Προς το περιεχόμενο

Kurzweil K2000- κολλημένα κουμπιά.


tanas6

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια χαρά!

Έχω το kurzweil  K2000- πλήκτρα. Κάποια κουμπιά, αυτά που αλλάζουμε ήχους, έχουνε μαζέψει σκόνη και θέλουνε πολύ πάτημα για  να δουλέψουνε. Ξέρει κανείς η μήπως έχει δοκιμάσει κάποιος από σας να τα αλλάξει μόνος του, γιατί  δεν νομίζω ότι επισκευάζονται. Στο service του Bon Studio που ρώτησα θέλουνε καμία 150 ευρω. Παίζει  να το ανοίξω το όργανο μόνος μου, η θα μου μηνούνε βίδες στο τέλος και θα του κάνω και καμία ζημία! Βλέπω στο forum ότι ο φίλος μας  Under Ground είναι «μέσα» στα kurzweil,κάτι παραπάνω θα ξέρει.

Ευχαριστώ και περιμένω βοήθεια. Φιλικά , Θανάσης. 

;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Έχω την απάντηση στο ερώτημά σου αλλά μπορεί να θεωρηθεί θετική ή αρνητική διαφήμιση και είναι ενάντια στους κανόνες του forum.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μανωλη Χναρακη και εγω εχω ενα παρομιο προβλημα τε το korg pa50 μπορεις να στειλεις mail  να δω που μπορω να το κανω? ευχαριστω προκαταβολικα....

 

Υ.Σ περιοχη πελλας- θεσ/νικης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Φίλε volan,

Σου ζητώ χίλια συγνώμη. Όπως είπα και πριν είναι ενάντι στους κανόνες του forum.

 

Άσε να απαντήσει κανένας άλλος. Εγώ πάντως όχι  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια χαρά!

Έχω το kurzweil  K2000- πλήκτρα. Κάποια κουμπιά, αυτά που αλλάζουμε ήχους, έχουνε μαζέψει σκόνη και θέλουνε πολύ πάτημα για  να δουλέψουνε. Ξέρει κανείς η μήπως έχει δοκιμάσει κάποιος από σας να τα αλλάξει μόνος του, γιατί  δεν νομίζω ότι επισκευάζονται. Στο service του Bon Studio που ρώτησα θέλουνε καμία 150 ευρω. Παίζει   να το ανοίξω το όργανο μόνος μου, η θα μου μηνούνε βίδες στο τέλος και θα του κάνω και καμία ζημία! Βλέπω στο forum ότι ο φίλος μας  Under Ground είναι «μέσα» στα kurzweil,κάτι παραπάνω θα ξέρει.

Ευχαριστώ και περιμένω βοήθεια. Φιλικά , Θανάσης. 

 

Οντως βαρανε στο κεφαλι και το λεω γιατι εχω ανοιξει πολλα οργανα και επισκευασει

και γνωριζω απο πρωτο χερι τη διαδικασια.Η αληθεια ειναι οτι πρεπει να φτασεις ως το ''κοκκαλο'' του οργανου για να αλλαξεις τις επαφες )(καρβουνακια) οι  οποιες δεν κοστιζουν πανω απο 20 λεπτα η μια και επισεις χρειαζεται μεγαλη προσοχη με τις πλακετες(πως θα τις πιασεις και πως να το μονταρεις παλι χωρις να περισσεψει τιποτα ;D)

Αλλα παρολα ταυτα δεν δικαιολογουντε τα 150 ευρω.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Εδώ κάνουμε παρένθεση.

 

Δικαιολογούνται και με το παραπάνω.

Εάν αυτός (ο τεχνικός δηλαδή) που θα το ανοίξει ξέρει τι πρέπει να κάνει,

και δεν είναι κανένας (πυρηνικός), δικαιολογούνται όχι τα 150 αλλά και παραπάνω. Διότι πολύ απλά, εάν ξέρει το όργανο, θα κοιτάξει και άλλα πράγματα εντός του μηχανήματος και το σημαντικότερο, δεν θα σου δημιουργήσει "κρυφές" ζημιές που εσύ δεν πρόκειται να τις δείς άμεσα.

 

Μιλάω γενικά και όχι συγκεκριμένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μανωλη δεν πειραζει αλλα μου ειπαν οτι υπαρχει ενα υγρο που το ψεκαζεις και ξεκολανε τα ατιμα ξερετε τιποτα απο πανω ριχνεις και το μπουτονακι μεσα ξεκολαει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Ούτε για αστείο.

Ειδικά εάν τα κουμπιά είναι λαστιχένια. Κανένα υγρό.

 

Άνοιγμα, και αλλαγή ότι δεν λειτουργεί. Για να μην σου πω άλλαξέ τα όλα τα κουμπιά (switches) για να είσαι σίγουρος και μη χρειαστεί να ξανακάνεις service άμεσα. Έτσι δίνεις παράταση ζωής στο όργανο.

 

Μιλάω πάντα να το ανοίξει τεχνικός που ξέρει και όχι ... πυρηνικός φυσικός!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως, από προσωπική εμπειρία, από το service της Roland δεν είμαι ευχαριστημένος. Ίσως απλά να έτυχε σε έμενα, αλλά επειδή σκοπεύω κάποια στιγμή να ξαναπάω ένα synthesizer στην Roland για μία κατ' εμέ πολύ μικρή επέμβαση, θα είμαι πιο αυστηρός. Δεν είναι κάποιου είδους μομφή, απλά φροντίστε να είστε πολύ ξεκάθαροι στο τι θέλετε, σε αντίστοιχη περίπτωση.

 

:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου