Προς το περιεχόμενο

2x12 καμπίνα για Jensen Concert Vibranto Alnico


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα στα ναυτάκια τα ζουμπουρλούδικα!

 

Θα ήθελα τις προτάσεις σας για 2x12 καμπίνα για τα αγαπημένα μου Jensen LMI-125 Concert Vibranto.

 

Στοχεύω στην στο best bang for the buck χωρίς να βάζω ανώτατο όριο στο budget. Θέλω κάτι που θα αναδείξει το μέγιστο που έχουν να δώσουν. DYI μέχρι boutique κατασκευές, όλες οι προτάσεις ευπρόσδεκτες! Προτιμώ κάτι σε vintage κατάσταση και open-back. Δυστυχώς δεν έχω μεγάλη εμπειρία πάνω στο θέμα.

 

Μέχρι στιγμής είχα σταμπάρει κάποιες καμπίνες στον Tube Amp Doctor. Αν κάποιος έχει γενικά εμπειρία θα εκτιμούσα πάρα πολύ την άποψή του!

 

Σας μερσώ πολύ!

 

 

p.s. αναγκαστικά το A/B με τις strat που σχεδίαζα μπαίνει στο ψυγείο μέχρι να φτιάξω τον ΑΝΑΞ και την καμπίνα.

 

Λίγα λόγια για το πως ξεκίνησε το όλο θέμα:

Εδώ και μερικές βδομάδες ο ΑΝΑΞ μου είχε αρχίσει να χάνει σε ένταση και να βρωμίζει αρκετά πιο νωρίς. Από τότε που τον απέκτησα ήθελα να του κάνω ρεκτιφιέ και ζυγοστάθμιση αλλά η δουλειά έπρεπε να γίνει σωστά και χρόνος δεν υπήρχε. Τώρα πλεον έχουν αρχίσει και τα φτύνουν οι αντιστάσεις του ενός (ή δυο)  Watt κάτω απ'τις τελικές λάμπες, οπότε αναγκαστικά μπαίνει στο χειρουργικό τραπέζι.

 

Μιας και η διάγνωση είχε γίνει ήδη και θα γίνει και γενικό ρεκτιφιέ όπου χρειάζεται, είπα να βγάλω για πρώτη φορά τα μεγάφωνα απ'την καμπίνα για έλεγχο και να δω σε τι κατάσταση βρίσκεται η καμπίνα, μιας και ήταν αρκετά παλιά και είχε υποστεί αρκετές αλλοιώσεις απ'τον προηγούμενο κάτοχο (βλ. αφαίρεση grill-cloth, εγκατάσταση ζεύγους tweeter στο baffle για να μπιστάει καλύτερα, εγκατάσταση 10" ανεμιστήρα με ενσωματωμένο μετασχηματιστή (!) στο πλάι), συν το γεγονός ότι πρέπει να έχει δει τα μισά πανηγύρια που έγιναν στην ελληνική επικράτεια τα τελευταία 30 χρόνια.

 

Η απογοήτευσή μου με την καμπίνα ήταν αρκετά μεγάλη...τελικά δεν είναι μασίφ η καμπίνα. Τα πίσω "καπάκια" της καμπίνας ήταν μόνο. Ο ήχος της κάθε άλλο που με χάλαγε αλλά διαπίστωσα ότι η καμπίνα τα είχε φάει τα ψωμιά της οπότε αποφάσισα να πάω για μια καμπίνα 2x12 για τα ηχεία άμεσα και να φτιάξω/αγοράσω μια κεφαλή για τον ενισχυτή όταν επισκευαστεί με το καλό.

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

www.tube-town.de κοίταξες; Μια χαρά είναι ο TAD, αλλά ολίγον τσιμπημένος.

 

Για τις καμπίνες του tube-town έχω υπόψιν μόνο τα πολύ καλά λόγια του guru Mr Electrictabs (από την εποχή που ήμουν κι εγώ στο κυνήγι μιας 2x12, επιδίωξη που τελικά εγκαταλείφθηκε).

 

Για δες εδώ:

 

http://www.tube-town.net/ttstore/product_info.php/info/p2143_TT-Speaker-Cab-2-12--REX-Pro.html

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Thanx Earendil, έριξα μια ματιά και πραγματικά με τραβάνε περισσότερο απ'του TAD. Οι τιμές είναι πολύ καλές.

 

Μου άρεσε πολύ το Rex Pro, απλά δεν ξέρω αν λόγω του "vintage Fender-οειδούς" προσανατολισμού των μεγαφώνων θα πρέπει να προτιμήσω κάτι σε pine, όπως αυτά:

 

http://www.tube-town.net/ttstore/product_info.php/info/p1666_TT-Fender-Style-2-12--Extension-Cab-Blackface.html

 

http://www.tube-town.net/ttstore/product_info.php/info/p1833_TT-American-Series-2-12-.html

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Thanx Earendil, έριξα μια ματιά και πραγματικά με τραβάνε περισσότερο απ'του TAD. Οι τιμές είναι πολύ καλές.

 

Μου άρεσε πολύ το Rex Pro, απλά δεν ξέρω αν λόγω του "vintage Fender-οειδούς" προσανατολισμού των μεγαφώνων θα πρέπει να προτιμήσω κάτι σε pine, όπως αυτά:

 

http://www.tube-town.net/ttstore/product_info.php/info/p1666_TT-Fender-Style-2-12--Extension-Cab-Blackface.html

 

http://www.tube-town.net/ttstore/product_info.php/info/p1833_TT-American-Series-2-12-.html

 

Αισθητικά, σίγουρα θα είναι πιό ταιριαστό. Γιατί δεν κάνεις έναν κόπο να τους στείλεις mail με την περίπτωση σου, απαντάνε γρήγορα και έχουν ενδιαφέρουσες ιδέες. Με μένα έχουν υπάρξει εξυπηρετικότατοι, και δεν έχω ψωνίσει ούτε (καμμένη) λάμπα...

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H απάντηση απ'το TT:

 

well, I would NOT use the 212 Fender Ext Cab due to its size. The 212

REX or REX Pro woul dbe much better and also easiere to handle but the

look is more modern. If this is OK, we can go for the 212REX Pro.

Otherwise the 212 American would be pretty good for this purpose but I

would use it with an open back instead of a closed back.

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου