Προς το περιεχόμενο

Mastering Nightwish Bless the child.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους τους νοιζάκηδες...

 

Έχω στην κατοχή μου δύο διαφορετικές version του Bless the child από τους Nightwish.

 

Είχα μια κουβέντα με έναν φίλο μου σχετικά με αυτό το θέμα και σκέφτηκα να θέσω το ερώτημά και εδώ!

 

Θα ήθελα να μου πείτε πιό από τα δύο σας αρέσει Α ή Β και γιατί;

 

Την γνώμη μου θα την πω στο τέλος για να μην επηρεάσω κανέναν.

 

Τα τραγούδια είναι σε wav μορφή.

Εχω βάλει ένα δείγμα και από τα δύο γιατί δεν χωρούσαν ολόκληρα και δεν ήθελα να τα κάνω mp3.

 

Στα επόμενα δύο μηνύματα κατεβάστε τα αρχεία...

 

Peace! ;)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χωρίς να θέλω να το παίξω έξυπνος η έμπειρος, και σημειώνοντας οτι το τραγουδι αυτό δεν το έχω ξανακούσει απο τους nightwish ( το ήξερα απο την μπάντα ενός φίλου μου που το παίζουν στα live τους), θέλω να πω οτι μόλις άκουσα το Α, φαντάστηκα πως περίπου θα ειναι το Β. το Α έχει περισσότερες μεσοπρίμες και κάπως με χαλασε... και περίμενα να ακούσω πιο βαθύ ήχο στο δεύτερο, π΄ραγμα που όντως συνέβη... προτιμώ το δεύτερο... αυτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ούτε το Α, ούτε το Β μου άρεσαν. Το original κομμάτι το έχω ακούσει άπειρες φορές, αλλά δυστυχώς δεν το έχω σε wav για να κάνω άμεσες συγκρίσεις. Και δυστυχώς, δεν έχω καθόλου το χρόνο να το πάω σε ένα reference ηχοσύστημα για να εκφέρω εμπεριστατωμένη άποψη.

 

Πού τα βρήκες, και είσαι σίγουρος ότι ήταν υποψήφια για το τελικό release; Και (αν και δεν το βλέπω) μήπως κάποιο από τα δυο ήταν το τελικό release;

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα σου πω στο τέλος! κάνε υπομονή!

 

Πάντος θα ήθελα να τα ακούσουν όσο το δυνατόν περισσότερος κόσμος και να μου πει την γνώμη του!!!!

 

και αν μπορείτε σε κάνα ηχοσύστημα της προκοπής και όχι στα ηχεία του υπολογιστή σας!

 

θα έχει πλάκα στο τέλος μάλλον!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To B είναι καλύτερο, ακούγεται αψογα, αν αλλαζα κάτι θα έκοβα κάτι απο το μπάσο, ειτε -0,5db volume, είτε θα του έδινα λίγο ακόμα μεσαιοψηλό να φύγει ενας ανεπαίσθητος βόμβος που νιώθω. Ακουγεται τζετ πάντως..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Β εχω την εντυπωση οτι ειναι το original απο το album.

To A ακουγεται "ψευτικο" , σαν να εχει καποιο DSP εφε απο home

ηχοσυστημα...

 

υ.γ. Το Β μου αρεσε :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η πριμαδούρα στο α είναι too much. Πολύ polished. Αν έκανες το B, μπράβο. Αν έκανες το Α, το κόλπο δεν έπιασε!  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν, κατά την ταπεινή μου άποψη, εμένα μου άρεσε πιο πολύ το Α, αν και το Β ήταν πιο ισορροπημένο.

Δηλ., στο Α μήπως έχεις χρησιμοποιήσει στο eq το λέγομενο "smile curve" και έχεις δώσει μεγαλύτερη έμφαση στα μπάσσα και ψηλά; Η μπότα είναι σαφώς πιο διακριτή, αλλά πιο δυνατά από ό,τι θα έπρεπε. και τα ψηλά αρκετά.

Μήπως έχεις χρησιμοποιήσει και plug - in που να ανοίγει την στερεοφωνική εικόνα; Σε κάποια σημεία είναι σαν να υπάρχει ακύρωση φάσης και για αυτό μπορεί να ακούγεται σαν το WOW εφέ του Μedia Player.

 

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου