Προς το περιεχόμενο

Πετάλι distortion-Ποιό λέτε???


mobynik

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια χαρά. Σκέφτομαι τελευταία να αγοράσω ένα πετάλι distortion. Μέχρι τώρα έχω χρησιμοποιήσει κάποια της Boss και ένα Vox. Σκέφτομαι κάτι σε rock, alternative, hard rock ήχο. Τι έχετε να προτείνετε από την εμπειρία σας?

 

Υπογραφή....Πρίφτης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 49
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Τα boss και Vox καλύπτουν αυτή την γκάμα των ήχων που θέλεις.... αν δεν σου κάνουν (που δεν βλέπω τον λόγο), μια δοκιμασμένη λύση για εμένα εδώ και 20 χρόνια είναι το παλιό, καλό Rat.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κατ'αρχην αν μιλάς για την ίδια κατηγορία τιμής δεν νομίζω οτι υπάρχουν πολλές εναλακτηκές!

μπορείς αν θέλεις να πας σε πιο overdrive κατηγορία το θρυλικο Tube screamer της ibanez ή το αντίστοιχο της maxon

 

αν ανέβεις λιγο κατηγορία μπορείς να κοιτάξεις κάποια λαμπάτα (mesa boogie V-twin) ή κάποια γνωστά overdrive/distorsion μοντιφικαρισμένα από γνωστούς "μαστορες" (το boss DS-1 modified απο analogman ή keeley, το TS- 9 από τους ίδιους)

 

από την άλλη μπρείς να δοκιμάσεις κάποιο fuzz/distorsion όπως πχ το δοκιμασμένο Big Muff της electro-harmonix

 

και βέβαια όπως είπε και ο φιλτατος frunobulax, ο παλιος καλος αρουραιος είναι πιστός φίλος ολων μας! 

 

 

King for a Day

Fool for a lifetime!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλα καλά, και ο φίλτατος fruno έκανε την πιο απλή, κλασσική κι εύστοχη πρόταση. Με τη βοήθεια του search στο φόρουμ θα διαβάζεις μέχρι να... αλλάξεις μουσικά γούστα. Αλλά (πάντα κατά την ταπεινή μου γνώμη) εξεζητημένες προτάσεις όπως το... V Twin καλό θα ήταν να λείπουν. Kι εγώ θα μπορούσα πχ. να προτείνω ένα Soldano Supercharger στον πρώτο τυχόντα αλλά δεν το κάνω...  ;)

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προσεχε μ'αυτους εδώ μέσα γιατι εκεί που θες να αγοράσεις πετάλι distortion σε βλέπω να καταλήγεις με καμία tele στο χερι... ;D :P :o

 

 

εγώ πάντως έχω το bulldog της vox και με ικανοποιεί πλήρως γιατί έχει πραγματικά απίστευτο φασμα ήχων από στυλ gallagher μεχρι iced earth-style παραμορφώσεις

 

βασικά προτερήματά του είναι το γεγονός οτι πρόκειται για απίστευτα αθόρυβο πετάλι (όχι σα της boss pου είχα παλιά) και έχει 2 κανάλια με 2 διαφορετικούς ήχους.. είναι και true bypass..

τουλάχιστον εμένα (που δεν αντέχω τους "πλαστικούς" ήχους των rat / big muff / MT ) μου πάει γάντι

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλά (πάντα κατά την ταπεινή μου γνώμη) εξεζητημένες προτάσεις όπως το... V Twin καλό θα ήταν να λείπουν. Kι εγώ θα μπορούσα πχ. να προτείνω ένα Soldano Supercharger στον πρώτο τυχόντα αλλά δεν το κάνω...  ;)

 

ναι ρε συ, δίκιο έχεις αλλα απλά παραθέτω τις πιθανές λύσεις!  :) το ότι το αναφέρω δεν παει να πεί οτι το προτείνω κι'ολας! (για παράδειγρα προσωπικά το v-twin δεν μου αρέσει ιδιαίτερα!)

 

περι ορέξεως όμως κολοκιθόπιτεν οπότε ας τα ακούσει όλα και ας αποφασίσει, ουτως ή άλλως η απόφαση είναι στα χέρια του!

 

King for a Day

Fool for a lifetime!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προσεχε μ'αυτους εδώ μέσα γιατι εκεί που θες να αγοράσεις πετάλι distortion σε βλέπω να καταλήγεις με καμία tele στο χερι... ;D :P :o

 

 

εγώ πάντως έχω το bulldog της vox και με ικανοποιεί πλήρως γιατί έχει πραγματικά απίστευτο φασμα ήχων από στυλ gallagher μεχρι iced earth-style παραμορφώσεις

 

βασικά προτερήματά του είναι το γεγονός οτι πρόκειται για απίστευτα αθόρυβο πετάλι (όχι σα της boss pου είχα παλιά) και έχει 2 κανάλια με 2 διαφορετικούς ήχους.. είναι και true bypass..

τουλάχιστον εμένα (που δεν αντέχω τους "πλαστικούς" ήχους των rat / big muff / MT ) μου πάει γάντι

 

Τι άλλο δοκίμασες μέχρι να καταλήξεις στο bulldog?

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

τουλάχιστον εμένα (που δεν αντέχω τους "πλαστικούς" ήχους των rat / big muff / MT ) μου πάει γάντι

 

ολα καλά , αλλα "πλαστικός" ο ήχος του rat  :o???? ίσως δεν καταλαβαίνω ακριβώς τι εννοείς γιατι νομίζω οτι καθε αλλο παρά πλαστικό μπορεί να το πει κανείς αυτό το πετάλι!

King for a Day

Fool for a lifetime!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ θα σου πρότεινα το MI Audio Tube Zone το οποίο είναι το πιό ευέλικτο overdrive/distortion πετάλι που έχω δοκιμάσει!! έχει knobs για να ρυθμίζεις σχεδόν τα πάντα!! απο eq μέχρι ακόμα και την χαλαρότητα των μπάσων σου!! και επίσης λόγω του εκπληκτικού σχεδιασμού απ τον Αυστραλό φίλο μας έχεις 4 clipping στάδια για να είναι τέλειο και σε High και σε Low-Gain καταστάσεις!! ;D ;D ;)

εμένα πάντως με έχει σώσει!!

 

http://www.miaudio.com/TZ1.htm

 

άκου τα Samples και διάβασε αυτά που λέει στο in depth!! ;) :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  Για τα rocktron τα πετάλια τί γνώμη έχετε? Έχετε παίξει ποτέ με το rampage? Μου φάνηκε πολύ καλό High-gain πεταλάκι από Samples που έχω ακούσει...

Remember...relativity...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου