Προς το περιεχόμενο

σύνδεση ενισχυτή στην κάρτα ήχου


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας

δεν ξέρω αν υπάρχει παρόμοιο θέμα με ενα search που έκανα στο φορουμ δεν βρήκα

μέχρι τώρα για τις ηχογραφίσεις μου απλά έβαζα την πεταλιέρα στην on board καρτα ήχου μου κι έτσι έγραφα

οι ήχοι της όμως δεν με ικανοποιούν γι αυτο λοιπον ήθελα να ρωτήσω μήπως ξέρετε πώς μπορώ να συνδέσω τον ενισχυτή μου στην onboard καρτα ήχου μου ώστε να γράφω με τον ήχο του? δοκίμασα να συνδέσω απο την έξοδο για τα ακουστικά στην κάρτα ήχου και να ηχογραφίσω αλλα ακουγόταν εντελώς χάλια  >:( δεν ξέρω γιατί.

ο ενισχυτής μου είναι ένας Rocktron V50C και από ότι είδα στο manual του απο πίσω έχει 2 1/4" Line Out jacks. Λέτε να γίνετε απο εκεί η δουλεία? τι πρέπει να κάνω?  ???

The Economy Picker!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...έχει 2 1/4" Line Out jacks. Λέτε να γίνετε απο εκεί η δουλεία? τι πρέπει να κάνω?  ???

 

Από εκεί θα γίνει η δουλειά. Πάρε ένα αντίστοιχο ανταπτοράκι για να συνδέσεις

το 1/4 της ίντσας βίσμα εξόδου του ενισχυτή σου με το 1/8 της ίντσας βίσμα

εισόδου της onboard σου  ;)

 

Με την σύνδεση που έκανες είναι λογικό να ακούγεται χάλια μιας και η έξοδος των

ακουστικών είναι φτιαγμένη να οδηγεί τα ακουστικά τα οποία έχουν και την

κατάλληλη αντίσταση εισόδου. Αντίθετα, η line-in είσοδος της onboard λογικά

έχει χαμηλότερη και για αυτό πιθανότατα ακούς παραμορφωμένο τον ήχο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ετσι ομως δε θα δεις δαφορα στον ηχο. το ιδιο ακριβως θα παραμεινει (οπως οταν γραφεις απο την πεταλιερα) . για να γραψεις αυτο που ακους απο τον ενισχυτη σου (που απο τα λεγομενα σου καταλαβαινω οτι σου αρεσει) θα πρεπει να βαλεις μικροφωνα μπροστα απο τον ενισχυτη.

 

αυτα παντως που γραφει ο theoniki ισχυουν σχετικα με τις σταθμες αλλα νομιζω οτι το προβλημα σου δεν ειναι αυτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

theoniki επειδη ειμαι λιγο άσχετος όταν λες ανταπτοράκι 1/8 της ίντσας εννοείς απο εκείνα τα βύζματα που κάνουν το μεγάλο καρφί της κιθάρας σε μικρό? Και κάτι ακόμα ο ενισχυτής έχει 2 τέτοια jacks χρειάζομαι και τα 2? γιατί νομίζω μια φορά το είχα κάνει και σύνδεσα το καρφί απο το ένα jack στην κάρτα ήχου αλλά δεν ακουγόταν τπτ  ???

 

boody ίσως έχεις δίκιο αλλά δεν θέλω να μπλεχτώ με μικρόφωνα εφόσον ο ενισχυτής έχει τέτοια δυνατότητα και η onboard κάρτα ήχου δεν έχει υποδοχές και δεν θέλω να κάνω και τπτ επαγκελματικό έναν ήχο της προκοπής θέλω να βγάλω γιατί έχω βαρεθει την  ψηφιακούρα της πεταλιέρας

The Economy Picker!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μακάρι να μπορούσες αλλά πιστεύω πως δεν βγαίνει σε καμία περίπτωση ήχος της προκοπής με αυτό τον τρόπο....το είχα παιδέψει παλιότερα αλλά τζίφος... :-\

..but the sun is eclipsed by the moon...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ετσι ομως δε θα δεις δαφορα στον ηχο. το ιδιο ακριβως θα παραμεινει (οπως οταν γραφεις απο την πεταλιερα) . για να γραψεις αυτο που ακους απο τον ενισχυτη σου (που απο τα λεγομενα σου καταλαβαινω οτι σου αρεσει) θα πρεπει να βαλεις μικροφωνα μπροστα απο τον ενισχυτη.

 

αυτα παντως που γραφει ο theoniki ισχυουν σχετικα με τις σταθμες αλλα νομιζω οτι το προβλημα σου δεν ειναι αυτο.

 

Γιατί οι έξοδοι του ενισχυτή δεν βγάζουν τον ήχο του  ???

Αλλά μάλλον ο φίλος ScullShot θα εννοεί τον "όλο" ήχο μαζί με το χρώμα

που θα δίνει το ηχείο του ενισχυτή οπότε σωστά λες boody. Με ένα καλό

φθηνό δυναμικό μικροφωνάκι λίγα εκατοστά μπροστά από το ηχείο του

ενισχυτή σου (και σε λογικές εντάσεις) θα πάρεις όλο του τον ήχο ακριβώς

όπως τον ακούς τώρα. :)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

theoniki επειδη ειμαι λιγο άσχετος όταν λες ανταπτοράκι 1/8 της ίντσας εννοείς απο εκείνα τα βύζματα που κάνουν το μεγάλο καρφί της κιθάρας σε μικρό? Και κάτι ακόμα ο ενισχυτής έχει 2 τέτοια jacks χρειάζομαι και τα 2? γιατί νομίζω μια φορά το είχα κάνει και σύνδεσα το καρφί απο το ένα jack στην κάρτα ήχου αλλά δεν ακουγόταν τπτ  ???

 

Ναι αυτά εννοώ αλλά γενικά θα πάρεις απαραμόρφωτο ήχο αλλά όχι τον ήχο και του

ηχείου του ενισχυτή που σου αρέσει. Αν δεν θέλεις τώρα να μπλεκτείς με μικρόφωνα που

με λίγα χρήματα μπορείς να πάρεις ένα 57άρι (και να διώξεις την ψηφιακίλα) τότε πειραματίσου

με plugins που προσομοιώνουν ενισχυτές (όπως το guitar rig) τα οποία τις περισσότερες

φορές σου δίνουν μεγαλύτερη ευελιξία-ποιότητα σε σχέση με το φθηνό hardware (στην προκειμένη

περίπτωση η πεταλιέρα σου).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για να πάρω μικρόφωνο πρέπει να πάρω και κάρτα ήχου με τις κατάληλες υποδοχές θέλω πρώτα να δοκιμάσω αυτό τον τρόπο με τα line out. χρεάζονται μήπως και τα 2 line out γιατι είναι 2 :P? πια η διαφορά? αν δεν κάνω λάθος είναι right και left

The Economy Picker!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για να πάρω μικρόφωνο πρέπει να πάρω και κάρτα ήχου με τις κατάληλες υποδοχές θέλω πρώτα να δοκιμάσω αυτό τον τρόπο με τα line out. χρεάζονται μήπως και τα 2 line out γιατι είναι 2 :P? πια η διαφορά? αν δεν κάνω λάθος είναι right και left

 

Έχει κάποιο εφέ πάνω ο ενισχυτής σου που θέλεις κιόλας να χρησιμοποιείς?

Στο manual θα λεει τι ακριβώς είναι αυτές οι έξοδοι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου