Προς το περιεχόμενο

Eric Johnson stratocaster - fotos-clips-review


Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλημερα σε ολους και ευχαριστω πολυ για τα σχολια σας.

ΜΗ ΟΝΤΑΣ "ειδικος" στο να αναλυσω εξειδικευμενα θεματα πανω στην ηλεκτρικη θα προσπαθησω να γραψω 2 λογια με τις εντυπωσεις του πρωτου παιξιματος.(και οχι μονο)  ;)

 

συσκευασια

η κιθαρα λοιπον ηρθε σε μορφη "τανκ" (και μαλιστα leopard) στην courier.το case μεσα στο κουτι του και γυρω γυρω μπιλιες απο φενιζολ μεσα σε δευτερο κουτι και ολο αυτο μεσα σε τριτο κουτι με ναϋλον φουσκαλες απο αερα.ξετυλιγα μια ωρα και στο τελος εριξα τα καθισματα στο αμαξι για να πεταξω τα σκουπιδια.

 

εμφανιση

η πρωτη ματια ηταν γνωριμη.η ιδια θηκη με αυτη που ειχα δει στον στολλα , κατα την δοκιμη της.αυτο το κρεμ-μπεζ παραπεμπει το μυαλο σε αλλες εποχες.(μηπως τελικα ειμαι vintagιαρης ??? ;D ;D ;D ;D)

 

ανοιγοντας την βαλιτσα , ειδα οτι ΑΥΤΟ το χρωμα ειναι για μενα!μπορει να ειναι μαυρο , αλλα ταιριαζει τοσο με το μπρατσο που δεν "χορταινεται".

τα "νερα" του neck με τα καλογυαλισμενα ταστα , τραβανε την προσοχη στην συγκεκριμενη κιθαρα.

ΔΕΝ το μετανιωσα καθολου μεχρι τωρα για το χρωμα της.

 

κατασκευαστικα

 

το μπρατσο με το σωμα ειναι πολυ σφιχτα δεμενα και αυτο ειναι κατι που φαινεται και στον ηχο.

το μπρατσο δεν ειναι καθολου λεπτο.το neck της strat plus Μου ,μου φανηκε μπουζουκι λιγουλακι. στις 4 ωρες που επαιξα δεν υπηρξε σημειο του μπρατσου που να με εκανε να νιωσω "ανασφαλεια".

επισης να τονισω οτι οντως ΔΕΝ μου φανηκε sticky.το χερι "φευγει" ευκολα , τα bends - legatos - και slides γινονται με χαρακτηριστικη ευκολια.

 

ηχητικα

 

εδω οτι τυχον μπορεσατε να ακουσετε απο το κλιπακι , εχει περιπου 65% σχεση με τον ηχοο που ακουσα την στιγμη που επαιζα.

εδω θελω το φωτα σας για το πως ακριβως να τοποθετησω το 57αρι , με τι κλιση, ποσο μακρια κλπ ωστε να ξαναγραψω αυτη τη φορα περισσοτερα και να ακουστουν τουλαχιστον καλυτερα ποιοτικα.

 

αυτο που πιθανως να ακουγεται στο κλιπακι και πρεπει να το πολλαπλασιασετε με οποιο νουμερο της αρεσκειας σας , ειναι το twang και η καθαροτητα ακομα και πολυ χαμηλα στην ταστιερα.λαμπεροτητα-καθαροτητα- και ογκος.

δεν παρατηρησα dead spots.η τουλαχιστος δεν μπορω εγω να τα ακουσω-αν υπαρχουν-

 

αγαπημενες θεσεις μαγνητων , η 2-4-5. "ακουγα" μια στρατο οπως ηθελα στο μυαλο μου κατα καιρους , και τωρα την εχω.αφησα τις θεσεις 3-1 διοτι η 3 δεν ειναι κατι που συμπαθω , και στην 1 δεν παιζω σχεδον ποτε. τι να κανω, βιτσια ειναι αυτα.

 

(πρεπει να λειψω για λιγο,συνεχιζω αργοτερα) καντε τις προτασεις σας - αποριες σας κλπ. ;D

Mesa/Boogie & Strato

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 37
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Μεγειες!!!

Καλόπαιχτη και καλορίζικη!!!! :) ;)

Πολύ ωραία καθαρά,και ωραίο Chorus!!!

Σε ποιον μαγνήτη ήταν??

..but the sun is eclipsed by the moon...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα αργότερα...

η πρωτη μου αποπειρα να παιξω κατι σε jazz-style.ειναι ενα backing track απο cd βιβλιου και εμαθα το σολακι "αυτολεξει"...υπαρχουν βεβαια ψιλο/λαθακια αλλα λογω πιεσης χρονου δεν με παιρνει να κανω πολλα takes.

 

EJ strat -> microcube (jc 120/flat) -> sm57 -> m audio delta 44 -> sonar

 

παιζω μονο με τον neck μαγνητη και το tone στο 5.

 

επιτηδες εχω αφησει πολυ χαμηλοτερα σε ενταση το backing track , ωστε να ακουσουν καλυτερα την EJ οσοι το επιθυμουν.

:)

 

Mesa/Boogie & Strato

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

αγαπημενες θεσεις μαγνητων , η 2-4-5. "ακουγα" μια στρατο οπως ηθελα στο μυαλο μου κατα καιρους , και τωρα την εχω.αφησα τις θεσεις 3-1 διοτι η 3 δεν ειναι κατι που συμπαθω ,

 

Παρεπιπτοντως η θεση 3 (που και εμενα δεν ειναι απο τις αγαπημενες μου) της EJ μου αρεσει ιδιαιτερα....ο μεσαιος μαγνητης της εχει στα αυτια μου μια ελαφρια γευση απο.............tele

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σπύρο τα σπας!!!

Αν και δε θεωρώ ότι η jazz είναι το δυνατό σημείο των strat, παρόλα αυτά μου άρεσε και ο ήχος σου, αλλά και το παίξιμό σου!

 

Εγώ ούτε σε 27 χρόνια από τώρα δε θα μπορώ να παίζω έτσι..:(

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και δε θεωρώ ότι η jazz είναι το δυνατό σημείο των strat, παρόλα αυτά μου άρεσε και ο ήχος σου, αλλά και το παίξιμό σου!

 

 

μη το λες..

 

http://www.waynekrantz.com/index_new.html

 

;)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ερχονται κι αλλα κλιπακια -μπολικα- ;D ;D

 

σε διαφορες θεσεις , πιο crunchάτα,πιο βρωμικα και γενικα σε ροκ-ο-μπαλλαντο-φανκο-στυλ.

τι λεω ο ανθρωπας παλι. :o ;D ;D ;D

Mesa/Boogie & Strato

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου