Προς το περιεχόμενο

Βραβεία ΑΡΙΩΝ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έμεινα άφωνος από τις εκπλήξεις που μας επιφίλαξαν τα βραβεία αρίων

πολλοί νέοι καλλιτέχνες και μπάντες!!!!!!!!!!!! :lol:

 

Όλοι οι σπουδαίοι ήταν εκεί για το μεγάλο φιάσκο των δισκογραφικών εταιριών και των καλλιτεχνών τους.

 

οι γνωστές καλλιτεχνικές δισκογραφικές κλίκες

έδωσαν όλες το παρόν τους για άλλη μια χρονιά.

ρε σας φάγαμε στη μάπα!!!!!!!!!

αλλά διαφήμιση είναι αυτή τι να κάνουμε,

η τηλεόραση έχει μεγάλη δύναμη στο να σε ανεβάσει να σε κάνει σταρ

αλλά και στο να σε απογυμνώσει να σε κάνει σούργιελο!

χθές λοιπόν έγιναν σούργιελα, ο κόσμος δεν τρώει όλος κουτόχορτο

γι αυτό και οι πωλήσεις τους έχουν πάρει την κατίουσα.

 

μας μόστραραν και λίγο παραδοσιακό ποντιακό για να μας το παίξουν

πως προσέχουν και την ελληνική παράδοση.

σκατά στα μούτρα τους....................

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 35
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Υπερβολικό σε βρίσκω... Εγώ αντιθέτως αυτές τις εκδηλώσεις τις θεωρώ πολύ χρήσιμες... Βλέπεις μισή ωρίτσα, τρως και κανά σουβλάκι, και αμέσως-αμέσως ξέρεις (δίχως την παραμικρή αμφιβολία) ποιοι είναι οι μεγαλύτεροι ξεφτίλες της ελληνικής μουσικής σκηνής. Υπάρχει γρηγορότερος και οικονομικότερος τρόπος για την αποκομιδή αυτής της πληροφορίας; Μάλλον όχι.

 

Βέβαια, βρίζοντας έτσι, καταλήγει κανείς να βρίζει και ανθρώπους όπως ο Πλέσσας, του οποίου το μόνο αμάρτημα είναι ότι παραμένει αφελής/αθώος μην έχοντας υπ' όψιν του ότι άθελά του συνυπογράφει αυτή τη κατάντια... αλλά η αθωότητα/αφέλεια είναι πολυτέλεια που δεν μπορούμε να έχουμε το 2005.

 

Απ' την άλλη έχεις και καραγκιοζοπαίκτες όπως οι Going Through (τους οποίους κάποιοι εκτιμούν περιέργως) να μας... βρίζουν επειδή ασχολούμαστε μαζί τους... Δίκιο έχουν οι άνθρωποι.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η μπάλλα παίρνει και το Σαββόπουλο και την Αλεξίου και μπόλικους άλλους?

 

Τα Αρίων σαν θεσμός είναι μια πολύ καλή ιδέα!

 

Βεβαια έχει υπερβολικά προβλήματα!

 

Προτείνω να κάνει ο καθένας μας τις καλοπροαίρετες προτάσεις του για το τί θα ήθελε να αλλάξει στο θεσμο στο επίσημο site των βραβείων.

 

Με το να καθόμαστε και απλά να βρίζουμε, δεν νομίζω ότι προσφέρουμε και τίποτα!

www.okband.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα βραβεία αυτά αφορούν αποκλειστικά επιτυχημένους εμπορικά

τραγουδιστές και μεγάλες δισκογραφικές εταιρείες

(βλέπε Ρέμο,Βισση,Σακη κλπ.)

Φετος μπορούσαν να ονομαστούν και βραβεία Χατζηγιάννη.

 

Ηταν πιο θλιβερά φέτος γιατί πηγαίνοντας στο Μέγαρο νόμιζαν

όλοι οτι θα αναβαθμιστούν.Αλλά ηταν τοση η γύμνια της περυσινής

χρονιάς σ αυτο το σκυλοποπ που ονομάζουν νεο ελληνικο τραγούδι,

η αιθουσα Φιλων της Μουσικής τους μάρανε.

 

Για μένα ο Σαββόπουλος εκτίθεται εκεί μέσα,αλλα δεν ειναι η πρωτη φορά.

 

Η μονη ευαίσθητη στιγμή ηταν οταν ο Φάμμελος τραγούδησε

το Κάπου βραδιάζει ,φόρος τιμής στον αποθανόντα Κουγιουμτζή.

Κι εκει που θα περίμενε κανεις μια μικρή αναφορα στον συνθέτη

έπεσαν διαφημίσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με το να καθόμαστε και απλά να βρίζουμε' date=' δεν νομίζω ότι προσφέρουμε και τίποτα![/quote']

 

Τα βραβεία Αρίων αφορούν τις εμπορικές προτεραιότητες των δισκογραφικών εταιρειών - η σχέση τους με τη μουσική είναι περιστασιακή και απίστευτα ρηχή. Αμφιβάλλω για το αν ζητήθηκε ποτέ η γνώμη έστω και ενός μουσικού γύρω από το θέμα, όταν σχεδιαζόταν ο θεσμός. Ο λόγος που "βρίζουμε" είναι ότι αυτό αποτελεί μία φυσιολογική αντίδραση στην προσπάθεια περιθωριοποίησης οποιουδήποτε πράγματος είναι ουσιαστικό, προκειμένου να θριαμβεύσουν τα κτενίσματα, τα μπούτια και η κατινιά.

 

Η Αλεξίου (μια και την ανέφερες) ή ο Σαββόπουλος ξέρουν ποια είναι η αλήθεια για το θέμα (ενώ η Καλομοίρα ας πούμε, είμαι βέβαιος ότι δεν ξέρει) - όμως είναι και αυτοί υποχρεωμένοι να κάνουν μερικές υποχωρήσεις για να διατηρήσουν ένα ελάχιστο επαγγελματικής συμβατότητας με τις δισκογραφικές εταιρείες... οι οποίες (δια στόματος ενός παρουσιαστή του οποίου μου διαφεύγει το όνομα τώρα) απειλούν όσους σνομπάρουν το θεσμό. "Όσοι διάλεξαν να μην έρθουν θα χρεωθούν τις συνέπειες τις επιλογής τους", έτσι είπε σε ερώτηση για τα (δεκάδες) άδεια καθίσματα.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παρακολουθησα λιγο τα βραβεια και συμπερανα ενα πραγμα :

ΤΟ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΤΡΑΓΟΥΔΙ ΠΕΡΝΑΕΙ ΚΡΙΣΗ ΤΑΥΤΟΤΗΤΑΣ

δεν δικαιολογητε αλλιως οσοι προταθηκαν για βραβειο pop μουσικου προταθηκαν και για εντεχνο... Αλκιστης "this is how you remind me"Προτοψαλτη Γιαννης Κοτσιφας sorry Κοτσιρας και Μιχαλης "οχι αλλο kosmote" Χατζηγιαννης

δυστηχως ακομα και σε αυτο το θεμα οι διοργανοτες δεν ειχαν φαντασια

ενα απλο copy paste απο MTV music awards στο ποιο γυφτικο μαλλων

oriental που ειναι και τις μοδας

κεραυνοπουλο εν δραση!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

- η Πεγκυ Ζηνα στο μεγαρο...!!!!!!! :lol:

- αληθεια η πεγκυ ηταν ή η ζηνα? :lol:

- αλιαγα στα αρ...δια μας τα γαλλικα σου μας τα εκανες τουμπερλεκια κρυε

- καλα μιλαμε ετσι οπως τους βλεπω καθε χρονο τους ιδιους και τους ιδιους νομιζω οτι ειναι συμμορια . μαλλον ειμαι σιγουρος οτι προκειται για συμμορια η πορεια τους οι συνεργασιες τους και τα φτηνα καλλιτεχνικοεμπρικα κολπα τους το αποδεικνυουν.

 

- αλκηστις για το θεο κανε ενα διαλειμα!

- κουλτουριαρηδες των βραβειων . φτανει πια . πλεον δεν εχετε κανενα αλλοθι

- βραβεια μεγκα!!!! μονο ο μαμαλακης δεν εδωσε βραβειο( μηπως εδσε και δε το ειδα?)

 

- Ευτυχως ειχε μπαλλα και λαζοπουλο την ιδια ωρα, αλλα δεν αντεχα εκλεβα ματιες . :cry:

-καλα , ξερουν τι σημαινει εναλλακτικη μουσικη?

- πηρε βραβειο και ο ζεν πρεμιε βουρλιωτης?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ αντιθέτως έβλεπα Βραβέια Παπαρίων στον Alpha με τον Λάκη Λαζόπουλο!

Εγώ θα θίξω ένα άλλο "κουλό"

Το συγκρότημα "Φίλοι για πάντα" υποτίθεται οτι είναι "κιθαριστικό" συγκρότημα..και απο τα τραγούδια που έχουν βγάλει..τα περισσότερα έχουν ηλεκτρονική αλά Reason μουσική και πολύ λίγα κιθαριστικά θέματα , και το αστείο της υπόθεσης είναι οτι εμφανίζονται στα πρωινάδικα και οι 3 με τις κιθάρες τους.και ακούς το playback με τα electro riffs να βαράνε με τα ψεύτικα drums.

Πως θα νιώθατε εσείς βρε παιδιά?

Εγώ θα ντρεπόμουν τον εαυτό μου!Οχι τόση κοροϊδία έλεος!Σεβασμός στο κοινό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η μπάλλα παίρνει και το Σαββόπουλο και την Αλεξίου και μπόλικους άλλους?

 

Το θέμα είναι αν αφήνουν τον εαυτό τους να τους πάρει η μπάλα! Το τι ιστορία κουβαλάει κάποιος από πίσω του' date=' δεν τον απενοχοποιεί για το υπόλοιπο της πορείας του. Προς Θεού, δεν εννοώ ότι με το να συμμετέχεις στα βραβεία -και σε οποιαδήποτε βραβεία- σε ενοχοποιεί. Το θέμα είναι να μη συμμετέχεις, και ειδικά επιβραβεύοντας με την καθόλου διαφοροποιημένη από το συφερτό συμπεριφορά σου, στη νοοτροπία και την αισθητική που εσύ ο ίδιος "πολεμούσες" κατά τη διάρκεια της ιστορίας σου που σε έκανε αυτό που είσαι. Κοινώς: Ναι, να πάρεις το βραβείο σου, να μην το παίξεις σνομπ κτλ, αλλά να μη βγεις να μιλήσεις και να πεις όλα τα κοινότοπα και τα "κολακευτικά" προς το σύστημα που συντηρεί τον πολιτιστικό ξεπεσμό της ελληνικής δισκογραφίας (πάντα υπάρχουν εξαιρέσεις, το ξέρω!), καθρέφτης του οποίου είναι τα Αρίων -κατά τη γνώμη μου. Αυτά άστα να τα πει η Παπαρίζου και ο Κότσιρας... Όπως έκανε πχ ο κυρ Νιόνιος στα πρώτα -αν θυμάμαι καλά- Αρίων, που πήγε, μίλησε και τα "έχωσε" όμορφα και με αξιοπρέπεια. Τα "έχωσε" όμως, γιατί ως πολιτιστικό κεφάλαιο της χώρας έπρεπε να σταθεί στο ύψος των περιστάσεων. Αν και σιγά - σιγά μας τα χαλάει κι αυτός......

 

Τα Αρίων σαν θεσμός είναι μια πολύ καλή ιδέα!

 

Σαν ιδέα δεν νομίζω ότι διεκδικεί και δάφνες πρωτοτυπίας... Μουσικά βραβεία είναι, μάλλον άργησαν να εμφανιστούν...

 

Βεβαια έχει υπερβολικά προβλήματα!

 

Που δεν θα λυθούν πιστεύω' date=' γιατί είναι προβλήματα της ελληνικής (και παγκόσμιας) δισκογραφίας γενικότερα και της νεοελληνικής κουλτούρας...

 

 

Προτείνω να κάνει ο καθένας μας τις καλοπροαίρετες προτάσεις του για το τί θα ήθελε να αλλάξει στο θεσμο στο επίσημο site των βραβείων.

 

Με το να καθόμαστε και απλά να βρίζουμε, δεν νομίζω ότι προσφέρουμε και τίποτα!

 

 

Συμφωνώ απόλυτα, ειδικά με το τελευταίο! Αν και πραγματικά πιστεύω ότι οι προτάσεις αυτές θα τύχουν ενός μεγαλοπρεπέστατου delete από το mail του Αρίωνα. Δεν νομίζω ότι δεν ξέρουν τι φταίει. Απλώς δεν θέλουν να το αλλάξουν, that's all!

 

 

Κλείνω με χθεσινές ατάκες Μητσικώστα -ως Χρ. Λαμπράκης, πρόεδρος Μεγάρου Μουσικής: "Καλωσήλθατε στο Μέγαρο κλασικής, ποπ και έντεχνης μουσικής"! "Η αίθουσα Δημ. Μητρόπουλου διατίθεται για διάφορες κοινωνικές εκδηλώσεις, τιμή φιάλης 200 ευρώ, μαζί με όλα τα παρελκόμενα"! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω να είμαι ειλικρινείς

Αυτές οι εκφράσεις του τύπου "σκατά στα μούτρα τους" με βρίσκουν διαφωνούντα

Και εγώ ξενέρωσα με τον Χατζηγιάννη που έχει ΤΗΝ ΑΠΑΙΤΗΣΗ να μην τον λένε ποπ .........

Και εγώ ξενερώνω με τον ΠΡΟΣΒΛΗΤΙΚΟ τίτλο "έντεχνο τραγούδι" για όλους τους υπόλοιπους

Αλλά ..... όχι επειδή εμείς πολύ θα θέλαμε να είμασταν εκεί έστω και με την "αφέλεια" του Πλέσσα να τους βλέπουμε όλους σαν μιάσματα της μουσικής.

Μακάρι να είχαμε κάνει ότι έκαναν αυτοί στο μικρό τους δαχτυλάκι

Μακάρι να είμασταν και εμείς καλεσμένοι

Μακάρι να ανεβαίναμε και εμείς αυτό το βήμα και ας μας κοροϊδευαν κακόβουλα στα φόρουμ ( καλή ώρα )

Το θεωρώ πολύ προσβλητικό αυτό

Τουλάχιστον σεβαστείτε ότι εκεί ήταν ο Σαββόπουλος η Μοσχολιού ή Αλεξίου και ο ΠΛΕΣΣΑΣ.

Ας μην κάνουμε σαν τις αλεπούδες που ότι δεν φτάνουν τα κάνουν κρεμαστάρια ( για όποιον ξέρει την παροιμία )

Στενάχωρο αυτό το θέμα με τον τρόπο που ανοίχτηκε.

Θυμάμαι από μικρός ανθρώπους που δεν κατάφεραν κάτι να κατηγορούν το κύκλωμα σαν σκάρτο να κατηγορούν τους χίλιους δυό και να μην επιρίπτουν καμμία ευθύνη στον εαυτό τους.

Η ΜΟΥΣΙΚΗ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ και ΜΟΝΟ ΜΙΑ

Ενας "έντεχνος" αν προσπαθήσει να γράψει χορευτική ποπ θα γράψει μια αηδία και το αντίθετο

Κάποιοι κάνουν καλά και τα δύο

Είτε έτσι είτε αλλιώς αυτά τα βραβεία ήρθαν από το πουθενά χωρίς λόγο και αιτία αυτο ονομάστηκε γιορτή του Ελληνικού τραγουδιού και είναι ένα Φιάσκο.

Συμφωνώ

Αλλά όχι όμως να παίρνει σβάρνα όλους τους συμμετέχοντες σε αυτή την εκδήλωση

Λίγος σεβασμός στον Πλέσσα τουλάχιστον δεν βλάπτει

 

( Επίσης κάποιες από τα ρεζίλια της οργάνωσης ..... )

1) Το καλύτερη λαϊκή τραγουδίστρια το πήρε η Ζήνα επειδή η heaven έχει "πόλεμο" με την εκδήλωση αυτή

2) Του Κότσιρα του πρότειναν πως αν πάει θα του έδιναν δύο βραβεία αντί ένα ( θα είχε και bonus δηλαδή για να πάει )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου