώ να πληρώσω ταξί. Παντού στην Ευρώπη τα ΜΜΜ είναι 24ωρα.

 

+10.000 για τα επιχειρήματά σου ως προς το μετρό....ΤΕΡΑΣΤΙΟ (ΜΕΓΑ) ΛΑΘΟΣ το οτι στην Ευρώπη όλα τα ΜΜΕ είναι 24ωρα....Δυστυχώς όχι φίλε lambrogg...Εμείς εδώ εξωτερικό έχουμε αγωνία πότε θα πάει η ώρα 19.30 γιατί 20.00 τελειώνουν ΟΛΑ, μα ΟΛΑ όμως, μετρό, λεωφορεία και τρένα....ΝΑΙ ειναι αλήθεια....

 

Βέβαια τα επιχειρήματά σου, ξαναλέω, ότι είναι σωστότατα για τα ωράρια λειτουργίας...Απλά έκανα μια μικρή νύξη (παρατήρηση) - ίσως λίγο αρπαγμένη, αλλά ρε παιδιά έχουμε δίκιο και εμείς - σε μία τοποθέτησή σου...

...από την πολλή γκαργκανέλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 238
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

 

Και βέβαια υπάρχει στο λεξιλόγιό μου. Έχω πάει πολλές φορές να βοηθήσω φίλους που μετακομίζουν ή βάφουν το σπίτι τους.

 

κι αν οι φιλοι σου απεργουσαν με δικαια και λογικα αιτηματα παρεμποδιζοντας σε σε κατι?

 

edited:sorry αν κολλαω αλλα προσπαθω να δω τη λογικη σου

Presets Suck!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

edited:sorry αν κολλαω αλλα προσπαθω να δω τη λογικη σου

 

Η λογική μου είναι απλή: πιστεύω μόνο στην εργασία. Πιστεύω ότι αυτό το σύμπαν έχει φτιαχτεί για να εργαζόμαστε σε αυτό και όχι για να τεμπελιάζουμε. Όλες οι αφηρημένες έννοιες (ελευθερία, αλληλεγγύη, αγάπη κλπ) αποκτούν νόημα μόνο όταν ο άνθρωπος εργάζεται και αφήνει και τους άλλους να εργαστούν. Αντίθετα, δεν έχουν κανένα νόημα για οποιονδήποτε είναι φυγόπονος.

 

Τώρα, θα ήθελα πολύ να πιστέψω ότι το πλήθος που κλείνει τους δρόμους είναι ένα υπερσύνολο ώριμων πολιτικοποιημένων προσωπικοτήτων που τάσσεται υπέρ της εκπλήρωσης ενός κοινωνικού σκοπού - ΟΜΩΣ έχω σοβαρούς λόγους να πιστεύω ότι δεν είναι έτσι τα πράγματα.

 

Αυτό που δένει τους ανθρώπους είναι η δουλειά, όχι το άραγμα - όσοι έχουν πάει στρατό ή έχουν συμμετέχει σε κάποια άλλη προεραιτική εργασιακή δραστηριότητα (δεντροφύτευση π.χ.), το γνωρίζουν αυτό πολύ καλά.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Η λογική μου είναι απλή: πιστεύω μόνο στην εργασία. Πιστεύω ότι αυτό το σύμπαν έχει φτιαχτεί για να εργαζόμαστε σε αυτό και όχι για να τεμπελιάζουμε. Όλες οι αφηρημένες έννοιες (ελευθερία, αλληλεγγύη, αγάπη κλπ) αποκτούν νόημα μόνο όταν ο άνθρωπος εργάζεται και αφήνει και τους άλλους να εργαστούν. Αντίθετα, δεν έχουν κανένα νόημα για οποιονδήποτε είναι φυγόπονος.

 

Τώρα, θα ήθελα πολύ να πιστέψω ότι το πλήθος που κλείνει τους δρόμους είναι ένα υπερσύνολο ώριμων πολιτικοποιημένων προσωπικοτήτων που τάσσεται υπέρ της εκπλήρωσης ενός κοινωνικού σκοπού - ΟΜΩΣ έχω σοβαρούς λόγους να πιστεύω ότι δεν είναι έτσι τα πράγματα.

 

Αυτό που δένει τους ανθρώπους είναι η δουλειά, όχι το άραγμα - όσοι έχουν πάει στρατό ή έχουν συμμετέχει σε κάποια άλλη προεραιτική εργασιακή δραστηριότητα (δεντροφύτευση π.χ.), το γνωρίζουν αυτό πολύ καλά.

 

συμφωνοι σε αυτο,αν και πρεπει να περασεις απο ολες τις φασεις για να το εκτιμησεις, αλλα η απεργια δεν ειναι φυγοπονια ισα ισα που απαιτει θυσιες.

 

εγω σαν φοιτητης περσι και μαλιστα επι πτυχιο ημουν υπερ των κινητοποιησεων. δεν θεωριειται αυτο φυγοπονια τη στιγμη που ηθελα να τελειωνω και να την κανω. φαντασου τωρα ανθρωπους που διακυβευεται η εργασια τους(δεν μιλαω για το συγκεκριμενο στο ΜΕΤΡΟ :P)

Presets Suck!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

eye, πιστεύω πως πρέπει να διαβάσεις "Το Δικαίωμα στην Τεμπελιά" του Paul Lafargue.  ;D

 

(σόρρυ για την σφήνα στο θέμα)

one colour: black - and shades of grey

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είμαι κατά των συνδικαλλιστών, αλίμονο αν καταργηθούν, αλλα για το συγκεκριμένο θέμα υποστήρίζω μεταμεσονύχτια λειτουργία του μετρό καθώς και όλων των Μέσων Μαζικής Μεταφοράς. Είμαι φοιτητής, μετακινούμαι με αυτά και έχω το άγχος να μην πάει 11 το βράδυ και μείνω στο δρομο και αναγκαστώ να πληρώσω ταξί. Παντού στην Ευρώπη τα ΜΜΜ είναι 24ωρα.

+10.000 για τα επιχειρήματά σου ως προς το μετρό....ΤΕΡΑΣΤΙΟ (ΜΕΓΑ) ΛΑΘΟΣ το οτι στην Ευρώπη όλα τα ΜΜΕ είναι 24ωρα....Δυστυχώς όχι φίλε lambrogg...Εμείς εδώ εξωτερικό έχουμε αγωνία πότε θα πάει η ώρα 19.30 γιατί 20.00 τελειώνουν ΟΛΑ, μα ΟΛΑ όμως, μετρό, λεωφορεία και τρένα....ΝΑΙ ειναι αλήθεια....

 

Έχω φίλους που σπουδάζουν: Ιταλία, Σκωτία, Άμστερνταμ και όλοι λένε ότι τα ΜΜΜ είναι 24 ώρες. + το βερολίνο που είπε ο Superfunk. Σε ποια χώρα αναφέρεσαι?

 

Α, να διευκρινήσω ότι ανήκω σε εκείνους που θεωρούν ΚΑΘΕ διαμαρτυρία και κινητοποίηση ως περιττές. Πιστεύω ότι οποιαδήποτε αλλαγή προς το καλύτερο είναι προϊόν προσωπικής προσπάθειας και εργασίας. Ασφαλώς μία ομάδα εργαζομένων δικαιούται να διαπραγματευθεί τις συλλογικές της συμβάσεις, αλλά δεν δικαιούται να το κάνει ενοχλώντας εμένα διότι εγώ δεν είμαι πολιτικός. Τόσο απλό είναι.

 

Συμφωνώ απόλυτα. Δεν είδα εγώ καμμία αλλαγή με τις πορείες και τις απεργείες. Αμα είσαι μάγκας και θές να διαμαρτυρηθείς, μπες στο μετρό και σπάστο. Με τον διάλογο δεν έγινε ποτέ δουλειά.

 

edited:sorry αν κολλαω αλλα προσπαθω να δω τη λογικη σου

 

Η λογική μου είναι απλή: πιστεύω μόνο στην εργασία. Πιστεύω ότι αυτό το σύμπαν έχει φτιαχτεί για να εργαζόμαστε σε αυτό και όχι για να τεμπελιάζουμε. Όλες οι αφηρημένες έννοιες (ελευθερία, αλληλεγγύη, αγάπη κλπ) αποκτούν νόημα μόνο όταν ο άνθρωπος εργάζεται και αφήνει και τους άλλους να εργαστούν. Αντίθετα, δεν έχουν κανένα νόημα για οποιονδήποτε είναι φυγόπονος.

 

Τώρα, θα ήθελα πολύ να πιστέψω ότι το πλήθος που κλείνει τους δρόμους είναι ένα υπερσύνολο ώριμων πολιτικοποιημένων προσωπικοτήτων που τάσσεται υπέρ της εκπλήρωσης ενός κοινωνικού σκοπού - ΟΜΩΣ έχω σοβαρούς λόγους να πιστεύω ότι δεν είναι έτσι τα πράγματα.

 

Αυτό που δένει τους ανθρώπους είναι η δουλειά, όχι το άραγμα - όσοι έχουν πάει στρατό ή έχουν συμμετέχει σε κάποια άλλη προεραιτική εργασιακή δραστηριότητα (δεντροφύτευση π.χ.), το γνωρίζουν αυτό πολύ καλά.

 

Συμφωνώ και δις επαυξάνω. Και όσα λέγονται περι ανεργείας είναι απο κάτι τεμπελχανάδες που επειδή πήραν ένα κωλόχαρτο απο ενα ΙΕΚ νομίζουν ότι δικαιούνται εργασία με γραβάτα και κουστούμι σε εταιρια με 3000 μισθό και εταιρικό αυτοκίνητο. Για πάτε στα νησιά τα καλοκαίρια που γινεται χαμος απο τους τουριστες να δείτε δουλειές. Για πάτε στ Θεσσαλικό κάμπο να δείτε δουλειές. Αλλα βέβαια... Για τους Αθηναίους δουλειά = γραφείο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

eye, πιστεύω πως πρέπει να διαβάσεις "Το Δικαίωμα στην Τεμπελιά" του Paul Lafargue.  ;D

 

(σόρρυ για την σφήνα στο θέμα)

 

Το έχω διαβάσει.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η λογική μου είναι απλή: πιστεύω μόνο στην εργασία.

Τώρα, θα ήθελα πολύ να πιστέψω ότι το πλήθος που κλείνει τους δρόμους είναι ένα υπερσύνολο ώριμων πολιτικοποιημένων προσωπικοτήτων που τάσσεται υπέρ της εκπλήρωσης ενός κοινωνικού σκοπού - ΟΜΩΣ έχω σοβαρούς λόγους να πιστεύω ότι δεν είναι έτσι τα πράγματα....Αυτό που δένει τους ανθρώπους είναι η δουλειά, όχι το άραγμα - όσοι έχουν πάει στρατό ή έχουν συμμετέχει σε κάποια άλλη προεραιτική εργασιακή δραστηριότητα (δεντροφύτευση π.χ.), το γνωρίζουν αυτό πολύ καλά.

 

Η εργασία είναι μια αναγκαία συνθήκη για τη διατήρηση και ευρωστία των κοινωνικών δομών. Όχι ανθρώπινη αναγκαιότητα σε ατομικό επίπεδο, τουλάχιστον όχι όπως έχει καθιερωθεί.

 

Όταν δουλεύω σαν σκύλος, και αισθάνομαι πως δεν πληρώνομαι αντίστοιχα θα διαμαρτυρηθώ.

Αυτό μπορεί να χαλάσει την μέρα σου, αλλά μπορεί και να σε βοηθήσει μακροπρόθεσμα.

 

Να υποθέσω πως ούτε στο συλλαλητήριο διαμαρτυρίας για τις πυρκαγιές το καλοκαίρι πήγες ?

 

 

Leo got it right the first time

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είμαι κατά των συνδικαλλιστών, αλίμονο αν καταργηθούν, αλλα για το συγκεκριμένο θέμα υποστήρίζω μεταμεσονύχτια λειτουργία του μετρό καθώς και όλων των Μέσων Μαζικής Μεταφοράς. Είμαι φοιτητής, μετακινούμαι με αυτά και έχω το άγχος να μην πάει 11 το βράδυ και μείνω στο δρομο και αναγκαστώ να πληρώσω ταξί. Παντού στην Ευρώπη τα ΜΜΜ είναι 24ωρα.

 

+10.000 για τα επιχειρήματά σου ως προς το μετρό....ΤΕΡΑΣΤΙΟ (ΜΕΓΑ) ΛΑΘΟΣ το οτι στην Ευρώπη όλα τα ΜΜΕ είναι 24ωρα....Δυστυχώς όχι φίλε lambrogg...Εμείς εδώ εξωτερικό έχουμε αγωνία πότε θα πάει η ώρα 19.30 γιατί 20.00 τελειώνουν ΟΛΑ, μα ΟΛΑ όμως, μετρό, λεωφορεία και τρένα....ΝΑΙ ειναι αλήθεια....

 

Βέβαια τα επιχειρήματά σου, ξαναλέω, ότι είναι σωστότατα για τα ωράρια λειτουργίας...Απλά έκανα μια μικρή νύξη (παρατήρηση) - ίσως λίγο αρπαγμένη, αλλά ρε παιδιά έχουμε δίκιο και εμείς - σε μία τοποθέτησή σου...

 

Εξαρτάται από το πού είσαι στο εξωτερικό. Δεν είναι ίδια τα ωράρια  σ'όλες τις χώρες, ούτε σε όλες τις πόλεις. Συμφωνώ και εγώ με τη μεταμεσονύκτια λειτουργία με την προϋπόθεση των νέων θέσεων εργασίας, ανάλογης αμοιβής κλπ, πράγματα που θα πρεπε νά ναι αυτονόητα, αλλά δυστυχώς δεν είναι. >:(

 

eyepetocol συμφωνώ με το ότι δεν καλό πράγμα η τεμπελιά, αλλά εξαρτάται και από τη δουλειά που κάνει ο καθένας. Δεν κάνουν όλοι μια δουλειά που τους αρέσει και είναι παραγωγική και χρήσιμη στην κοινωνία. Βέβαια, αυτό είναι άλλο θέμα και εξαρτάται από πολλούς παράγοντες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Συμφωνώ απόλυτα. Δεν είδα εγώ καμμία αλλαγή με τις πορείες και τις απεργείες. Αμα είσαι μάγκας και θές να διαμαρτυρηθείς, μπες στο μετρό και σπάστο. Με τον διάλογο δεν έγινε ποτέ δουλειά.

 

 

 

 

;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D

Presets Suck!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου