Προς το περιεχόμενο

One Note Melody


Jazzjoker

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπόν, αυτό εδώ είναι ένα κομμάτι/πείραμα. Προβληματίστηκα πάνω στο αν γίνεται να γράψω κάτι του οποίου η μελωδία να είναι αποκλειστικά μία νότα χωρίς να γίνω ανυπόφορα βαρετός. Το αποτέλεσμα θα το ακούσετε παρακάτω οπότε εσείς κρίνετε.

 

Υ.Γ. Ο ήχος της ακουστικής δεν είναι εντάξει και το ξέρω.

One_Note_Melody.mp3

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 37
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Moderator

Μου θύμισε πολύ ένα track που ακούγεται στο "body double".

Σαν ύφος περισσότερο!

Το track αυτό είναι αγαπημένο μου...go figure δηλαδή....(το πείραμα πέτυχε)  :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα πολλές φορές κι εγώ παρόμοιους προβληματισμούς.

Το κομμάτι ωραίο αλλά η νότα δεν γίνεται μελωδία ότι και να βάλεις γύρω-γύρω, όπως στη γεωμετρία ένα σημείο δεν θα γίνει ποτέ γραμμή.

Εγώ θα ονόμαζα τη νότα στο κομμάτι ως "αρμονικό μετρονόμο".

Πάντως το κομμάτι καλό.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο γνωστός σκοτεινός, ευρηματικός, ευαίσθητος, και ταυτόχρονα παιχνιδιάρης Σπύρος.

Εδώ δίνεις ρέστα και δεν χρειάζεται να πω γιατί.

Μπράβο ρε φίλε. Πολιόμορφο!

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To κομματι ειναι πραγματικα υπεροχο.Εχει το υφος σου που κανει μπαμ απο χιλιομετρα.

Νομιζω οτι η νοτα λειτουργει περισσοτερο ρυθμικα παρα μελωδικα και

μ αρεσει που "ακουγεται" ακομα κι οταν δεν ακουγεται.

Μ αυτη την εννοια νομιζω οτι το πειραμα πετυχε.

Και τουτο εδω εχει τα πιο ταιριαστα τυμπανα απ οσα δικα σου εχω ακουσει.

Σπουδαιο κομματι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραιο και κατα την γνωμη μου ιδανικο για soundtrack (μια ταινια ας πουμε μικρου μηκους ..την πρωτη σκηνη της την φανταστηκα απο το ρυθμικο κτυπημα της νοτας ) .Εχει αυτο  το ''χαρισμα''που ακομα και σαν μουσικη σκετη  σε προδιαθετει να βλεπεις στην φαντασια σου καποιε κινηματογραφικες σκηνες  :D.Δεν ξερω Σπυρο μου αλλα μαλλον εχεις εφεση σε τετοια πραγματα. ;DΨαξτο λιγο παραπερα ...δεν χανεις και τιποτα . ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το τραγούδι μου άρεσε ,αλλά το πείραμα απέτυχε  ;D

Που την είδες τη μελωδία σε ΜΙΑ νότα ρε φίλος? ;D

Τελικά βλέπω πως αρκετοί και πιο έμπειροι από μένα έχουν τεράστια προβλήματα με τα εικονικά τύμπανα ,δεν αισθάνομαι μόνος ο αδαής  ;D ;D ;D

No one wants an alien

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχει αυτο  το ''χαρισμα''που ακομα και σαν μουσικη σκετη  σε προδιαθετει να βλεπεις στην φαντασια σου καποιε κινηματογραφικες σκηνες

ακριβως αυτο!το ακουω και αρχιζω να "βλεπω" σκηνες .και μου αρεση ιδιαιτερα αυτη η αισθηση!!ευγε!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά σας ευχαριστώ πολύ για τα σχόλια.

 

Μου θύμισε πολύ ένα track που ακούγεται στο "body double".

Σαν ύφος περισσότερο!

Το track αυτό είναι αγαπημένο μου...go figure δηλαδή....(το πείραμα πέτυχε)  :D

 

Body double; Τι λες τώρα, πού το θυμήθηκες αυτό; Με έβαλες και το έψαξα και είδα Melannie Griffith προ φουσκώματος διαφόρων body parts.  ;D

 

Είχα πολλές φορές κι εγώ παρόμοιους προβληματισμούς.

Το κομμάτι ωραίο αλλά η νότα δεν γίνεται μελωδία ότι και να βάλεις γύρω-γύρω, όπως στη γεωμετρία ένα σημείο δεν θα γίνει ποτέ γραμμή.

Εγώ θα ονόμαζα τη νότα στο κομμάτι ως "αρμονικό μετρονόμο".

Πάντως το κομμάτι καλό.

 

Ενδιαφέρουσα η άποψή σου Ray και πετυχημένος όρος ο "αρμονικός μετρονόμος". Προσωπικά θεωρώ ότι μια νότα που παραμένει η ίδια αλλά αλλάζει ρόλο μέσα στην αρμονία, είναι μελωδία και έτσι το ακούω κι όλας. Υπό αυτό το πρίσμα, έχει ενδιαφέρον και ο παραλληλισμός με τη γεωμετρία τώρα που το σκέφτομαι. Ένα σημείο δηλαδή που παραμένει σταθερό και αλλάζουν γύρω του τα σώματα/σχήματα που το περιέχουν.

 

Ο γνωστός σκοτεινός, ευρηματικός, ευαίσθητος, και ταυτόχρονα παιχνιδιάρης Σπύρος.

Εδώ δίνεις ρέστα και δεν χρειάζεται να πω γιατί.

Μπράβο ρε φίλε. Πολιόμορφο!

 

Ειδικά σε σένα ήμουν σίγουρος ότι θα αρέσει.  ;) Χαίρομαι.

 

To κομματι ειναι πραγματικα υπεροχο.Εχει το υφος σου που κανει μπαμ απο χιλιομετρα.

Νομιζω οτι η νοτα λειτουργει περισσοτερο ρυθμικα παρα μελωδικα και

μ αρεσει που "ακουγεται" ακομα κι οταν δεν ακουγεται.

Μ αυτη την εννοια νομιζω οτι το πειραμα πετυχε.

Και τουτο εδω εχει τα πιο ταιριαστα τυμπανα απ οσα δικα σου εχω ακουσει.

Σπουδαιο κομματι!

 

Αυτό που λες Γιώργο ότι "ακούγεται κι όταν δεν ακούγεται" είναι μια πολύ ωραία "ιστορία". Και δοθείσης της ευκαιρίας, θυμάμαι έναν άλλο μουσικό προβληματισμό μου που έχει να κάνει με το κατά πόσο ο ακροατής μπορεί να συμμετέχει συνθετικά ακούγοντας ένα κομμάτι και τι περιθώριο αφήνει για αυτό ή πώς τον οδηγεί ο δημιουργός.

 

Ωραιο και κατα την γνωμη μου ιδανικο για soundtrack (μια ταινια ας πουμε μικρου μηκους ..την πρωτη σκηνη της την φανταστηκα απο το ρυθμικο κτυπημα της νοτας ) .Εχει αυτο  το ''χαρισμα''που ακομα και σαν μουσικη σκετη  σε προδιαθετει να βλεπεις στην φαντασια σου καποιε κινηματογραφικες σκηνες  :D.Δεν ξερω Σπυρο μου αλλα μαλλον εχεις εφεση σε τετοια πραγματα. ;DΨαξτο λιγο παραπερα ...δεν χανεις και τιποτα . ;D

 

Περικλή είσαι μέσα στα περί εικόνων και soundtrack νομίζω. Η έμπνευση είναι πάντα εικόνες, είτε φανταστικές είτε πραγματικές. Για το αν έχω έφεση δεν ξέρω αλλά το γεγονός είναι ότι ψιλοζηλεύω τους κινηματογραφικούς και θεατρικούς συνθέτες διότι τους προσφέρεται η έμπνευση έτοιμη. Με ενδιαφέρει πολύ το θέμα γενικώς αλλά δεν έχει παρουσιαστεί κάποια σοβαρή ευκαιρία.

 

Το τραγούδι μου άρεσε ,αλλά το πείραμα απέτυχε  ;D

Που την είδες τη μελωδία σε ΜΙΑ νότα ρε φίλος? ;D

Τελικά βλέπω πως αρκετοί και πιο έμπειροι από μένα έχουν τεράστια προβλήματα με τα εικονικά τύμπανα ,δεν αισθάνομαι μόνος ο αδαής  ;D ;D ;D

 

Σάμυ, ΕΙΝΑΙ μελωδία και δε θέλω "ου"  ;D

Αν και τώρα που το σκέφτομαι, ένα παρατεταμένο ου από χορωδία ίσως να λειτουργούσε ωραία.

 

ακριβως αυτο!το ακουω και αρχιζω να "βλεπω" σκηνες .και μου αρεση ιδιαιτερα αυτη η αισθηση!!ευγε!!

 

Να 'σαι καλά αγαπητέ droneblack.

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και μόνο για τη σύλληψη και τον αρχικό προβληματισμό σου respect! Κατ εμέ,το πείραμα πέτυχε και εκτός αυτού σαν κομμάτι μου άρεσε πολύ.Το συγκαταλέγω στα top σου :)Απόδειξη ότι μια έξυπνη/καλοστημένη αρμονία μπορεί να αναδείξει την οποιαδήποτε μελωδία! Ωραίος Σπύρο,ευχαριστούμε ;)

 

ps:πόνος αυτές οι λούπες του ez drummer :-\ Το ταμπούρο στο συγκεκριμένο δεν μου κάθισε καλά,ή θέλει "μάζεμα" στο eq ,ή πιο κάτω σε ένταση.Anyway,να πω κι εγώ κάτι.. :D

it's all about balance...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου