Προς το περιεχόμενο

Πετάλι distortion-Ποιό λέτε???


mobynik

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φίλε dg*, καλωσόρισες, απλά αν παρατήρησες, όλοι γράφουμε ελληνικά κι όχι greeklish...

 

Καλή συνέχεια στο NOIZ ;)

 

Εχεις δίκιο φίλε,η συνήθεια βλέπεις...... ;)

...Saw my reflection and cried...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 49
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Moderator

Κι εγω δεν θα λεγα πάντως ότι ο ήχος του RAT είναι "πλαστικός". Έχω ακούσει Fulltone που είναι λιγότερο πειστικά...

Προσωπική βεβαια γνώμη. Τώρα μια low budget λύση που καλύπτει όλο το φάσμα Overdrive-Distortion, είναι απλά τά Οverdrive/Distortion της Boss (για πιο alternative καταστάσεις ειδικά με έναν fender λαμπάτο) και το Marshal Guv'nor για πιο Classic/Hard Rock καταστάσεις καλύτερο αν ο ενισχυτής είναι τύπου Marshal η αν παίζεις με τρανζιστοράτο ενισχυτή.

Τώρα αν διαθέτεις 200-250 Ευρώ σίγουρα υπάρχουν και καλύτερες προτάσεις...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@if_it_is

Thanks φίλε μου. Μήπως μπορείς να μου πεις σε ποιό μαγαζί δοκίμασες το κάθε πετάλι;

Τα πετάλια της Electroharmonix που αναφέρονται είναι (συνήθως) στον Διαμαντόπουλο, το Vox δεξιά - αριστερά αλλά κυρίως στον Καγμάκη, αυτά της Damage Control (μπλιεαχ) πάλι στον Διαμαντόπουλο και το ΜΙ Audio για την Ελλάδα δεν έχω ιδέα, αν και στο σάιτ τους υπάρχει ελληνικός αντιπρόσωπος.

 

σωστός!! Τα Vox τα βρίσκεις και στο Bon Studio..

 

Τα MI Audio τα φέρνει ο Μεταλλίδης ( http://www.metallidis.gr/ ) απλά δεν ξέρω αν θα τα πετύχεις γιατι με το που τα φέρνει  φεύγουν αμέσως.. αν δεν τα βρείς εκεί μπορείς να πας στο servisάδικο του Jimmy που είναι φίλος με τον Μεταλλίδη και έχει ένα Tube Zone.. Αν του πείς πως ψήνεσαι θα σ αφήσει να το δοκιμάσεις!!

 

Αν δεν το Βρείς πουθενά περνάς κι απ το σπίτι μου να το δεις. ;)

 

Peace :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απορω πως δεν το εχουν αναφερει τα παιδια ακομα...radial tonebone classic η για πιο αγριο ηχο hot british...ειναι λαμπατα πεταλια και νομιζω οτι θα παθεις τρελλη πλακα αν τ ακουσεις...τρομερη ποιοτητα και το καλυτερο true bypass που ειχα ποτε απο πεταλι...εχει πανω ενσωματωμενο eq και φτιαχνεις παπαδες μονο που θελει ωρες ψαξιματος γιατι εστω και ενα χιλιοστο να γυρισεις ενα κουμπι αλλαζει ο ηχος σου...

 

εγω εχω το plexitube και το classic και ειμαι τρελλα ευχαριστημενος...αξιζει να το δοκιμασεις και σε τρανζιστορατο ακομα...δινει τρελλη χροια λαμπας...ο ηχος ειναι marshalliα ετσι?μην περιμενεις soldano,mesa boogie κλπ...κοιτα εδω απο περιεργεια...

 

http://youtube.com/watch?v=l9FgAvpPAe4

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απορω πως δεν το εχουν αναφερει τα παιδια ακομα...radial tonebone classic η για πιο αγριο ηχο hot british...

 

Με τη βοήθεια του search στο φόρουμ θα διαβάζεις μέχρι να... αλλάξεις μουσικά γούστα.

 

Ναι, με όλο το σεβασμό αν ξεκινούσαμε να συζητήσουμε όλες τις πιθανές λύσεις για τα δεκαπέντε χιλιάδες πετάλια που έχουμε ακούσει και μπορούμε να προτείνουμε, δεν θα τελειώναμε ούτε σε μια βδομάδα! Προσωπικά δεν θα το κάνω γιατί έχει συζητηθεί στο φόρουμ κατά κόρον στο παρελθόν.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 μήνες αργότερα...

παντως κατα την αποψη μου, και με μοναδικο κριτηριο ,κυριως τα βιντεο στο youtube, το vox bulldog ειναι μακραν το καλυτερο.......(ψηνομαι πολυ να το παρω!)

Παντως δε μπορω να καταλαβω σε τι δεν καλυπτει τον φιλο μας!

It's a long way to the top....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αρκει να μη βασιστει κανεις στα βιντεο του gearwire. Ο τυπος κανει ο,τι μπορει για να κανει οτιδηποτε πιασουν τα χερακια του να ακουγεται ΣΚΑΤΑ και το καταφέρνει..

πως είναι δυνατον να έχουν τέτοια μηχανήματα και κιθάρες και να μην ξερουν να ηχογραφουν αλλα ούτε και να παίζουν???

 

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ έχω πολύ καιρό τώρα το Vox Bulldog distortion και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος απο αυτό.

είναι true bypass, δικάναλο όπως το θες και είναι πραγματικά αθόρυβο πετάλι. ακόμα και με το gain στο τέρμα, δε κάνει την παραμικρή φασαρία.

το πρωτο κανάλι μπορεί πολύ εύκολα να λειτουργήσει ως booster, ενώ παρέχει και λίγα μεσαία στον ήχο σου α-λα rory gallagher ;) θυμίζει γενικά πολύ τους ήχους εκείνης της εποχής.

το δευτερο κανάλι μπορεί να σε πάει άνετα ως heavy metal ήχους και ίσως πολύ παραπέρα αν βρωμίζει και ο ενισχυτής ;D

το μόνο "μειον" είναι οτι έχει το ίδιο eq (bass-treble) και για τα 2 κανάλια, αλλα έχει και ένα επιπλέον κουμπί που λειτουργεί μόνο στο κανάλι 2 και μπορεί να σου δώσει πολλές επιλογές στον high gain ήχο σου, από "axe" ήχους μέχρι "liquid" ήχους.

 

γενικά είναι πάρα πολύ καλό, άκουσέ το, μπορεί να σου κάνει  ;)

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Ας τον πλακώσει κάποιος στα χαστούκια αυτόν... Όχι μόνο είναι γελοίος που το παίζει παρουσιαστής, προσπαθεί να παρουσιάσει πεταλάκι με τόσο χαμηλή ένταση που όταν παίζει ακούγονται οι χορδές του ακουστικά...

 

Πάντως για το Tonebone έχω να πω ότι είναι ένα από τα λίγα πεταλάκια που έχω ακούσει και με εντυπωσίασε...

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παντως κατα την αποψη μου, και με μοναδικο κριτηριο ,κυριως τα βιντεο στο youtube, το vox bulldog ειναι μακραν το καλυτερο.......(ψηνομαι πολυ να το παρω!)

Παντως δε μπορω να καταλαβω σε τι δεν καλυπτει τον φιλο μας!

+1

file mou kai ego to pira me mono kritirio ta video gt den eixa tin dinatotita na to akouso (dld gourouni sto saki pira).telika akougete poli kalitero apo ta video.....  kai einai  para poli ebelikto....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου