Προς το περιεχόμενο

Πετάλι distortion-Ποιό λέτε???


mobynik

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τι άλλο δοκίμασες μέχρι να καταλήξεις στο bulldog?

 

έχω δοκιμάσει το metal zone, είχα πολύ καιρό το mega distortion απο Boss

έχω παίξει και με το rat..

 

δε καταλαβαίνω που το πας, πάντως όντως δεν έχω παίξει και πολλά για να έχω σφαιρική άποψη.. κυρίως γιατι δε μ'αφήνουν να δοκιμάσω στα μαγαζιά.. έτσι κατέληξα στο bulldog μετά απο άπειρες ώρες στο youtube..

 

βέβαια από τότε μέχρι τώρα έχουν βγεί τα tubeking της ibanez που είναι πολύ καλο έτσι όπως ακούγεται στο site της, αλλά έχει ένα κανάλι

και η νέα σειρά distortion της tech21 που προσομοιάζουν σχολές ενισχυτών και μου φαίνονται πολύ ενδιαφέροντα αλλά ακομα δε βρίσκω αρκετα demo στο ιντερνετ

 

φυσικά αν εννοείς πως το bulldog είναι μακράν σε άλλη κατηγορία τιμής απο τα υπόλοιπα που έχω προσωπικά δοκιμάσει, έχεις δικιο.

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 49
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

 

τουλάχιστον εμένα (που δεν αντέχω τους "πλαστικούς" ήχους των rat / big muff / MT ) μου πάει γάντι

 

ολα καλά , αλλα "πλαστικός" ο ήχος του rat  :o???? ίσως δεν καταλαβαίνω ακριβώς τι εννοείς γιατι νομίζω οτι καθε αλλο παρά πλαστικό μπορεί να το πει κανείς αυτό το πετάλι!

 

δε ξέρω πως να το περιγράψω, μου φάνηκε πολύ άδειος ο ήχος που βγάζει, πολύ "thin", οι πέμπτες πολύ "ψευτικες".. τελοσπάντων αυτά είναι προσωπική κρίση οπότε ίσως δε θάπρεπε καν να τα αναφέρω για να μη διαστρεβλώνω την πληροφόρηση του φίλου...

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χμμμ, μάλον υπάρχει διαφορά στο τι ψάχνει ο καθε ένας απο εμάς σε ένα distorsion!  :)

τίποτα δεν είναι λάθος! είναι προφανές οτι δεν κάνουν όλα τα πετάλια για όλα τα στύλ οπότε δεν αποκλείεται για αυτό που θές να κάνεις το rat να είναι το πλέον ακατάληλλο!

 

πάντως σε γενικές γραμμές το rat είναι κλασσικό και το χρησημοποιούν πάρα πολοί μουσικοί για πολλά χρόνια!

δώσε του μια ευκαιρία του καϊμένου :'( ;)

King for a Day

Fool for a lifetime!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι άλλο δοκίμασες μέχρι να καταλήξεις στο bulldog?

 

έχω δοκιμάσει το metal zone, είχα πολύ καιρό το mega distortion απο Boss

έχω παίξει και με το rat..

 

δε καταλαβαίνω που το πας, πάντως όντως δεν έχω παίξει και πολλά για να έχω σφαιρική άποψη.. κυρίως γιατι δε μ'αφήνουν να δοκιμάσω στα μαγαζιά.. έτσι κατέληξα στο bulldog μετά απο άπειρες ώρες στο youtube..

 

βέβαια από τότε μέχρι τώρα έχουν βγεί τα tubeking της ibanez που είναι πολύ καλο έτσι όπως ακούγεται στο site της, αλλά έχει ένα κανάλι

και η νέα σειρά distortion της tech21 που προσομοιάζουν σχολές ενισχυτών και μου φαίνονται πολύ ενδιαφέροντα αλλά ακομα δε βρίσκω αρκετα demo στο ιντερνετ

 

φυσικά αν εννοείς πως το bulldog είναι μακράν σε άλλη κατηγορία τιμής απο τα υπόλοιπα που έχω προσωπικά δοκιμάσει, έχεις δικιο.

 

Καθαρά εγκυκλοπαιδική η απορία μου δεν το παω πουθενά. Προσπαθώ έτσι να καταλάβω με βάση ποιά ακούσματα κατέληξες στο bulldog. Εγώ π.χ. σε θέμα overdrive κατέληξα χωρίς σχεδόν κανένα πρώτερο άκουσμα και συγκριτικό στο TS7 της Ibanez. Μ'αρέσει γι'αυτό που είναι αλλά δεν το έχω συγκρίνει με άλλα overdrives οπότε με ποιά βάση (εκτός του ότι είναι η "φθηνή" έκδοση του πιο κλασικού ίσως overdrive στο χώρο + είναι φθηνό) να το προτείνω σε κάποιον που ψάχνεται;  ;)

 

Εγώ ψήνομαι τελευταία για κάποια από τα πετάλια του Seymour Duncan όπως το Twin Tube Mayhem, το Powergrid και το Lavabox...

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλά (πάντα κατά την ταπεινή μου γνώμη) εξεζητημένες προτάσεις όπως το... V Twin καλό θα ήταν να λείπουν. Kι εγώ θα μπορούσα πχ. να προτείνω ένα Soldano Supercharger στον πρώτο τυχόντα αλλά δεν το κάνω...  ;)

 

ναι ρε συ, δίκιο έχεις αλλα απλά παραθέτω τις πιθανές λύσεις!  :) το ότι το αναφέρω δεν παει να πεί οτι το προτείνω κι'ολας! (για παράδειγρα προσωπικά το v-twin δεν μου αρέσει ιδιαίτερα!)

 

Ναι, με όλο το σεβασμό αν ξεκινούσαμε να συζητήσουμε όλες τις πιθανές λύσεις για τα δεκαπέντε χιλιάδες πετάλια που έχουμε ακούσει και μπορούμε να προτείνουμε, δεν θα τελειώναμε ούτε σε μια βδομάδα! Προσωπικά δεν θα το κάνω γιατί έχει συζητηθεί στο φόρουμ κατά κόρον στο παρελθόν.

 

Και το V Twin όχι πιθανή αλλά μάλλον... απίθανη λύση είναι για έναν αρχάριο χωρίς πείρα άλλων distortions!  :)

 

Jase μέχρι στιγμής κανένα πετάλι του μπαρμπα-Seymour από αυτά που έχω δει δεν με έχει εμπνεύσει, είτε επειδή του έλειπε κάτι απροσδιόριστο στα σνομπ μου αυτιά, αν και με σαφή λαμπάτο ήχο (Lavabox, Twintube), είτε επειδή ήταν σαφώς μέτριο κατ'εμέ (Τweak Fuzz), είτε γιατί είχε υπερβολικό gain και κακώς δοσμένο (Μayhem), είτε γιατί είχε θαυμάσιο ήχο αλλά ήταν υπερβολικά περίπλοκο στο χειρισμό του (Shape Shifter)*.

 

 

 

*edit: εννοώ ότι έχει πολυπλοκότητα που δεν τη χρειάζεται...

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια χαρά. Σκέφτομαι τελευταία να αγοράσω ένα πετάλι distortion. Μέχρι τώρα έχω χρησιμοποιήσει κάποια της Boss και ένα Vox. Σκέφτομαι κάτι σε rock, alternative, hard rock ήχο. Τι έχετε να προτείνετε από την εμπειρία σας?

Το Boss ds-1 η το RAT θα πρεπει να σε καλυπτουν σε γενικες γραμμες.

Οταν δοκιμαζεις μην κανεις την μεγαλη βλακεια που εκανα και εγω, να κρινω τον ηχο παιζοντας μονος μου στο σπιτι.

 

Κατι που στο μαγαζι η στο σπιτι σου ακουγεται thin η γενικα κατι του λειπει, στην προβα με τους  υπολοιπους μπορει να ακουγεται super WOW !

 

Παντως τα γκαζια των ενισχυτων μου ακουγονται καλυτερα απο ολα τα πεταλια που εχω δοκιμασει μεχρι τωρα.

 

τσαμπα καιει η λαμπα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως τα γκαζια των ενισχυτων μου ακουγονται καλυτερα απο ολα τα πεταλια που εχω δοκιμασει μεχρι τωρα.

 

 

Aυτη ειναι μια διαπιστωση που με εχει απασχολησει και εμενα.....με την οποια μαλλον συμφωνω. Παροτι χρησιμοποιω και τη μια μεθοδο (πεταλακια+HRD καθαρο καναλι) και σκετο ενισχυτη (M.Boogie) και εχω δοκιμασει πληθωρα πεταλιων νομιζω πως παντα το πιο αληθοφανες,ζεστο, καθαρο od/dst το δινει ενας καλα σχεδιασμενος ενισχυτης....

 

Οσον αφορα στο αρχικο ερωτημα σου δεν βλεπω γιατι ενα απλο Boss πεταλι (οπως το ds-1.....ακομα καλυτερα modded) να μην σε καλυψει....Επισης το rat ειναι ενα κλασσικο all around (και καπως marshally) πεταλι....(ισως το μονο που δεν μου αρεσε σε αυτο ειναι και παλι τα μη tight μπασα του)

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

BOSS DS-1 μονταρισμενο σε keeley mode.

 

Δεν εχω ουτε μια βδομαδα που το πηρα απ'τον JAM και εχω μεινει αφωνος.

Επικοινωνησε μαζι του : http://www.jampedals.com/mods.htm

 

και ακου και τα samples ηχων απ'του keeley : http://www.robertkeeley.com/product.php?id=10

 

Aυτο ειναι το πεταλι που χρειαζεσαι. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου