Προς το περιεχόμενο

Κλοπή κιθάρας


maze

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φίλε μου μην ακούς.

 

ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΘΑ ΠΑΡΕΙΣ κανονικά και με το νόμο.

 

Μπορείς να διαβάσεις στο πίσω μέρος της απόδειξης που έλαβες, ότι η εταιρία δεν αναλαμβάνει ΚΑΜΜΙΑ ευθύνη.

 

Διαβάζω απο απόδειξη της speedex:

 

Άρθρο 6 Σε περίπτωση απώλειας, βλάβης ή ζημίας του αποστελλομένου αντικειμένου, εγγράφου ή δέματος η ευθύνη της speedex περιορίζεται στο μικρότερο των παρακάτω οριζομένων ποσών:

α) στο ποσό των 59 ευρώ.

β) στο πραγματικό ποσό της απώλειας ή βλάβης ή ζημίας το οποίο κατεβλήθη για το έγγραφο ή το δέμα, ποσό το οποίο ο αποστολέας δηλώνει ότι ειναι εύλογο σε συνδυασμό με τα παρακάτω άρθρα 6α, 6β και το ποσό του ασφάλιστρου που περιλαμβάνεται στη συμφωνηθείσα αμοιβή των υπηρεσιών.

6α: Εαν η αποστολή έχει αξία ή κόστος αναπαραγωγής απο 59 έως 2,935 ευρώ και ο πελάτης επιθυμεί να έχει πλήρη κάλυψη πρέπει να ασφαλίσει την αποστολή του, δηλώνοντας τούτο και αναγράφοντας την αξία της αποστολής, η οποία πρέπει να προκύπτει απο νόμιμα παραστατικά, στην εμπρόσθια όψη του παρόντος εντύπου επιβαρυνόμενος με το ανάλογο κόστος ασφάλισης

 

6β) Για αποστολές άνω ττου 2,935 ευρώ η ασφαλιστική κάλυψη μπορεί να γίνει κατόπιν επικοινωνίας και ειδικής συμφωνίας (γραπτής μέσω Fax) με την εταιρία.

 

Άρθρο 7: Η SPEEDEX σε καμμία περίπτωση δεν φέρει ευθύνη για τυχόν επερχόμενες έμμεσες ζημιές ή απώλειες απο οποιονδήποτε λόγο και αν επέλθουν. Στις ανωτέρω έμμεσες ζημιές ή απώλειες περιλαμβάνεται κάθε απώλεια εισοδήματος, κέρδους, συμφέροντος, αγοράς κλπ.

 

Με λίγα λόγια, εφόσον δεν ασφάλισες θα πάρεις 59 ευρώ.

 

Αυτά τα λένε όλες οι courier. Κάνω αποστολές συνεχώς με courrier εδώ και 5 χρόνια και τις έχω τσεκάρει όλες. Και καλά το κάνουν αν θες τη γνώμη μου.

 

Ακομη και νομικά να κινηθείς η εταιρία είναι καλυμένη με τους όρους που εκδίδει. Οπότε θα φάς και άλλα λεφτά σε δικηγόρους - δικαστήρια.

 

Το σφάλμα είναι ΜΟΝΟ δικό σου, εφόσον στέλνεις ένα πανάκριβο όργανο και δεν σκέφτηκες να ρωτήσεις τί και πώς.

Κ μην πεις "πού να παει το μυαλό μου".

Αν ήταν να σκεφτείς: "Αν μπορώ να αποζημιωθώ με χρήματα, αν χαθεί μια αποστολή, να φροντίσω να "χαθεί" η κιθάρα σε συνεννόηση με το έταιρο λαμόγιο υπάλληλο της κούριερ και να μας δώσει η εταιρία ωραία λεφτουδάκια, να μας μείνει και η κιθάρα" θα το σκεφτόσουν....  ;)

 

Ας πρόσεχες φίλε, πές ότι έπεσε κάτω και έσπασε, ό,τι και να κάνεις όμως και τον Κούγια να έχεις δικηγόρο, δεν παίρνεις τίποτα πάνω απο 59 ευρώ. Και αυτά να διεκδικήσεις.

 

Λυπάμαι που στο ανακοινώνω έτσι, αλλα αυτή είναι η πραγματικότητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 68
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

επειδη γενικως ειναι αρκετα παραλογη η κατασταση δε σηκωνει καποια κινηση στο ινστιτουτο καταναλωτων?

 

ρωταω ως ασχετος και ελπιζοντας να μη βρεθω στην ιδια θεση

Presets Suck!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

ισως υπαρχει και μια μικρη πιθανοτητα, αν κανεις φασαρια στην εταιρια, αυτος που σου εκλεψε την κιθαρα να κινδυνεψει να χασει τη δουλεια του και η κιθαρα ως εκ του θαυματος να επιστραφει.. ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ισως υπαρχει και μια μικρη πιθανοτητα, αν κανεις φασαρια στην εταιρια, αυτος που σου εκλεψε την κιθαρα να κινδυνεψει να χασει τη δουλεια του και η κιθαρα ως εκ του θαυματος να επιστραφει.. ??

 

Μα δεν την ενδιαφέρει την εταιρία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λοιπον..εχουμε και λεμε:ο φιλος μου μου ειπε να στειλω την κιθαρα με SPEEDEX και αυτο εκανα.δεν ζητησε τιποτα παραπανω και δεν εκανα τιποτα λιγοτερο.επισης δεν ηξερα οτι μετα την παραδοση της κιθαρας ειμαι ακομα υπευθυνος και επρεπε να την παρακολουθω μεχρι να φτασει στην αθηνα.παμε τωρα και στους υπευθυνους:

η υπαλληλος που παρελαβε την κιθαρα συμπληρωσε ενα χαρτακι με διαφορα πεδια και μου εκανε καποιες ερωτησεις  για να τα συμπληρωσει οπως το ονομα μου κλπ. σε ενα απο αυτα τα πεδια λεει: ασφαλιση αποστολης!ποτε δεν μου εκανε μια τετοια ερωτηση ομως! επρεπε να μυρισω τα νυχια μου? (υποψιν οτι ειχα τηλεφωνησει το πρωι σε καποιο γραφειο της speedex και ρωτησα αν υπαρχει καποια ασφαλιση-εγγυηση για ενα δεμα και μου ειπανε οτι δεν υπαρχει!!) στη συνεχεια ζυγισαμε την κιθαρα και ζητησα να βαλουμε καποια ταινια ασφαλειας ετσι ωστε να φαινεται αν παραβιαστει η θηκη και φυσικα αν φαινοταν παραβιασμενη δε θα την παραλαμβανε ο φιλος μου.η υπαλληλος με διαβεβαινωσε οτι η θηκη θα συσκευαστει καταλληλα οταν ερθει ο αλλος υπαλληλος που ηταν αρμοδιος.οταν ο φιλος μου παρελαβε την κιθαρα μου ειπε οτι δεν ηταν συσκευασμενη σωστα,δηλαδη ηταν συσκευασμενη μονο κατα το μηκος της θηκης.δηλαδη μπορουσε καποιος απο τα πλαγια να βγαλει τη θηκη απο τη συσκευασια και μετα να την ξαναβαλει στη θεση της!οταν ξαναπηρα τηλεφωνο μετα την κλοπη μου ειπανε οτι ολα τα δεματα τα συσκευαζουνε κανονικα!! και αναρωτιεμαι ποιος θα μπορουσε να σκισει τη συσκευασια και μετα να την ξανασυσκευασει προχειρα με τα ιδια αυτοκολητα της speedex???μηπως ο υπαλληλος της speedex στην αθηνα?οσον αφορα τους ορους της εταιριας περι κλοπης ειναι απατεωνια!!δηλαδη μπορουμε να ανοιξουμε μια εταιρια courier και να κλεβουμε ανετα τον κοσμο χωρις επιπτωσεις??ειναι δυνατον?τι πραγματα ειναι αυτα?και για να μην κλεβουμε πρεπει να κοστολογουμε παραπανω?θα επρεπε να ειναι νομιμο αυτο?ΕΛΕΟΣ!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ισως υπαρχει και μια μικρη πιθανοτητα, αν κανεις φασαρια στην εταιρια, αυτος που σου εκλεψε την κιθαρα να κινδυνεψει να χασει τη δουλεια του και η κιθαρα ως εκ του θαυματος να επιστραφει.. ??

 

Μα δεν την ενδιαφέρει την εταιρία.

αν τους βγαλει θεμα ο ευαγγελατος λες να μη τους ενδιαφερει?η μηπως ολοι οι υπαλληλοι των courier ειναι τιμιοι και δεν περναει απο το μυαλο τους πως να εκμεταλευτουνε τους ορους της εταιριας προς οφελος τους?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγνώμη για την παρεμβαση μου αλλά θα ήθελα να πω και εγώ 2 πράγματα πάνω στο θέμα .

Το γεγονός ότι η οποιαδήποτε επιχείρηση θέτει κάποιους κανονισμούς ως προς την  λειτουργία της δεν θα πει ότι είναι και νόμοι του κράτους και ούτε ειναι πάντα σύννομοι.

Είχα παρομοιο περιστατικό στο παρελθόν και απλά τους απείλησα με εξώδικο  και απλά χεστηκαν και με πλήρωσαν αφού βέβαια με βγάλαν το λαδι.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου το θέμα είναι η συσκευασία? Αν προκαλούσε δηλαδή για την κλοπή? Αν κάποιος ήθελε να την κλέψει, θα σκεφτότανε αν ήταν τυλιγμένη με χαρτί ή ζώνη αγνότητας? Βλέπει μια θήκη κιθάρας  χωρίς ασφάλεια. Την ανοίγει, την βουτάει τελείωσε.

 

Εφόσον σου είπανε ότι δεν υπάρχει ασφάλεια για τις αποστολές δεν πονηρεύτικες?

 

Επίσης, η εταιρία δεν είναι υποχρεωμένη να σου κάνει κυριλλε συσκευασία. Δεν προβλέπεται κάτι τέτοιο, και τα υλικά συσκευασίας ΚΟΣΤΙΖΟΥΝ. Πέρα απο μονωτική ταινία και αυτοκολητο "ευθραυστον" δεν σου κάνουν τίποτ άλλο.

 

Πρώτη φορά ακούς έξτρα χρεώσεις για παραπάνω ασφάλεια και σιγουριά? Εδώ το πλαίσιο έχει επέκταση εγγύησης στους υπολογιστές απο 1 σε 3 χρόνια με 100κάτι ευρώ. Τι γίνεται? Σου δίνουν καλύτερο υπολογιστή? Όχι φυσικά. Έχουν κάνει τις στατιστικές τους και το κοστολογούν τόσο.

 

Έτσι και οι κούριερ. Δεν μπορούν να αναλάβουν την ευθύνη του τυχόν αλήτη που θα βουτήξει χωρίς να πληρωθουν παραπάνω. Έχουν κάνει τις στατιστικές τους, πόσα απο τα δέματα κλέβονται, και έχουν βγάλει κοστολόγιο.

 

Αν το θεωρούσες κλεψιά ή δεν γούσταρες γενικώς, μπορούσες να δώσεις 40 ευρώ, να μπείς σε ενα ωραίο καραβάκι, να δεις κανένα γκομενάκι on board, να δείς και το φίλο σου να πιείτε ένα καφέ, και να πάει η κιθάρα με πραγματική ασφάλεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγνώμη για την παρεμβαση μου αλλά θα ήθελα να πω και εγώ 2 πράγματα πάνω στο θέμα .

Το γεγονός ότι η οποιαδήποτε επιχείρηση θέτει κάποιους κανονισμούς ως προς την  λειτουργία της δεν θα πει ότι είναι και νόμοι του κράτους και ούτε ειναι πάντα σύννομοι.

Είχα παρομοιο περιστατικό στο παρελθόν και απλά τους απείλησα με εξώδικο  και απλά χεστηκαν και με πλήρωσαν αφού βέβαια με βγάλαν το λαδι.

 

αν επιτρεπεται για τι ποσο μιλαμε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου