Προς το περιεχόμενο

Συγκριτικό lollar strat pickups


geka

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, shelter είπε

Ο Νίκος έχει μια κιθάρα στην οποία μπορεί να σου τοποθετήσει τους μαγνήτες "κουμπωτούς" απο την πίσω μεριά σε 2' κυριολεκτικά και να τους δοκιμάσεις όλους. Και ούτε να βγαζεις/βαζεις χορδές και pickguard ούτε τίποτα. 

ayto θα ηταν τελειο . αλλα δυστηχως ειμαι Λαρισα....

  • Λυπάμαι 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 29/10/2023 στις 8:25 ΜΜ, funkysoul είπε

απο οτι βλεπω οι blackface βγαινουν ετσι :Avg. DC: Neck 5.6K, Middle 5.8K, Bridge 6.0K

πολυ κοντα σε αυτους που εχεις σαν output.α

Αυτοί είναι οι blonde

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φαίνεται να βρίσκεσαι σε παρόμοια φάση προβληματισμού με τη δικιά μου λίγο καιρό πριν, μιας και εγώ το προηγούμενο διάστημα ζαχάρωνα το Special Blonde set της Lollar (Blondes σε neck και middle, και Special στον bridge). Εντέλει επειδή πριν φτάσω εκεί αγόρασα έναν Seymour Duncan Red Devil στον bridge, ο οποίος μου κάθεται ωραία, άλλαξα σκεπτικό και αποφάσισα να πάρω μόνο neck και middle μαγνήτες από Lollar και να τους ματσάρω μαζί του... βάσει αρχικού σχεδιασμού προσανατολιζόμουν στους Blondes, όμως μετά από την αντίστοιχη διαδικτυακή βόλτα στα παρακάτω δείγματα που ανέβασες, αρκετή σκέψη και συνομιλία με τον τεχνικό που πάω το όργανο (ο οποίος έχει εμπειρία κι από τις δύο σειρές της εταιρείας), παρήγγειλα τους Sixty Four (παλιούς Blackface), καθώς αυτοί μοιάζουν πιο σωστή κατηγορία για να συνυπάρξουν με τον Red Devil.

 

Αυτή την στιγμή που μιλάμε η κιθάρα είναι στον τεχνικό όπου γίνεται η τοποθέτηση, μαζί και με καινούριο pickguard. Όταν σε λίγες μέρες την έχω στα χέρια μου θα περάσω να αφήσω και εντυπώσεις. Ωστόσο στη θέση σου, εφόσον συζητάς για νέο σετ και έχεις αποφασίσει στον bridge να είναι ο Special, βάσει των περιγραφών σου θα δοκίμαζα μάλλον τους Blondes.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περιμένω νέα κι εντυπώσεις. Γτ λες ότι θ μου ταίριαζαν οι blonde. Την special bridge την προτείνει κ για τα 2 σετ . Όσο ψάχνω τόσο ισχυροποιείται το διλλημα ανάμεσα στα 2. Βρήκα αλλά 2 ωραία βίντεο. Θ τ ανεβασω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναφέρω τα παρακάτω μόνο ως άποψη βάση των βίντεο μια και δεν έχω ακούσει ποτέ από κοντά Lollar μαγνήτες για στρατ (μόνο για τέλε είχα παλιότερα και ήταν φανταστικοί μαγνήτες):

 

Είδα/άκουσα όλα τα βίντεο που έχεις ανεβάσει και σε κανένα δεν ακούω ήχο όπως τον περιγράφεις:

 

Παράθεση

Με ενδιαφέρει αυτός ο γλυκός ήχος αλλα και punchy που κυμαινεται αναμεσα σε frusciante, mayer, hendrix αλλα και πιο συγχρονα παιξιματα με αρκετα πεταλια πχ radiohead.

 

Για την ακρίβεια, θα έλεγα ότι σε όλα τα βίντεο που ανέβασες ακούω έναν ήχο γλυκό αλλά tame/ήμερο. Σε τίποτα δε θυμίζει το punchiness του ήχου των Hendrix, Mayer, Frusciante, κατ' εμέ πάντα. Βέβαια μπορεί να έχει να κάνει και με τον τρόπο που παίζουν οι παίχτες.

 

Btw το πρώτο βίντεο που ανέβασες, είναι εντελώς εκτός θέματος για μένα και δεν το λαμβάνω υπόψη. Ο τύπος έχει κάνει reamping σε amp sim και plugin. Είναι σα να ακολούθησε δηλαδή κάποιο handbook "Τι να μην κάνετε όταν παρουσιάζετε μαγνήτες ηλεκτρικής κιθάρας", πράγμα που νομίζω ακούγεται καθαρά και στον εντελώς στείρο/άνευρο ήχο του κλιπ.

 

Ο μόνος λόγος που σχολιάζω είναι γιατί πρόκειται να δώσεις τρεισήμισι plus κατοστάρικα και θα είναι κρίμα να μην είναι αυτό που ήθελες.

 

  • Ευχαριστώ 1
  • Συμφωνώ 1

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, Jazzjoker είπε

Είναι σα να ακολούθησε δηλαδή κάποιο handbook "Τι να μην κάνετε όταν παρουσιάζετε μαγνήτες ηλεκτρικής κιθάρα

Δεν το ΧΑ σκεφτεί έτσι. Το πήρα κ για καλό....

Για τα υπόλοιπα καταλαβαίνω ότι υπάρχει αυτός ο ήχος π λέω, απλά ψάχνω πάντα βίντεο βίντεο π παίζουν πιο καθαρά γτ δεν καταλαβαίνω αλλιώς . Ο lollar τώρα δα για hendrix παίξιμο προτείνει τους blackface. Aλλοι λεν ότι με τους blonde  και booster  κλπ πάλι φτάνεις σ ένα ανάλογο παίξιμο frusciante κλπ. Ο mayer είναι πιο καθαρος.Δεν φτάνουν μόνο οι μαγνήτες. Και γω σαν σημείο αναφορας το έβαλα . Έτσι κι αλλιώς είναι αρκετά σημαντικό για μένα και η συνεργασία με πεταλια. Το διλλημα για μένα έρχεται α) από το γεγονός ότι Μ αρέσουν και οι 2 και β) στην περίπτωση των blonde αν θα υπάρχει παρουσία (λογω scooped)πέρα από τον όγκο γ) στην περίπτωση των blackface  αν θα μπορώ ν παίζω καθαρά με τα πετάλια μου εφέ κλπ. Δλδ ν αρπάζουν όμορφα και όχι πολύ εύκολα. Στους blοnde το ελκυστικό είναι ότι ενώ είναι πιο πριμοι προτείνονται για fender ενισχυτές επειδή έχουν α2. Αυτά έμαθα από χτες ......:))).

 

Ευχαριστώ παιδιά. Με βοηθάτε πολύ με τις παρατηρήσεις σας 

Για το 1ι βίντεο έχεις δίκιο. Δεν είχα συνδυάσει ότι είναι στο iridium( το χω κι εγώ αλλά δεν είναι καλό δείγμα για αυτή την η δουλειά)

Σε κάθε περίπτωση θα το ψάξω λίγο ακόμα οπότε όλες οι πληροφορίες θεμιτές. Θα μαζευτούν τα λεφτά οσωνουπω , δεν υπάρχουν άμεσα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, geka είπε

β) στην περίπτωση των blonde αν θα υπάρχει παρουσία (λογω scooped)πέρα από τον όγκο γ) στην περίπτωση των blackface  αν θα μπορώ ν παίζω καθαρά με τα πετάλια μου εφέ κλπ. Δλδ ν αρπάζουν όμορφα και όχι πολύ εύκολα. Στους blοnde το ελκυστικό είναι ότι ενώ είναι πιο πριμοι προτείνονται για fender ενισχυτές επειδή έχουν α2. Αυτά έμαθα από χτες ......:))).

 

Επειδή παλιότερα, σε κάποιες από τις στρατ μου, είχα αλλάξει ένα σωρό μαγνήτες μπορώ να σου πω τα εξής για τους προβληματισμούς σου:

 

 Η περιγραφή των μαγνητών αναφέρεται σε λεπτομέρεια της λεπτομέρειας στον ήχο. Μιλάμε κατά βάση για single coil, με χαμηλό output και στις δύο περιπτώσεις. Με λίγα λόγια το presence σου θα είναι περίπου όπου είναι και τώρα, όποιο σετ κι αν πάρεις. Και αν θέλουμε να μιλήσουμε με όρους μπάντας, μια στρατ με κλασσικούς, low output μονούς, χρειάζεται πάντα κάποια κατανόηση τουλάχιστον από το rhythm section προκειμένου να μη θάβεται στο σύνολο. Εν τέλει δηλαδή, δεν είναι τα scooped μεσαία του blond που θα σου δημιουργήσουν θέμα στην παρουσία.

 

Κατ' αναλογία και οι blackface, για τους οποίους η περιγραφή αναφέρει ότι έχουν τονισμένα μεσαία, μην περιμένεις ότι θα βαράς ένα ακκόρντο και θα σε κολλάνε τα mids στον τοίχο ή ότι πρόκειται για κανένα monster sound. Οπότε μη σε ανησυχεί ότι θα "αρπάζουν εύκολα" ή ότι δε θα μπορείς να παίζεις με πετάλια και εφέ.

 

 

  • Συμφωνώ 1

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το καταλαβαίνω αυτό που λες. Το καλύτερο θα ταν να ξηγηθω έτσι αερατα 600 συν κ να δοκιμάσω... Αλλά δεν γίνεται. Πιο πολύ σκέφτομαι ότι οι blonde βγάζουν και κάποια καθαρά όταν χρειάζεται πολύ γοητευτικα . Το συν έρχεται . Ν αφαιρείτε είναι δύσκολο. Αλλά και οι blackface δεν είναι ότι έχουν τρελή μεσαιιλα. Σε τελική ανάλυση προσπαθώ ν αξιοποιήσω όσο γίνεται ένα σημαντικό ποσό. Γνωρίζω η μάλλον πιστεύω ότι κ με τα δύο σετ θα μου ανταποκριθούν. Σε κάθε περίπτωση κερδισμένος είμαι αφού έμαθα αρκετά έχοντας για αρχή τις κατηγορίες των φεντερ. Εσύ ποιους μαγνήτες έχεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, geka είπε

Σε τελική ανάλυση προσπαθώ ν αξιοποιήσω όσο γίνεται ένα σημαντικό ποσό.

 

Μήπως το "αξιοποιήσω" να γίνει "σπαταλήσω"?

Ξανασκέψου τι θα πληρώσεις, για ποιο αποτέλεσμα.

 

21 λεπτά πριν, geka είπε

Σε κάθε περίπτωση κερδισμένος είμαι ...

 

Είναι σίγουρο αυτό?

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου