Προς το περιεχόμενο

Πετάλι distortion-Ποιό λέτε???


mobynik

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Jase μέχρι στιγμής κανένα πετάλι του μπαρμπα-Seymour από αυτά που έχω δει δεν με έχει εμπνεύσει, είτε επειδή του έλειπε κάτι απροσδιόριστο στα σνομπ μου αυτιά, αν και με σαφή λαμπάτο ήχο (Lavabox, Twintube), είτε επειδή ήταν σαφώς μέτριο κατ'εμέ (Τweak Fuzz), είτε γιατί είχε υπερβολικό gain και κακώς δοσμένο (Μayhem), είτε γιατί είχε θαυμάσιο ήχο αλλά ήταν υπερβολικά περίπλοκο στο χειρισμό του (Shape Shifter).

 

Μέχρι τώρα μόνο απ'το νετ τα έχω ακούσει (δηλαδή δεν τα έχω ακούσει στην ουσία). Ήλπιζα το Metal Mayhem να ήταν καλύτερο απ'ότι το περιγράφεις γιατί ψάχνω για καλή και φορητή καφρίλα εδώ και καιρό και τουλάχιστον στους μαγνήτες ο γερο-Seymour με έχει βγάλει ασπροπρόσωπο.

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 49
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Koίτα βρε Jase, πρέπει οπωσδήποτε να το ακούσεις, μην με ακούς εμένα. Απλά μου φάνηκε ότι το gain του ενώ είναι σχεδιασμένο να σου... παίρνει το κεφάλι, μοιραία λόγω αποκεφαλισμού σου παίρνει και τα αυτιά.  ;D Και η default λύση για μένα για την πιο ωραια και μουσικη καφριλα είναι το dist προερχόμενο από τον ίδιο τον ενισχυτή. Πχ την ανατριχίλα που έχω νιώσει όταν ακούω από κοντά Mesa Rec και ακόμη περισσότερο τον Rivera Κnucklehead δεν νομίζω ότι θα τη νιώσω ποτέ από πετάλι (και ο τελευταίος έχει και θανατηφόρα καθαρά).

 

Τώρα θα μου πεις, τι μου λες... φορητή καφρίλα ζήτησα, όχι έναν πανάκριβο ενισχυτή. Νομίζω ότι αν πάρεις κάποιο dist και μετά από αυτό βάλεις ένα overdrive (ειδικά λαμπάτο), θα έχεις καλά αποτελέσματα. Ή να βάλεις ένα dist να δουλεύει πάνω σε "γρέζι" προερχόμενο από ενισχυτή. Εξαρτάται και πόσο φορητή τη θες, πχ ενισχυτή combo ή πετάλι; Πάρε μια Ακατανόμαστη να ξεμπερδεύεις!  :D

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και δεν είμαι και τόσο fan των high gain πεταλιών, θα σου πρότεινα να ακούσεις ένα πετάλι που μου φάνηκε ενδιαφέρον και κοντά σε αυτό που νομίζω ότι ψάχνεις:

 

 

το Black Magic του "δικού μας" electric wizard:

http://www.crazytubecircuits.com/black_magic.htm

 

1s.jpg

 

Σου ξαναλέω ότι δεν έχω την τρελή εμπειρία από πετάλια distortion, αλλά ήταν το μόνο distortion από όσα έγω δοκιμάσει, το οποίο ευχαριστήθηκα παίζοντας ;)

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω παίξει μαζί του και δεν μου άρεσε ιδιαίτερα... σαν βελτιωμένη (καραβελτιωμένη όμως) έκδοση του DS1 μου ακούστηκε, με μεγαλύτερη ευελιξία. Επειδή παρέπεμπε σε ήχο Randy Rhoads που δεν τον πάω με τίποτα (τον ήχο δλδ), δεν το συμπάθησα...

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

File mou,gia ta styl mousikis pou eipes nomizw oti to rat 8a se afhsei me to stoma anoixto!!!mporeis na pai3eis apo blues mexri metal me to sygkekrimeno petali-k einai sxetika f8ino gia tin poiotita tou.........

...Saw my reflection and cried...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε dg*, καλωσόρισες, απλά αν παρατήρησες, όλοι γράφουμε ελληνικά κι όχι greeklish...

 

Καλή συνέχεια στο NOIZ ;)

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Ολα τα κλιπάροντα εφφέ έχουν την ιδιαιτερότητα να επηρρεάζονται έτονα από τον ενισχυτή (και τα εφφέ) που ακολουθούν. Και βέβαια, από την κιθάρα που θα "πέσει" πάνω τους. Είναι σημαντικό να αξιολογούνται τα gasια στο δικό μας setup για να έχουμε καλύτερη εικόνα.  

 

Και αφού είπα αυτό, να αναφέρω κι εγώ το το big muff, το RAT και από τα λίγο πιο ακριβά to tube zone (κουμπιά να δει το μάτι σου εκεί...).

 

 

dg*, καλώς ήλθες... άκουσες τι είπε ο κ. Elavd?  :)

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λοιπον mobynick εγω σου προτείνω να δοκιμάσεις το BOSS HM-2 (heavy metal 2)

 

δεν κυκλοφορει πλεον αλλα συχνα εμφανιζεται στις αγγελίες σε εξευτελιστικές τιμές (γυρω στα 30 ευρω).

 

για alternative ήχο ειναι τελειο και ακομη και να μην το εχεις σαν βασικό distortion ενα ακομη track με hm-2 σε studio ή σε live ΓΑ**ΕΙ! Ειδικά με τέλε και μονοπήνιες κιθάρες ξεχωρίζει μεσα στην μίξη και δίνει φοβερό ηχόχρωμα στον ήχο!

 

εγω σου προτείνω ανεπιφύλακτα να πάρεις ενα, η τιμη ειναι εξευτελιστική οπως ειπαμε και ακόμη και να μην σαρεσει ο ήχος του σίγουρα αν στο στούντιο κανεις ενα overdub με κιθαρα μεσα απο hm-2 θα ακούγεται απίστευτο!  ;)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Koίτα βρε Jase, πρέπει οπωσδήποτε να το ακούσεις, μην με ακούς εμένα. Απλά μου φάνηκε ότι το gain του ενώ είναι σχεδιασμένο να σου... παίρνει το κεφάλι, μοιραία λόγω αποκεφαλισμού σου παίρνει και τα αυτιά.  ;D

 

roflmfao.jpg

;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D

 

 

Και η default λύση για μένα για την πιο ωραια και μουσικη καφριλα είναι το dist προερχόμενο από τον ίδιο τον ενισχυτή. Πχ την ανατριχίλα που έχω νιώσει όταν ακούω από κοντά Mesa Rec και ακόμη περισσότερο τον Rivera Κnucklehead δεν νομίζω ότι θα τη νιώσω ποτέ από πετάλι (και ο τελευταίος έχει και θανατηφόρα καθαρά).

 

Τώρα θα μου πεις, τι μου λες... φορητή καφρίλα ζήτησα, όχι έναν πανάκριβο ενισχυτή. Νομίζω ότι αν πάρεις κάποιο dist και μετά από αυτό βάλεις ένα overdrive (ειδικά λαμπάτο), θα έχεις καλά αποτελέσματα. Ή να βάλεις ένα dist να δουλεύει πάνω σε "γρέζι" προερχόμενο από ενισχυτή. Εξαρτάται και πόσο φορητή τη θες, πχ ενισχυτή combo ή πετάλι; Πάρε μια Ακατανόμαστη να ξεμπερδεύεις!  :D

 

όχι σε λίγο θα μου πεις να πάρω και τέλε  :D

 

Σοβαρά τώρα, το όλο θέμα κάπου με προβληματίζει. Συμφωνώ το καλύτερο είναι να παίρνω την παραμόρφωσή μου απ'τον ενισχυτή αλλά το πρόβλημα είναι ότι σε πρόβες και gigs μπορεί να σου τύχει άπό παντόφλα μέχρι κάτι εξαιρετικό. Οπότε έχουμε δυο περιπτώσεις:

 

1. Ο ήχος μου αλλάζει αναγκαστικά από ενισχυτή σε ενισχυτή, πολλές φορές προς το χειρότερο.

 

2. Άλλες φορές ξοδεύω πολύ ώρα μέχρι να καταλήξω σε καλό ήχο και άλλες φορές δεν έχω αυτή τη δυνατότητα χρονικά οπότε και συμβιβάζομαι αναγκαστικά με μέτριο ήχο που στην τελική δεν ταιριάζει με την υπόλοιπη μπάντα.

 

 

Οπότε απ'τη στιγμή που το μόνο που ελέγχω είναι η κιθάρα και τα πετάλια, αν υπήρχε ένα Pedal set που θα μου εξασφάλιζε σταθερή ποιότητα καφρίλας από ενισχυτή σε ενισχυτή με απόκλιση +/-10% θα ήμουν πανευτυχής.

 

Αλλά μάλλον είναι ουτοπία αυτό το πράγμα.

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου