Προς το περιεχόμενο

MI Audio Revelation 60W All Valve Amp!!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μακροίσκιωτε όχι, το CB εννοούσα. Τα έχουμε ξαναπεί, εγώ προσωπικά το θεωρώ πολύ ευέλικτο, κάτι που αποδεικνύεται από το ότι δεν θα βρεις ούτε έναν άσχημο ήχο, oύτε έναν ήχο να επαναλαμβάνεται σε όλο το εντυπωσιακό range των διακοπτών του, από το απόλυτο minimum μέχρι το τέρμα. Το θεωρώ πολύ ευέλικτο γιατί μπορεί και δίνει με αρκετή πιστότητα και μουσικότητα όλες τις αποχρώσεις των Μάρσαλ.

Εγώ επιμένω ότι το CB είναι one trick pony...(χωρίς να λέω ότι δεν μου αρέσει...).. ;)

 

http://www.youtube.com/watch?v=3IZAogB4phA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 27
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

-έχει 4 κανάλια με διαφορετικό χαρακτήρα το καθένα(όχι απλά διαφορετικό gain level)

-το κάθε κανάλι έχει 3 gain lenels[low(clean),Mid(chrunch),High(dirty)] και εύκολα knobs(gain,volume,bass,middle, treble)

-2 master volumes

-δυνατότητα ρύθμισης του negative feedback του τελικού

-4 λούπες(δουλεύουν και σειριακά και παράλληλα) όπου το κάθε κανάλι "θυμάται" ποιες να ανοίγει όταν το επιλέγεις

-με MIDI controller μπορείς να έχεις μέχρι 128 νομίζω presets με ότι επιλογές θέλεις!! Shocked

 

καλα αν ...χειριζεσαι ολα αυτα..ΠΟΤΕ ΘΑ ΠΡΟΛΑΒΑΙΝΕΙΣ ΝΑ ΠΑΙΖΕΙΣ ΚΙΘΑΡΑ??? ;D ;D :) :) :)

 

Not my cup of tea but if it floats your boat... :)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα ο ενισχυτης εινια καταδικασμενος να αποτυχει..........αφου απευθυνεται σε πιθηκανθρωπους (δηλ. κιθαριστες).    που μπορουν να γυριζουν μονο ενα κουμπι ;D ;D ;D ;D ;D

 

Way too much knobs 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) Πως θα τα χειριστω ολα αυτα???????? (<-------- ολως τυχαιως ο ιδιος ειναι και φαν της παλιας σχολης.....παιζει με 5 πεταλακια επι 4 knobs το καθενα= 20knobs.......Τωρα μη με ρωτατε εμενα πως μπροστα στον ενισχυτη βραχυκυκλωνει αλλα στα πεταλακια οχι.................Αβυσσος η ψυχη του κιθαριστα...... ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά δεν είπα εγώ ότι θα χρησιμοποιήσω 128 presets ktl ktl..

 

το θέμα είναι καθαρά ηχητικό!!

όταν π.χ. παίζεις με marshall σε μερικά live και το μόνο που σε χαλάει είναι τα καθαρά του και θα ευχόσουν να έχεις και έναν twin reverb μαζί σου και πολλές άλλες τέτοιου είδους περιπτώσεις εκεί είναι που έρχεται αυτός ο ενισχυτής!!

 

και θα μου πείτε το διορθώναμε αυτό με πεταλάκια! ναι αλλά όλοι παραπονιούνται ότι τα πεταλάκια δεν φτάνουν την ποιότητα ενός καλού ενισχυτή κτλ κτλ..

 

άρα τώρα έχουμε έναν καλό(το πιθανότερο) ενισχυτή που μας δίνει ότι προσπαθούσαμε να διορθώσουμε με τα πεταλάκια!! και αν κάποιος επιμένει και θέλει ακόμα πετάλια τότε θα έχει 4 διαφορετικά background να τα βάλει και να πειραματίζεται!!

 

και όσο για το αν θα πετύχει ή θα αποτύχει νομίζω αν διαβάσετε το forum που παρέθεσα στο πρώτο μου post θα δείτε τι λένε οι άλλοι καταναλωτές!! ;)

 

καλα αν ...χειριζεσαι ολα αυτα..ΠΟΤΕ ΘΑ ΠΡΟΛΑΒΑΙΝΕΙΣ ΝΑ ΠΑΙΖΕΙΣ ΚΙΘΑΡΑ??? ;D ;D :) :) :)

 

Not my cup of tea but if it floats your boat... :)

 

και συ ρε SF πότε προλαβαίνεις να παίζεις με την tonelab?? πιo πολύπλοκη είναι απ τον Revelation!! ;)

 

θα σε χάλαγε να είχες μια tonelab full λάμπα με ενσωματωμένο λαμπάτο τελικό?? (εκτός απ τα εφέ modulation,wah κτλ κτλ..)

 

Κάπως έτσι το φαντάζομαι!! βέβαια όλα θα αποδειχθούν μόλις τον ακούσω!! ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως πραγματικα ψαχνω να βρω που ειναι το πρωτοφανες στον ενισχυτη αυτον,τετοιοι multifunction ενισχυτες κυκλοφορουν χρονια τωρα απο εταιρειες οπως η Boogie,Diezel,VHT κτλ...)

 

Ισως δεν διαβασα αρκετα την περιγραφη..

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως πραγματικα ψαχνω να βρω που ειναι το πρωτοφανες στον ενισχυτη αυτον,τετοιοι multifunction ενισχυτες κυκλοφορουν χρονια τωρα απο εταιρειες οπως η Boogie,Diezel,VHT κτλ...)

 

Ισως δεν διαβασα αρκετα την περιγραφη..

 

Aκριβως!!!!

 

Εγώ επιμένω ότι το CB είναι one trick pony...(χωρίς να λέω ότι δεν μου αρέσει...).. ;)

 

Ας εξηγηθω για να μην παρεξηγηθω. Συνηθως, ενα πεταλι μολις το ταιριαξεις με την κιθαρα σου + ενισχυτη σου, βγαζει ενα καλο ηχο, αντε δυο, ελαχιστες φορες τρεις. Το CB στα δικα μου αυτια με ελαφρο tweaking βγαζει απολυτα πιστευτους ηχους απο 4 διαφορετικους Marshall (και μαλιστα με την επιπλεον πολυτελεια του τρομερου tone shaping και διαφοροποιησης στον καθενα απο αυτους  που κανει ο διακοπτης!!), και ταιριαζει με οποιαδηποτε κιθαρα κι ενισχυτη το χρησιμοποιησεις. Αυτο το θεωρω κατορθωμα και επιτευγμα του versatility, για να μην αναφερω κιολας οτι δεν εχει καν λαμπα, ειναι χειροποιητο, true bypass και πάμφθηνο. Και εχω κανει συγκρισεις με δεκαδες (ισως εκατονταδες αλλα who's counting) αλλα dist.πεταλια για να ερθω σε αυτα τα συμπερασματα.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

... και πισω στο τοπικ.

 

If it is, πιστεψε με, αυτο τον ενθουσιασμο τον εχω δει πολλες πολλες φορες. Συγγνωμη που θα στο πω ετσι αλλα πηγαζει απο μια εντελως θεωρητικη αντιληψη των πραγματων.

 

Οταν πολλοι κιθαριστες (νεοι η και παλιοι) νιωθουν οτι δεν εχουν εξερευνησει αρκετα τον θαυμασιο κοσμο των guitar effects (dirt ή όχι), εχουν την εντυπωση οτι πρεπει σωνει και καλα να εχουν πενηντα χιλιαδες διαφορετικες επιλογες στα ποδια τους (oπως ακριβως γραφεις οτι θες τεσσερις διαφορετικους ενισχυτες με ενσωματωμενα tubescreamer κλπ...). Οταν ομως βρεθεiς στην πραξη (studio, live, ακομη και practice) θα συνειδητοποιησεις οτι ολα αυτα ειναι παντελως αχρηστα, ποσο μαλλον οταν θα εχεις κατασταλαξει και στον ηχο σου.

 

Καποια στιγμη ειμαι βεβαιος οτι θα καταλαβεις και ο ιδιος οτι τις επιλογες τις ομαδοποιουμε, δεν τις αραδιαζουμε, και οτι ειναι εντελως περιττο να εχεις τα χειριστηρια και τις επιλογες του... Enterprise απο το Star Trek για να εχεις την περιωνυμη και πολυποθητη "ευελιξια". Ποτε ηταν η τελευταια φορα που επαιξες με τα vol, tone της κιθαρας σου, με το feedback και με τα δαχτυλα σου;  ;)

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως για να πω και την ντροπη μου εγω παντα δυο ηχους εψαχνα και χρησιμοποιουσα.. :-\ εναν καλο ΚΑΘΑΡΟ & εναν καλο ΒΡΩΜΙΚΟ :) :) :) ολοι οι αλλοι ειναι αληθεια in the real world χανονται... :) :)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκτός από αυτά και άλλοι ενισχυτές σαν τον mesa roadking, τον μεγάλο της hughes n kettner (και διάφοροι άλλοι), τα έχουν όλα αυτά (και τα 4 ανεξάρτητα εντελώς μεταξύ τους κανάλια και τις κουλές υποδοχές και τα μιντια τους και τα "πρισετ" τους) οπότε το μόνο που έχει ο συγκεκριμένος, είναι το όνομα του κατασκευαστή του, όπου εκεί ποντάρει να κάνει την διαφορά.

 

Είδωμεν!

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

... και πισω στο τοπικ.

 

If it is, πιστεψε με, αυτο τον ενθουσιασμο τον εχω δει πολλες πολλες φορες. Συγγνωμη που θα στο πω ετσι αλλα πηγαζει απο μια εντελως θεωρητικη αντιληψη των πραγματων.

 

Οταν πολλοι κιθαριστες (νεοι η και παλιοι) νιωθουν οτι δεν εχουν εξερευνησει αρκετα τον θαυμασιο κοσμο των guitar effects (dirt ή όχι), εχουν την εντυπωση οτι πρεπει σωνει και καλα να εχουν πενηντα χιλιαδες διαφορετικες επιλογες στα ποδια τους (oπως ακριβως γραφεις οτι θες τεσσερις διαφορετικους ενισχυτες με ενσωματωμενα tubescreamer κλπ...). Οταν ομως βρεθεiς στην πραξη (studio, live, ακομη και practice) θα συνειδητοποιησεις οτι ολα αυτα ειναι παντελως αχρηστα, ποσο μαλλον οταν θα εχεις κατασταλαξει και στον ηχο σου.

 

Καποια στιγμη ειμαι βεβαιος οτι θα καταλαβεις και ο ιδιος οτι τις επιλογες τις ομαδοποιουμε, δεν τις αραδιαζουμε, και οτι ειναι εντελως περιττο να εχεις τα χειριστηρια και τις επιλογες του... Enterprise απο το Star Trek για να εχεις την περιωνυμη και πολυποθητη "ευελιξια". Ποτε ηταν η τελευταια φορα που επαιξες με τα vol, tone της κιθαρας σου, με το feedback και με τα δαχτυλα σου;  ;)

 

 

το θέμα είναι πως συμφωνούμε σε όλα αυτά! και studio έχω δουλέψει και σε live και έχω δεί πόσους ήχους χρειάζομαι!!

 

το πρόβλημα όμως είναι αλλού!!

τι γίνεται στην περίπτωση που είσαι σε 4 μπάντες και στην μια παίζεις funk, στην άλλη Jazz, στην άλλη grunge και  στην τέταρτη fusion?

θα πας με rig χτισμένο για metal π.χ. να παίξεις Jazz?? ή θα πρέπει να έχεις 4 διαφορετικά rigs για την κάθε μπάντα??

Αυτή η νοοτροπία μου τη δίνει λίγο!

 

δεν σου είπα ότι σε 1 live ή σε 1 studio κομμάτι θα χρησιμοποιήσω 4 κανάλια με 3 gain levels το καθένα!!

απλά δεν μ αρέσει να βγάζω το μάτι των υπόλοιπων επειδή εγώ είμαι εγωιστής και θέλω να κρατήσω τον ήχο μου!! θεωρώ σωστό να μπορώ να προσαρμόζομαι στην εκάστοτε περίπτωση!

 

εδώ να σημειώσω πως ο σωστός κιθαρίστας για μένα είναι αυτός που ότι εξοπλισμό και να του δώσεις θα καταφέρει να βγάλει αξιοπρεπή ήχο!! αλλά αυτό δεν σημαίνει τίποτα στο συγκεκριμένο θέμα! απλά πάω να προλάβω αυτούς που θα το σκεφτούν για επιχείρημα!  ;)

 

επίσης δεν μ αρέσει να είμαι κολλημένος με ένα είδος ήχου(μόνο Marshall ή μόνο Boogie και σε επέκταση, μόνο fender ή μόνο Gibson)

θέλω να μπορώ να έχω επιλογές να συνδυάζω ήχους και να κάνω ένα blend από τα hightlights από οτιδήποτε γύρω μου!!

 

επίσης δεν ενθουσιάζομαι καθόλου εύκολα! θεωρώ πως ο εύκολος ενθουσιασμός είναι απλά έλλειψη γνώσης και επίσης είμαι ενάντια και στην μυθοποίηση πραγμάτων και προσώπων..

αλλά αυτό δεν σημαίνει πως δεν θα χαρώ όταν δω έναν ενισχυτή που έχει σχεδόν ίδια χαρακτηριστικά με τον ενισχυτή που έχω φανταστεί και που θα έφτιαχνα αν μπορούσα!! ;)

 

ελπίζω να καταλαβαίνετε τώρα την λογικά μου! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου