Προς το περιεχόμενο

Περί κριτικής


menelaos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μα δεν εισαι υποχρεωμενος να γραψεις στο θεμα!!!Αν με ρωτησει καποιος προσωπικα,θα ωραιοποιησω αυτο που εχω να πω γτ δεν ειμαι καφρος.Με το ζορι θα βρουμε τα καλα?Αυτο μου κανει λιγο ερανο.

 

Για το θεμα παραγωγης εβαλα νεα συνιστωσα:oτι εδω μεσα υποστηριζουμε το home studio σε γενικες γραμμες.Μετα δεν μπορουμε να ζηταμε κ τα ρεστα κ να αποδιδουμε την προχειροτητα σε ελλειψη εξοπλισμου.Εξαλλου, ποσες μπαντες γιναν γνωστες απο τις κασετες που κυκλοφορουσαν χερι με χερι κ ηταν γραμμενες σε τετρακαναλο?

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 60
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Δεν σου ειπε κανεις να γραψεις καλα λογια ντε και με το στανιο,ουτε καν να γραψεις στο θεμα, αλλα να εισαι ανθρωπινος (οταν γραψεις) και οχι να τον ξεσχισεις, μονο και μονο για να σου βγει η ...καλωσυνη σου.

Αληθεια ποιες ειναι αυτες οι μπαντες που αναφερεσαι;

Πρώην VARTANIS 🙂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Vartanis, σ'αυτό συμφωνούμε όλοι, κι εγώ, κι ο Blue και όλοι απ'όσο έχει ήδη γραφεί. ;) Μιλάμε για ειλικρινή και σοβαρή κριτική με μέτρο και αντικειμενικότητα, όχι για καφρίλα και κακία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1)Δεν εχω γραψει ποτε κακια κουβεντα.Απλα λεω οτι η τυπικη ευγενεια δεν ειναι χρησιμη.

2)Απειρα παραδειγματα.Σε ηχογραφησεις του Σιδηροπουλου ακουγονται μηχανακια να περναν απο το δρομο,οι ηχογραφησεις του Ασημου,οι Novak που παιζονται στο ραδιοφωνο με το χειροποιητο LP τους που κανεις δεν μπορει να το βρει,παρα μονο μερικα mp3 τους στο ιντερνετ αν ψαξει πολυ,οι περισσοτερες πανκ μπαντες ,τα απειρα δισκακια που αγοραζω οταν παω σε live  κ ειναι σε μορφη demo κλπ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωπα, το πηρες λαθος. ΔΕΝ ΑΝΑΦΕΡΟΜΑΙ σε σενα.(για τις κακιες)

Και σιγουρα τα ΠΑΛΛΗΚΑΡΙΑ που αναφερεις,ηταν σε αλλες εποχες και τα κριτιρια τελειως διαφορετικα.

Αλλα επειδη συμφωνουμε στα γενικα, απλως λεω, μια ποιο ανθρωπινη συμπεριφορα απο τους κριτικους και λιγο πιο κοσμια πραγματα, πιστευω οτι δεν θα χαλαγε κανενα.

Πρώην VARTANIS 🙂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά συγνώμη αλλα μήπως το παρακάνετε λίγο? Αυτα που ανεβαίνουν στο noiz απο σπιτίσιες ηχογραφήσεις, είναι κάτι πριν απο το demo! Ελεος δηλαδη! Θα κρίνεις αυτό που ακούς με τα αυτιά που κρίνεις έτοιμες δουλειές από κανονικά cd που κυκλοφορούν, τα οποία είναι επαγγελματικά ηχογραφημένα και masterαρισμένα? Δεν πουλάμε τίποτα, άρα είμαστε χομπίστες. Δεν νομίζω πολλοί απο εδω μέσα να έχουν το χρήμα για να φτιάξουν το τέλειο στούντιο για χαβαλέ και χόμπυ, ούτε το χρόνο να κάτσουν να ασχοληθούν σε επαγγελματικό επίπεδο με αυτό που κάνουν.

Προσωπικά δεν έχω να πληρώσω κάτι παραπάνω απο behringer μηχανήματα και πειρατικά προγράμματα. Ούτε έχω το χρόνο να πώ "θα το παίξω 1000 φορές μέχρι να ηχογραφηθεί σωστά". Ηχογραφώ τα πάντα μόνος μου. Αν πώ: 1000 φορές την κιθάρα, 1000 τα πλήκτρα, 1000 το μπασο, 10 ώρες προγραμματισμός ντραμς κλπ θα χρειάζεται ένας μήνας για να φτιάξω ένα κομμάτι. Αν το κάνεις έτσι θα βαρεθείς το κομμάτι σου στην πορεία.

Δεν είμαι επαγγελματίας και δεν με πλήρωσε κανεις για να με ακούσει, έτσι ώστε να έχει επαγγελματικού επιπέδου απαιτήσεις απο μένα και να θέλει να ακούσει παραγωγές Nightwish.

Όποιος έχει όρεξη να ακούσει τι κάνει ο άλλος σπίτι του και τί εχει στο μυαλό του ας το κάνει. Συμβουλές του στυλ "δεν μου αρέσει ο ήχος της κιθάρας σου" που μεταφράζεται "πλήρωσε για εξοπλισμό και κιθάρα" δεν νομίζω ότι είναι συμβουλές.

 

Για να συνοψίσω, τα περισσότερα μέλη του νοιζ που ανεβάζουν κομμάτια είναι χομπίστες που το κάνουν για την κ@υλ@ τους. Ο καθένας με ότι εξοπλισμό και χρόνο έχει προσπαθεί να παρουσιάσει με τον καλύτερο δυνατό τρόπο την σκέψη του και αυτό που γράφει. Το να περιμένουμε να ακούσουμε την υπερπαραγωγή είναι λίγο άτοπο. Αν οι παραγωγές των σπιτιών φτάσουν τις παραγωγές των επαγγελματικών studio τί θα γίνουνε τα στούντιο και οι στουντιάδες? Κλέφτες?

Να κατουράμε και λίγο ρε παιδια...  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

disclaimer: γράφω με "α" αντί για "@", αν είναι να βρίζουμε ας βρίζουμε, μην κοροϊδευόμαστε λες και αλλάζει κάτι. Και ας κοπεί κιόλας η λέξη.

 

α) τι κόλλημα έχετε φάει ρε παιδιά με τις παραγωγές των Nightwish? Σιγά πια ;D

 

β) Ανεξαρτήτως του αν κάτι το κάνεις για "την καύλα σου" (κατά τα λεγόμενά σου) ή ως επαγγελματίας, κάτι ΜΕΤΡΙΟ είναι ΜΕΤΡΙΟ, κάτι ΚΑΚΟ είναι ΚΑΚΟ και κάτι ΚΑΛΟ είναι ΚΑΛΟ (με τα υποκειμενικά μας μέτρα πάντα, αλλά κάτι που σου ακούγεται άσχημο σου ακούγεται άσχημο ανεξαρτήτως του ποιος το έγραψε). Δε σου είπα εγώ ότι θα πω ότι ένα κομμάτι είναι αίσχος γιατί δεν είναι επιπέδου world hit η παραγωγή του, αλλά αν η σύνθεση είναι μάπα κατά τη γνώμη μου θεωρώ ηλίθιο να γυρίσω και να πω "μπράβο, πολύ καλό". Στην τελική ποιος ακριβώς σου είπε ότι εδώ μέσα είμαστε όλοι "για την καύλα μας" και δε μας ενδιαφέρει να ασχοληθούμε πχ επαγγελματικά; Και στην τελική συγνώμη, αλλά υποτιμάς τον άλλον όταν κρίνεις τη μουσική του με διαφορετικά standards απλώς επειδή δεν είναι επαγγελματίας. Και επιπλέον δηλαδή ποιος σου λέει ότι οι τεράστιοι μουσικοί δεν έπαιζαν "για την καύλα τους"; Και ξαναλέω, άσε την παραγωγή: η μουσική, η ενορχήστρωση, οι φωνές, η ποιότητα στο παίξιμο; Πρέπει δηλαδή για ένα δικό σου κομμάτι να πω "έλα μωρέ τον κακομοίρη, ας μην τον στεναχωρήσω;" Γιατί; Σε παίρνω πιο σοβαρά απ'αυτό, και όταν με ρωτάς τη γνώμη μου σκέφτομαι σοβαρά ώστε να σου δώσω μια ειλικρινή άποψη. Αν μπαίνουμε στο παιχνίδι σαν ζητιάνοι που ουσιαστικά έχουμε αποδεχτεί την κατωτερότητά μας τότε δε θα βγάλουμε ποτέ τίποτα της προκοπής. Και αν θες τη γνώμη μου αυτός είναι και Ο βασικότερος λόγος που δεν υπάρχει σοβαρή σκηνή στην Ελλάδα. Γιατί ακούμε το χ underground group που είναι ΧΑΛΙΑ (δεν εννοώ φυσικά ότι όλοι είναι χάλια, παράδειγμα φέρνω) και αντί να πούμε "ΕΙΝΑΙ ΧΑΛΙΑ" λέμε "είναι underground, μπράβο, πολύ καλή φάση." Όταν ο Vartanis μου λέει για παράδειγμα "ρε φίλε θέλω να ασχοληθώ επαγγελματικά" κι εγώ του γράφω ότι το κομμάτι του είναι επιπέδου #1 hit, ΕΝΩ ΔΕΝ ΤΟ ΠΙΣΤΕΥΩ (παράδειγμα είναι πάλι, απλώς επειδή ο άνθρωπος έχει πει σαφώς ότι θέλει να κάνει κάτι επαγγελματικά, δεν υπονοώ κάτι κακό για τα κομμάτια του) σε τι τον βοηθάω; Στο να τον παραμυθιάζω;;;;;; Ό,τι μου ακούγεται καλό το λέω καλό, ό,τι με ξενερώνει του λέω ότι με ξενερώνει. Δηλαδή είναι πιο τίμιο να του λέω εύκολα κοπλιμέντα; Αυτή είναι η εύκολη λύση, γιατί δεν αισθανόμαστε άσχημα γράφοντάς τα, αλλά το να παραμυθιάζουμε τον κόσμο είναι απαράδεκτη συμπεριφορά εκ μέρους μας. Ο άλλος εκτίθεται βάζοντας τη μουσική του εδώ, του οφείλουμε τουλάχιστον ΑΝ του απαντήσουμε να το κάνουμε τίμια. Ούτε να του τα χώνουμε για χαβαλέ, ούτε να του λέμε υπερβολές. Διαφωνείς με αυτό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έτσι είναι ρε Λάμπρος.

Και μη ξεχνάμε ότι (μέσα σε αυτά τα ερασιτεχνικά πλαίσια που αναφέρεις) κάποιοι κάνουν καλύτερη δουλειά από κάποιους άλλους.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

disclaimer: γράφω με "α" αντί για "@", αν είναι να βρίζουμε ας βρίζουμε, μην κοροϊδευόμαστε λες και αλλάζει κάτι. Και ας κοπεί κιόλας η λέξη.

 

Άσχετο, αλλά αυτό ξεκίνησε με το σκεπτικό ότι πολλές εταιρίες και σχολές βάζουν βαριά φίλτρα στα μηχανήματα που μπαίνουν στο νετ, για να μην μπαίνουν οι κανακάρηδες σε κανά τσοντοsite και ξαφνικά τρέξουν και δε φτάσουν. Έτσι site με πρόστυχο περιεχόμενο, αλλά και με βρισιές κόβονται. Έτσι ξεκίνησε κι έτσι έχει ψιλοκαθιερωθεί.

Μάλιστα κάποτε κάποιος παραπονιόταν για τα βρισίδια, καθώς δεν μπορούσε να μπει σε κάποιο site, εξαιτίας των κατεβατών που περιείχε!

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου