Προς το περιεχόμενο

Focusrite ISA One ή SSL Alphachannel


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σκοπευω συντομα να κανω ενα upgrade στους προενισχυτες μου. Αυτη τη στιγμη εχω ενα Presonus Eureka Channel Strip και ενα Quadmic.

 

Αυτα που "ζαχαρωνω" λοιπον ειναι τα εξης:

 

Focusrite ISA one : Μου αρεσει το γεγονος οτι εχει και ξεχωριστο DI, το οτι εχει τη δυνατοτητα re-amping και κυριως το selectable impedance.

 

SSL Alphachannel: Δεν το εχω ακουσει και εκει ειναι το προβλημα. Ομως μονο και μονο το ονομα SSL προκαλει δεος. Το EQ συνηθως δεν το χρησιμοποιω πριν την ηχογραφηση, ομως ο Limiter που εχει θα φανει αρκετα χρησιμος οταν ο τραγουδιστης αποφασισει στη μεση ενος take οτι θελει να "γκαριξει".

 

Εχω δει και καποιους της UA αλλα δεν θελω να παω για λαμπα προς το παρον. Οχι ακομα τουλαχιστον.

 

Το θεμα ειναι οτι δεν εχω ακουσει κανεναν απο τους δυο προενισχυτες. Εχω διαβασει ενα σωρο κριτικες απο ξενο τυπο αλλα αυτο που θα με ενδιεφερε κυριως ειναι εαν καποιος συμφορουμιτης εχει ακουσει καποιο απο αυτα τα μηχανηματα η εχει καποιο ωστε να μας πει τη γνωμη του.

 

Ευχαριστω εκ των προτερων!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και μη τρελενεσαι με το SSL.

ειναι πιο SSL  στο ονομ παρα στον ηχο.

χρησιμο και το VHD αλλα λιγο.εκει που ξεκιναει να κανει κατι, εχει ηδη φτασει στο τελος το knob.

 

προσωπικη αποψη,παντα, παρε το ISA.αλλα οχι για φωνες.αν θες preamp για φωνη, παρε UA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και μη τρελενεσαι με το SSL.

ειναι πιο SSL  στο ονομ παρα στον ηχο.

χρησιμο και το VHD αλλα λιγο.εκει που ξεκιναει να κανει κατι, εχει ηδη φτασει στο τελος το knob.

 

προσωπικη αποψη,παντα, παρε το ISA.αλλα οχι για φωνες.αν θες preamp για φωνη, παρε UA

 

Ευχαριστω για τις απαντησεις παιδια,

 

Φιλε same τα εχεις ακουσει και τα 2? Καλα μη νομιζεις, δεν "ψαρωνω" με το ονομα αλλα γενικα εχω ακουσει πολυ καλα λογια για το Alpha Channel. Και ειδικα τωρα που επεσε και η τιμη του κατακορυφα...

 

Παρολαυτα, για καποιο λογο (ισως λογω του impedance και του DI) βλεπω με καλο ματι το ISA One. Γιατι ομως οχι για φωνες?Οι Focusrite αν δεν κανω λαθος ειναι ο,τι πρεπει για ηχογραφηση φωνης(παντα λαμβανοντας υποψιν και υποκειμενικα κριτιρια). ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι,εχω ακουσει και τα 2.

προσωπικα μου φανηκε λιγο σκληρο για φωνες.

για την ακριβεια,στην μιξη την ωρα του EQ μου φαινεται πιο ευκολο να δεσεις μια φωνη απο UA παρα απο τον ISA

Αυτο φυσικα δεν ισχυει για ολες τις φωνες και μιλαω για τα δικα μου αυτια παντα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες αργότερα...

Λοιπον λοιπον...

 

Ακουσα τον ISA One. Ειχα τη δυνατοτητα να τον ακουσω για 2 ωρες και να κανω συγκριση με Avalon SP737 και με Neumann U87.

 

Ομολογω οτι μου αρεσε παρα πολυ. Το impedance selection ειδικα το βρισκω πολυ χρησιμο. Μου φανηκε αρκετα καθαρος και αυτο που μου αρεσε ηταν οτι ο ατιμος εχει μπολικο gain.

 

Τωρα το θεμα ειναι οτι δυστυχως δεν ειχα τη δυνατοτητα να το τεσταρω διπλα στον δικο μου Eureka και το Quadmic της RME. Αυτο που δεν θελω να συμβει ειναι να μη δω διαφορα σε σχεση με τους προενισχυτες που ηδη εχω.

 

Και επειδη και ο ISA ειναι solid state, ισως να μην μου προσφερει κατι ιδιαιτερο ή διαφορετικο σε σχεση με τα λεφτα που θα δωσω.

 

Σκεφτομαι να κοιταξω και λιγο προς λαμπα (κατα το ημισυ) ...ναι...αλλαξα γνωμη...

 

Εχει ακουσει κανεις στον Twin Finity της UA? Θα με ενδιεφερε ενας προενισχυτης που να μπορει να μου δωσει λιγο χρωμα αλλα οταν δεν το θελω αυτο να γυριζω στην καθαροτητα του solid state κυκλωματος.

 

Αλλο ενα που με ενδιαφερει ειναι το Channel One της SPL αλλα σε αυτο με χαλαει οτι ειναι hybrid συνεχεια, δηλαδη δε μπορεις να τον κανεις 100%λαμπα ή 100% solid state οπως τον UA.

 

Θα προσπαθησω να τους ακουσω φυσικα το συντομοτερο αλλα οι γνωμες σας ειναι εξισου χρησιμες.

 

:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα με ενδιεφερε και εμενα μια γνωμη για το Twin Finity...

 

Aπ'οτι εχω καταλαβει ο συγκεκριμενος δεν ειναι και πολυ διαδεδομενος στην Ελλαδα. Και γενικα απ'οτι εχω καταλαβει ο περισσοτερος κοσμος εχει ή small/small to medium budget προενισχυσεις ή high end. Οποτε για τους medium to high budget δεν υπαρχουν πολλες αποψεις εκτος απο τα best sellers. Το χειροτερο ειναι οτι ακριβως επειδη δεν ειναι high end δεν μπορεις να πας σε ενα καλο studio να τους ακουσεις γιατι εκει εχουν συνηθως προενισχυσεις αλλης κατηγοριας.

 

Για τον Twin Finity δεν ξερω ακομα αλλα ο ISA One μου αρεσε πολυ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή το όνομα focusrite είναι πολύ "λαμπερό" και επειδή ό,τι λάμπει ΔΕΝ είναι πάντα χρυσός, δεν θα παραξενευόμουν καθόλου αν το isa one, τελικά σου φανεί "λιγότερο" από το eureka που ήδη έχεις, το οποίο για τα λεφτά του είναι πολύ αξιοπρεπές.

Σε επίπεδο καθαρά ηχητικό,αδιαφορώντας για τα "καλούδια" τα οποία προσφέρονται πλέον απλόχερα σε διάφορες low budget, all-in-one υλοποιήσεις, θυμίζω ότι η καινούργια σειρα ISA της εν λόγω εταιρείας, ουδεμία σχέση έχει με τα απίστευτα ISA 215, ή ISA 115 του παρελθόντος, τα οποία τα είχε φτιάξει ο NEVE με τα χεράκια του.

Αν θέλεις ΜΕΓΑΛΟ ήχο, δες αυτό http://www.noiz.gr/index.php?action=classifieds;sa=view;id=9726

και αγόρασε το, αφού το ακούσεις βέβαια (θα το χτυπούσα εγώ αν δεν είχα ήδη δύο).

Είναι ότι πιο ζεστό και σωστά χρωματισμένο έχω ακούσει μετά το ίδιο το 1073 ,του οποίου αποτελεί αντίγραφο. Δεν γνωρίζω γιατί το πουλάει ο συγκεκριμένος φίλος, αλλά θεωρώ ότι πρέπει να το ακούσεις, αν μη τί άλλο...

Αν θέλεις κάτι τελείως transparent, η εμπειρία μου λέει Millennia, ή Grace design,αλλά το budget ανεβαίνει...

www.onlinerecording.org

forever changes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικα  ειχα την τυχη να εχω για demo στο χωρο μου με τα μικροφωνα μου, τα ηχεια μου και την καρτα ηχου μου τον Twin Finity και τον Gain Station της SPL.

 

Πρωτη φορα μου δοθηκε η ευκαιρια να ακουσω και να περασω τοσες διαφορετικες πηγες(οσες μπορουσα) μεσα απο διαφορετικους προενισχυτες πριν αγορασω.

 

Ακομα ειμαι στο ψαξιμο με τους 2 αυτους με ακρως θετικα αποτελεσματα, επανερχομαι συντομα :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου