Προς το περιεχόμενο

M-Audio Oxygen 49


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα Φόρουμ.

Είμαι κιθαρίστας και θέλω λίγο να πειραματιστώ με τα "κλειδιά".

Ξέρεται μου αρέσουν αυτα τα "Strings" κτλ...για να τα βάλω στα τραγούδια μου αλλα και επειδή μου αρέσει γενικά τα κλειδιά (τι να τα πώ αρμόνια, πιάνα, usb keyboards θα πέσουν να με φάνε οπότε πάμε με λίγο ποιό γενικούς όρους)

Σκευτόμουν να έπερνα ένα M-Audio Usb keyboard (Oxygen 49) καινούργιο ή μεταχειρισμένο ώστε να το βάζω στο pc και να μπορώ να δουλέψώ και άλλα όργανα φτιάχνοντας έτσι ένα μικρό home studio.

Τί προτείνετε?

Το εν λόγω keyboard είναι το παρακάτω...

http://www.thomann.de/gr/maudio_oxygen_49_3rd_gen.htm

ααα και επίσης τι πρόγραμα λέτε να χρησιμοποιήσω?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Εάν κατάλαβα καλά, λέγοντας "κλειδιά" (keys), εννοείς... πλήκτρα - πληκτροφόρα - midi keyboards - synthesizers - arrangers (αρμόνια) κλπ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εάν κατάλαβα καλά, λέγοντας "κλειδιά" (keys), εννοείς... πλήκτρα - πληκτροφόρα - midi keyboards - synthesizers - arrangers (αρμόνια) κλπ.

 

Καλά κατάλαβες  :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

:P

ααα Βοήθεια...πήγα να πάρω χορδές απο έναν πολιτή και μου είπε πως δέν θα χρειαστώ κάρτα ήχου αληθεύει? ξέρει κανείς τίποτα? παίζει να έχω latency?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Λες πιό πάνω ότι θέλεις να κάνεις ένα μικρο home studio έτσι ώστε να γράφεις αυτά που πιθανότατα δεν μπορείς να γράψεις με την κιθάρα. Άλλους ήχους κλπ.

 

Από πλήκτρα πως πας; Παίζεις καθόλου κάποια βασικά;

Πριν συνεχίσω, μήπως σκέφτηκες την λύση της Midi κιθάρας;

 

Roland GR-55

 

Μήπως θα σου ήταν πιό εύκολο κάτι τέτοιο ή όχι; καθ'ότι κιθαρίστας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

ααα Βοήθεια...πήγα να πάρω χορδές απο έναν πολιτή και μου είπε πως δέν θα χρειαστώ κάρτα ήχου αληθεύει? ξέρει κανείς τίποτα? παίζει να έχω latency?

Ναι. Παίζει και αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λες πιό πάνω ότι θέλεις να κάνεις ένα μικρο home studio έτσι ώστε να γράφεις αυτά που πιθανότατα δεν μπορείς να γράψεις με την κιθάρα. Άλλους ήχους κλπ.

 

Από πλήκτρα πως πας; Παίζεις καθόλου κάποια βασικά;

Πριν συνεχίσω, μήπως σκέφτηκες την λύση της Midi κιθάρας;

 

Roland GR-55

 

Μήπως θα σου ήταν πιό εύκολο κάτι τέτοιο ή όχι; καθ'ότι κιθαρίστας.

Όχι δέν παίζω καθόλου άλλα σκοπεύω να μάθω κάτι μόνος μου.

Αυτό που λές για MIDI κιθάρα δέν με ενθουσιάζει ιδιαίτερα λόγω τιμής και επίσης δέν ξέρω πώς θα αντιδρά (ή αν αντιδρά γενικότερα) με τα software του pc.

Είναι πές και εκπαιδευτικού είδους η ανάγκη αλλά και πρακτικού καθ'ότι θα μπορώ να χρησιμοποιώ προγράμματα ώστε να φτιάξω μουσική (που αργότερα θα τα ηχογραφήσω με το συγκρότημα αλλα αν μύτη άλλο είναι ένα χρήσιμο εργαλείο...το "home studio" μεσα σε εισαγωγικά)

trying to save money here

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

o.k. κατάλαβα...

 

Οπότε, κοιτάς τη λύση που είπες μόνος σου αρχικά.

Δηλαδή ένα midi keyboard controller που θα το συνδέσεις με το PC και όλοι οι ήχοι θα είναι από το PC.

Δεν σου αναφέρω εναλλακτικές λύσεις με synthesizers πληκτροφόρα ή rack κ.α., καθ'ότι ... trying to save money

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

o.k. κατάλαβα...

 

Οπότε, κοιτάς τη λύση που είπες μόνος σου αρχικά.

Δηλαδή ένα midi keyboard controller που θα το συνδέσεις με το PC και όλοι οι ήχοι θα είναι από το PC.

Δεν σου αναφέρω εναλλακτικές λύσεις με synthesizers πληκτροφόρα ή rack κ.α., καθ'ότι ... trying to save money

χαχα ok ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου