Προς το περιεχόμενο

One Note Melody


Jazzjoker

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ωραιότατο το τεμάχιο και έξυπνο να το «χτίσεις» γύρο από έναν ισοκράτη. Άσε δε που σε κάποιο σημείο- έτσι αμυδρά- μου θύμισες Randy Rhoads  8) με τις ακουστικές σου.  

 

Θενξ Τέρρυ. Αυτό που μου κάνει εντύπωση πάντως είναι ότι οι περισσότεροι αναφερθήκατε σε αυτή τη επαναλαμβανόμενη νότα του πιάνου και καθόλου στο σόλο της κιθάρας που παίζει την ίδια νότα και απολύτως καμία άλλη και το οποίο, τώρα που το ξανακούω, είναι και σχόλιο πάνω σε προηγούμενο θρεντ που συζητούσαμε αν μας αρέσουν τα κιθαροσόλα ή τα βαριόμαστε και γιατί.  ;D

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 37
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Θενξ Τέρρυ. Αυτό που μου κάνει εντύπωση πάντως είναι ότι οι περισσότεροι αναφερθήκατε σε αυτή τη επαναλαμβανόμενη νότα του πιάνου και καθόλου στο σόλο της κιθάρας που παίζει την ίδια νότα και απολύτως καμία άλλη και το οποίο, τώρα που το ξανακούω, είναι και σχόλιο πάνω σε προηγούμενο θρεντ που συζητούσαμε αν μας αρέσουν τα κιθαροσόλα ή τα βαριόμαστε και γιατί.  ;D

 

;D ;D ;D  Υποθέτω πως δεν το παρατήρησε κανείς μας ,αναγκαστηκά το ξανακουσα και διαπίστωσα πως ναι  ;D, σε άλλες τονικότητες μεν ,αλλά είναι η ίδια νότα ....................μανιτάρι μαγικό ,έξυπνο και συνιστά εν μέρει επιτυχία ως προς το πείραμα  ;)

No one wants an alien

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

;D ;D ;D  Υποθέτω πως δεν το παρατήρησε κανείς μας ,αναγκαστηκά το ξανακουσα και διαπίστωσα πως ναι  ;D, σε άλλες τονικότητες μεν ,αλλά είναι η ίδια νότα ....................μανιτάρι μαγικό ,έξυπνο και συνιστά εν μέρει επιτυχία ως προς το πείραμα  ;)

 

Άμα σου λέω εγώ ότι είναι μελωδία, είναι.  ;D

 

Παρεμπιπτόντως η νότα του σόλο (που φυσικά είναι η ίδια μυστήρια και μοναδική νότα που μας ταλαιπωρεί σε αυτό το θρεντ  ;D) δεν αλλάζει τονικότητα όπως γράφεις αλλά παίζεται σε διάφορα σημεία της ταστιέρας και σε διαφορετικές οκτάβες ενώ η προσπάθεια έγκειται, παρ' όλη την έλλειψη μελωδικής εναλλαγής, στο να διατηρηθεί κάποιο ενδιαφέρον.

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άμα σου λέω εγώ ότι είναι μελωδία, είναι.  ;D

 

Παρεμπιπτόντως η νότα του σόλο (που φυσικά είναι η ίδια μυστήρια και μοναδική νότα που μας ταλαιπωρεί σε αυτό το θρεντ  ;D) δεν αλλάζει τονικότητα όπως γράφεις αλλά παίζεται σε διάφορα σημεία της ταστιέρας και σε διαφορετικές οκτάβες ενώ η προσπάθεια έγκειται, παρ' όλη την έλλειψη μελωδικής εναλλαγής, στο να διατηρηθεί κάποιο ενδιαφέρον.

 

Σχώραμε δάσκαλε του κονσερβατορίου ,αλλά αυτό ήθελα να πω με τη λέξη τονικότητα και δεν είχα την ακαδημαική γνώση να το εκφράσω  ;D ;D ;D

No one wants an alien

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κομμάτι εμενα μου φέρνει σε μινιμαλισμό με στοιχεία ιμπρεσσιονισμού (καλά τι λέω ο π@!$ης). Το άκουγα το απόγευμα προσπαθώντας να καταλάβω που πηγαίνει και κάποια στιγμή γυρνάω το κεφάλι μου προς το παράθυρο και βλέπω ένα υπέροχο σύννεφο με φόντο ένα καταγάλανο ουρανό. Τότε όλα ξεκαθάρισαν και το νόημα βγήκε.

Τα συγχαρητήρια μου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπράβο Σπύρο πάνω απ όλα θαυμάζω τη φαντασία και τη μουσικότητα που έχεις  .

Αυτό που θέλει κάποια δουλειά είναι αυτα τα break στα τύμπανα που χαλάνε λίγο τι ροή της μουσικής . ;)

Με ένα γκρουβάτο ντράμερ λύνεις όλα τα θέματα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ δεν θα αναλύσω το One Note, αλλά θα μείνω στο ότι μου άρεσε πολύ και το άκουσα ευχάριστα 2 φορές όλο και 3-4 φορές επιπλέον το πρώτο μέρος πριν μπουν τα drums.

 

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου