Προς το περιεχόμενο

Kurzweil K2000- κολλημένα κουμπιά.


tanas6

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Guru

Φίλε OurDarkness,

 

Επειδή με ενδιαφέρει η συζήτηση.

Λες ότι: "από το service της Roland δεν είμαι ευχαριστημένος".

 

Πες μας γιατί, ανέφερε το μηχάνημα που πήγες για επισκευή και πότε το πήγες.

Σε ποιό service το πήγες ? Εννοώ το κατάστημα που το πήγες.

 

Σ'ευχαριστώ προκαταβολικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μανώλη:

 

κατ΄αρχάς ευχαριστώ για το ενδιαφέρον. Πριν από αρκετό καιρό (4 χρόνια περίπου) πήγα το JP-8000 στο κατάστημα του Στόλλα, στην Θεσσαλονίκη (το JP δεν το αγόρασα απο κει, btw). Τα προβλήματα ήταν 3:

 

1.) 2-3 από τα κουμπιά έπρεπε να πατηθούν πολύ έντονα για να επιτελέσουν την λειτουργία τους

2.) ένα LED δεν λειτουργούσε

3.) μερικές φορές, για ανεξηγήτο λόγο, το resonance πετάγονταν στην maximum τιμή του (127 δηλαδή).

 

Τους εξήγησα λοιπόν τι γίνεται και μου είπαν ότι δεν μπορούν να αντικαταστήσουν 2-3 κουμπιά ούτε 1 LED, και ότι πρέπει να τα αλλάξουν όλα  :o Δέχτηκα, και όταν ξαναπήρα το JP πίσω, έναν μήνα από την στιγμή που το πήγα, διαπίστωσα ότι:

 

1.) Τα κουμπιά ήταν ΟΚ

2.) τα LEDs λειτουργούσαν όλα αλλά 2-3 LEDs δεν ήταν ακριβώς βαλμένα στην θέση τους

3.) το πρόβλημα με το resonance δεν λύθηκε.

 

Τώρα υπάρχει άλλο ένα διαφορετικό κουμπάκι το οποίο δεν λειτουργεί επουδενί και φυσικά παραμένει το πρόβλημα 3. Παίρνοντάς το πίσω, μου έδωσαν ένα σακουλάκι με όλα τα LEDs που είχαν βγάλει αλλά όχι και τα κουμπιά (τα οποία δεν είμαι και πολύ σίγουρος αν τα άλλαξαν ή αν απλά τα επιδιόρθωσαν), και πραγματικά αναρωτιέμαι αν θα μπορούσα να το είχα πάει σε έναν οποιοδήποτε ηλεκτρονικό (στο 1/10 ίσως της τιμής), εξάλλου δεν μου φαίνεται να είναι και τόσο τραγικό το πρόβλημα.

 

Αυτά. ::)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Αγαπητέ φίλε OurDarkness,

 

Είσαι σίγουρος ότι το επισκεύασαν στο κατάστημα που αναφέρεις ή μήπως το σκάλισε κάποιος άλλος εκτός καταστήματος ?

Μίλησες με τον ίδιο τον τεχνικό του καταστήματος ?

 

Κατ'αρχήν δεν με ενδιαφέρει από που αγόρασες το μηχάνημα. Μου αρκεί και μόνο που γράφει Roland το μηχάνημα.

 

1. Η αντικατάσταση όλων των κουμπιών και όχι μόνο 2-3 είναι σωστή επιλογή.

2. Δεν καταλαβαίνω γιατί σου αλλάξανε όλα τα LED και όχι μόνο αυτά που είχαν πρόβλημα, εάν είχαν πρόβλημα. Δεν έχω εικόνα της συγκεκριμένης επισκευής οπότε δεν μπορώ να πω κάτι παραπάνω.

3. Το πρόβλημα του resonance γιατί δεν λύθηκε?, τι σου είπαν αφού το πήγες και γι' αυτό το πρόβλημα.

 

Σε παρακαλώ θέλω παραπάνω στοιχεία. Δώσε μου το serial number του JP-8000.

 

Με εκτίμηση

Μανώλης Χναράκης

Υπεύθυνος τεχνικού τμήματος Roland-Αθήνα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μανώλη:

 

Είσαι σίγουρος ότι το επισκεύασαν στο κατάστημα που αναφέρεις ή μήπως το σκάλισε κάποιος άλλος εκτός καταστήματος ?

 

Αυτό δεν μπορώ να το ξέρω, εγώ στην Roland το άφησα.

 

2. Δεν καταλαβαίνω γιατί σου αλλάξανε όλα τα LED και όχι μόνο αυτά που είχαν πρόβλημα, εάν είχαν πρόβλημα.

 

Ούτε εγώ, πάντως τα αρχικά LEDs τα έχω ακόμη και τώρα.

 

3. Το πρόβλημα του resonance γιατί δεν λύθηκε?, τι σου είπαν αφού το πήγες και γι' αυτό το πρόβλημα.

 

Δεν ξέρω, αυτό το διαπίστωσα αφού το πήρα απο κει. Όταν ξανατηλεφώνησα, απλά μου είπαν πως το είχαν δει και ότι το διόρθωσαν.

 

Δώσε μου το serial number του JP-8000.

 

ZJ 44047.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πιαδια τα πραγματα  στα servise  δεν εινε και πολυ απλα δες τε το σαν αντιπροσωπια αυτοκινητων χρεωνουν με την ωρα ακομα και το κατουριμα το καφε βεβαια ,και δεν χερω εγω ,ειναι δυνατον να ζητανε για λαμπακια και κουμπακια 150-200 ε  τι εχουμε μηχανη να βγαζει λεφτα? να ειναι για καποιον που το χρειαζετε για δουλεια λες αντε βγαζει το μηχανιμα αλλα για ορισμενους που το εχουν χομπι και παιζουν σπιτι? τι να πω εχουν ξεφυγει τα πραγματα. το πεταω αλλα δεν το φτιαχνω το korgaki μου οταν χαλασει.... ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα.

 

Καταρχην,δοκιμασε κατι πολυ απλο.Διαλεξε ενα κουμπακι απο αυτα που δεν δουλευουν σωστα και αρχισε να το πατας επανηλημενα(σαν το fire σε καποιο ηλεκτρονικο παιχνιδι... :D).Δες εαν μετα απο αρκετα πατηματα(αρκετα ομως....) αυτο το κουμπακι θα δουλευει καλυτερα.Σε καποιο οργανο που ειχα,του οποιου τα κουμπια δεν δουλευαν σωστα,μετα απο αρκετη χρησιμοποιηση τους αυτα αρχισαν να δουλευουν καλυτερα.

 

Εαν δεν σου δουλεψει αυτο,τοτε πρεπει να το ανοιξεις,να φτασεις στην κατω πλευρα του κουμπιου(εκει δηλαδη που το κατω μερος του κουμπιου ακουμπαει στην επαφη).Πρεπει να καθαρισεις τις επαφες με ενα μαλακο πανακι και εαν δεν διορθωθει,πρεπει να καθαρισεις τις συγκεκριμενες επαφες με καθαρο οινοπνευμα(πολυ λιγο ομως με απαλο περασμα).

 

Με το οινοπνευμα ειναι σιγουρο οτι θα δουλεψει αλλα θελει προσοχη.Πολλοι απο εμας θα την εχουν πατησει καθαριζοντας τηλεκοντρολ με οινοπνευμα.Μετα απο καποια καθαρισματα τα κουμπια σταματανε να δουλευουν γιατι το οινοπνευμα εκτος απο την σκονη αφαιρει και τον γραφιτη.Φυσικα τα κουμπια των synth ειναι πολυ πιο ποιοτικα απο αυτα των τηλεκοντρολ.

 

Εαν υπαρχει καποιος που να ξερει καποιο αλλο υγρο το οποιο να μπορει ανα αντικαταστησει το οινοπνευμα χωρις να υπαρχει κινδυνος,θα με ενδιεφερε και μενα.

 

Αυτη ειναι η διαδικασια που κανω εγω για να διορθωνω κουμπια και πληκτρα στα συνθια μου.Εαν ομως δεν εχεις καποια "ευκολια" με τα κατσαβιδια τοτε να προσεχεις.Δεν ειναι μονο το βιδωμα,ξεβιδωμα αλλα το οτι οτι βγαζεις (βιδες,υποδοχες κτλ) πρεπει να το βαλεις παλι στην σωστη θεση.

 

Ελπιζω να βοηθησα..... :)

Περνάν τα χρόνια και είναι κρίματζ,

Θέλω ν'αλλάξω image...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Underground:

 

ευχαριστώ για τις συμβουλές, αλλά μια που θα το πάω ούτως ή άλλως για το πρόβλημα με το resonance, θα τους πω να τα φτιάξουν όλα. (Αν με πιάσουν τα μεράκια θα το κάνω εγώ, απλά δεν χρειάστηκε να κάνω τέτοια εγχείρηση ποτέ). Κάπου πήρε το μάτι μου ένα άλλο καθαριστικό (δεν θυμάμαι σε ποιό όμως), μόλις το βρω θα το γράψω εδώ μήπως και βοηθήσει σε αντίστοιχη περίπτωση.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω και εγω,θα το δοκιμασω και αυτο,ελπιζω να βοηθησει,για να γλιτωσουμε καποια(αρκετα! ???)χρηματα.

Φιλικα,Θανασης. ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου