Προς το περιεχόμενο

Τα χαλια μας τα μαυρα..


Superfunk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τσάμπα θα δουλεύουν? Και αμα προστεθούν 6 ώρες λειτουργίας επιπλέον δεν είναι ένα μεροκάματο = μια θέση εργασίας σε κάθε πόστο?

 

Και μην μου πεις "τα ίδια λεφτά με τους μεσημεριανούς θα παίρνουν και θα δουλέυουν βάρδιες + εκμετάλευση για ψίχουλα κλπ κλπ κλπ". Όταν όλη η νεολέρα γυρίζει στα κλαμπάκια μέχρι τις 5-6 το πρωί, θα έχει πρόβλημα να εργάζεται βράδυ? Το ίδιο έγινε και με το συνεχόμενο ωράριο των καταστημάτων. Πάλι ψευτοαριστεροκόντρες για εκμετάλευση κλπ κλπ. Εγώ αυτά τα βλέπω σαν νέες θέσεις εργασίας = μείωση ανεργίας.

 

 

Στο πλαίσιο αλήθεια γιατί δουλεύουν 12ωρα και 14ωρα? Στην infoguest? Δεν είδα να παίρνουν άλλους ανθρώπους για να καλύψουν τις ώρες, παρά έβαζαν τους ίδιους που δούλευαν πιο πριν και χωρίς εξτρα χρήματα.

Ακόμα και στο internet cafe που δούλευα, 14ωρο είχα γιατί δεν μπορούσε και καλά να έχει 3 υπαλλήλους αντί για 2 που είχε. Και φυσικά δούλευα 28 ώρες την βδομάδα(7 ώρες πριν το κανονικό 7ωρο-δλδ αντίστοιχα μια μέρα λιγότερη την βδομάδα ) και έπαιρνα 320 το μήνα.

Μου φαίνεται δεν χρειάζεται να χρησιμοποιήσω άλλα παραδείγματα.

 

Φυσικά βέβαια υπάρχουν εταιρίες οι οποίες είναι άψογες από αυτην την άποψη(και ισως και η αττικο μετρο), αλλά υπάρχει ένα μεγάλο ποσοστό που δουλεύει έτσι όπως σου περιέγραψα.

 

Πως λοιπόν θα είμαι σίγουρος χωρίς να έχω στοιχεία, ότι πρότειναν παραταση του ωραρίου και παράλληλα, είτε θα τους πλήρωναν καλύτερα, είτε θα είχαμε νέες προσλήψεις?

Κill the wise one!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 238
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Α ναι σόρρυ forensick.

Θα σου απαντήσω με τα εξής 2 λινκ για το πλαίσιο (το οποίο το θεωρώ υπόδειγμα εταιρίας στην Ελλάδα)

Απο τότε που υπάρχει το πλαίσιο στην ιστοσελίδα είναι ΜΟΝΙΜΑ αναρτημενα αυτά:

 

http://www.plaisio.gr/CorporateHumanResources.aspx?show=01.JobPositions.SalesMen

http://www.plaisio.gr/CorporateHumanResources.aspx?show=01.JobPositions.Cashiers

 

και τί ζητάνε? απολυτήριο λυκείου και μια γλώσσα. Το μίνιμουμ δλδ.

 

Επίσης σε πρόσφατη επίσκεψη στο πλαίσιο στα ταμεία έχουν έντυπα όπου συμπληρώνεις επιτόπου και παραδίδεις το βιογραφικό σου.

Αυτά σημαίνουν ότι το πλαίσιο αναζητά συνεχώς υπαλλήλους για να μην δουλεύουν 12ωρα οι ήδη υπάρχοντες και φανταστείτε για να μην ζητάει καν προυπηρεσία τί έλλειψη υπάρχει ατόμων με ένα απολυτήριο και αγγλικών με όρεξη για δουλειά...

 

Τα συμπεράσματα δικά σας.

 

(σορρυ για τα λανθασμένα λινκ πριν, αλλα κάτι έχει πάθει o firefox και δεν μεταφέρει τα λινκς στα tabs  :'()

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχεις σκεφτει ότι απλά θα μπορούσε ο κόσμος που δουλεύει εκει να ανακυκλώνεται?

Δλδ να φευγει?

Ειχα γνωστο που δουλευε εκει και σου λεω για τα ωραρια.

Κill the wise one!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aν και είναι πλήρως άσχετο με το θέμα:

αυτούς που περιγράφεις στο πλαίσιο τους κάνουν μεγαλοστελέχη ή τους θέλουν για πωλητές/συναρμολογητές μηχανημάτων;

one colour: black - and shades of grey

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πωλητες κλπ.

Γιατι?

Δεν εχουν δικαιωματα αυτοι? Η μηπως δουλευουν για την ψυχη της μανας τους?

Και μην μου πεις "ας επαιρναν ενα πτυχιο". Το αν εχουν πτυχιο αφορα το μισθο τους και οχι τις παραπανω απληρωτες ωρες στις οποιες αναφέρομαι.

Κill the wise one!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aν και είναι πλήρως άσχετο με το θέμα:

αυτούς που περιγράφεις στο πλαίσιο τους κάνουν μεγαλοστελέχη ή τους θέλουν για πωλητές/συναρμολογητές μηχανημάτων;

 

Προφανώς πρόκειται για το τμήμα συναρμολογίσεων-επισκευών των Turbo-X συστημάτων.

καταλαβαίνω πού το πάς αλλα πρόσεξε: λέει ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ προσόντα. Όχι ΕΛΑΧΙΣΤΑ προσόντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Οι εταιρίες τα βλέπουν αυτα και δείτε το εξής:

http://www.plaisio.gr/CorporateHumanResources.aspx?show=01.JobPositions.Technician

 

Το πιο απλό: Τεχνικός ηλεκτρονικών υπολογιστών:

Απαραίτητα προσόντα: Πτυχίο Τ.Ε.Ι. ή Ι.Ε.Κ.

Γιατί οι άνθρωποι ξέρουν ότι οι ΑΕΙτζής μπορεί να μην έχει δει ποτέ του υπολογιστή και να έχει πάρει πτυχίο.

 

 

Eίναι αληθεια αυτα που λες,αλλα μη γενικευεις ετσι και θα σου εξηγησω το γιατι:ενας ΑΕ(ρ)Ιτζης ειναι παραπανω απο overqualified για τη δουλεια που ζητειται εκει.Κ εσυ κ πολλοι αλλοι μπορουν να συναρμολογησουν ενα κουτι Η/Υ ενω μπορει να εχουν σπουδασει ιατρική ή ιχθυοκαλλιεργειες.Εκει, για να μην τα πολυλογουμε,θα προτιμησουν τον ΑΕΙτζή (εναντι του αλλου)(παρτους ενα τηλ αυριο κ πεστους οτι εχεις τελειωσει πληροφορικαριος στο Παν.Αθ. πχ κ τα λεμε) αλλά με τον μισθο ΠΕΙΝΑΣ που εχει προκαθοριστει για μια τετοια δουλεια.Εξειδικευση στην εργασια λεγεται και ειναι αλλη μια απανθρωπη τεχνικη στον εργασιακο τομεα.

 

 

Για τις πορειες κλπ συμφωνω 100% με τον Silot και δεν θελω να επαναλαμβανομαι,αλλα κ τοτε με τις φωτιες ειχα κανει τα ιδια (αναπαντητα) ερωτηματα με του Wow! (κατα ποιών διαμαρτυρηθηκαμε?τι θα αλλαξει?) αλλά κατεληξα οτι "θα παω για να μην κανω αντιδραση στην αντιδραση".

 

Για το θεμα του προσφατου περιστατικου με τους χρυσαυγιτες να θυμισω στον Ιχνηλατη (που εβαλε το θεμα στη συζητηση) οτι τις προαλλες,στο επικο εκεινο θεμα (ξερουν οσοι παρακολοθουν το φορουμ),ΑΝΑΡΩΤΙΟΤΑΝ αν γινονται πουθενα αντιρατσιστικες εκδηλωσεις και οτι ηταν καλα τοσο καιρο που το ειχαμε αφησει το θεμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πωλητες κλπ.

Γιατι?

Δεν εχουν δικαιωματα αυτοι? Η μηπως δουλευουν για την ψυχη της μανας τους?

Και μην μου πεις "ας επαιρναν ενα πτυχιο". Το αν εχουν πτυχιο αφορα το μισθο τους και οχι τις παραπανω απληρωτες ωρες στις οποιες αναφέρομαι.

 

Θέλω να πώ ότι το πλαίσιο γνωρίζει και προσπαθεί να επιλύσει το πρόβλημα έλειψης πωλητών και ταμειών απο τότε που ξεκίνησε. Και δεν θα ήταν σωστή κίνηση να επιβραδύνουν την εξέλιξη της εταιρίας για να μην δουλεύουν κάποιοι 12 ώρες. Και σε τέτοιες δουλειές πωλητές, ταμείες, ντελιβεράδες κλπ δεν πάνε άνθρωποι με πτυχίο. Είτε φοιτητές ειναι, είτε ξανθιές χαζογκόμενες που σταμάτησαν στο λύκειο με σκοπό να καλοπαντρευτούνε.

 

 

Οι εταιρίες τα βλέπουν αυτα και δείτε το εξής:

http://www.plaisio.gr/CorporateHumanResources.aspx?show=01.JobPositions.Technician

 

Το πιο απλό: Τεχνικός ηλεκτρονικών υπολογιστών:

Απαραίτητα προσόντα: Πτυχίο Τ.Ε.Ι. ή Ι.Ε.Κ.

Γιατί οι άνθρωποι ξέρουν ότι οι ΑΕΙτζής μπορεί να μην έχει δει ποτέ του υπολογιστή και να έχει πάρει πτυχίο.

 

 

Eίναι αληθεια αυτα που λες,αλλα μη γενικευεις ετσι και θα σου εξηγησω το γιατι:ενας ΑΕ(ρ)Ιτζης ειναι παραπανω απο overqualified για τη δουλεια που ζητειται εκει.Κ εσυ κ πολλοι αλλοι μπορουν να συναρμολογησουν ενα κουτι Η/Υ ενω μπορει να εχουν σπουδασει ιατρική ή ιχθυοκαλλιεργειες.Εκει, για να μην τα πολυλογουμε,θα προτιμησουν τον ΑΕΙτζή (εναντι του αλλου)(παρτους ενα τηλ αυριο κ πεστους οτι εχεις τελειωσει πληροφορικαριος στο Παν.Αθ. πχ κ τα λεμε) αλλά με τον μισθο ΠΕΙΝΑΣ που εχει προκαθοριστει για μια τετοια δουλεια.Εξειδικευση στην εργασια λεγεται και ειναι αλλη μια απανθρωπη τεχνικη στον εργασιακο τομεα.

 

Μπλέ φίλε μου και εγώ ξέρω να συναρμολογήσω ένα πισι απο την αρχή. Έχω πτυχίο που να το αποδεικνύει αυτό? όχι. Δεν θέλω να μιλήσω για κάτι που δεν ξέρω, αλλα στην πληροφορική αθηνών έχουν συναρμολογίσει πι σι ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ και ΑΥΣΤΗΡΑ? αν κρίνω απο την σχολή μου και από αυτά που μου λένε για άλλες σχολές, πολύ αμφιβάλλω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρωτα αυτο:

Πωλητες κλπ.

Γιατι?

Δεν εχουν δικαιωματα αυτοι? Η μηπως δουλευουν για την ψυχη της μανας τους?

Και μην μου πεις "ας επαιρναν ενα πτυχιο". Το αν εχουν πτυχιο αφορα το μισθο τους και οχι τις παραπανω απληρωτες ωρες στις οποιες αναφέρομαι.

 

Tι παει να πει να μην εμποδιζουν την εξελιξη της εταιριας? Η προσωπικη ζωη δεν υπαρχει ε?

Ας δουλεψουμε 17 ωρες, με τα ιδια χρηματα του 7ωρου, γιατι δεν εχουμε πτυχιο.

Ειμαστε σοβαροι τωρα? Δηλαδη αν δεν εχεις καποιο πτυχιο, ο αλλος εχει δικαιωμα να σε εκμεταλλευτει? Δεν εχουν ολοι τις ιδιες βλεψεις και τους ιδιους στοχους.

Και οχι. Στον μισθο οπως ειπα και πιο πανω, θα δει την διαφορα. Ομως στις ΥΠΕΡΩΡΙΕΣ ΚΑΙ ΣΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΧΡΗΜΑΤΑ ΓΙΑ ΑΥΤΕΣ??? Αυτο ειναι παρανοικο.

 

-Δεν εχεις πτυχιο φιλαρακι,θα δουλεψεις 5 ωρες παραπανω και μην ακουσω κουβεντα για παραπανω λεφτα.

-οκ μπος.

::) :o

Κill the wise one!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Οι εταιρίες τα βλέπουν αυτα και δείτε το εξής:

http://www.plaisio.gr/CorporateHumanResources.aspx?show=01.JobPositions.Technician

 

Το πιο απλό: Τεχνικός ηλεκτρονικών υπολογιστών:

Απαραίτητα προσόντα: Πτυχίο Τ.Ε.Ι. ή Ι.Ε.Κ.

Γιατί οι άνθρωποι ξέρουν ότι οι ΑΕΙτζής μπορεί να μην έχει δει ποτέ του υπολογιστή και να έχει πάρει πτυχίο.

 

 

Eίναι αληθεια αυτα που λες,αλλα μη γενικευεις ετσι και θα σου εξηγησω το γιατι:ενας ΑΕ(ρ)Ιτζης ειναι παραπανω απο overqualified για τη δουλεια που ζητειται εκει.Κ εσυ κ πολλοι αλλοι μπορουν να συναρμολογησουν ενα κουτι Η/Υ ενω μπορει να εχουν σπουδασει ιατρική ή ιχθυοκαλλιεργειες.Εκει, για να μην τα πολυλογουμε,θα προτιμησουν τον ΑΕΙτζή (εναντι του αλλου)(παρτους ενα τηλ αυριο κ πεστους οτι εχεις τελειωσει πληροφορικαριος στο Παν.Αθ. πχ κ τα λεμε) αλλά με τον μισθο ΠΕΙΝΑΣ που εχει προκαθοριστει για μια τετοια δουλεια.Εξειδικευση στην εργασια λεγεται και ειναι αλλη μια απανθρωπη τεχνικη στον εργασιακο τομεα.

 

Μπλέ φίλε μου και εγώ ξέρω να συναρμολογήσω ένα πισι απο την αρχή. Έχω πτυχίο που να το αποδεικνύει αυτό? όχι. Δεν θέλω να μιλήσω για κάτι που δεν ξέρω, αλλα στην πληροφορική αθηνών έχουν συναρμολογίσει πι σι ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ και ΑΥΣΤΗΡΑ? αν κρίνω απο την σχολή μου και από αυτά που μου λένε για άλλες σχολές, πολύ αμφιβάλλω...

 

Mα αυτο σου ειπα,οτι ΚΑΙ ΕΣΥ ξερεις να συναρμολογησεις ενα pc.Σου απαντησα (πληρως νομιζω) στο θεμα που επιασες με το πλαισιο.Ειπες οτι αυτοι ξερουν καλυτερα (κ μαλλον ξερουν γτ αυτοι αποφασιζουν ποιον θα παρουν).Οποτε παρτους ενα τηλ αυριο,οπως σου γραφω κ θα δεις με τα ματια σου πως παει.

 

Για τα αλλα που λες για τις σχολες συμφωνω μαζι σου,αλλα δεν εχεις τελειωσει ακομα για να δεις τι θα κανεις υποχρεωτικα κ αυστηρα για να εχεις πληρη αποψη.Οταν τελειωσεις κ θα εχεις σπασει τα μουτρα σου στην ακουστική πχ (ελπιζω να μη λες αυτο αχρηστο μαθημα εκει) , θα δουμε κ πως θα ειναι οι αποψεις σου γενικοτερα για το DIY κ αν η γνωση σου θα μετραει το ιδιο οσο ενος που εχει διαβασει 2 pdf στο ιντερνετ.Τωρα αν για αυτη σου τη γνωση θα σε προτιμησουν για να φτιαχνεις καφε σε ενα προβαδικο λεω οτι ναι,θα σε προτιμησουν εναντι του απλου καφετζη,αλλα με το μισθο του καφετζη.Διαφωνεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου