Προς το περιεχόμενο

Τα χαλια μας τα μαυρα..


Superfunk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

IxNiLaTiS, τέτοιο αχταρμά συλλογιστικής δεν έχω ξαναδεί. Αν θες, προσπάθησε να βγάζουν νόημα αυτά που λες την επόμενη φορά.

 

Για τα υπόλοιπα, ένα μικρό σχόλιο μόνο, για να μην υπερβούμε τα όρια. Συμφωνώ με την επέκταση του ωραρίου του μετρό, αλλά στ' αλήθεια περιμένετε από οποιαδήποτε εργασιακή συντεχνία/ομάδα να μη διεκδικήσει όσα περισσότερα μπορεί, λογικά ή ακόμα και παράλογα;  ::)

one colour: black - and shades of grey

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 238
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Η συνολική απαξίωση του πολιτικού συστήματος δεν σας θυμίζει λίγο το "λαϊκό αίσθημα" στη Γερμανία του '30 και τη Ρωσία του '20 ? Ελπίζω να θυμάστε που και πώς κατέληξαν και οι δύο χώρες. Όταν πιάνουμε το εαυτό μας να αναζητεί τις λύσεις σε "χαρισματικούς", σε "βρεγμένα καδρόνια" και "χούντες" θα πρέπει μάλλον να προβληματιζόμαστε.

Ηρεμήστε λοιπόν (κι εγώ πρώτος, γιατί ούτε εγώ διαφέρω) και ας αναρωτηθούμε τί μας έμαθε η ιστορία.

 

Όσον αφορά στο προκείμενο, εγώ δεν έχω κανένα μα κανένα απολύτως πρόβλημα με την άρνηση και τις κινητοποιήσεις των εργαζομένων μια που οι αστείοι μισθοί τους δικαιολογούν την στάση τους απέναντι στο έξτρα "χώσιμο" που ζητούν οι διοικήσεις τους.

Leo got it right the first time

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η συνολική απαξίωση του πολιτικού συστήματος δεν σας θυμίζει λίγο το "λαϊκό αίσθημα" στη Γερμανία του '30 και τη Ρωσία του '20 ? Ελπίζω να θυμάστε που και πώς κατέληξαν και οι δύο χώρες. Όταν πιάνουμε το εαυτό μας να αναζητεί τις λύσεις σε "χαρισματικούς", σε "βρεγμένα καδρόνια" και "χούντες" θα πρέπει μάλλον να προβληματιζόμαστε.

Ηρεμήστε λοιπόν (κι εγώ πρώτος, γιατί ούτε εγώ διαφέρω) και ας αναρωτηθούμε τί μας έμαθε η ιστορία.

 

Όσον αφορά στο προκείμενο, εγώ δεν έχω κανένα μα κανένα απολύτως πρόβλημα με την άρνηση και τις κινητοποιήσεις των εργαζομένων μια που οι αστείοι μισθοί τους δικαιολογούν την στάση τους απέναντι στο έξτρα "χώσιμο" που ζητούν οι διοικήσεις τους.

 

+1

 

Aυτό είναι κάτι που δεν σκέφτηκε κανείς μα κανείς από όσους κατακρίνουν την κίνηση των εργαζομένων.

Επόμενο βήμα φυσικά, η απορία μας όταν κάποιοι θα αντιδρουν στο ότι θα θέλουν να υπάρχουν καταστήματα με 24ωρο. Φυσικα κανείς δεν θα αναρωτηθεί "ποιός θα δουλεύει εκεί και με τι μισθό", αλλά απλά θα μας βολεύει. Αχρηστοι εργαζόμενοι.

Κill the wise one!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά, ρε παιδιά, σοβαρά μιλάτε; Γιατί οι ίδιοι εργαζόμενοι θα επωμιστούν παραπάνω ώρες;; ΟΧΙ!!!!! ΠΡΟΦΑΝΕΣΤΑΤΑ ΟΧΙ!!!! Ας μην λέμε άσχετα!! (και το "προφανώς" δεν είναι σχήμα λόγου, είναι ΠΑΡΑΝΟΜΟ, και αποκλείεται να γίνει).

 

Και ΝΑΙ, θα είμαι και κατά των κινητοποιήσεων εναντίον 24ωρων μαγαζιών! Θα είμαι (και φυσικά ήδη είμαι) ΥΠΕΡ των κινητοποιήσεων όπου οι εργαζόμενοι ζητούν έναν αξιοπρεπεή μισθό, κι εκεί είμαι 10000% μαζί τους. Άλλο όμως το ένα και άλλο το άλλο! Το να ζητάς καλό μισθό (σε λογικά πλαίσια φυσικά), καλές συνθήκες εργασίας κλπ είναι όχι μόνο θεμιτό, αλλά και επιβεβλημένο. Και εκεί θεωρώ και υποχρέωση δική μου να στηρίξω αυτόν τον αγώνα, ακόμα κι αν δε με συμφέρει με τα στενά πλαίσια του όρου. Και είμαι υπέρ του αγώνα για καλύτερους μισθούς ακόμα κι αν αυτό σημαίνει ότι θα είναι κλειστός ένας δρόμος, ότι θα γίνει μια απεργία και θα με ξεβολέψει.

 

Όμως μη χάνουμε το μέτρο. Δεν είναι η ΚΑΘΕ διαμαρτυρία εργαζομένου δίκαια και σωστή. Κάποια στιγμή καλό θα είναι να το καταλάβουμε αυτό. Να κρίνουμε το αίτημα καθ'εαυτό. Το να θεωρούμε ότι κάθε κινητοποίηση είναι ντε και καλά σωστή και δίκαια είναι σιχαμένος αριστερισμός, και κατά τη γνώμη μου αποτελεί ξεφτίλα για την πραγματική αριστερά, η οποία πρεσβεύει ΔΙΚΑΙΟΣΥΝΗ. Και δικαιοσύνη σημαίνει να είσαι αμερόληπτος, είτε έχει δίκιο ο φτωχός είτε ο πλούσιος. Το να θεωρούμε ότι πάντα ο μισθωτός έχει δίκιο και πάντα ο εργοδότης άδικο είναι ελεεινός ρατσισμός.

 

Τέλος, μην ξεχνάμε και κάτι βασικό ακόμα. Σε τεράστιο ποσοστό οι κινητοποιήσεις είναι ζήτημα των διαφόρων κοματικοποιημένων επικεφαλής των εργαζομένων, και όχι των εργαζομένων των ίδιων. Επιπλέον, ας μην ξεχνάμε ότι το μεγαλύτερο ποσοστό των ανθρώπων κοιτάει τι τους βολεύει και όχι το τι είναι συνολικά σωστό/καλό/βοηθάει την κοινωνία.

 

Για να τελειώνω, το μετρό μέχρι τις 2 το βράδυ βολεύει την κοινωνία και ΠΡΕΠΕΙ να γίνει. Προφανώς θα πρέπει να γίνει με περισσότερους εργαζομένους, με υψηλότερη αμοιβή για τις βραδυνές ώρες κλπ. Σε αυτά τα αιτήματα εγώ θα είμαι υπέρ. Στο να βγαίνουν και να λένε "όχι, θα σταματάμε στις 12" είμαι κατά και θεωρώ γελοίο και όποιον βγαίνει και διαμαρτύρεται γι αυτό. Εδώ και 10 χρόνια που λειτουργεί το μετρό, λέμε γιατί να σταματάει τόσο νωρίς. Τώρα που είπαν να το κάνουν και είπαν όχι οι εργαζόμενοι, πάλι μαζί τους είμαστε. Ε έλεος, ας ξέρουμε τι σκατά θέλουμε λοιπόν, δε μπορεί να τα έχουμε καλά με όλους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά, ρε παιδιά, σοβαρά μιλάτε; Γιατί οι ίδιοι εργαζόμενοι θα επωμιστούν παραπάνω ώρες;; ΟΧΙ!!!!! ΠΡΟΦΑΝΕΣΤΑΤΑ ΟΧΙ!!!! Ας μην λέμε άσχετα!! (και το "προφανώς" δεν είναι σχήμα λόγου, είναι ΠΑΡΑΝΟΜΟ, και αποκλείεται να γίνει).

 

Και ΝΑΙ, θα είμαι και κατά των κινητοποιήσεων εναντίον 24ωρων μαγαζιών! Θα είμαι (και φυσικά ήδη είμαι) ΥΠΕΡ των κινητοποιήσεων όπου οι εργαζόμενοι ζητούν έναν αξιοπρεπεή μισθό, κι εκεί είμαι 10000% μαζί τους. Άλλο όμως το ένα και άλλο το άλλο! Το να ζητάς καλό μισθό (σε λογικά πλαίσια φυσικά), καλές συνθήκες εργασίας κλπ είναι όχι μόνο θεμιτό, αλλά και επιβεβλημένο. Και εκεί θεωρώ και υποχρέωση δική μου να στηρίξω αυτόν τον αγώνα, ακόμα κι αν δε με συμφέρει με τα στενά πλαίσια του όρου. Και είμαι υπέρ του αγώνα για καλύτερους μισθούς ακόμα κι αν αυτό σημαίνει ότι θα είναι κλειστός ένας δρόμος, ότι θα γίνει μια απεργία και θα με ξεβολέψει.

 

Όμως μη χάνουμε το μέτρο. Δεν είναι η ΚΑΘΕ διαμαρτυρία εργαζομένου δίκαια και σωστή. Κάποια στιγμή καλό θα είναι να το καταλάβουμε αυτό. Να κρίνουμε το αίτημα καθ'εαυτό. Το να θεωρούμε ότι κάθε κινητοποίηση είναι ντε και καλά σωστή και δίκαια είναι σιχαμένος αριστερισμός, και κατά τη γνώμη μου αποτελεί ξεφτίλα για την πραγματική αριστερά, η οποία πρεσβεύει ΔΙΚΑΙΟΣΥΝΗ. Και δικαιοσύνη σημαίνει να είσαι αμερόληπτος, είτε έχει δίκιο ο φτωχός είτε ο πλούσιος. Το να θεωρούμε ότι πάντα ο μισθωτός έχει δίκιο και πάντα ο εργοδότης άδικο είναι ελεεινός ρατσισμός.

 

Τέλος, μην ξεχνάμε και κάτι βασικό ακόμα. Σε τεράστιο ποσοστό οι κινητοποιήσεις είναι ζήτημα των διαφόρων κοματικοποιημένων επικεφαλής των εργαζομένων, και όχι των εργαζομένων των ίδιων. Επιπλέον, ας μην ξεχνάμε ότι το μεγαλύτερο ποσοστό των ανθρώπων κοιτάει τι τους βολεύει και όχι το τι είναι συνολικά σωστό/καλό/βοηθάει την κοινωνία.

 

Για να τελειώνω, το μετρό μέχρι τις 2 το βράδυ βολεύει την κοινωνία και ΠΡΕΠΕΙ να γίνει. Προφανώς θα πρέπει να γίνει με περισσότερους εργαζομένους, με υψηλότερη αμοιβή για τις βραδυνές ώρες κλπ. Σε αυτά τα αιτήματα εγώ θα είμαι υπέρ. Στο να βγαίνουν και να λένε "όχι, θα σταματάμε στις 12" είμαι κατά και θεωρώ γελοίο και όποιον βγαίνει και διαμαρτύρεται γι αυτό. Εδώ και 10 χρόνια που λειτουργεί το μετρό, λέμε γιατί να σταματάει τόσο νωρίς. Τώρα που είπαν να το κάνουν και είπαν όχι οι εργαζόμενοι, πάλι μαζί τους είμαστε. Ε έλεος, ας ξέρουμε τι σκατά θέλουμε λοιπόν, δε μπορεί να τα έχουμε καλά με όλους.

 

 

σωστοτατος! νομιζω το εφερες στη σωστη του βαση το θεμα

Presets Suck!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eγω δεν παίρνω το μέρος καθενός, καθώς δεν ξέρω όλες τι παραμέτρους. Ναι μεν λοιπόν, θα εξυπηρετήσει πολυ κόσμο το μετρο και είμαι με τα 1000 μέσα, αλλά πιο θα είναι το τίμημα?

Πως μπορείς να είσαι τόσο σίγουρος ότι δεν θα την φάνε στην κεφάλα οι εργαζόμενοι?

 

Γιατι ας πούμε ξέρεις γιατί πολλά σκουπιδιάρικα δεν βγαίνουν μετά τις 6 πρωί να μαζέψουν? Γιατί μέχρι τις 6, ο δήμος είναι υποχρεωμένος να τους πληρώνει διπλό μισθό. Να λοιπόν γιατί πολλές φορές βρίζουμε το πρωί που έχει πήξει ενας δρόμος απο ένα σκουπιδιάρικο.όταν γίνεται ήδη αυτό δώσε μου ένα λόγο για να ΜΗΝ την φάνε οι εργαζόμενοι στο μετρο.

Κill the wise one!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Σόρι για το εκτός του θέματος...

Τα βιβλία ή θα τα διαβάζει κάποιος (αν διαβάζει) επιλεκτικά,

δηλαδή θα επιλέγει αυτός ο ίδιος το τι θα διαβάζει,

ή θα διαβάζει αυτό που του δίνουν οι άλλοι.

Αυτό δηλαδή που θέλουν οι άλλοι να διαβάζει.

 

Εδώ λοιπόν υπάρχει η αντίφαση.

Δεν είναι μαύρο ή άσπρο...

Ποιός θα σου επιβάλει τι να διαβάσεις σήμερα;

Υπάρχουν πολλά χρώματα, αρκεί να μην εθελοτυφλούμε.

Και ενώ ακούγεται ωραίο να επιλέγεις αυτό που θα διαβάσεις... αν δεν διαβάσεις και τι έχουν να πουν κι οι "άλλοι", (και αναφέρομαι στην ελληνική σου εμμονή) δεν θα μάθεις ποτέ γιατί τελικά έχεις δίκιο.

Θα είσαι κι εσύ πολύ κοντα σ' αυτο που απεχθάνεσαι.

 

Αυτά... κατα τ' άλλα δεν διαφωνώ.

 

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι η ΚΑΘΕ διαμαρτυρία εργαζομένου δίκαια και σωστή. Κάποια στιγμή καλό θα είναι να το καταλάβουμε αυτό. Να κρίνουμε το αίτημα καθ'εαυτό. ...... Ε έλεος, ας ξέρουμε τι σκατά θέλουμε λοιπόν, δε μπορεί να τα έχουμε καλά με όλους.

 

Δεν διαφωνώ καθόλου, μα καθόλου μαζί σου.

Υπάρχουν όμως κάποιοι που θεωρούν κάθε διαμαρτυρία ενοχλητική, και καθε κινητοποίηση περιττή γιατί ταράζει τη διαδρομή τους προς το γραφείο, αυτοί είναι που με τρομάζουν  ::)

Leo got it right the first time

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι η ΚΑΘΕ διαμαρτυρία εργαζομένου δίκαια και σωστή. Κάποια στιγμή καλό θα είναι να το καταλάβουμε αυτό. Να κρίνουμε το αίτημα καθ'εαυτό. ...... Ε έλεος, ας ξέρουμε τι σκατά θέλουμε λοιπόν, δε μπορεί να τα έχουμε καλά με όλους.

 

Δεν διαφωνώ καθόλου, μα καθόλου μαζί σου.

Υπάρχουν όμως κάποιοι που θεωρούν κάθε διαμαρτυρία ενοχλητική, και καθε κινητοποίηση περιττή γιατί ταράζει τη διαδρομή τους προς το γραφείο, αυτοί είναι που με τρομάζουν  ::)

 

Aυτό ήθελα να καυτηριάσω και γω (αλλά απέτυχα).

one colour: black - and shades of grey

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χμμμμ... που είμαστε λοιπόν μετά από τόσα πόστ; Όπως είχα προβλέψει, δεν είναι εύκολο να βρεθούν αρκετοί που να είναι ενάντια στην άποψη των συνδικαλιστών για το συγκεκριμένο θέμα. Αυτό άλλωστε είναι το πρόβλημα της (κάποτε) ωραίας μας χώρας: ότι όλοι ξέρουν πως κάτι δε πάει καλά, αλλά δεν μπορούν να συμφωνήσουν για το τι είναι αυτό που δε πάει καλά.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου