Προς το περιεχόμενο

One Note Melody


Jazzjoker

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η μελωδία της ακουστικής με την νότα "μετρονόμο" από πισω είναι απλά άψογη.

 

ps:πόνος αυτές οι λούπες του ez drummer :-\ Το ταμπούρο στο συγκεκριμένο δεν μου κάθισε καλά,ή θέλει "μάζεμα" στο eq ,ή πιο κάτω σε ένταση.Anyway,να πω κι εγώ κάτι.. :D

 

Συμφωνώ, ειδικά όταν μπαίνει είναι σαν πυροβολισμός.

 

Το πείραμα όμως απέτυχε γιατί η νότα εξυπηρετεί απλά σαν μια έξυπνη εισαγωγή, σε καμία περίπτωση δεν μπορείς να πείς ότι έχεις ένα one note melody.

 

Αν και τώρα που το σκέφτομαι, ένα παρατεταμένο ου από χορωδία ίσως να λειτουργούσε ωραία.

 

Ωραίο θα 'ναι΄, κάτι σαν outro πρίν την νότα, με fade out.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 37
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Το πείραμα όμως απέτυχε γιατί η νότα εξυπηρετεί απλά σαν μια έξυπνη εισαγωγή, σε καμία περίπτωση δεν μπορείς να πείς ότι έχεις ένα one note melody.

Δεν είναι λίγο υποκειμενικό αυτό ? :)

it's all about balance...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι λίγο υποκειμενικό αυτό ? :)

 

OK, σε καμία περίπτωση δεν μπορώ να το πω.

Όμως, τι άλλο είναι;

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

OK, σε καμία περίπτωση δεν μπορώ να το πω.

Όμως, τι άλλο είναι;

Καταλαβαίνω τι θες να πεις και συμφωνούμε.Στο "όμως τι άλλο είναι?",θα απαντήσω :

Για τον κάθε ακροατή είναι κάτι διαφορετικό.Είμαι σχεδόν σίγουρος ότι αυτή η νότα για πολλούς δεν αποτελεί με τίποτα μελωδία.Είμαι σχεδόν σίγουρος επίσης ότι αυτή η νότα στα αυτιά πολλών ηχεί ως μελωδία. :) Κάπως έτσι το βλέπω εγώ..

it's all about balance...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Octopus, Vasmar, mr davidoff, να σας ευχαριστήσω για το σχολιασμό και την ακρόαση.

 

Το αν είναι ή δεν είναι one note melody τελικά, δεν είναι ανάγκη να γίνει noiz debate  ;D

 

Αν το κομμάτι σας άρεσε, τότε όπως και να έχει, το δικό μου πείραμα πέτυχε.

 

Octopus έχεις δίκιο για το μπρέικ που ξεκινάει το drum part. Εμένα μου ακούγεται σαν βεγγαλικό που πέφτει με το "Χριστός Ανέστη".  ;D

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

E-ξ-α-ι-ρ-ε-τ-ι-κ-ό. Τα του ez drummer τα ξέρεις και συ ο ίδιος συνονόματε οπότε είναι ήσσονος σημασίας για μένα. Πολύ ωραίο το chord progression - σήμα κατατεθέν του δημιουργού.

 

Ε και τι αν δεν είναι one note melody?

 

Μπράβο.

EDIT: Ξέχασα να αναφέρω και το πόσο μου άρεσε το σκάσιμο στα μπάσα που έχει η ακουστική σου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σπύρο και Νέστορα χαίρομαι πολύ που σας άρεσε.

 

EDIT: Ξέχασα να αναφέρω και το πόσο μου άρεσε το σκάσιμο στα μπάσα που έχει η ακουστική σου!

 

Ότι έχει, έχει. Στη συγκεκριμένη ηχογράφηση δε με ικανοποιεί ο ήχος καθόλου αλλά ήταν αναπόφευκτο για δύο λόγους:

 

1. Το 57άρι με το οποίο γράφω συνήθως ακουστική (και βγάζω ήχο που μου αρέσει) είναι στο στούντιο που κάνω πρόβες και την έγραψα με ένα sennheiser e855 που κανονικά χρησιμοποιώ μόνο για φωνή.

 

2. Δεν έχω νύχια στο δεξί χέρι (τα έκοψα κοντά για λόγους συντήρησης  ;D) και ειδικά οι μπάσες για να ακουστούν χωρίς νύχι στον αντίχειρα ήθελαν κοπάνημα.

 

 

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Ωραιότατο το τεμάχιο και έξυπνο να το «χτίσεις» γύρο από έναν ισοκράτη. Άσε δε που σε κάποιο σημείο- έτσι αμυδρά- μου θύμισες Randy Rhoads  8) με τις ακουστικές σου.  

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου