Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με τον ήχο τις κιθάρας μέσω Υπολογιστή...Help!!!!


nikoskor41274

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαίρετε...

Είμαι καινούργιο μέλος, καινούργιος στο θέμα ήχου και υπολογιστών και εγγραφής και φυσικά άσχετος...

Το πρόβλημα που έχω είναι το εξής παρακάτω:

Όταν βάζω την κιθάρα στον υπολογιστή ακούγετε τελείως διαφορετική απο οτι όταν την ακούω αο τον ενισχυτή...

Και εννοώ άσχημος ήχος θα τον περιέγραφα πολύ πρίμο συνθετίκο και μια αίσθηση "τζιζ", αν γίνομαι κατανοητός, και ειναι και χώρις όγκο καθόλου.

Επίσης βγάζει και θόρυβο.

 

Το setup μου είναι:

1.SAMICK ενισχυτής κιθάρας 25W, με καθαρό ήχο χώρις overdrive κ.λ.π

2.Κάρτα ήχου REALTEK AC'97.(Δυστιχώς no money για καλύτερη προς το παρόν)

3.Εχω δοκιμάσει και την έξοδο των ΗΕΑDPΗONES του ενισχητή και το LINE OUT και έχει το ίδιο αποτέλεσμα η διαφορά είναι μόνο οτι ακούγεται πιο δυνατά αο τα HEADPHONES.

4.To out τις κάρτας ήχου ειναι συνδεδεμένο στο ΑUX του ενός MARANTZ και τα ηχεία ειναι ROISTER silk-100.

5.Driver ASIO4ALL.

 

Σημ.Τα midi και οτιδήποτε άλλο σε σχέση με τον ήχο στον υπολογιστή ακούγετε ΟΚ (π.χ mp3, midi sto cubase sx κλπ).

 

Περιμένω την βοήθεια σας...

 

Ευχαριστώ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να πετύχεις ένα σχετικά καλό ήχο κιθάρας, θα πρέπει να παρεμβάλλεις αναγκαστικά έναν προενισχυτή μετακύ της κιθάρας σου και της κάρτας ήχου. Ο προενισχυτής εξομαλύνει τη διαφορά της εμπέδησης της εξόδου της κιθάρας και της εισόδου της κάρτας ήχου σου (η οποία παρεπιπτόντως δεν είναι και η καλύτερη επιλογή. Νομίζω ότι με λίγα χρήματα μπορείς να πάρεις μια αξιοπρεπέστερη κάρτα ήχου).

Εγώ θα πρότεινα 2 λύσεις:

1) Μικρόφωνο μπροστά από τον ενισχυτή όπου θα στέλνει το σήμα στην κάρτα ήχου μέσω ενός προενισχυτή (προενισχυτή μπορεί να βρεις και σε ένα φτηνός μείκτης)

2) Από την κιθάρα καρφί σε ένα προενισχυτή και από εκεί στην κάρτα ήχου.

 

Η 1η λύση νομίζω είναι και η καλύτερη...

Και κάτι τελευταίο:

Ο ήχος που θα βγάλεις εξαρτάται από πολλά πράγματα: από καθαρά τεχνικά (ποιότητα καρτας ήχου, προενισχυτή, μικροφώνουν, καλωδίων), καθαρά κιθαριστικά (ποιότητα κιθάρας και ενισχυτή) και καθαρά προσωπικά (κιθαριστική τεχνική).

Είναι λοιπόν μια αλυσίδα με πολλούς κρίκους. Αν κάποιος (οποιοσδήποτε) από αυτούς κρίκους δεν είναι "δυνατός" , τότε η όλη ηχητική αλυσίδα θα επηρεαστεί προς το κακό.

Σιγά σιγά λοιπόν, καλό είναι να αρχίζεις να βελτιώνεις αυτούς τους "κρίκους" και με τον καιρό ο ήχο σου όλο και θα φτιάχνει ;):D

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@elavd

Δεν αρκεί ένας οποιοσδήποτε προενισχυτής για να μπορέσεις να έχεις impedance matching ... πρέπει ο προενισχυτής να διαθέτει είσοδο "instrument" με αντίσταση εισόδου κατά προτίμηση γύρω στο 1ΜΩ.

 

@nikoskor41274

Καταρχάς εννοείται ότι η καλύτερη λύση θα ήταν να χρησιμοποιείς μικρόφωνο για να ηχογραφείς τον ενισχυτή κιθάρας σου. Επειδή όμως βέβαια αυτό πολλές φορές δεν είναι πρακτικό ή είναι ανέφικτο λόγο θορύβου (π.χ. αν ζεις σε διαμέρισμα):

1)Διάβασε πρώτα αυτό το άρθρο για να καταλάβεις γιατί δεν έχεις καλό ήχο με το τρόπο που ηχογραφείς και να μάθεις τι είναι το D.I.

2)Αφού το διαβάσεις θα είσαι σε θέση καταλάβεις τι χρειάζεσαι και να αποφασίσεις αν θέλεις να πάς σε λύση μικρού μίκτη/προενισχυτή με D.I. ή σε μια κάρτα ήχου με ενσωματωμένο instrument input.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θα σου πρότεινα να πάρεις κάποια προενίσχυση amp modeller (pod,v-amp κ.τ.λ) και θα έχεις μια χαρά ήχο , στη φάση πού βρίσκεσαι πιστέυω είναι περιττή η λύση του μίκτη του di και του μικροφώνου ,εκτός αν θέλεις να ηχογραφίσεις και φωνή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@elavd

Δεν αρκεί ένας οποιοσδήποτε προενισχυτής για να μπορέσεις να έχεις impedance matching ... πρέπει ο προενισχυτής να διαθέτει είσοδο "instrument" με αντίσταση εισόδου κατά προτίμηση γύρω στο 1ΜΩ.

Σωστός ο dither. Eυχαριστώ για τη διόρθωση ;)

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας αλλα μπερδεύομαι καθοτι άσχετος...

Σκέφτομαι να αγοράσω την M-AUDIO AUDIOPHILE 192.

Αυτό το instrument input δε το κατάλαβα...

Έχει διαφορά απο το line in τις κάρτας πού έχω τώρα ή τις m-audio το analog audio in που θέλω να αγοράσω???

Αυτό που θέλω ειναι να χτίσω σιγά σιγά ενα home studio να μπορώ να γράφω εκτός απο κιθάρα και μικρόφωνο και άλλα όργανα.

Επίσης θέλω και να γράφω κλασική κιθάρα.Υποθέτω με μικρόφωνο.

Οπότε για να μη πετάξω λεφτά θα θελα να μου πείτε με τι σειρά και τι ακριβώς να αγοράσω για να μπορω προσωρινα να γράφω τι μία κιθάρα και αργότερα να προσθέτω και τα υπόλοιπα.

Υποθέτω ότι με μια καλη συμβουλή απο σας θα μπω εν καιρό και στη "γνώση" του θέματος σιγα σιγα και θα βελτίωσω το επίπεδο των αποριών μου.

σημ. Αν υπάρχει και κάποιο καλο βιβλίο για HOME STUDIO να μου πείτε θα με βοηθούσε υποθέτω στα βασικά.

 

Ευχαριστώ!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό το instrument input δε το κατάλαβα...

Έχει διαφορά απο το line in τις κάρτας πού έχω τώρα ή τις m-audio το analog audio in που θέλω να αγοράσω???

 

Ναι έχει διαφορά στην αντίσταση εισόδου. Θέλεις είσοδο Hi-Z (υψηλής αντίστασης) για να βάλεις την κιθάρα (σε αντίθεση με την line-in που είναι Lo-Z).

 

¶ρα' date=' ή παίρνεις την 192 και ένα DI-box ή κάτι από τα παρακάτω, τα οποία είναι ενδεικτικά (τα κάνω copy+paste από άλλο post...) καθώς υπάρχουν και άλλα:

 

M-Audio Fast Track Usb

Tascam US-122

Line6 GuitarPort

Digidesign M-Box

 

Γεράσιμος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οπως ειπε και ο γερασιμος εγω προτινω το guitar port το οποιο εχει κοντα στα 200 ευρω μονο και ποιοτητα ηχου σαν το pod xt..με τη διαφορα οτι χρειαζεσε υπολογιστη για να το δουλευεις ενω με το pod οχι (δεν εχει κουμπια,οθονη..κλπ)

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θες δοκίμασε line out στο line in [ίσως κ το headphones out με χαμηλωμένη ένταση] και στο πισί τρέξε το jesusonic και σαν amp model βάλε κάποιο cabinet emulation [όχι ενισχυτή, μόνο ηχείο] κ πες μας πώς σου ακούγεται.

(εγώ δεν το χω "καταφέρει" όπως το φαντάζομαι ακόμα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον καταλίγω σε TASCAM US-122 γιατι μπορώ απο ότι κατάλαβα να βάλω και 2 κιθάρα και midi (αν έχω καταλάβει καλα)...

Και υποθέτω οτι τις κιθάρες τις συνδέω κατευθείαν στη κάρτα χωρίς DI...

Και έχει και SOFTWARE μαζί οπότε με συμφέρει νομίζω...

Τα μικρόφωνα που πέρνει μπορούν να κάνουν εξωτερική εγγραφή (κλασσική κιθάρα) χωρις να χρειάζετε κατι άλλο σε για την αρχή τουλάχιστον???

 

Ευχαριστώ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου