Προς το περιεχόμενο

εχει τυχει σε κανεναν κατι αντιστοιχο απο thomann?


Data_Panik

Προτεινόμενες αναρτήσεις

εχθες παραγγειλα απο thomann εξοπλισμο συνολικης αξιας 988,21 ευρω. η σελιδα που παρακολουθεις τη παραγγελια σου μου εδειξε οτι απετυχε η πληρωμη. το ιδο εγραψε και σημερα που προσπαθησαν να πληρωθουν.

 

επικοινωνησα με την τραπεζα της καρτας μου και μου ειπαν πως εχουν δεσμευτει τα 600 ευρω απο εχθες και πως σημερα προσπαθησαν να κανουν αναληψη τα 988,21 αλλα δεν ειχε αρκετα χρηματα ο λογαριασμος. επισης μου ειπαν πως δε μπορουσαν να δουν ποιος κανει τις κινησεις αλλα μονο την κατηγορια του καταστηματος η οποια ειναι ιδια με το thomann, καθως ειχα ξαναπαραγγειλει σχετικα προσφατα με επιτυχια και φαινοταν στις κινησεις του λογαριασμου μου.

 

υπαρχει περιπτωση να εχει γινει λαθος απο Thomann ή καποιος μου εφαγε το νουμερο της καρτας και κανει οτι γουσταρει?

 

εχει τυχει σε κανενα παρομοιο σκηνικο?

 

πραγματικα εχω φρικαρει γιατι τα μισα χρηματα δεν ειναι καν δικα μου.

Presets Suck!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρωτας λαθος ανθρωπους,οι μονοι που μπορουν να σε εξυπηρετησουν και να σου δωσουν ΣΟΒΑΡΗ & ΥΠΕΥΘΥΝΗ πληροφορηση ειναι η ΤΡΑΠΕΖΑ σου & ο THOMANN.

 

Εχω αρκετους τραπεζικους φιλους και ΠΟΤΕ δεν εχουν δει με τα ματια τους "αριθμο καρτας να κλεβεται απο το ιντερνετ....." ειναι ΑΠΟΛΥΤΩΣ ενα urban legend... 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρωτας λαθος ανθρωπους,οι μονοι που μπορουν να σε εξυπηρετησουν και να σου δωσουν ΣΟΒΑΡΗ & ΥΠΕΥΘΥΝΗ πληροφορηση ειναι η ΤΡΑΠΕΖΑ σου & ο THOMANN.

 

Εχω αρκετους τραπεζικους φιλους και ΠΟΤΕ δεν εχουν δει με τα ματια τους "αριθμο καρτας να κλεβεται απο το ιντερνετ....." ειναι ΑΠΟΛΥΤΩΣ ενα urban legend... 

 

ωραια αυτο ειναι κατι για να ηρεμησω. ευχαριστω :)

 

η τραπεζα δε μπορουσε να με βοηθησει παραπανω απο αυτα που μου ειπε και ο thomann ακομα δεν εχει απαντησει στο mail μου.

Presets Suck!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι όταν έγινε η παραγγελία ο Thomann ζήτησε ηλεκτρονικά 988,21 ευρώ, και βρήκε 600 ευρώ (ή τέλος πάντων λιγότερο από ότι έπρεπε). Μάλλον για αυτό βγήκε το μήνυμα λάθους. Προφανώς φάνηκε στο Thomann αυτό, και μετά από κάποιες ώρες ίσως να ξαναπροσπάθησαν.

 

Το ότι δεν μπορούν να δουν ποιός κάνει τις κινήσεις είναι ύποπτο. Αυτό που συνέβη σε μένα πριν από κάποιο καιρό είναι ότι μου τηλεφώνησαν Κυριακή από την Εθνική Τράπεζα και μου είπαν ότι το τάδε site προσπαθεί να κάνει ανάληψη από τον λογαριασμό σας 30 ευρώ. Μου είπαν το site, γιατί θεώρησαν ότι είναι ύποπτο να γίνει η συνδιαλλαγή την Κυριακή. Αφού τους έδωσα το OK, γιατί επρόκειτο για ένα βιβλίο που είχα παραγγείλει, τότε μόνο συνέχισαν. Συνιστώ να το ψάξεις περισσότερο και ελπίζω να μην τσίμπησε τον αριθμό κανένας επιτήδειος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι όταν έγινε η παραγγελία ο Thomann ζήτησε ηλεκτρονικά 988,21 ευρώ, και βρήκε 600 ευρώ (ή τέλος πάντων λιγότερο από ότι έπρεπε). Μάλλον για αυτό βγήκε το μήνυμα λάθους. Προφανώς φάνηκε στο Thomann αυτό, και μετά από κάποιες ώρες ίσως να ξαναπροσπάθησαν.

 

 

την πρωτη μερα δεσμευσαν τα 600 και τη δευτερη πηγαν για ολοκληρο το ποσο μου ειπαν απο την τραπεζα. παρολα αυτα εγω ειχα βαλει απο την αρχη ολο το ποσο και κατι ψιλα παραπανω.

 

 

Το ότι δεν μπορούν να δουν ποιός κάνει τις κινήσεις είναι ύποπτο.

 

αυτο μου ειπε η υπαλληλος στην τραπεζα οτι ειναι φυσιολογικο μεχρι να γινει η αναληψη να μην φαινεται ποιος κανει τη συναλλαγη. μιλαμε για την alpha bank.

 

 

Presets Suck!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γιατι δεν τους παιρνεις ενα τηλεφωνο (τον thomann), να δεις μια και καλη τι γινεται?

 

δεν ειμαι σπιτι και το κινητο δε νομιζω να λεει και πολυ αλλα αν δω και δε γινεται τιποτα θα παρω.

Presets Suck!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

α) Είσαι σίγουρος ότι δεν έχεις όριο αγορών?

 

β) Είσαι σίγουρος ότι είχες επαρκές υπόλοιπο στον λογαριασμό σου? Πόσα ψηλά παραπάνω? Ανάλογα με τι κάρτα έχεις υπάρχουν και κάποιες μικρο χρεώσεις του τύπου 1 με 1.5%

 

γ) Για τέτοια ζητήματα καλό είναι να πάρεις κατευθείαν τηλέφωνο και να μην περιμένεις να εξυπηρετηθείς μέσω email

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

α) Είσαι σίγουρος ότι δεν έχεις όριο αγορών?

 

β) Είσαι σίγουρος ότι είχες επαρκές υπόλοιπο στον λογαριασμό σου? Πόσα ψηλά παραπάνω? Ανάλογα με τι κάρτα έχεις υπάρχουν και κάποιες μικρο χρεώσεις του τύπου 1 με 1.5%

 

γ) Για τέτοια ζητήματα καλό είναι να πάρεις κατευθείαν τηλέφωνο και να μην περιμένεις να εξυπηρετηθείς μέσω email

 

α)το οριο ειναι 1000 ευρω

 

β) ο λογαριασμος εχει 8 ευρω παραπανω απο την παραγγελια

 

γ)ναι μαλλον αυτο 8α κανω προτου παθω ελκος :-\

 

edited: α λες ποσοστο 1-1,5% στο β. το διαβασα λιγο απροσεχτα. την προηγουμενη φορα ειχε κρατηθει στα 347 ευρω 1 ευρω προμηθεια οποτε η ειναι στανταρ η τιμη της ή σαν ποσοστο ειναι λιγοτερο

Presets Suck!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Αυτό ότι δεν μπορεί να κλαπεί ο αριθμός της κάρτα, ως δικηγόρος με μεταπτυχιακό στο ηλεκτρονικό εμπόριο και διατριβή στις νομικες επιπτώσεις του hacking  ( χώρις να το παίζω αυθεντία , απλώς ενημερομένος ) με βάση την αγγλική και ευρωπαϊκή νομοθεσία, να μου επιτρέψεις να διαφωνήσω, κάθετα , διαγώνια, παράληλα και καμπυλοτά.

 

Ισα Ισα μ οι περιπτώεις είναι πολλές , και ιδιαίτερα η περίπτωση χάκερ που κλέβει αριθμούς χιλιάδων καρτών και τραβάει μόνο 1 ευρώ απο κάθε κάρτα για να μην κινήσει υποψίες .

 

Επιστροφή στο θέμα. Νομίζω οτι θα πρέπει να επικοινωνήσεις με την τράπεζα και τον θωμα , εγγράφως για να είσαι έτσι καλύτερα νομικά κατοχυρομένος , αφού βεβαίως επικοινωνήσεις πρώτα μέσω τηλεφώνο για την δική σου διευκόλυνση.  Το πιο πιθανό είναι να έχει γίνει κάποιο μπέρδεμα, εξάλλου οι τράπεζες δεν φημίζονται για την ευφυία τους.   

www.myspace.com/thekilon

www.soundclick.com/kilon

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου