Προς το περιεχόμενο

Cajon, Music for a video


fleamail

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στην αρχή ξεκίνησε σαν πειραματικό κομμάτι για να δοκιμάσω το καινούργιο cajon και το μεταλόφωνο που πήρα αλλά το αποτέλεσμα ήταν κάτι ποιο ταξιδιάρικο και όταν το άκουσε ένας φίλος που ασχολείται με video editing αποφασίσαμε να το κάνουμε ένα video project και ίσως πάρουμε μέρος στο Moving Image του Synch Festival. Το video clip δεν είναι ακόμη έτοιμο αλλά είπα να ποστάρω το κομμάτι εδώ για να πάρω μερικές γνώμες πριν το τελικό αποτέλεσμα:

 

 

To link:

Cajon, Music for a video

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και σχετικά μονότονο για "stand alone" κομμάτι, μπορώ να το φανταστώ να "κολλάει" όμορφα σε βίντεο.

Μου άρεσε το διαδοχικό ανέβασμα με την προσθήκη ήχου/οργάνου υπό το ίδιο "μονότονο" μοτίβο.

Το μόνο που μου χαλάει το "κλίμα" του κομματιού είναι ο ήχος της κιθάρας, θα τον ήθελα λίγο πιο μουντό -και λίγο πιο χαμηλό σε ένταση ίσως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Ωραίο.... :)

 

Ακριβώς αυτό μου άρεσε... η προοδευτικότητα.

Μπορεί μετά το 2:50 να "τσαμπουκάλευα" λίγο παραπάνω και τα τύμπανα.  :)

 

Για πες τις βαρετές λεπτομέρειες.  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά μου άρεσε...Βεβαια στο κομματι μετα την αρχή και πριν μπει το μεταλόφωνο κατι μου έλειπε...Σκέφτηκες να βαλεις κανένα pad απο synth ?

 

Αντε πάντως να σε δούμε και στο synch... ;)

Time is just a fraction of the sine.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο κομμάτι κατα 90% θα μπούνε και κάποια φωνητικά οπότε έχω αφήσει λίγο χώρο γι αυτά. Οι κιθάρες είναι όντως δυνατά τελικά, θα τις χαμηλώσω λιγάκι!

 

Οι βαρετές λεπτομέρειες είναι:

 

Ένα cajon και το μεταλόφωνο γραμμένα με ένα akg uls, οι κιθάρες είναι guitar rig 3 με vox προσομοίωση, το μπάσο (gibson ripper) είναι direct. Όλα στο cubase 4. Το πείραγμα στο cajon στην αρχή είναι από ένα vst που υπάρχει μέσα στο cubase το οποίο προσομοιώνει το Echo plex και είναι ότι ποιο κοντά έχω ακούσει!

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού έχει μείνει σκόπιμα χώρος για φωνητικά είναι πολύ καλό! Αλλιώς ίσως να θελε με μερικους τόνους reverb  ??? (μπανάλ βέβαια).

one colour: black - and shades of grey

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Ξεθάβω clips σήμερα. Πολύ ωραίο το συγκεκριμένο, τελικά το έστειλες στο synch fest??

 

Nope, αλλά έχει συμμετάσχει σε soundtrack με άλλη μορφή όμως  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου