Προς το περιεχόμενο

Επιλογή οικονομικής Les Paul


Προτεινόμενες αναρτήσεις

ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ ΤΙΣ EPIPHONE!!!!

Καλά δεν κάνει κανείς τον κόπο να μπει στο Harmony Central;;;

Στενοχωριέμαι να βλέπω πιτσιρικάδες να την πατάνε όπως την πατάγαμε κι εμείς πριν 20 χρόνια. Τα ομοιόματα κιθάρας αυτά δεν βγάζουν ήχο εκτός κι αν τα πετάξεις απο τον πέμπτο σε διερχόμενη νταλίκα!!

Υπάρχουν πολλές καλές Budget κιθάρες. Διάφορα site φιλοξενούν κριτικές του guitar player πάνω σε πολλές από αυτές. Mην ακούς τους φίλους σου. Μάλλον είναι στην ίδια ηλικία με σένα και δεν ξέρουν. Πληροφοριακά' date=' όλη η παρέα μου είχε Epiphone les paul (Standard και Custom) [b']KAMIA ΔΕΝ ΕΠΑΙΖΕ. [/b] και για να σε πέισω ακόμα περισσότερο σου λέω ότι δεν είμαι Fenderάκιας. Σήμερα παίζω με μια Gibson custom shop les paul.

 

Πιο ισοπεδωτική άποψη δεν έχω ακούσει. Ευτυχώς που μας προφυλάσεις, δηλαδή. :roll:

one colour: black - and shades of grey

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 21
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Moderator
μήπως θα ήταν πριμότερο να μαζεψεις άλλα 400 euro και να πάρεις κάτι τέτοιο? http://www.thomann.de/gr/gibson_lespaul_studio99.htm

 

Θες να πείς οτί εσύ έπαιξες με Gibson studio les paul και σου άρεσε τόσο πολύ που την προτέίνεις;;

 

Gibson les paul: Η φθηνότερη λύση που παίζει είναι Standard του 2004 και μετά (όχι πιο πρίν γιατί οι μαγνήτες είναι άθλιοι). Αλλά και πάλι πρέπει να δοκιμάσεις καμιά εικοσαριά για να βρείς μία να παίζει (αν είσαι τυχερός).

Αν τώρα κάποιοι θα δίναν τόσα λεφτά για να αγοράσουν μια τέτοια κιθάρα από e-shop, μάλλον θα πρέπει να σταματήσουν να δημοσιεύουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ ΤΙΣ EPIPHONE!!!!

Καλά δεν κάνει κανείς τον κόπο να μπει στο Harmony Central;;;

Στενοχωριέμαι να βλέπω πιτσιρικάδες να την πατάνε όπως την πατάγαμε κι εμείς πριν 20 χρόνια. Τα ομοιόματα κιθάρας αυτά δεν βγάζουν ήχο εκτός κι αν τα πετάξεις απο τον πέμπτο σε διερχόμενη νταλίκα!!

Υπάρχουν πολλές καλές Budget κιθάρες. Διάφορα site φιλοξενούν κριτικές του guitar player πάνω σε πολλές από αυτές. Mην ακούς τους φίλους σου. Μάλλον είναι στην ίδια ηλικία με σένα και δεν ξέρουν. Πληροφοριακά' date=' όλη η παρέα μου είχε Epiphone les paul (Standard και Custom) [b']KAMIA ΔΕΝ ΕΠΑΙΖΕ. [/b] και για να σε πέισω ακόμα περισσότερο σου λέω ότι δεν είμαι Fenderάκιας. Σήμερα παίζω με μια Gibson custom shop les paul.

 

Πιο ισοπεδωτική άποψη δεν έχω ακούσει. Ευτυχώς που μας προφυλάσεις, δηλαδή. :roll:

Απλά νομίζω ότι δημοσιεύοντας αυτά για τά οποία είμαι σίγουρος μπορεί και να βοηθάω κάποιον. Από περιέργεια, πόσες Epiphone θεωρείς ότι πρέπει να ακούσω πρίν σχηματίσω ολοκληρωτική άποψη; Γιατί αυτό ακριβως εξέφρασα. Δεν είναι ούτε μηδενισμός ούτε ισοπέδωση. Κι όμως κάθε χρόνο αγοράζονται πολλές από αυτές επειδή απλά μοιάζουν με gibson.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ καταρχήν για όλες τις απαντήσεις.

@Liηο:Έχω παίξει με strat mexican και με les paul (epiphone) και μου φαίνετε πώς οι les paul έχουν πιο μελωδικό ήχο.

Ο ήχος της fender μου φαίνετε κάπως πιο ξερός σε σχέση με την les paul.Θέλω να πάρω les paul γιατί μου αρέσουν και σχήματικα πολύ και ηχητικά.Με εκφράζουν πιο πολύ κιθαρίστες σαν τον zakk ή τον slash που παίζουν με les paul.

@kpeyos:Όπως καταλαβαίνεις δε μπορώ να πάρω μια gibson λόγω χρημάτων.

@boukaw7:Tι εννοείς όταν λές πως η epi elitist είναι περίπτωση?

Με λίγα λόγια έχω φάει κολλήμα με les paul και θέλω να πάρω μια.Το θέμα είναι zakk ή elitist ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ε ότι ενώ στις επιφον μπορεί να πέσεις ή σε καλές ή σε κακές κιθάρες σε κάθε 1 σειρά, η ελιτιστ είναι πάρα πολύ καλή! πλησιάζει γκιμπσον. Από την άλλη και η επι ζακ είναι καλή αλλά δεν ξέρω αν αξίζει τα παραπάνω λ7 για την υπογραφή. Τράβα και δοκίμασέ τις αν μπορείς!

 

 

Το άλλο θα ήταν αν ψήνεσαι για εσπολ τύπου να πας για εντουαρντς. Αλλά εγώ που τις κυνηγώ, το μοντέλο που θέλω ούτε ιμπει δεν το βρίσκω. Πρέπει να πάω ιαπωνία**!

 

**κάποια στιγμή, κάποια στιγμή!

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μήπως θα ήταν πριμότερο να μαζεψεις άλλα 400 euro και να πάρεις κάτι τέτοιο? http://www.thomann.de/gr/gibson_lespaul_studio99.htm

 

Θες να πείς οτί εσύ έπαιξες με Gibson studio les paul και σου άρεσε τόσο πολύ που την προτέίνεις;;

 

Gibson les paul: Η φθηνότερη λύση που παίζει είναι Standard του 2004 και μετά (όχι πιο πρίν γιατί οι μαγνήτες είναι άθλιοι). Αλλά και πάλι πρέπει να δοκιμάσεις καμιά εικοσαριά για να βρείς μία να παίζει (αν είσαι τυχερός).

Αν τώρα κάποιοι θα δίναν τόσα λεφτά για να αγοράσουν μια τέτοια κιθάρα από e-shop' date=' μάλλον θα πρέπει να σταματήσουν να δημοσιεύουν.[/quote']

 

Οκ σταματάω να δημοσιεύω... :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
μήπως θα ήταν πριμότερο να μαζεψεις άλλα 400 euro και να πάρεις κάτι τέτοιο? http://www.thomann.de/gr/gibson_lespaul_studio99.htm

 

Θες να πείς οτί εσύ έπαιξες με Gibson studio les paul και σου άρεσε τόσο πολύ που την προτέίνεις;;

 

Gibson les paul: Η φθηνότερη λύση που παίζει είναι Standard του 2004 και μετά (όχι πιο πρίν γιατί οι μαγνήτες είναι άθλιοι). Αλλά και πάλι πρέπει να δοκιμάσεις καμιά εικοσαριά για να βρείς μία να παίζει (αν είσαι τυχερός).

Αν τώρα κάποιοι θα δίναν τόσα λεφτά για να αγοράσουν μια τέτοια κιθάρα από e-shop' date=' μάλλον θα πρέπει να σταματήσουν να δημοσιεύουν.[/quote']

 

Οκ σταματάω να δημοσιεύω... :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry:

Συγγνώμη, πραγματικά δεν το είπα για να σε πληγώσω. Και πάλι φίλοι, ε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Αφού είσαι κι εσύ les paulακιας, μπήκα στον κόπο κι έψαξα.

Ιδού η πιο ένδιαφέρουσα πρόταση:

http://cgi.ebay.com/1980-Tokai-Rove-Rock-LS-50-set-gibson-Les-Paul-Strings_W0QQitemZ170118862201QQihZ007QQcategoryZ2384QQrdZ1QQcmdZViewItem

Έχει τα ίδια ξύλα με την les paul. Η Tokai που ίσως να μην ξέρεις, έφτιαχνε κιθάρες που δεν ήταν απλώς φθηνά αντίγραφα των gibson. Mερικές από αυτές ξεπερνούσαν τις standard. Eίναι μεν ρίσκο το να μην έχεις ακούσει την κιθάρα, αλλά με το budget που έχεις, δεν μπορώ να βρώ εύκολα les paul για την οποία δεν θα αισθάνομαι ενοχές.

Aν θες στείλε και pm να το συζητήσουμε από τηλεφώνου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μήπως θα ήταν πριμότερο να μαζεψεις άλλα 400 euro και να πάρεις κάτι τέτοιο? http://www.thomann.de/gr/gibson_lespaul_studio99.htm

 

Θες να πείς οτί εσύ έπαιξες με Gibson studio les paul και σου άρεσε τόσο πολύ που την προτέίνεις;;

 

Gibson les paul: Η φθηνότερη λύση που παίζει είναι Standard του 2004 και μετά (όχι πιο πρίν γιατί οι μαγνήτες είναι άθλιοι). Αλλά και πάλι πρέπει να δοκιμάσεις καμιά εικοσαριά για να βρείς μία να παίζει (αν είσαι τυχερός).

Αν τώρα κάποιοι θα δίναν τόσα λεφτά για να αγοράσουν μια τέτοια κιθάρα από e-shop' date=' μάλλον θα πρέπει να σταματήσουν να δημοσιεύουν.[/quote']

 

Οκ σταματάω να δημοσιεύω... :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry:

Συγγνώμη, πραγματικά δεν το είπα για να σε πληγώσω. Και πάλι φίλοι, ε;

 

Δηλαδη ξαναδημοσιεύω??????? :D :D :D :D :D :D :D :D

 

τωρα να πω και το σκεπτικο που προτεινα την gibson lp studio... καταρχάς έχω παίξει και έμεινα ευχαριστημένος...

καταδεύτερον το οικονομικό... νομίζω οτι είναι εξωπραγματικό να προτείνεις custom κιθάρα σε κάποιον που σου λέει οτι έχει budget μεχτι 900 ευρώ

κατατρίτον θεωρώ οτι όταν αγοράζεις κιθάρα με όνομα καλλιτέχνη, τα λεφτά που δίνεις δεν αντιπροσωπεύουν μόνο την αξία της κιθάρας, αλλα πληρώνεις και το όνομα

 

και τέλος πάντων επειδή αναφέρθηκες στο Harmony central.. κοιταξα τώρα και η κιθάρα που πρότεινα παίρνει 9,2 για τον ήχο της σε 313 responses

 

απο κει και πέρα εννοείται πως όποιος θέλει να πάρει μια κιθάρα δεν θα διαλέξει με βάση τι τιου λέμε εμείς... εμεις απλα προτεινουμε 5-10 πραγματα για να έχει έναν μπούσουλα να ψάξει... το δικό του αυτί θα αποφασίσει... και βέβεια η τσέπη του

 

και πάλι φιλοι λοιπον

 

:D :D :D :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου