Προς το περιεχόμενο

Focusrite ISA One ή SSL Alphachannel


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τελικα  ειχα την τυχη να εχω για demo στο χωρο μου με τα μικροφωνα μου, τα ηχεια μου και την καρτα ηχου μου τον Twin Finity και τον Gain Station της SPL.

 

Πρωτη φορα μου δοθηκε η ευκαιρια να ακουσω και να περασω τοσες διαφορετικες πηγες(οσες μπορουσα) μεσα απο διαφορετικους προενισχυτες πριν αγορασω.

 

Ακομα ειμαι στο ψαξιμο με τους 2 αυτους με ακρως θετικα αποτελεσματα, επανερχομαι συντομα :)

 

Πώς σου φάνηκε ο Twin Finity? Θα με ενδιέφερε και εμένα να τον ακούσω. Είμαι περίεργος να ακούσω μια πιο οικονομική υλοποίηση από την Universal Audio κυρίως για field ηχογράφηση αλλά και για το studio.

 

Πώς τα άκουσες στο χώρο σου θα μας πεις? :P

 

Θεωρώ ότι η ακρόαση πριν την αγορά προενισχυτή είναι κάτι απαραίτητο. Και αν μπορείς να το κάνεις με τα δικά σου μικρόφωνα ακόμα καλύτερα.

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο που μου αρεσε κυριως στον Twin Finity ειναι η δυνατοτητα να υπεροδηγησεις τη λαμπα κατι που μου αρεσε σε μπασο και ηλεκτρικη κιθαρα. Σε φωνη μου αρεσε καλυτερα το solid state κυκλωμα του. Θα συμφωνησω με τη review του Sound On Sound οτι θα ηταν πολυ καλυτερα αν υπηρχε ξεχωριστο Gain pot για καθε ενα απο τα δυο κυκλωματα (λαμπα και τρανζιστορ) ωστε να εχεις σαν βαση τον καθαρο ηχο αλλα απο την αλλη να υπεροδηγεις τη λαμπα και να κανεις blend καθαρο ηχο κατα βαση με λιγο saturation απο τη λαμπα. Αλλα μην τα θελουμε και ολα.

 

Αυτος που με εξεπληξε πολυ ευχαριστα ηταν ο Gain Station. Πολυ καθαρος, και το Tube section του επισης πολυ ζεστο και ησυχο. Ωστοσο δεν μπορει να γινει τοσο ακραιο οσο στον Twin Finity.

 

Και τους 2 προενισχυτες μου τους εδωσε για demo το Unison Audiostore. Ενταξει, για να λεμε τα καλα οταν πρεπει, τα παιδια ηταν ακρως εξυπηρετικα και προθυμα να μου δωσουν για demo ο,τι προενισχυση τους ζητησα και μπορεσαν να βρουν ετοιμοπαραδοτη στην Ελλαδα. Ευτυχως τα πραγματα αρχιζουν να αλλαζουν και στη χωρα μας επιτελους. Παλια αγοραζαμε με τα ματια(η μαλλον τα αυτια ;D) κλειστα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου