Προς το περιεχόμενο

Συγκριτικό lollar strat pickups


geka

Προτεινόμενες αναρτήσεις

9 λεπτά πριν, Jazzjoker είπε

αλλά για να πάρεις μια ιδέα μέσα σε μιξαρισμένα κομμάτια:

Σ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ

oi δευτεροι οι ivory toulip  μ αρεσαν πιο πολυ..... Πολυ presence και οι δυο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, geka είπε

Σ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ

 

Να 'σαι καλά geka. Και πάρε και 2 κλιπάκια που βρήκα μόλις και είχα γράψει για παλιότερο θέμα στο noiz με σκέτη κιθάρα στο καθαρό, σε όλες τις θέσεις ξεκινώντας από νεκ.

 

1 Black Rose

2 Ivory Tulip

 

 

Επεξεργασμένο από Jazzjoker
  • Like 1

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και εδω οι ivory toulip μ αρεσουν πιο πολυ. και στις 2 περιπτωσεις παντως ισως ειναι λιγο σκληρη η ατακα για μενα. εχει σχεση και με το παιξιμο αυτο. απο οτι εχω ακουσει να δωσω ενα παραδειγμα αναφορας μου αρεσαν οι fat 60s, οι fat 50s, καπως οι pure vintage 65, οι lollar ολοι , οι zan vandt. Σε καποιους η μία ή η άλλη θέση ανάλογα.  επισης μου αρεσε καπου που ακουσα τον συνδυασμο που εχει ο trower. εναν πιο αδειο στο νεκ ενα μεσαιο στη μεση και ενα λιγο πιο χοτ στην γεφυρα. κι αυτο ειναι μια επιλογη ακομα και με τους λολαρ αλλα ρισκαρω. ενω δεν μου αρεσαν πχ οι klopmann( πολυ πριμοι μου φανηκαν) δυστηχως ολα απο το youtube. με την στρατ με τους tonerider σταθηκα και λιγο τυχερος. ειναι απο ανταλλαγη και μου ταιριαξαν καπως, οχι απολυτα ομως. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στους μαγνήτες πάει κανείς πολύ συχνά στα τυφλά. Κατ' αρχήν η πλειοψηφία των κλιπς στο youtube γενικά, σπανίως είναι αντιπροσωπευτικά (και όχι μόνο για μαγνήτες) γιατί το 99% αυτών που ανεβάζουν δεν ξέρουν ούτε πώς να φτιάξουν ήχο στον ενισχυτή/plugin τους ούτε πώς να ηχογραφήσουν τον ήχο που έφτιαξαν.

 

Αλλά εκτός από αυτό, ούτως ή άλλως, αυτό που ακούς περιέχει αναγκαστικά και το πιο σημαντικό κομμάτι της αλυσίδας του ήχου που είναι ο ενισχυτής και οι ρυθμίσεις του. Οι μαγνήτες που ήδη έχεις π.χ. θα ακουστούν εντελώς διαφορετικά, στα όρια του να σου φαίνονται άλλο σετ, παιγμένοι σε ενισχυτές των οποίων τον ήχο δεν γνωρίζεις. Και φυσικά, πάντα παίζει πολύ μεγάλο ρόλο και ο παίχτης και το ύφος του.

 

All in all, στην αγορά καινούριων μαγνητών, ό,τι και να κάνει κανείς, θα πάει λίγο στα τυφλά (κουφά). Εκτός κι αν πάρει τον ενισχυτή του και την κιθάρα του και πάει επί τόπου στον κατασκευαστή και αλλάζονται/συγκρίνονται τα σετ on the fly.

  • Συμφωνώ 1

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Jazzjoker είπε

Αλλά εκτός από αυτό, ούτως ή άλλως, αυτό που ακούς περιέχει αναγκαστικά και το πιο σημαντικό κομμάτι της αλυσίδας του ήχου που είναι ο ενισχυτής και οι ρυθμίσεις του

εκει ειναι η ολη δυσκολια. στην αθηνα που λεει ο λογος θα πηγαινα και σε κανεναν συμφορουμιτη με τον εξοπλισμο μου. οσο για το youtube 1 στα 10 βιντεο μπορω να παρακολουθησω. πιο πολυ μου την σπαει που δεν παταν ενα ανοιχτο ακορντο η ενα μπαρε ρε παιδι μου ν ακουσουμε την κιθαρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, geka είπε

Περιμένω νέα κι εντυπώσεις. Γτ λες ότι θ μου ταίριαζαν οι blonde. Την special bridge την προτείνει κ για τα 2 σετ . Όσο ψάχνω τόσο ισχυροποιείται το διλλημα ανάμεσα στα 2. Βρήκα αλλά 2 ωραία βίντεο. Θ τ ανεβασω

Για το Alnico 2 του πράγματος και τη λιγότερη επιθετικότητα των Blondes, που θεώρησα ότι πιθανά να την προτιμάς. Ωστόσο οκ, μπορεί να κατάλαβα και λάθος...

 

Γενικότερα πάντως, οποιοδήποτε από τα δύο σετ λογικά θα σε ενθουσιάσει,  καθώς το επίπεδο clarity και μόνο θα σου δίνει άλλη αίσθηση στο παίξιμο (αυτή την στιγμή είναι λίγο πολύ σαν να διαλέγεις ποιό μοντέλο Ferrari προτιμάς).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, fusionakis είπε

Για το Alnico 2 του πράγματος και τη λιγότερη επιθετικότητα των Blondes, που θεώρησα ότι πιθανά να την προτιμάς

καπως ετσι ειναι ναι. Θέλω να το ελέγχω εγώ όσο μπορώ όταν πάω για πιο επιθετικό παίξιμο. Όλα συνηθίζονται βέβαια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου