Προς το περιεχόμενο

Mastering Nightwish Bless the child.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπόν ο φίλος μου που μου έδωσε τα tracks ισχυρίζεται οτι αυτά τα δύο ηταν όντως υποψήφια για το τελικό mastering. Τον πιστεύω γιατι έχει και γ@μω τα κονέ.. Εκείνου του αρέσει το Β και εμένα το Α

 

Τελικά Διάλεξαν το B...

 

Το άκουσα σε μικρά και μεγάλα ηχεία στον ίδιο χώρο αλλά και σε άλλα 4 διαφορετικά καλά ηχοσυστήματα και κατέληξα στο οτι εμένα μου αρέσει το Α γιατί, αν και στα μικρά ηχεία το Α έχει μια μικρή αίσθηση που αναφέρατε όλοι παραπάνω, (Ισως γιατί τα μικρά δεν μπορούν να παίξουν καλά τα μπάσα) στα μεγάλα είχε μεγάλη διαφορά. Μου φάνηκε πιό καλό σε όλο το συχνωτικό φάσμα του. Ηταν πιό στρωμένο στα μπάσα του με πολύ πιό άγριο άκουσμα στις κιθάρες και στο ταμπούρο και πιό καθαρό στις φωνές και στα άλλα όργανα (βιολιά κλπ). Αν και είναι παλιό τραγούδι, το Α μου φαίνεται οτι ακούγεται πιό σύνγχρονο. Το Β ακούγεται πιό παλιό. Αν και θέλουν να περάσουν στο Β έναν ήχο σκοτεινό όπως ακούγεται εμένα  δεν μου άρεσε. Ο ήχος του Α μοιάζει πιο πολύ Σουηδίκος παρά Φιλανδικός. Μήπως το Α έγινε στη Σουηδία? Αυτά... βρήκα και τρόπο να σας στείλω και τα δύο τραγούδια ολόκληρα.

Κατεβάστε τα από εδώ.... http://www.yousendit.com/download/www/QjBBblRpZ2diV3pIRGc9PQ για το Α και http://www.yousendit.com/download/www/QjBBK3BHSytRWUxIRGc9PQ για το Β 

 

και πείτε μου....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά η πριμαδούρα στο Α μου αρέσει. Αυτό που με χαλάει είναι η αίσθηση που μου δίνει ότι είναι πολύ dymamic processed.

 

Απο το Β... δεν ξέρω... κάτι σαν να λείπει.

I'll follow the signal to the end...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έλα ρε gmits, εγώ νόμιζα ότι μας έκανες πλάκα!

Πάντως το Β είναι καλύτερο.

Το Α σου αρέσει πιθανότατα λόγω των πρίμων όμως αυτά στην διάρκεια του χρόνου "κουράζουν' την ακοή και αυτό δεν είναι καλό για έναν ακροατή όταν υποτίθεται ότι πρέπει να κάτσει να ακούσει όλο το CD. ;)

 

 

 

Μήπως είναι too much το να ποστάρεις ολόκληρα τα tracks?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το average loudness του Α ειναι καταρχην μεγαλυτερο απο του Β. Αυτο και μονο το γεγονος κανει το αυτι να "τεινει" να επιλεξει το Α.

Ωστοσο προσεξτε στο Α οτι αρκετες φορες χανονται τα transients(η ατακα) του ταμπουρου. Χαρακτηριστικο προβλημα οταν προσπαθουμε να κανουμε την κυματομορφη "τουβλο" κατα το mastering...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι να πω ρε παιδιά.... Το Β μου φαίνεται οτι έχει μια κουρτίνα από πάνω και του λείπει η δυναμική... Δεν είναι οτι το Α είναι ποιό δυνατό γιατι προσπάθησα να αυξήσω την ένταση του στερεοφωνικού μου για να ρθει το Β στο ίδιο επίπεδο με το Α και δεν είναι το ίδιο. Το Α είναι ακόμα πιο καλό. Μου κάθεται καλύτερα.... Οταν βάζω το Β κάτι θέλω να πειράξω γιατί δεν μου κάθεται σωστά...πιό πολύ στα πρίμα του και στα μεσαία του. Είναι Θολό...!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου