Προς το περιεχόμενο

Επιλογή οικονομικής Les Paul


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα guys.Ενδιαφέρομαι για αγορά ηλεκτρικής κιθάρας.Το ποσό που διαθέτω είναι κάπου στα 800-900¤.Έχω κατασταλάξει σε les paul λόγω σχήματος και ήχου.Μου αρέσει πολύ η les paul του zakk(εννοώ την epiphone) και είδα ότι έχει και emz μαγνήτες αλλά είναι κάπως ποιο ακριβή σε σχέση με τις άλλες epiphone (les paul).

Aξίζει να δώσει κανείς τόσα λεφτά ή πληρώνεις ουσιαστικά την επωνυμία του zakk;

Μήπως θα ήταν προτειμότερο να πάρω κάποια άλλη les paul γύρω στα 500-600¤ πχ.1,2 και να της αλλάξω μαγνήτες,ηλεκτρικά κτλ φτάνοντας και πάλι στα ίδια λεφτά;

Θά είχα καλύτερα αποτελέσματα στον ήχο;

Πείτε μου την γνώμη σας γιατί μεσα στον μήνα αυτό σκέφτομαι να κάνω την αγορά. :?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 21
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Καλωσήρθες!

 

Όχι greeklish!

 

H Epi Zakk Wylde έχει EMG-HZ, όχι τα active που φοράει ο μπυροκράτορας Zakk.

 

Στα online του εξωτερικού έχει 750-800 Ευρά.

 

Νομίζω είναι καλή επιλογή αλλά πες μας τι θες να παίζεις και τι άλλες κιθάρες είχες/έχεις μέχρι τώρα μπας και σου προτείνουμε κάτι άλλο.

 

zzzz πάω για ύπνοοοο. Later dudes.

 

Ah! ZAKK RULEZ!

 

260px-Zakk

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω μια samick στύλ strat που είναι και η πρώτη μου ηλεκτρική εδώ και 3 χρόνια περίπου.Αλλά ήρθε επιτέλους ο καιρός να πάρω μια ποιό σοβαρή κιθάρα.

Τα ακούσματα μου είναι classic rock,bluez,grunge και λιγότερο προς heavy metal.

Γενικά απο videos που έχω δεί απο u-tube κτλ έχω παρατηρήσει ότι οι les paul έχουν έναν κάπως ποιό μελωδικό,bluez ήχο σε σχέση με strat,ταυράκι κτλ και νομίζω πως μου ταιριάζει ποιό πολύ.

Φυσικά είναι δεκτές όλες οι πρότασεις που έχετε να μου κάνετε σε αυτά τα λεφτά καθώς και οι απόψεις σας σχετικά με το συλλογισμό μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πανευτυχης κατοχος απο το 2003 της κιθαρας αυτης,ειναι παρα πολυ καλη και πιστευω οτι οτι ειναι το καλυτερο μοντελο σε les paul epiphone συτη την στιγμη,θα ευχαριστηθεις να παιζεις,καταπληκτικη και στον ηχο και στην ποιοτητα και στο πιασιμο,ο μονος λογος που θα σου προτεινα να μην την παρεις ειναι για να μην γινουμε πολλοι!!! :lol: :wink:

 

απο κει και περα δεχεται και αναβαθμισεις bridge μαγνητες και λοιπα που για μενα ειναι πολυ περιττα ειδικα σε αυτο το οργανο,με λιγα λογια τα λεφτα της τα αξιζει 8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιρον φιλε Αngus,κρινοντας απο τα ακουσματα σου(ιδιως την grunge και που αναφερεις),εχω την εντυπωση οτι πρεπει να το ψαξεις λιγο ακομα.

Θα σου προτεινα να παιξεις καποια les paul και να δεις το χαρακτηρα τους σαν οργανα,μην βασιζεσαι στο youtube.

Και οτι ειπα δεν σημαινει οτι δεν σου πανε οι lespaul,απλα ψαξε αυτο πριν αρχισεις να ψαχνεις για συγκεκριμενο μοντελο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα studio μοντέλα είναι τα φτηνά της Gibson, με ότι αυτό συνεπάγεται, δηλαδή ακόμα χειρότερο QC από τα "καλά" μοντέλα.

Καλύτερα χτύπα μια Epi Elitist και μόλις την πάρεις θα με θυμηθείς.

Bagpipes are louder than banjos.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ ΤΙΣ EPIPHONE!!!!

Καλά δεν κάνει κανείς τον κόπο να μπει στο Harmony Central;;;

Στενοχωριέμαι να βλέπω πιτσιρικάδες να την πατάνε όπως την πατάγαμε κι εμείς πριν 20 χρόνια. Τα ομοιόματα κιθάρας αυτά δεν βγάζουν ήχο εκτός κι αν τα πετάξεις απο τον πέμπτο σε διερχόμενη νταλίκα!!

Υπάρχουν πολλές καλές Budget κιθάρες. Διάφορα site φιλοξενούν κριτικές του guitar player πάνω σε πολλές από αυτές. Mην ακούς τους φίλους σου. Μάλλον είναι στην ίδια ηλικία με σένα και δεν ξέρουν. Πληροφοριακά, όλη η παρέα μου είχε Epiphone les paul (Standard και Custom) KAMIA ΔΕΝ ΕΠΑΙΖΕ. και για να σε πέισω ακόμα περισσότερο σου λέω ότι δεν είμαι Fenderάκιας. Σήμερα παίζω με μια Gibson custom shop les paul.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Angus hello,

Θεωρώ πως μια strat ή tele έχει πολύ καλό blueδιάρικο ήχο...όσο για το ταυράκι ναι όντως δεν κάνει για την περίσταση βέβαια κάθε κιθάρα μπορεί να κάνει γιατί τον ήχο που θα βγάζεις τον αντιπροσωπεύει και ο τρόπος παιξίματος...εσύ κάνεις τη κιθάρα όχι αυτή εσένα :)

Γι'αυτό σε συμβουλεύω να δοκιμάσεις και κανα 3άρι strats (αν σ'αρέσουν βέβαια σαν κιθάρες)

 

και τσέκαρε μία εδώ http://www.thomann.de/gr/fender_koa_stratocaster.htm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου