Προς το περιεχόμενο

Συγκριτικό lollar strat pickups


geka

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα. Αυτές τις μέρες ψάχνομαι για αναβάθμιση στους μαγνήτες μου οι οποίοι είναι οι tonerider pure vintage και σε γενικές γραμμές είμαι ικανοποιημένος. Απλά κάποια στιγμή θα αναβαθμίζω και χαζεύω συγκριτικά και συζητήσεις. Με ενδιαφέρει αυτός ο γλυκός ήχος αλλα και punchy που κυμαινεται αναμεσα σε frusciante, mayer, hendrix αλλα και πιο συγχρονα παιξιματα με αρκετα πεταλια πχ radiohead. 

 

και πετυχα αυτο το βιντεακι που κατά τη γνώμη μου είναι ότι καλύτερο σε παρουσίαση. παιγμενο με καθαρα και βρωμικα σε όλες τις θέσεις χωρίς να υποτιμιούνται καθόλου και οι ανοιχτές θέσεις σε ακόρντα μπαρε κλπ. Προσωπικά δεν έχω την πέιρα να καταλάβω αλλιώς τι γίνεται. Ο τύπος επιχειρηματολογεί στο τέλος και για την επιλογή του. Και είπα να το ανεβάσω και εδώ.

 

Αν έχετε διάθεση να το παρακολουθήσετε μπορείτε να συμβάλλετε στις αμπλελοφιλοσοφίες μου. Εγώ κυμαίνομαι ανάμεσα σε blonde ή Blackface(64) με έναν special στην γέφυρα. Σε γενικές γραμμές θέλω κάτι σαν αυτούς που έχω σε χρώμα αλλά καλύτεο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω τους ιδιους toneriders απο το 2008.δεν νομιζω οτι δεν μπορουν να ανταποκριθουν σε οποιο straty ηχοχρωμα απο τα παραπανω που αναφερεις εαν βεβαια υπαρχει και το αναλογο set up απο ενισχυτη και πεταλια.αν θες λιγη ατακα παραπανω και πριν τους αλλαξεις δοκιμασε να αλλαξεις σε 500κ τα pot  σου

  • Like 1

papa don't take no mess!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν θα ελεγα οτι οι tonerider pure vintage δεν ανταποκρινονται. ειναι αξιοπρεπεστατοι. και με βοηθησαν να καταλαβω και το τι θελω. Μ εξεπληξαν γενικα. ειδικα ο νεκ κατα ωρες ειναι πολυ καλος. Με ανάλογες ρυθμισεις σε ενισχυτη μεταλασσεται ο ηχος. Θα τους προτεινα ανετα σε καποιον για μια πρωτη εμπειρια.

Απλα συζητω κατι αντιστοιχο σε καλυτερη ποιοτητα με περισσοτερη δυναμη οχι ομως κατα πολυ πιο hot, γιατι μετα δεν μπορω να χειριστω τα πεταλια μου. 

 

Και για να πω την αληθεια επειδη ειναι η πρωτη μου στρατ θελω απο περιεργεια να βαλω ενα καλο σετ σε συγκεκριμενω ηχοχρωμα.

 

Επεξεργασμένο από geka
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απο οτι βλεπω οι blackface βγαινουν ετσι :Avg. DC: Neck 5.6K, Middle 5.8K, Bridge 6.0K

πολυ κοντα σε αυτους που εχεις σαν output.αρα αν θες να δεις κατι πιο διφορετικο δες τους lollar specials η 

https://www.thomann.de/gr/fender_texas_special.htm?glp=1&gclid=Cj0KCQjwhfipBhCqARIsAH9msbkECofR6iyBpWut646OY0QZYFdgmjyfgMlieETqbXh7QWDmW-M29mwaAvPEEALw_wcB

papa don't take no mess!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ετσι οπως τα λες ειναι. το ειδα και εγω. πιστευω ομως απο αυτα που ακουω οτι ακομα και οι blonde ειναι πιο δυνατοι απο αυτους που εχω παρολο που ναι πιο αδυναμοι. δεν με πειραζει το χαμηλο output .  μου αρεσουν οι blonde στα καθαρα και δεν ξερω αν θα μου βγαλει αυτη τη ζεστασια oi blackface( ή 64 το ιδιο ειναι), πιθανον ναι. υποψιν οτι οι blackface ειναι alnico 5 και οι blonde alnico 2.

τους texas δεν θα τους επαιρνα , τσιριζουν πολυ. μια απο ολες τις χρησεις θα ειναι και με πεταλια και τετοια περα απο τους κλασσικους ηχους frusciante hendrix αλλα και τον πολυ πιο καθαρο mayer. 

Σε κάθε περίπτωση θα ακολουθήσω την προτροπή του lollar για έναν special στον bridge.

 

 

Tα παρακατω τροφη για κουβεντα.

dirty blonde set 

kai κατω οι lollar blackface 

 

Επεξεργασμένο από geka
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τα ηχοχρώματα που αναφέρεις και δεδομένου ότι μιλάς για ποιοτική "αναβάθμιση", θα σου πρότεινα να ακούσεις τους Nick Silver πριν πας σε όποια μπουτίκ λύση του εξωτερικού. 

  • Like 1
  • Συμφωνώ 2

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειδα και αυτους και τους gas . και ειδικα με τους nick silver ακουω και πολυ καλα λογια. απλως απο τα βιντεακια που εχουν δεν βγαζω ιδιαιτερο συμπερασμα. σιγουρα εκει μεσα υπαρχει κατι που θελω αλλα πιο πολλες πληροφοριες εχω για τους lollar αυτη τη στιγμη.

2 λεπτά πριν, Jazzjoker είπε

Για τα ηχοχρώματα που αναφέρεις και δεδομένου ότι μιλάς για ποιοτική "αναβάθμιση", θα σου πρότεινα να ακούσεις τους Nick Silver πριν πας σε όποια μπουτίκ λύση του εξωτερικού. 

8 λεπτά πριν, Αετός είπε

Είχα τους vintage blonde σε neck και middle και special στο bridge.

Τώρα το λέει Special blonde set.

Ωραίοι μαγνήτες.

ναι αυτους λεω ή το αντιστοιχο με τους blackface( 64s). Πως σου φανηκαν τονικα αν μπορεις να τους περιγραψεις....σε σχεση με το στυλ που παιζεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, geka είπε

ναι αυτους λεω ή το αντιστοιχο με τους blackface( 64s). Πως σου φανηκαν τονικα αν μπορεις να τους περιγραψεις....σε σχεση με το στυλ που παιζεις.

Για blues-rock.Ωραία καθαρά,γεμάτα με καλή ατάκα.Όχι glassy.

Κι ο special στο bridge δεν ξυρίζει.

  • Ευχαριστώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, geka είπε

και ειδικα με τους nick silver ακουω και πολυ καλα λογια. απλως απο τα βιντεακια που εχουν δεν βγαζω ιδιαιτερο συμπερασμα. σιγουρα εκει μεσα υπαρχει κατι που θελω αλλα πιο πολλες πληροφοριες εχω για τους lollar αυτη τη στιγμη.

Πληροφοριακά,

 

Ο Νίκος έχει μια κιθάρα στην οποία μπορεί να σου τοποθετήσει τους μαγνήτες "κουμπωτούς" απο την πίσω μεριά σε 2' κυριολεκτικά και να τους δοκιμάσεις όλους. Και ούτε να βγαζεις/βαζεις χορδές και pickguard ούτε τίποτα. 

Επεξεργασμένο από shelter
  • Συμφωνώ 1

Beauty is in the ear of the beholder.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου