Προς το περιεχόμενο

Τι πιστεύετε ότι καθορίζει την τιμή ενός μεταχειρισμένου synth ?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αυτό που καθορίζει την τιμή ενός αντικειμένου (μεταχειρισμένου) είναι η ποσοστιαία έκπτωσή της από την αρχική τιμή συναρτώμενη με την κατάσταση στην οποία βρίσκεται

 

Να δώσω εγώ ένα παράδειγμα: Roland TB-303 100 ευρώ (αντιστοιχία) το 1983-84, 1200 ευρώ το 1995 (με την έκπτωση που λέει ο Wow!).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 27
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Αυτό που καθορίζει την τιμή ενός αντικειμένου (μεταχειρισμένου) είναι η ποσοστιαία έκπτωσή της από την αρχική τιμή συναρτώμενη με την κατάσταση στην οποία βρίσκεται

 

Να δώσω εγώ ένα παράδειγμα: Roland TB-303 100 ευρώ (αντιστοιχία) το 1983-84, 1200 ευρώ το 1995 (με την έκπτωση που λέει ο Wow!).

 

Οκ. Μιλάμε για ένα όργανο που την δεκαετία του '90 χρησιμοποιήθηκε κατά κόρον και έτυχε ο ήχος του να είναι δημοφιλής εκείνα τα χρόνια σε οτιδήποτε είχε να κάνει με dance μουσική και έτσι η τιμή του αυξήθηκε κατακόρυφα... Το TB-303 είχε αρχική τιμή πώλησης (κυκλοφορία τέλος του '82) 395$. Βέβαια δεν μπορώ να χρησιμοποιήσω ευρώ και ουτε ξέρω την αντιστοιχία δραχμής και δολλαρίου το 1982. Το μόνο που θυμάμαι είναι ότι ένα Μικυ Μαους περιοδικό έκανε 5 δραχμές τότε  :D !!! Δεν μπορεί κανείς όμως να αγοράσει σήμερα ένα παιδικό περιοδικό με 0.015 ευρωλεπτά.

 

Εγώ θα επιμείνω και θα φέρω το παράδειγμα για το οποίο ξεκίνησε η όλη συζήτηση. 

 

Korg Microkorg : 2002 Αρχική τιμη 500 ευρώ.

                      2008 Τρέχουσα καλύτερη τιμή καινούριου 338.

                      2008 Τιμή μεταχειρισμένου ???

 

Εύκολη απάντηση  : Τράβα πάρε ένα καινούριο και μην μας πρίζεις ρε μεγάλε .....

Δύσκολη απάντηση : (Γράψτε εσείς !!!  :D)

Nothing is said that has not been said before...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να δώσω εγώ ένα παράδειγμα: Roland TB-303 100 ευρώ (αντιστοιχία) το 1983-84, 1200 ευρώ το 1995 (με την έκπτωση που λέει ο Wow!).

 

Γραφικοί, ψώνια και παιδιά με εύπορους συγγενείς υπάρχουν παντού. Που να δεις τι γίνεται στην αγορά των ψαροντούφεκων.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ. Μιλάμε για ένα όργανο που την δεκαετία του '90 χρησιμοποιήθηκε κατά κόρον και έτυχε ο ήχος του να είναι δημοφιλής εκείνα τα χρόνια σε οτιδήποτε είχε να κάνει με dance μουσική και έτσι η τιμή του αυξήθηκε κατακόρυφα... Το TB-303 είχε αρχική τιμή πώλησης (κυκλοφορία τέλος του '82) 395$. Βέβαια δεν μπορώ να χρησιμοποιήσω ευρώ και ουτε ξέρω την αντιστοιχία δραχμής και δολλαρίου το 1982. Το μόνο που θυμάμαι είναι ότι ένα Μικυ Μαους περιοδικό έκανε 5 δραχμές τότε  :D !!! Δεν μπορεί κανείς όμως να αγοράσει σήμερα ένα παιδικό περιοδικό με 0.015 ευρωλεπτά.

 

Ακριβώς.

Το παράδειγμα που είπες OurDarkness είναι απόλυτα άκυρο.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που καθορίζει την τιμή ενός αντικειμένου (μεταχειρισμένου) είναι η ποσοστιαία έκπτωσή της από την αρχική τιμή συναρτώμενη με την κατάσταση στην οποία βρίσκεται

 

Να δώσω εγώ ένα παράδειγμα: Roland TB-303 100 ευρώ (αντιστοιχία) το 1983-84, 1200 ευρώ το 1995 (με την έκπτωση που λέει ο Wow!).

 

Οκ. Μιλάμε για ένα όργανο που την δεκαετία του '90 χρησιμοποιήθηκε κατά κόρον και έτυχε ο ήχος του να είναι δημοφιλής εκείνα τα χρόνια σε οτιδήποτε είχε να κάνει με dance μουσική και έτσι η τιμή του αυξήθηκε κατακόρυφα... Το TB-303 είχε αρχική τιμή πώλησης (κυκλοφορία τέλος του '82) 395$. Βέβαια δεν μπορώ να χρησιμοποιήσω ευρώ και ουτε ξέρω την αντιστοιχία δραχμής και δολλαρίου το 1982. Το μόνο που θυμάμαι είναι ότι ένα Μικυ Μαους περιοδικό έκανε 5 δραχμές τότε  :D !!! Δεν μπορεί κανείς όμως να αγοράσει σήμερα ένα παιδικό περιοδικό με 0.015 ευρωλεπτά.

 

Εγώ θα επιμείνω και θα φέρω το παράδειγμα για το οποίο ξεκίνησε η όλη συζήτηση. 

 

Korg Microkorg : 2002 Αρχική τιμη 500 ευρώ.

                       2008 Τρέχουσα καλύτερη τιμή καινούριου 338.

                       2008 Τιμή μεταχειρισμένου ???

 

Εύκολη απάντηση   : Τράβα πάρε ένα καινούριο και μην μας πρίζεις ρε μεγάλε .....

Δύσκολη απάντηση : (Γράψτε εσείς !!!  :D)

Nothing is said that has not been said before...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατ' αρχάς, το TB-303 έχει δυστυχώς ή ευτυχώς ιστορία και το ανέφερα εδώ για ευνόητους λόγους αλλά προφανώς δεν καταλάβετε την ειρωνεία. Το MicroKorg προς το παρόν δεν έχει. Όταν μετά από 20 χρόνια αναδείξει κάποιο x είδος μουσικής και ανεβεί η τιμή του σε εξωφρενικά ύψη τότε μπορούμε να ξανασυζητήσουμε τους παράγοντες πως, πότε και γιατί. Το πόσο θέλει ο καθένας να πουλήσει κάτι δεν έχει απαραίτητα σχέση με το πόσο προτίθεται να δώσει κάποιος για να το αγοράσει. Ούτε το αντίστροφο ισχύει. Και επίσης να σας πω ότι σε αρκετές περιπτώσεις δεν επαφίεται καν στο ζήτημα της αγοράς - ζήτησης. Ούτε σχετίζεται απαραίτητα με την ηλικία του synth και ούτε με το πόσο το μεταχειρίστηκε κάποιος, και συνεπώς αυτό περί ποσοστιαίας έκπτωσης δεν ευσταθεί. Η μάλλον για να το θέσω καλύτερα παραείναι γενικό για να ευσταθεί, εξού και η απάντησή μου.

 

Το μόνο που θυμάμαι είναι ότι ένα Μικυ Μαους περιοδικό έκανε 5 δραχμές τότε  !!! Δεν μπορεί κανείς όμως να αγοράσει σήμερα ένα παιδικό περιοδικό με 0.015 ευρωλεπτά.

 

Παίδες, pliz, δείτε λίγο παραπέρα. Ρωτάς τι καθορίζει την τιμή ενός μεταχειρισμένου synth. Για ποιόν; Για μένα; Για σένα; ΑΝ το MicroKorg σου ήταν σαράβαλο και είχε την υπογραφή του αγαπημένου καλλιτέχνη κάποιου, ένας fan του θα στο αγόραζε χθες για όσο ζητούσες και θα έλεγε και ευχαριστώ. Εμένα με αφήνει παγερά αδιάφορο όπως και να χει. Νομίζετε ότι το θέμα παραμένει εκεί; Υπάρχει μία αποθήκη στις Συκιές στην Θεσσαλονίκη, ο τύπος έχει παλιά αναλογικά synth και απλά δεν ξέρει τι έχει. Αν ήξερε, θα τα πουλούσε στην ίδια τιμή; Τις προάλλες έρχεται μια γιαγιά στο Νάκα με μία κουβέρτα παραμάσχαλα και μέσα έχει ένα Oberheim Matrix 12, το οποίο ήθελε κάποιο service για να μπορέσει να το κάνει δώρο στο εγγονάκι της  :o. Όλοι οι πωλητές έμειναν παγωτό, κάποιος προσφέρθηκε επιτόπου να το αγοράσει αλλά η γιαγιά ανένδοτη (φυσικά για άλλους λόγους). ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δε μου δινεις και τη διευθυνση στις Συκιες να παω να τον βρω που θελω να τον ρωτησω κατι?  :P

 

Παράθεση

Αυτό που καθορίζει την τιμή ενός αντικειμένου (μεταχειρισμένου) είναι η ποσοστιαία έκπτωσή της από την αρχική τιμή συναρτώμενη με την κατάσταση στην οποία βρίσκεται

 

κατι οπως γινεται με τα περισσοτερα μεταχειρισμενα αυτοκινητα, ε?

αυτα που ειπωθηκαν για 303 & minimoog ειναι σαφως εξαιρεσεις του κανονα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτα που ειπωθηκαν για 303 & minimoog ειναι σαφως εξαιρεσεις του κανονα.

 

Xmm, δεν είμαι και πολύ σίγουρος. Refurbished Roland Jupiter 8 στις 6.000 ευρώ; 4πλάσια τιμή απ' ότι θα το αγόραζα το 83-84;  >:(  Να μιλήσουμε για vintage Neve κονσόλες και EQ, Les Paul, Pultec, API, Moog, Oberheim, ARP, Sequential Circuits, EMS, Universal Audio compressors, vintage U47 μικρόφωνα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν την εχεις την 'αρρωστια' το παλευεις, μαζευεις τα χρηματα κ τα δινεις.. αν πραγματικα θες το συγκεκριμενο synth. αν απο την αλλη δε σε ενδιαφερει το απολυτο, αλλα κατι για να ξεγελιεσαι, τοτε παρε ενα midi keyboard και το arturia jupiter 8v και εισαι καλυμενος.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει μία αποθήκη στις Συκιές στην Θεσσαλονίκη, ο τύπος έχει παλιά αναλογικά synth και απλά δεν ξέρει τι έχει. Αν ήξερε, θα τα πουλούσε στην ίδια τιμή;

our darkness, αυτό με την αποθηκη, όντως υπάρχει? μίλησε μας λίγο για τις Συκιές :o :o

www.onlinerecording.org

forever changes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου