Προς το περιεχόμενο

Ρυθμίσεις compressor για ραδιοφωνική χρήση


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους.

 

Θα ήθελα εάν φυσικά είναι δυνατόν να δώσετε κάποια παραδείγματα για ρύθμιση compression που θα αφορά στην ραδιοφωνική χρήση του.

 

Σας ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θέλεις να κανεις ducking? (αν θυμαμαι καλα ετσι λεγεται)

δηλαδη οταν μιλας στο μικροφωνο να χαμηλωνει αυτοματα η μουσικη ή κατι αλλο?

το πρωτο αν θες πρεπει να εχεις compressοr με εισοδο side chain .

σε αυτην βαζεις τη φωνη και στην ουσια η ενταση της ρυθμιζει το threshold του cdompressor . kanonizei δηλαδη ποτε θα <<ανοιξει>> ο κομπρεσσορας

 

boody

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εω αγοράσει μία ψηφιακή κονσόλα η οποία έχει σύστημα compression για κάθε κανάλι. Εγώ θα χρησιμοποιήσω τον compressor μόνο στην έξοδο.

 

Δεν θέλω να χαμηλώνει η μουσική μόνη της, όταν μιλάει κάποιος στο μικρόφωνο.

 

Θέλω μόνο να μου δώσετε ένα παράδειγμα, εάν φυσικά γνωρίζετε, για τις γενικές ρυθμίσεις (threshold, ratio κ.λ.π.), για την ραδιοφωνική εκπομπή.

 

Σας ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν εχω εμπειρια για το τι χρειαζεται το ραδιοφωνο.

φανταζομαι οτι ενα ratio 1:2 1:3 θα ειναι οκ

απο κει και περα το threshold εξαρταται απο το gain με το οποιο μπαινει το σημα μεσα στον κομπρεσορα. οπότε κατεβαζε απο το 0 προς τα κατω σιγα σιγα και ακου μεχρι να δεις οτι δρα ο κομπρεσορας . σταματα σε ενα σημειο που σου αρεσει .προσοχη αν το παρακανεις θα ακουγεται ο θορυβος (backgrouund noise)

αν δε βγαλεις ακρη θα γινω αναλυτικοτερος. σορι για την προχειροτητα αλλα γραφω απο καφε , ειμαι διακοπουλες.

τα λεμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προσοχη to παραπανω ratio για την μουσικη μαλλον ειναι πολυ. για τι φωνη σου moy φαινεται οκ.

να θυμασαι οτι ουτως ή αλλως και τα ραδιοφωνικα μηχανηματα σου πριον τον πομπο κομπρεσσαρουν λιμιταρουν γιαυτο προσοχηηηηη!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ratio 1:3 ? χεχε, μαλλον 3:1 ενοεις, αμα υπηρχε τετιο setting(1:3!) θα τα τιναζε ολα στον αερα διοτι για καθε 1 db που περναγε το theshold θα του εβγαζε 3...θα ηταν φονικο expansion.

 

Αμα απλος δεν θες να εχεις clips vagelis και αναλογα με την μουσικη που παιζεις, βαλε το theshold -0.2, -0.4db, Attack 0, release 1 second(και πιο μεγαλο αμα βλεπεις οτι χοροπηδαει, δεν κανεις mixing,radio show ειναι), ratio 10:1 που απο εκει και πανω, 10+ θεωρειται limiting. To gain δεν θα χρειαστει να το πειραχεις σε αυτο το setting γιατι απλος κοβεις τα peaks απο τις κορυφες, δεν εχεις χαμηλο theshold.

 

Ε μετα παιξε για καποια ωρα και κοιτα το reduction meter στον compressor, αμα εχεις συνεχεια πανω απο 6 db τοτε το παρακανεις. Τοτε χαμηλωνεις απο τα fader, η το master. Στο ραδιοφωνο γενικα τα κανουν ολα τυροπιτα για να ακουγονται πιο δυνατα, δηλαδη limiting στο επακρο, αμα θες να ακουγεται σωστα αυτο που παιζεις μην ακολουθησεις παρα πολυ αυτη τη τεχνικη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσπάθησε να δώσεις στη φέτα με την μουσική σου απλά λίγο όγκο ..μην το παρακάνεις γιατί θα ‘’μπουκώνει ‘’ το σήμα σου.. Μιας και έχεις σε κάθε φέτα κομπέσσορα καλό θα ήταν να κομπρεσσάρεις λίγο περισσότερο το μικρόφωνο σου έτσι ώστε να μην υπερβαίνεις το όριο.(κάνε δοκιμές πριν παίξεις αέρα)

Πάντως απ ότι καταλαβαίνω έχεις ερασιτεχνικό ράδιο(και καλά κάνεις) και πιστεύω ότι δεν αξίζει να παιδεύεσαι ιδιαίτερα μιας και για να φτάσεις σε επίπεδο ηχου επαγγελματικού σταθμού θα πρέπει να δώσεις για processor κανά 5αρι χιλιάδες euro.. :lol:

χι greeklish, στο forum του NOIZ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να θυμασαι οτι ουτως ή αλλως και τα ραδιοφωνικα μηχανηματα σου πριον τον πομπο κομπρεσσαρουν λιμιταρουν γιαυτο προσοχηηηηη!!!!!

 

 

Ποια ραδιοφωνικά μηχανήματα κομπρεσσάρουν ??

χι greeklish, στο forum του NOIZ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απ ' οτι ξερω τα μηχανηματα εκπομπης λογω μικροτερης δυναμικης περιοχης απο το ακουστικο σημα των μηχανηματων αναπαραγωγης κανουν αναγκαστικα συμπιεση του σηματος προκειμενου να το μεταφερουν χωρις να το παραμορφωσουν/ψαλιδισουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου