Προς το περιεχόμενο

βασικά εφφέ για home studio


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κάνουμε ηχογραφήσεις σε home studio κυρίως ροκ αλλά και ακουστικά όργανα. Χρησιμοποιώ μέχρι τώρα΄για εφφέ ένα πολυεφφέ Boss Se50 και κάποια plug ins από το κομπιούτερ τα οποία όμως δε με ικανοποιούν είτε γιατί δεν έχω μάθει ακόμα να τα χρησιμοποιώ σωστά ή γιατι ακουγονται ψεύτικα (ειδικά τα βάθη).

Τελοσπάντων επειδή λέω να αγοράσω κάποια εξωτερική μονάδα εφφέ που να έχει και spdif έξοδο (για να γράφω άλλα δυο μικρόφωνα στην κάρτα ήχου μου μέσω της spdif εισόδου της), ξέρετε να μου πείτε τι είναι αυτό που θα χρειαστώ περισσότερο? Είναι καλύτερο να πάρω κι άλλο πολυεφφέ ή κάποια φέτα ειδικής χρήσης (πχ compressor) . Δύο που έχω υπόψιν είναι TC eectronics M300 και Lexicon MPX110...

 

Επίσης από τα software plug-ins ποια θεωρούνται τα καλύτερα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το TC Electronics M300 είναι πολύ καλό (ειδικά για home χρήση). Καλά βάθη, chorus, delays, MIDI in/out, etc.

 

Το Lexicon MPX110 δεν το ξέρω (Lexicon είναι βέβαια, αν είναι στην ίδια κατηγορία τιμής με το M300 αξίζει να το ακούσεις).

 

Απο software plugins: Τα Waves είναι εξαιρετικά, τα kjaerhusaudio (free), και πολλά άλλα.

 

Ρίξε μια ματιά σε αυτό το link του dither

http://links.studiotools.org

 

Επίσης μια έρευνα σε παλαιότερα άρθρα του forum θα σε βοηθήσει αρκετά :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου