Προς το περιεχόμενο

Κλοπή κιθάρας


maze

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ισως υπαρχει και μια μικρη πιθανοτητα, αν κανεις φασαρια στην εταιρια, αυτος που σου εκλεψε την κιθαρα να κινδυνεψει να χασει τη δουλεια του και η κιθαρα ως εκ του θαυματος να επιστραφει.. ??

 

Μα δεν την ενδιαφέρει την εταιρία.

αν τους βγαλει θεμα ο ευαγγελατος λες να μη τους ενδιαφερει?η μηπως ολοι οι υπαλληλοι των courier ειναι τιμιοι και δεν περναει απο το μυαλο τους πως να εκμεταλευτουνε τους ορους της εταιριας προς οφελος τους?

 

Φίλε maze, ο δημοσιογραφικός (υπό)κοσμος της χώρας, όπως κ το προς το παρόν αδύναμο ΙΝ.ΚΑ, αμφιβάλλω αν θα ενδιαφερθεί να ασχοληθεί με την απώλεια μιας κιθάρας, το οποίο σαν περιστατικό δεν οδηγεί σε δεδικασμένο για την αξιοπιστία της SPEEDEX.

Μόνο αν η εταιρία λάβει μέτρα εναντίον των πιθανών υπόπτων, προβλέπω να βρίσκεις άκρη.

Η νομική εμπλοκή του θέματος, ζημιώνει 100% τον ιδιώτη κατά τη γνώμη μου.

 

Πάντως, σου εύχομαι από καρδιάς να βρεθεί η κιθάρα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 68
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Και κάτι άλλο:

 

Εσένα μπορει να σου φαίνεται γκαντεμιά και πρωτοφανές και εξοργίζεσαι, αλλα για τις εταιρίες τέτοια περιστατικά και γκρίνιες είναι ρουτίνα. Γι αυτό έχουν θέσει και αυτούς τους κανονισμούς και δεν μπορείς να κάνεις τίποτα.

Ο Ευαγγελάτος και οι λοιποί, έχουν χειρότερες σαπίλες να ασχοληθούν.

Και οι εταιρίες όπως η speedex είναι μεγαααααλες. Και ιδιωτικές. Και τις ιδιωτικές εταιριούλες δεν τις πειράζει κανείς τούτους τους χαλεπούς καιρούς...  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ισως υπαρχει και μια μικρη πιθανοτητα, αν κανεις φασαρια στην εταιρια, αυτος που σου εκλεψε την κιθαρα να κινδυνεψει να χασει τη δουλεια του και η κιθαρα ως εκ του θαυματος να επιστραφει.. ??

 

Μα δεν την ενδιαφέρει την εταιρία.

αν τους βγαλει θεμα ο ευαγγελατος λες να μη τους ενδιαφερει?η μηπως ολοι οι υπαλληλοι των courier ειναι τιμιοι και δεν περναει απο το μυαλο τους πως να εκμεταλευτουνε τους ορους της εταιριας προς οφελος τους?

 

Φίλε maze, ο δημοσιογραφικός (υπό)κοσμος της χώρας, όπως κ το προς το παρόν αδύναμο ΙΝ.ΚΑ, αμφιβάλλω αν θα ενδιαφερθεί να ασχοληθεί με την απώλεια μιας κιθάρας, το οποίο σαν περιστατικό δεν οδηγεί σε δεδικασμένο για την αξιοπιστία της SPEEDEX.

Μόνο αν η εταιρία λάβει μέτρα εναντίον των πιθανών υπόπτων, προβλέπω να βρίσκεις άκρη.

Η νομική εμπλοκή του θέματος, ζημιώνει 100% τον ιδιώτη κατά τη γνώμη μου.

 

Πάντως, σου εύχομαι από καρδιάς να βρεθεί η κιθάρα...

το θεμα ειναι οτι εγω εχω κιθαρα και το φιλαρακι μου που την πληρωσε δεν προλαβε ουτε να τη δει! δεν κανουμε κανα ερανο ρε παιδια? 1 ευρο ο ενας..πλακα κανω :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ισως υπαρχει και μια μικρη πιθανοτητα, αν κανεις φασαρια στην εταιρια, αυτος που σου εκλεψε την κιθαρα να κινδυνεψει να χασει τη δουλεια του και η κιθαρα ως εκ του θαυματος να επιστραφει.. ??

 

Μα δεν την ενδιαφέρει την εταιρία.

αν τους βγαλει θεμα ο ευαγγελατος λες να μη τους ενδιαφερει?η μηπως ολοι οι υπαλληλοι των courier ειναι τιμιοι και δεν περναει απο το μυαλο τους πως να εκμεταλευτουνε τους ορους της εταιριας προς οφελος τους?

 

Φίλε maze, ο δημοσιογραφικός (υπό)κοσμος της χώρας, όπως κ το προς το παρόν αδύναμο ΙΝ.ΚΑ, αμφιβάλλω αν θα ενδιαφερθεί να ασχοληθεί με την απώλεια μιας κιθάρας, το οποίο σαν περιστατικό δεν οδηγεί σε δεδικασμένο για την αξιοπιστία της SPEEDEX.

Μόνο αν η εταιρία λάβει μέτρα εναντίον των πιθανών υπόπτων, προβλέπω να βρίσκεις άκρη.

Η νομική εμπλοκή του θέματος, ζημιώνει 100% τον ιδιώτη κατά τη γνώμη μου.

 

Πάντως, σου εύχομαι από καρδιάς να βρεθεί η κιθάρα...

το θεμα ειναι οτι εγω εχω κιθαρα και το φιλαρακι μου που την πληρωσε δεν προλαβε ουτε να τη δει! δεν κανουμε κανα ερανο ρε παιδια? 1 ευρο ο ενας..πλακα κανω :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το θεμα ειναι οτι εγω εχω κιθαρα και το φιλαρακι μου που την πληρωσε δεν προλαβε ουτε να τη δει! δεν κανουμε κανα ερανο ρε παιδια? 1 ευρο ο ενας..πλακα κανω :)

 

Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι με τη σειρά:

 

Αύριο δευτέρα να πάς τελείως τσαμπουκαλίδικα με 1-2 ντεγλέρια φίλους και να κάνετε φασαρία μέσα στο μαγαζί. Στηθείτε απ έξω να ΕΧΟΥΝ ΠΕΛΑΤΕΣ ΜΕΣΑ.

Σε περίπτωση που η δουλειά έχει γίνει απο υπαλλήλους του καταστήματος που έστειλες εσύ, κάνοντας φασαρία, μπορεί να φοβηθούνε ή να φοβηθούν το κάρφωμα απο άλλους συνάδελφους τους, οπότε να στην εμφανίσουν.

Το ίδιο να κάνει και ο φίλος σου στην Αθήνα, στο κατάστημα που θα γινόταν η παραλαβή.

 

Αν δεν γίνει τίποτα με αυτό διεκδίκησε τα 59 ευρώ.

 

Αν δεν πάρεις ούτε τα 59 ευρώ, φαντασιώσου ότι σου έπεσε κάτω και έγινε 1000 κομμάτια ή ότι στην κλέψανε στον δρόμο για την κούριερ.

 

Σε καμμία περίπτωση δεν σου συστήνω να κινηθείς νομικά γιατι θα χάσεις περισσότερα χρήματα και χρόνο, καθώς και θα αγχωθείς και θα τσατιστείς ακόμη περισσότερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγνώμη για την παρεμβαση μου αλλά θα ήθελα να πω και εγώ 2 πράγματα πάνω στο θέμα .

Το γεγονός ότι η οποιαδήποτε επιχείρηση θέτει κάποιους κανονισμούς ως προς την  λειτουργία της δεν θα πει ότι είναι και νόμοι του κράτους και ούτε ειναι πάντα σύννομοι.

Είχα παρομοιο περιστατικό στο παρελθόν και απλά τους απείλησα με εξώδικο  και απλά χεστηκαν και με πλήρωσαν αφού βέβαια με βγάλαν το λαδι.

 

 

Kαι βέβαια ισχύει αυτό. Επειδή έπεσε το μάτι μου σε κάτι κουφά συγγραφής γνωστού άγνωστου (αν και σαν πολιτική μου έχω να μην διαβάζω τα ποστς του), έχω να σημειώσω ότι γνωρίζω προσωπικά από πρώτο χέρι ότι άπειροι όροι που υποτίθεται ότι αποδεχόμαστε καθημερινά (από χώρους σταθμευσεως και συνεργεία μέχρι ψιλά γράμματα σε εγγυήσεις καταστημάτων) είναι παράνομοι και καταχρηστικοί, και ότι αν κάποιος έχει έναν καλό δικηγόρο και κυνηγήσει το θέμα σωστά και μέχρις εσχάτων (αν χρειαστεί - όχι ιδιαίτερα πιθανό) μπορεί κάλλιστα να δικαιωθεί ηθικά και χρηματικά.

 

Τώρα για την Speedex, στο παρελθόν είχα χείριστη εμπειρία από αυτούς σε δέματα που έστελνα από εξωτερικό για Αθήνα. My 0.02$. Maze, ελπίζω να καταλαβαίνεις και να κρίνεις μόνος σου την αξία ορισμένων συμβουλών που παρατίθενται.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αύριο δευτέρα να πάς τελείως τσαμπουκαλίδικα με 1-2 ντεγλέρια φίλους και να κάνετε φασαρία μέσα στο μαγαζί. Στηθείτε απ έξω να ΕΧΟΥΝ ΠΕΛΑΤΕΣ ΜΕΣΑ.

Σε περίπτωση που η δουλειά έχει γίνει απο υπαλλήλους του καταστήματος που έστειλες εσύ, κάνοντας φασαρία, μπορεί να φοβηθούνε ή να φοβηθούν το κάρφωμα απο άλλους συνάδελφους τους, οπότε να στην εμφανίσουν.

Το ίδιο να κάνει και ο φίλος σου στην Αθήνα, στο κατάστημα που θα γινόταν η παραλαβή.

 

.......αν έχετε και όπλα μαζί σας ακόμη καλύτερα.  ::) ::) ::)

 

Πήγαινε αύριο απλά να δεις μήπως βγάλετε άκρη με το καλό, και τις υπερβολές ας τες για αργότερα είναι η γνώμη μου. Τσαμπουκάς με τα λόγια ok (άλλωστε το να είσαι έξαλλος είναι πολύ λογικό) αλλά τώρα "1-2 ντεγλέρια φίλους"...... έλεος..............

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχω να σημειώσω ότι γνωρίζω προσωπικά από πρώτο χέρι ότι άπειροι όροι που υποτίθεται ότι αποδεχόμαστε καθημερινά (από χώρους σταθμευσεως και συνεργεία μέχρι ψιλά γράμματα σε εγγυήσεις καταστημάτων) είναι παράνομοι και καταχρηστικοί, και αν κάποιος έχει έναν καλό δικηγόρο και κυνηγήσει το θέμα σωστά και μέχρις εσχάτων μπορεί κάλλιστα να δικαιωθεί ηθικά και χρηματικά.

 

Ποιός ο λόγος ύπαρξης τους λοιπόν, εφόσον δεν είναι νομικά τεκμηριωμένοι?

Τι θα κοστίσει περισσότερο ψυχολογικά και χρηματικα? Δικαστήριο με καλο(πληρωμένο) δικηγόρο ή καινούρια κιθάρα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...όταν λέω "από πρώτο χέρι" εννοώ μέσω αδελφής και πατέρα που η νομική τους εμπειρία αθροιστικά ξεπερνάει τα... 64 χρόνια.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου