Προς το περιεχόμενο

χειροποίητη δημιουργία εφφέ (diy stompbox)


avasil

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φίλε avasil, πολύ όμορφη η πρωτοβουλία σου για ένα τέτοιο θέμα, αν και είναι κάπως "kids, don't try this at home"!  ;D

 

Παιδάκια, αν ξέρει κανείς κανένα τέτοιο εργαστήριο που μπορείς να δώσεις το σχέδιο και να σε φτιάξουν το pcb στην πρωτεύουσα, ας το ποστάρει!

Bagpipes are louder than banjos.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 24
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

παιδια , μπορειτε να πειτε μερικα πραματα ακομη για τις φωτοευαισθητες πλακετες?

1. που θα βρω τετοια λαμπα?

2. πλεονεκτηματα μειονεκτηματα?αμα την φτιαξω και κολησω τα εξαρτηματα και το ξεχασω καμια εβδομαδα πανω στο γραφειο μου (πεφτει φως ηλιακο μερικες φορες) μπορει να ξεθωριασουν λιγο οι "πιστες" (δε ξερω αν ειναι οκ η λεξη, στα σχολικα  μου χρονια που ασχοληθηκα με το αντικειμενο ετσι λεγαμε τις διαδρομμες του χαλκου) παρόλο που ειναι βαμμενες με μαρκαδορο?

3. ο μαρκαδορος για την τεχνικη αυτη ειναι εδικος?

4. Κανενα σαιτ με σχεδια (απο διασημα πεταλια κλπ υπαρχουν τα σχεδια?) ?

 

Αυτές οι πλακέτες έχουν πάνω απο το χαλκό μια στρώση απο φωτευαίσθητο υλικό. Όταν εκτεθεί σε υπέρυθρη ακτινοβολία, σκληραίνει και δεν επιτρέπει στον χαλκό να διαβρωθεί απο το οξύ.

 

Αν επιλέξεις την φωτοευαίσθητη, θα πρέπει να εκτυπώσεις το κύκλωμα σε διαφανής ζελατίνα και σε αρνητικό (δηλ η διαδρομές διάφανες και όλο το υπόλοιπο μαύρο) και να το τοποθετήσεις πάνω στην πλακέτα και να την εκθέσεις στο φως.

 

Οπότε για να απαντήσω στο 2, δεν παθαίνει τίποτα αμα το ξεχάσεις στον ήλιο αφού έχεις κάνει την αποχάλκωση.

 

Τέτοιες λάμπες υποθέτω οτι βρίσκεις στα περισσότερα καταστηματα ηλεκτρονικών αλλα δε το έχω ψάξει να σου πω την αλήθεια.

 

2 καλά site για να ξεκκινήσεις

http://www.generalguitargadgets.com/

http://www.tonepad.com/

Free thinkers are dangerous...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

recoc που είναι αυτό το εργαστήριο φίλε?

 

Το εργαστήριο είναι στα κάστρα. Το έχουν ένα ζευγάρι μεσήλικων. Αν το επιτρέπουν οι mods μπορώ να δώσω το τηλ σε κοινη θέα αλλιώς με πμ.

Free thinkers are dangerous...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

recoc που είναι αυτό το εργαστήριο φίλε?

 

Το εργαστήριο είναι στα κάστρα. Το έχουν ένα ζευγάρι μεσήλικων. Αν το επιτρέπουν οι mods μπορώ να δώσω το τηλ σε κοινη θέα αλλιώς με πμ.

 

ReCoC, no prob, δώσε το τηλέφωνο.....εξυπηρετείται  η συζήτηση. (Μπορεί και κάποιος άλλος να ενδιαφέρεται).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2310 968724

Δοκιμάστε να πάρετε κατα τις 9-10 το βράδυ.

Αν θυμάμαι καλά την κυρία την λένε Φωτεινή ενώ τον κύριο δε θυμάμαι.

 

Επίσης δε ξέρω διεύθυνση γιατί έχω μάθει να πηγαίνω εμπειρικά, αλλα αν πάρετε τηλέφωνο θα σας εξηγήσουν.

Free thinkers are dangerous...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλοι μου, γεια σας κι από μένα! Παρακολουθώ το forum πολύ καιρό τώρα, παρόλο που η συμμετοχή μου είναι ελάχιστη.... :(

 

Με αφορμή το Noiz OD, μπήκα κι εγώ στη διαδικασία των diy πεταλιών και ομολογώ πως είναι άκρως ενδιαφέρουσα ενασχόληση.

Επειδή κατά τη διάρκεια των σπουδών μου (ηλεκτρολόγος γαρ :)) χρησιμοποιήσαμε φωτοευαίσθητες πλακέτες, έχω την εντύπωση ότι πριν την αποχάλκωση χρειάζεται και εμφάνιση με χημικά αντίστοιχα της φωτογραφίας. Τότε εμφανίζεται (κυριολεκτικά, αφού πριν δε φαίνεται τίποτα!) το κύκλωμα πάνω στην πλακέτα και είναι έτοιμο για τα οξέα.

 

Η φωτοευαίσθητη πλακέτα, λοιπόν, είναι σχετικά δαπανηρή και χρονοβόρα μέθοδος (υπολογίστε ότι και η ίδια η πλακέτα είναι ακριβότερη από την "απλή").

 

Η καλύτερη μέθοδος είναι το λεγόμενο toner-transfer με τις διαφάνειες press-n-peel. Με αυτή, αποτυπώνεται ο γραφίτης του laser εκτυπωτή (ή φωτοτυπικού) από τη διαφάνεια πάνω στην "απλή" πλακέτα μέσω σιδερώματος. Κατόπιν είμαστε έτοιμοι για αποχάλκωση!

 

Δυστυχώς δεν βρήκα στη χώρα μας κάποιο κατάστημα που να διαθέτει τέτοιες διαφάνειες, οπότε η λύση είναι τα internetικά καταστήματα του εξωτερικου (στο banzai effects έχει!).

 

Μέχρι τώρα δούλευα με διάτρητες πλακέτες, αλλά το τυπωμένο κύκλωμα έχει άλλη χάρη...  ;D

 

Επίσης παροτρύνω όποιον θέλει να ασχοληθεί, να μην απευθυνθεί σε εργαστήρια και τέτοια αλλά να προσπαθήσει μόνος του να κάνει όλη τη δουλειά (αυτός είναι και ο ορισμός του diy)! Είναι άλλη φάση να βλέπεις το κύκλωμα να "ζωντανεύει" τσαλαβουτώντας στα χημικά!!!  ;D

 

Άντε και καλή επιτυχία!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όντως φίλε, η εμφάνιση της φωτοευαίσθητης πλακέτας πριν την βάλεις στα χημικά θέλει ένα άλλο υγρό που εμφανίζει πρώτα τους χαλκούς και μετα ( σαν αρνητικό φιλμ μοιάζει ) και μετά στα άλλα χημικά για αποχάλκωση...  Δεν είναι τόσο τραγικο όσο ακούγεται αλλά δεν έχει νόημα αν δεν κάνεις πολλές πλακέτες να έχεις όλο αυτό τον εξοπλισμό... οπότε συμφωνώ και εγώ Press n peel και χημικά! Επίσης στην Ελλάδα επειδή πολλά τρανζιστορ και τελεστικούς ενεσχυτές (op-amp  ή το τσιπ τέλος πάντων ;D) δεν τους έχουν σου δίνουν κάποια αντίστοιχα υλικά. Αυτό που βέβαια δεν ξέρουν είναι οτι αλλάζοντας το υλικό πολύ πιθανόν να αλλάξει και ο ήχος... Οπότε  προσπαθήστε να βρείτε το κατάλληλο... Σπάνια υλικά θα βρείτε πάλι στις σελίδες που αναφέρονται... ΕΠίσης έχω ακούσει οτι οι carbon comp αντιστάσει είναι καλύτερες αλλά πολύ πιο ακριβές ( το κόστος αρχίζει να γίνεται υπολογίσιμο) έχει κανείς άποψη για αυτό?

 

και μία ερώτηση ? πως μπορείτε και δουλέυετε σε διάτρητη πλακέτα? εγώ μια φορά το επιχείρησα και κατέρευσε το νευρικό μου σύστημα...! ;D

innosent sound www.myspace.com/innosentsound

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστω κι εγω για τις απαντησεις.

Διατρητες δουλευα κι εγω σε οσες κατασκευες εχω κανει και τις βρισκω πολυ βολικες. εχει χρησιμοποιησει κανεις σε πεταλακι?  επιασε πολυ χωρο?

 

ρε παιδια , τα λινκ που δωσατε πουλανε , δεν εχουν free σχεδια για να τα φτιαξω μονος μου. αν ειδα καλα. κανενα λινκ με σχεδια ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου